islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

» (Artikull) 6 Mënyra të lehta për të fituar sevape (shpërblime) edhe pas vdekjes tënde.
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptySat 18 Jun 2022 - 18:58 nga Admin

» (Tregime Islame) Brenda çdo balte, gjendet një thesar
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptySat 18 Jun 2022 - 18:44 nga Admin

» Tema Islame) Ndjenja për jetën
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptySat 18 Jun 2022 - 17:28 nga Admin

» (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:24 nga Admin

» (Tregime Islame) Perandori kinez dhe shkëmbi në rrugë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:06 nga Admin

» (Tregime Islame) Kur mirësia e mund dredhinë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:17 nga Admin

» (Tregime Islame) Gruaja që e fejoi burrin e saj nga Zoti i saj
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:09 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbaje një derë të hapur me Zotin!
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyWed 15 Jun 2022 - 15:38 nga Admin

» (Tregime Islame) Sekreti i lumturise (tregim)
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë EmptyWed 15 Jun 2022 - 5:48 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty96%(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty0%(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty0%(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty0%(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty1%(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty2%(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24380 artikuj v 13528 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8511
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Empty
27072022
Mesazh(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë

(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë Mbreti15 Një herë e një kohë në një mbretëri jetonte një plak i urtë dhe besimtarë.
Me të dëgjuar për urtësinë dhe devotshmërinë e plakut ndaj Zotit, mbreti vendosi ta ftonte në pallatin e tij.
Pasi e gostiti dhe e nderoi mirë, mbreti vendosi ta vë në siklet plakun, dhe e pyeti:
“Kam dëgjuar për urtësinë dhe devotshmërinë tënde ndaj Zotit, prandaj kam tre pyetje dhe pres të më përgjigjesh për secilën prej tyre? Pyetja ime e parë është: Ku jeton Zoti? Pyetja e dytë është: Kë shikon Ai? Ndërsa pyetja e tretë është: Çfarë mund të bëjë Ai?”
Plaku i ndier pak në siklet, mblodhi veten dhe tha: “Gjithsesi madhëria juaj, por si fillim kam nevojë të ma sillni një gotë me qumësht.”
Mbreti urdhëroi shërbëtorët t’ia sillnin gotën me qumësht.
Plaku futi gishtin në gotë dhe filloi ta lëvizë sa andej sa këtej.
“Pse po e bën këtë?” pyeti mbreti i habitur.
“Kam dëgjuar që qumështi brenda ka gjalpë, por me sa shoh, nuk paska”, u përgjigj plaku.
Mbreti qeshi dhe i tha: “Sigurisht që ka gjalpë, por si fillim duhet ta tundësh qumështin që të shohësh gjalpin.”
Plaku i urtë ia ktheu: “Kjo është përgjigja e pyetjes së parë madhëri juaj, Zoti ekziston gjithandej në çdo gjallesë, por ashtu sikurse qumështi që duhet tundur për të parë gjalpin, ashtu nevojitet devotshmëria që të ndjesh Zotin.”
Mbretit i pëlqeu përgjigja dhe i kërkoi t’i përgjigjej pyetjes së dytë.
“Tani më sillni një qiri të ndezur”, tha plaku.
Pasi ia sollën, ai tha: “Madhëri jua, më thoni në cilin drejtim shkon drita e këtij qiri?”
“Drita e tij shkon në të gjitha drejtimet”, tha mbreti.
Plaku i urtë vazhdoi: “Kjo është përgjigja për pyetjen e dytë, Zoti është i plotfuqishëm dhe ai i shikon të gjitha veprimet e qenieve të gjalla pa përjashtim.”
I kënaqur edhe me përgjigjen e dytë, Mbreti mezi priste për përgjigjen e pyetjes së tretë.
“Për të të dhënë përgjigjen e pyetjes së tretë, kam nevojë të ulem në fronin tuaj ndërsa ju të qëndroni para meje”, i tha plaku.
Kjo gjë nuk i pëlqeu aspak mbretit, por nga kurioziteti për ta dëgjuar përgjigjen, ai pranoi. Ia liroi fronin plakut dhe vetë qëndroi pranë tij si një i varfër.
I ulur në fronin e mbretit, plaku tha: “Madhëri juaj, ju deshët të dini se çfarë mund të bëjë Zoti, prandaj unë po ju them se Zoti një të varfër mund ta bëjë mbret dhe një mbret mund ta kthejë në një të varfër.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë :: Komentet

No Comment.
 

(Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» (Tregime Islame) Plaku i urtë dhe i riu i dekurajuar
» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
» Plaku i urtë dhe Akrepi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: