islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

» (Artikull) 6 Mënyra të lehta për të fituar sevape (shpërblime) edhe pas vdekjes tënde.
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptySat 18 Jun 2022 - 18:58 nga Admin

» (Tregime Islame) Brenda çdo balte, gjendet një thesar
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptySat 18 Jun 2022 - 18:44 nga Admin

» Tema Islame) Ndjenja për jetën
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptySat 18 Jun 2022 - 17:28 nga Admin

» (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:24 nga Admin

» (Tregime Islame) Perandori kinez dhe shkëmbi në rrugë
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:06 nga Admin

» (Tregime Islame) Kur mirësia e mund dredhinë
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:17 nga Admin

» (Tregime Islame) Gruaja që e fejoi burrin e saj nga Zoti i saj
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:09 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbaje një derë të hapur me Zotin!
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyWed 15 Jun 2022 - 15:38 nga Admin

» (Tregime Islame) Sekreti i lumturise (tregim)
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyWed 15 Jun 2022 - 5:48 nga Admin

» [Tregim Islam] Llukmani i urte dhe urtesit e tij
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 14 Jun 2022 - 20:36 nga Admin

» [Teme islame] Shpirti i jetës
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 14 Jun 2022 - 20:23 nga Admin

» [Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 14 Jun 2022 - 20:21 nga Admin

» (Tregime Islame) Bretkosa, uji i nxehtë dhe arti i qeverisjes
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori EmptyTue 14 Jun 2022 - 11:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty96%(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty0%(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty0%(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty0%(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty1%(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty2%(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24376 artikuj v 13524 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8507
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Empty
24062022
Mesazh(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori

(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori Florir10Disa pasanikë nga Siria vendosën të shkojnë dhe të kryejnë ritualin e shenjtë të haxhit. Me qëllim që tu shërbejë e tu përgatisë ushqimin, morën me vete një person të njohur për cilësinë e shërbimit, gatimet e shijshme dhe shpirtin e humorit. Ai nuk e kishte kryer detyrimin e haxhit dhe menjëherë pranoi. Shpërblimi i tij do të ishte heqja e të gjitha shpenzimeve të rrugës dhe të haxhit, kundrejt shërbimit. Ai e pranoi me kënaqësi këtë ofertë, aq më tepër që kishte kohë që ëndërronte të kryente haxhin, pavarësisht gjendjes së rëndë ekonomike.
Me të mbërritur në Mekë, grupi i pasanikëve mori me qera një dhomë të pajisur me kuzhinë për të gatuar. Shërbëtori menjëherë ia nisi punës gjithë gëzim që kishte ardhur në haxhxh dhe po përmbushte ëndrrën e tij të kahmotshme.
Një ditë, teksa po bluante grurin me dybek, pa që toka nën pjesën e dybekut lëkundej, sikur të kishte diçka të fshehur poshtë saj. La dybekun e hekurit mënjanë dhe filloi të gërmojë dheun, ku i dihej, ndoshta ishte me fat e gjente diçka me vlerë. Gëzimi i tij ishte i papërshkrueshëm kur i hasën duart në një qese me flori, brenda një sënduku të vogël. Pa djathtas e majtas se mos e kishte vënë re ndokush, por nuk pa kënd. Atëherë vendosi ta kthejë përsëri nën tokë, derisa të vijë dita e udhëtimit të kthimit. Që nga ajo orë, një vërshim mendimesh e idesh i vinin papushim në mendje, çfarë do të blinte me gjithë ato florinj, si do të ndahej përfundimisht me jetën e varfërisë, si do të bënte jetë luksi etj… Pasi përfunduan ditët e haxhit, erdhi dhe dita e udhëtimit të kthimit. Ai e fshehu mirë e mirë qesen me florinj në ngarkesën e devesë personale. Të gjithë tregonin lodhje gjatë rrugës, përveç personazhit tonë i cili dukej sikur flulturonte nga gëzimi. Ishte një udhëtim i mbushur me gëzim për floririn dhe frikë se mos i ndodh ndonjë gjë e papritur dhe e humbet.
Kur mbërritën në një luginë, meqë ishte muzg, vendosën të fushojnë dhe të flenë aty atë natë. Vetë personazhi ynë ia nisi menjëerë punës së përgatitjes së ushqimit dhe shërbimit për të cilin ishte marrë nga Siria.
Ndërkohë, papritur, njëra nga devetë merr arratinë. Ishte pikërisht deveja e shërbëtorit dhe kuzhinierit tonë. Pa pritur e pakujtuar ajo ia kishte dhënë vrapit si e çmendur, me gjithë ngarkesën në shpinë. Shërbëtori nuk e përmbajti dot veten dhe ia dha të qarës si fëmijë. Lotët nuk i ndaleshin. Pasanikët, duke parë dhimbjen e tij, i premtuan se do ti blejnë një deve të re, me gjithë plaçka e rroba. Ai, duke mos dashur tu tregojë për floririn, u tha se mbi deve kishte dhurata dhe relike që i kishte blerë në Mekë e në Medine për familjarët, prandaj ishte mërzitur aq shumë.
Të nesërmen karvani u nis për udhëtim derisa mbërritën tek familjet e tyre. Shërbëtori mbërriti në shtëpi i gjithi vrer për shkak të humbjes së floririt.
Një vit më vonë, pasanikë të tjerë u organizuan për të kryer haxhin dhe u interesuan për dikë që do tu shërbente dhe tu gatuante. Sigurisht, grupi i parë u sugjeroi personazhin tonë si kuzhinier dhe shërbëtor të mirë, duke thënë fjalët më të mira për të. Ata e kërkuan dhe ai pranoi ti shoqërojë. U nisën për rrugë. Gjatë udhëtimit ndaluan pikërisht në luginën ku i kishte humbur deveja, aty pranë vendfushimit të vitit të shkuar.
Shërbëtori, meqë kishte akoma pak diell, u shmang pak për nevoja personale dhe u largua paksa nga kampi. Rrugës pa një pus të braktisur dhe të tharë. U afrua dhe zgjati kokën për të parë brenda pusit, ku dalloi një deve të ngordhur. Menjëherë u zvarrit poshtë, gjithë shpresë që të ishte deveja e tij që mbartte floririn e tij. Deveja kishte ngordhur dhe i kishin mbetur vetëm kockat dhe qimet, ndërkohë që ngarkesa, e në veçanti floriri, ishin të paprekur. Mori floririn dhe e fshehu mirë në trup. Iu kthye gëzimi e hareja e një viti më parë.
Pasi mbërritën në Mekë, morën me qera të njëjtën dhomë që kishin pasur tregtarët e një viti më parë. Pasi ishin rehatuar në dhomë, personazhi ynë vajti tek kuzhina për të gatuar. Aty, mendoi ta kthejë floririn në vendin ku e kishte gjetur, për marrë përsëri pasi të kryenin haxhin dhe të niseshin për rrugën e kthimit. Në një nga ditët e haxhit, në dhomën e marrë me qera nga pasanikët, ia behu pronari i shtëpisë. Pasi kërkoi leje, ai hyri brenda dhe shkoi në kuzhinë, ku gjendej kuzhinieri duke gatuar. Ai vajti tek vendi ku ishin fshehur florinjtë, gërmoi dhe i nxorri që andej.
Shërbëtori zgurdulloi sytë, iu afrua dhe e pyeti:”Çfarë more që andej?!”
Pronari i shtëpisë iu përgjigj:”Floririn tim mora. Kisha vite që e kisha fshehur atyr dhe sot më duhej, prandaj erdha dhe e mora.”
Kuzhinieri nuk e mbajti dot veten dhe i tha: ”Po a e di që kjo qese floriri ka qenë deri në rrethinat e Sirisë dhe është kthyer sërish në këtë vend, pa i munguar as dhe një monedhë?”
I zoti i shtëpisë u përgjigj: ”Pasha Zotin sikur të bridhte mbarë botën, jam i bindur që do të kthehej sërish aty ku e pata fshehur unë, sepse së pari e kam fituar me hallall, së dyti “e pastroj” duke ndihmuar fukarenjtë dhe hallexhinjtë dhe së treti ia kam lënë amanet vetë Zotit që ta ruajë.
Nga: Elmaz Fida

Allahu ju shperbleft per postimin.
(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori :: Komentet

No Comment.
 

(Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: