islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

» (Artikull) 6 Mënyra të lehta për të fituar sevape (shpërblime) edhe pas vdekjes tënde.
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptySat 18 Jun 2022 - 18:58 nga Admin

» (Tregime Islame) Brenda çdo balte, gjendet një thesar
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptySat 18 Jun 2022 - 18:44 nga Admin

» Tema Islame) Ndjenja për jetën
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptySat 18 Jun 2022 - 17:28 nga Admin

» (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:24 nga Admin

» (Tregime Islame) Perandori kinez dhe shkëmbi në rrugë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:06 nga Admin

» (Tregime Islame) Kur mirësia e mund dredhinë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:17 nga Admin

» (Tregime Islame) Gruaja që e fejoi burrin e saj nga Zoti i saj
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:09 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbaje një derë të hapur me Zotin!
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyWed 15 Jun 2022 - 15:38 nga Admin

» (Tregime Islame) Sekreti i lumturise (tregim)
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete EmptyWed 15 Jun 2022 - 5:48 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty96%[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty0%[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty0%[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty0%[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty1%[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty2%[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24380 artikuj v 13528 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8511
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Empty
11062022
Mesazh[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete

[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete Screen39
Bryan Johnson ka kaluar një tjetër fundjavë në spital për kontroll shëndetësor. “Të shtunën, sonografi mati… kyçet e këmbëve, gjunjët, ijet, shpatullat dhe bërrylat e mi, duke vlerësuar se cila është mosha e tendinave dhe ligamenteve të mia”, thotë ai.

Kjo është pjesë e një misioni për të matur me kujdes të gjitha organet e trupit, në mënyrë që të vërehet nëse dhe në çfarë mase, jetesa e tij e shëndetshme, po i ripërtërin ato.

Johnson, sipërmarrës teknologjik në Kaliforni, thotë se i është nënshtruar më shumë se 300 testeve të llojeve të ndryshme për këtë qëllim. Ai madje duhej të bënte dhe një ekzaminim për të kontrolluar në mos kishte dëmtime në arterie nga sasia e madhe e gjakut që i ishte marrë për analizat e tjera.

Dieta e tij përcaktohet tërësisht nga testet që vërejnë sesi trupi i tij reagon ndaj rreth 150 ushqimeve të ndryshme. “Mendja ime nuk vendos kurrë se çfarë duhet të ha”, thotë ai. Vakti kryesor çdo ditë është i njëjti, mish me perime të gjelbra, duke mos harruar orët e plota të gjumit, stërvitjen dhe regjimin e rreptë të meditimit.

Zoti Johnson mendon se ky stil jetese tashmë tetëmujor, e ka rinuar trupin e tij me pesë vjet. Sido që të jetë, ai me siguri po i shtyn kufijtë e asaj që revista Wired e quajti në vitin 2007, “vetja sasiore”: pra, grumbullimi dhe analizimi i përpiktë i të dhënave rreth trupit të njeriut dhe stilit të jetesës, për të arritur një shëndet sa më optimal.

Matjet sistematike të veçorive fizike të njerëzve dhe të dhënat mbi sjelljen e tyre, u përhapën me Iluminizmin dhe zhvillimin e statistikave.

Në pjesën më të madhe, ato përdoreshin për të kuptuar dhe për të kontrolluar popullatat, duke i organizuar ato në klasa dhe për të kërkuar të sëmurët e ndryshëm të konsideruar “inferiorë”, në mënyrë që t’i veçonin ose t’i ndëshkonin. Ajo çka bie në sy në versionin modern të “vetes sasiore”, është theksi mbi individualizmin.

Teknologjia e vendosur në kyçet e dorës

Teksa po bëhet gjithnjë e më e zakonshme, teknologjia e vendosur në kyçet e dorës, e quajtur kolektivisht “e mbajtur me vete” – po mat gjithnjë e më shumë aspekte të jetës së përdoruesve, me saktësi dhe delikatesë. Një Apple Watch mbledh me miliona të dhëna në ditë. Njerëzit po e shohin veten në mënyra të reja dhe po gjejnë metoda të tjera për të vepruar sipas asaj që mësojnë. Efekti në shëndet dhe stilin e jetesës, ka të ngjarë të jetë i thellë.

Natasha Schüll, antropologe kulturore në Universitetin e Nju Jorkut, e cila po shkruan një libër me titull, “Keeping Track”, që flet për lëvizjen “vetja sasiore”, filloi të merrte pjesë anonimisht në takimet e përkrahësve të kësaj lëvizjeje, rreth vitit 2011.

Pjesëmarrësit asokohe ishin “të pasionuar pas teknologjisë”, dhe ishin kryesisht burra, të cilët kishin mbledhur të dhëna për veten dhe ndanin me të tjerët atë që kishin mësuar. Megjithatë, së shpejti, thotë doktor Schüll, filluan të shfaqen edhe të tjerë: njerëz që uleshin mbrapa në heshtje dhe mbanin shënime.

Këta ishin sipërmarrës që donin të kthenin atë që mësonin nga këto takime, në produkte konsumi: aplikacione dhe pajisje që përdorin të dhëna të tilla në mënyra të ndryshme.

Deri në vitin 2015, kur Apple prezantoi orën e parë inteligjente, gjurmuesit e fitnesit Fitb ishin tashmë në shitje për gjashtë vjet dhe kishin në treg më shumë se 500 pajisje të lidhura me shëndetin. Shitjet e orëve inteligjente dhe gjurmuesve të fitnesit arritën në 8 miliardë dollarë, sipas firmës kërkimore CCS Insight. Deri në vitin 2021, 29 miliardë dollarë u shpenzuan globalisht për mallra sportive.

Në Amerikë, orët inteligjente ose “smartwatch”, po përhapen po aq shpejt sa telefonat celularë të hershëm (shih grafikun 1). Në vitin 2021, rreth një në katër amerikanë zotëronte një orë inteligjente ose gjurmues fitnesi. Shkalla është e ngjashme në vende europiane si Britania e Madhe dhe Finlanda.

Numri i transportuar në Amerikën e Veriut është dyfishuar nga viti 2015 në vitin 2021. Në Europën Perëndimore dhe Kinë, është trefishuar (shih grafikun 2).

Në vitin 2019, Apple shiti më shumë orë se e gjithë industria zvicerane e orëve. Rreth 400 milionë pajisje në vit (nga të gjitha markat) pritet të shiten globalisht deri në vitin 2026, nga 200 milionë në vitin 2020.

Hendeku po zbehet

Prej kohësh, ka pasur një hendek midis pjesëve të shoqërive dhe ekonomive perëndimore që kujdesen për njerëzit kur janë të sëmurë dhe pjesëve që i ndihmojnë ata të qëndrojnë të shëndetshëm. Pajisjet e veshura në trup – dhe teknologjitë që ato mundësojnë – kanë filluar ta kapërcejnë këtë ndarje në dy mënyra.

Nga njëra anë, ato po i bëjnë njerëzit më të ndërgjegjshëm nga ana mjekësore, duke vrojtuar edhe gjëra të tilla si rrahjet e zemrës gjatë natës. Nga ana tjetër, ato po sjellin një ndryshim në ekuilibrin e përgjegjësisë midis trajtimit mjekësor të ofruar nga mjekët dhe përpjekjeve të pacientëve për të përmirësuar shëndetin.

Pandemia Covid-19 e përshpejtoi procesin. Pajisjet e veshura në trup hynë në jetën e më shumë njerëzve dhe morën role të reja. Me palestrat e mbyllura, ushtrimet fizike u zhvendosën jashtë dhe shumë njerëz i blenë ato për herë të parë, për të mbajtur shënim se sa shumë ecnin, vraponin dhe pedalonin.

Njëkohësisht, shumë konsumatorë filluan t’i shihnin këto pajisje si gjurmuese të zonave specifike të shëndetit. Para Covid-19, pajisjet e veshura në trup, konsideroheshin si “mjete të panevojshme”, thotë Ranjit Atwal nga Gartner, firmë kërkimore.

Njerëzit i blinin pa ndonjë arsye të veçantë, i mbanin për një kohë të shkurtër dhe i vendosnin më pas në një sirtar. Asokohe, nuk dihej nëse tregu për pajisje të tilla do të maturohej. Pandemia e ndryshoi këtë sepse shumë njerëz duhej të monitoroheshin në shtëpi për arsye shëndetësore.

Për më tepër, njerëzit janë mësuar më shumë të kenë ndihmën e teknologjisë për monitorimin dhe menaxhimin e jetës së tyre. Asistentët e Inteligjencës Artificiale si Siri dhe Alexa, nuk janë më një risi e përdorur nga një pakicë e guximshme e teknologjisë.

Gjërat që pasqyrojnë se sa shumë ju njeh një pajisje robotike, si listat e personalizuara të këngëve, kanë filluar të duken gjithnjë e më pak rrëqethëse dhe të pazakonta.


Përfitimet janë të dukshme

Një përmbledhje e më shumë se 120 studimeve të gjurmuesve të aktivitetit personal në Danimarkë, që përfshinte njerëz të shëndetshëm dhe me probleme të ndryshme shëndetësore, arriti në përfundimin se mbajtja e këtyre pajisjeve, i nxit njerëzit që të lëvizin më shumë.

Përmirësimet janë modeste: rreth 1200 hapa më shumë (rreth 800 metra ose gjysmë milje) çdo ditë, 49 minuta më shumë ushtrime intensive në javë dhe 10 minuta më pak kohë ulur në ditë. Por veprimtaria fizike është aq e rëndësishme, saqë edhe ndryshimet e vogla mund të kenë shumë rëndësi. Studimet që kanë vrojtuar njerëzit për 4-10 vjet, kanë zbuluar se 1000 hapa shtesë në ditë ulin vdekshmërinë nga 56% në 36%.

Rezultate të tilla i kanë bindur disa sigurues shëndetësorë amerikanë që t’u japin klientëve të tyre gjurmues fitnesi dhe orë inteligjente. UnitedHealthcare, një nga më të mëdhenjtë, thotë se 59% e përdoruesve përdorin pajisje të tilla për të paktën gjashtë muaj. Për krahasim, anëtarësimi në një palestër mesatarisht zgjat dy ose tre muaj.

Mjekët në Amerikë dhe Europë kanë nisur të mësohen me idenë se pajisjet e veshura në trup mund t’i ndihmojnë ata të kujdesen më mirë për pacientët. Sistemet e kujdesit shëndetësor të orientuar drejt fitimit, si ato amerikane, i shohin si tepër efikase këto pajisje.

Për shembull, në vend që t’i pyesin pacientët nëse po flenë më mirë, mjekët thjesht mund të kërkojnë një tabelë nga një pajisje inteligjente e veshur në trup. Disa grupe spitalore në Amerikë që kujdesen për miliona pacientë, po krijojnë sisteme që i bëjnë pajisjet e veshura në trup një pjesë të pandërprerë të kujdesit klinik.

Qytetarët e Finlandës mund t’i lidhin pajisjet dhe pajisjet e tjera shëndetësore personale (si peshoret inteligjente) me të dhënat e tyre kombëtare shëndetësore.

Analistët e tregut presin që, në pesë vitet e ardhshme, tregu i pajisjeve inteligjente të veshura në trup, do të ndahet në dy kategori: pajisje të kategorisë mjekësore, të miratuara nga rregullatorët për njerëzit me sëmundje kronike që kanë nevojë për gjurmim të kujdesshëm dhe të saktë, dhe pajisje me karakteristika më pak të sofistikuara për njerëz të shëndetshëm, të cilët duan të kujdesen për mirëqenien dhe të jenë në gjendje t’i dallojnë problemet shëndetësore herët.

Prodhuesit kryesorë pritet të ofrojnë pajisje gjithnjë e më specifike për grupe si fëmijët dhe të moshuarit.


Ana cilësore

Teknologjitë po i hapin rrugën këtij transformimi të kujdesit shëndetësor. Sensorët dhe algoritmet po bëhen më të sofistikuara, duke i kthyer pajisjet inteligjente të veshura në trup, në pajisje diagnostikuese.

Aplikacionet e mbështetura në Inteligjencën Artificiale, të ndërtuara mbi të dhënat që vijnë nga kyçet e duarve të njerëzve, po japin këshilla të personalizuara se çfarë duhet të hani për drekë, ose kur duhet të dilni për shëtitje. Aplikacionet interaktive të mbështetura nga provat klinike po përshkruhen si trajtim për të gjitha llojet e sëmundjeve, ashtu si ilaçet. Disa prej tyre funksionojnë më mirë se terapitë konvencionale që trajtojnë të njëjtin problem.

Pajisjet inteligjente të veshura në trup po ndryshojnë edhe mbikëqyrjen e sëmundjeve dhe provat klinike për ilaçe të reja, duke treguar se si njerëzit e përjetojnë një sëmundje, ose një trajtim në jetën e përditshme. Ato po bëjnë të mundur, për herë të parë, matjen e temperaturës ose matjen e pulsit të një popullate dhe jo të një individi.

Ka shumë probleme për t’u zgjidhur. Kryesorët janë shqetësimet për privatësinë dhe diskriminimin, mbështetur në të dhënat shëndetësore nga pajisje të tilla. Rregullatorët po përpiqen të arrijnë një ekuilibër midis mbrojtjes së konsumatorëve dhe mosshtypjes së inovacionit, duke mësuar njëkohësisht se si duhet të rregullojnë ekosistemin e shëndetit dixhital.

Por nuk ka shumë dyshim se përfitimet nga pajisjet inteligjente të veshura në trup, do të jenë të mëdha, edhe nëse kujdesi dixhital që ato mundësojnë, ka thjesht efekt plotësues ndaj trajtimeve mjekësore konvencionale. Rreth 80% e barrës së sëmundjeve në Amerikë shkaktohet nga faktorët e stilit të jetesës dhe kjo vlen edhe për shumë vende më të varfra. Ilaçet funksionojnë me përpikëri vetëm në 30-50% të njerëzve.

Për shumë sëmundje, nuk ka fare terapi. Kujdesi shëndetësor dixhital mund të përballet me shumë nga këto probleme. Për të vlerësuar atë që mund të arrijë, vendi më i mirë për të filluar është teknologjia që qëndron pas sensorëve të veshur./ Përktheu: Lira Muça
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete :: Komentet

No Comment.
 

[Analiza] Teknologjia dhe shendeti, si ka ndryshuar menyra se si njerezit kujdesen per vete

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Burimi i nje jete te ndryshuar
» Erdogan Izraelit: Kujdes, situata në rajon ka ndryshuar shumë
» Shendeti...
» SHENDETI SHPIRTEROR
» Agjërimi dhe shëndeti

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Studime-
Kërce tek: