islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
(Tregime Islame) Inat deveje EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

» (Artikull) 6 Mënyra të lehta për të fituar sevape (shpërblime) edhe pas vdekjes tënde.
(Tregime Islame) Inat deveje EmptySat 18 Jun 2022 - 18:58 nga Admin

» (Tregime Islame) Brenda çdo balte, gjendet një thesar
(Tregime Islame) Inat deveje EmptySat 18 Jun 2022 - 18:44 nga Admin

» Tema Islame) Ndjenja për jetën
(Tregime Islame) Inat deveje EmptySat 18 Jun 2022 - 17:28 nga Admin

» (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:24 nga Admin

» (Tregime Islame) Perandori kinez dhe shkëmbi në rrugë
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:06 nga Admin

» (Tregime Islame) Kur mirësia e mund dredhinë
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:17 nga Admin

» (Tregime Islame) Gruaja që e fejoi burrin e saj nga Zoti i saj
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:09 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbaje një derë të hapur me Zotin!
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyWed 15 Jun 2022 - 15:38 nga Admin

» (Tregime Islame) Sekreti i lumturise (tregim)
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyWed 15 Jun 2022 - 5:48 nga Admin

» [Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 14 Jun 2022 - 20:36 nga Admin

» [Teme islame] Shpirti i jetës
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 14 Jun 2022 - 20:23 nga Admin

» [Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 14 Jun 2022 - 20:21 nga Admin

» (Tregime Islame) Bretkosa, uji i nxehtë dhe arti i qeverisjes
(Tregime Islame) Inat deveje EmptyTue 14 Jun 2022 - 11:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
(Tregime Islame) Inat deveje Empty96%(Tregime Islame) Inat deveje Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
(Tregime Islame) Inat deveje Empty0%(Tregime Islame) Inat deveje Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
(Tregime Islame) Inat deveje Empty0%(Tregime Islame) Inat deveje Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
(Tregime Islame) Inat deveje Empty0%(Tregime Islame) Inat deveje Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
(Tregime Islame) Inat deveje Empty1%(Tregime Islame) Inat deveje Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
(Tregime Islame) Inat deveje Empty2%(Tregime Islame) Inat deveje Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24376 artikuj v 13524 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Tregime Islame) Inat deveje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8507
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Tregime Islame) Inat deveje Empty
21062022
Mesazh(Tregime Islame) Inat deveje

(Tregime Islame) Inat deveje Inat-d10Një histori që tregohet nga vetë beduinet tregon pikërisht këtë tipar të tyrin. Personi që i ka ndodhur tregon vetë dhe thotë:
“Një herë, deveja ime u prapsua dhe nuk më bindej si gjithmonë. Unë e keqtrajtova dhe e rraha keq, saqë u shemb përtokë. Nuk u mjaftova me kaq, por mora dhe ca bajga dhe ia fërkova hundëve për ta poshtëruar më shumë. Ditët në vazhdim, deveja filloi të më bindej, megjithatë, duke ia ditur huqet bëja kujdes.

Një natë, isha ulur para shtëpisë në shkretëtirë në shoqërinë e disa miqve. Njëri prej tyre që i njihte huqet e deveve më tha:”Shoh sjellje të çuditshme të devesë tënde sonte, sjellje të cilat tregojnë se kërkon hakmarrje! Ajo të sheh sa herë që hyn e del brenda, sa herë që ngrihesh e ulesh, sikur të mbikqyr në çdo lëvizje!”

I thashë:”Po, e kam vënë re dhe e di përsenë!”

Meqë ishte verë, natën flija përballë shtëpisë në shkretëtirë. Atë natë, bëra sikur u shtriva si gjithmonë, mandej në vendin tim vura disa jastëkë, i mbulova me çarçafë dhe për vete u zvarrita deri brenda në shtëpi, pastaj u ngjita në tarracë të shoh çfarë do të ndodhë.

Pasi kaloi pak kohë, pashë devenë e cila u drejtua nga vendi ku mendonte se isha shtrirë unë. Ajo ecte gjithë kujdes, si te ishte një gjahtar i cili i drejtohet presë pa bërë zë. Pasi u afrua me shtratin jashtë, iu vërsul si bishë dhe u shemb mbi vendin ku supozohej të isha unë, si një shkëmb, duke e ngjeshur me kraharorin e saj të ngurtë, e duke e kafshuar me dhëmbët e saj të fuqishëm. Kur mendoi se më kishte shtypur, unë i thirra nga lart.

Kur më pa që isha gjallë, ajo hungëriti fort dhe pasi u soll dy tre herë rrotull u lëshua shakull në tokë nga inati dhe mllefi që nuk më kishte vrarë dot.

Të nesërmen në mëngjes, iu afrova dhe pashë se kishte ngordhur. I thirra miqtë e mi të një nate më parë dhe i hapëm gjoksin devesë për të kuptuar shkakun e ngordhjes. Ajo që pamë na la pa fjalë. Ajo kishte ngordhur pasi i kishte plasur zemra nga inati i madh.”

Kjo ishte një deve e cila nuk e harroi dot dhunën e ushtruar ndaj saj, rrahjen dhe poshtërimin. Imagjinoni si ndihet njeriu i dhunuar, i shtypur, i poshtëruar, i fyer, i përbuzur … Padrejtësia, zullumi, dhuna, poshtërimi etj… nuk harrohen. Ato e ngarkojnë njeriun me energji negative të cilat mund ta shoqërojnë gjithë jetën, energji të cilat ndikojnë në cilësinë e tij të jetës por dhe të njerëzve që e rrethojnë dhe kanë të bëjnë me të. Dhuna fizike, verbale dhe emocionale duhet eliminuar në radhë të parë në familjet tona. Zoti na ndihmoftë!

Elmaz Fida

Allahu ju shperbleft per postimin.
(Tregime Islame) Inat deveje 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

(Tregime Islame) Inat deveje :: Komentet

No Comment.
 

(Tregime Islame) Inat deveje

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
» 101 tregime Islame
» (Tregime Islame) Poeti me qyp
» (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë
» (Tregime Islame) I ZHYTUR NË HALLE, SI TJA BËJ?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: