islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

» (Artikull) 6 Mënyra të lehta për të fituar sevape (shpërblime) edhe pas vdekjes tënde.
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptySat 18 Jun 2022 - 18:58 nga Admin

» (Tregime Islame) Brenda çdo balte, gjendet një thesar
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptySat 18 Jun 2022 - 18:44 nga Admin

» Tema Islame) Ndjenja për jetën
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptySat 18 Jun 2022 - 17:28 nga Admin

» (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:24 nga Admin

» (Tregime Islame) Perandori kinez dhe shkëmbi në rrugë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:06 nga Admin

» (Tregime Islame) Kur mirësia e mund dredhinë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:17 nga Admin

» (Tregime Islame) Gruaja që e fejoi burrin e saj nga Zoti i saj
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:09 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbaje një derë të hapur me Zotin!
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyWed 15 Jun 2022 - 15:38 nga Admin

» (Tregime Islame) Sekreti i lumturise (tregim)
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? EmptyWed 15 Jun 2022 - 5:48 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty96%[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty0%[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty0%[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty0%[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty1%[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty2%[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24380 artikuj v 13528 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8511
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Empty
24052022
Mesazh[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman?

[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? Notes_10Ian Bremmer, një Shkencëtar Politik dhe një profesor në një universitet nga SHBA vuri në pah një pikë të rëndësishme që në përgjithësi, muslimanët llogariten vetëm 0.00625%. Për më tepër, ai kishte një përgjigje brilante ndaj kësaj marrëzie të një shakaje. Ai në fakt imagjinoi një botë pa myslimanë dhe përgjigja u bë virale në moment.

Profesori nxori në pah të gjitha shpikjet e bëra nga myslimanët, pikërisht nga furçat e dhëmbëve e deri te spitalet.

Pa muslimanët nuk do të kishit:

– Kafe
– Kamera
– Fizika eksperimentale
– Shah
– Sapun
– Shampo
– Parfum/shpirtra
– Ujitjes
– Bosht-krank, motor me djegie të brendshme, valvula, pistona
– Bravat e kombinimit
– Inovacioni arkitektonik (arku i piketuar -katedralet gotike evropiane adoptuan këtë teknikë pasi e bëri ndërtesën shumë më të fortë, dritaret e trëndafilave, ndërtesat e kupolave, kullat e rrumbullakëta, etj. )
– Instrumente kirurgjikale
– Anestezi
– Mulli me erë
– Trajtimi i Cowpox
– Stilolaps shatërvan
– Sistemi i numërimit
– Algjebër/Trigonometri
– Kriptologji moderne
– 3 vakte kursi (supë, mish/peshk, fruta/arra)
– Syze kristali
– Tapete
– Kontrollet
– Kopshtet e përdorura për bukuri dhe meditim në vend të barërave dhe kuzhinës
– Universiteti
– Optikë
– Furçë dhëmbësh
– Spitale
– Jorgan
– Busulla e Marinerit
– Pije të buta
– Pendulum

• Braille
– Kozmetikë
– Kirurgji plastike
– Kaligrafia
– Prodhimi i letrës dhe leckës

Ishte një mysliman ai që kuptoi se drita HYN në sytë tanë, ndryshe nga grekët që menduan se ne EMITUAM rreze, dhe kështu shpikën një aparat fotografik nga ky zbulim.

Ishte një mysliman ai që u përpoq për herë të parë të FLUTUROJ në vitin 852, edhe pse janë vëllezërit Wright ata që kanë marrë meritat.

Ishte një musliman me emrin Jābir ibn Ḥayyān i cili njihej si themeluesi i Kimisë moderne. Ai e transformoi alkiminë në kimi. Ai shpiku: distilimin, pastrimin, oksidimin, avullimin dhe filtrimin. Ai gjithashtu zbuloi acidin sulfurik dhe nitrik.

Bëhet fjalë për një musliman, me emrin e al-Jazar ī i cili njihet si babai i robotikës.

Ishte një mysliman ai që ishte arkitekti për kështjellën e Henrit V.

Ishte një mysliman që shpiku gjilpëra boshe për të thithur katarakte nga sytë, një teknikë që përdoret ende sot.

Ishte një mysliman ai që zbuloi inokulimin, jo Jenner dhe Pasteur për të trajtuar lopën. Perëndimi sapo e solli nga Turqia.

Ishin muslimanët ata që kontribuan shumë në matematikë si Algjebra dhe Trigonometria, e cila u importua në Evropë 300 vjet më vonë në Fibonnaci dhe pjesa tjetër.

Ishin muslimanët ata që zbuluan se Toka ishte e rrumbullakët 500 vjet para se ta bënte Galileo.

Lista vazhdon dhe vazhdon…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman? :: Komentet

No Comment.
 

[Analize nga Ian Bremmer] Si do te ishte bota pa musliman?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Dje ishte Jahudi, kurse sot Musliman! (Video)
» Ana tjetër e themeluesit të Apple Babai i vërtetë Steve Jobs-it ishte musliman
» Ah sikur të ishte …
» Ky ishte Salahuddin Ejubi
» NUK ISHTE PA NJË DREJTËSI E TILLË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: