islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyYesterday at 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyYesterday at 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyYesterday at 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

» (Artikull) 6 Mënyra të lehta për të fituar sevape (shpërblime) edhe pas vdekjes tënde.
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptySat 18 Jun 2022 - 18:58 nga Admin

» (Tregime Islame) Brenda çdo balte, gjendet një thesar
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptySat 18 Jun 2022 - 18:44 nga Admin

» Tema Islame) Ndjenja për jetën
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptySat 18 Jun 2022 - 17:28 nga Admin

» (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:24 nga Admin

» (Tregime Islame) Perandori kinez dhe shkëmbi në rrugë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:06 nga Admin

» (Tregime Islame) Kur mirësia e mund dredhinë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:17 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty96%(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty0%(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty0%(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty0%(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty1%(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty2%(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24383 artikuj v 13531 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Tregim Islam) Shtatë pyetjet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8514
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Empty
29092022
Mesazh(Tregim Islam) Shtatë pyetjet

(Tregim Islam) Shtatë pyetjet Shtate10 Para fillimit të provimit, mësuesi ua shpërndau pyetjet nxënësve të tij dhe u tha që të përgatiten mirë, sepse ato pyetje krejtësisht, në të njëjtën formë, do të jenë në provim.

Provimin e ndau në dy afate, ku gjithsej ishin shtatë pyetje. Në rrethin e parë do të jenë vetëm tri pyetje e në të dytin katër.

Mirëpo, pasi mësuesi ua zbuloi pyetjet nxënësve, ata u ndanë në grupe. Grupi i parë nuk i besoi, thanë se gënjen, ndërsa grupi i dytë i besuan.

Grupi që besoi poashtu u nda në dy nëngrupe. Nëngrupi i parë ishin përgatitur për pyetjet e rrethit të parë, i kishin mësuar dhe kishin kaluar me sukses dhe kishin pritur për rrethin e dytë të pyetjeve, ndërsa nëngrupi tjetër thoshin se do të presin kohën pak para provimit. Mirëpo, kur erdhi koha e provimit ishin të papërgatitur.

Është koha që tani t’ua zbuloj shtatë pyetjet si dhe emrin e mësuesit.

Ai është mësuesi i të gjitha kohëve, edukatori dhe pedagogu më i mirë, ai është Muhammedi a.s.

Ai, neve (nxënësve) na ka dhënë shtatë pyetje të cilave duhet t’u përgjigjemi gjatë dy afateve të provimit. Kush janë afatet?

Transmetuar nga Pejgamberi s.a.v.s. se çdo njeri do t’i ketë dy afate provimi, përkatësisht shtatë pyetje, tri në varr dhe katër pyetje në ditën e Gjykimit.

Meqenëse ai, çdokujt ia dëshiron të mirën, për të na lehtësuar ato provime qysh përpara na i ka dhënë pyetjet.

Afati i parë i provimit është në varr dhe atëherë do t’i kemi vetëm tri pyetje:

Kush është Zoti yt? Kush është Pejgamberi yt? Dhe cila është Feja jote?

Pyetje këto që në tokë janë të lehta, por nën tokë të rënda. Në tokë përgjigjen e di çdokush madje edhe shumica e jomuslimanëve, mirëpo nën tokë, ku varri është plot errësirë, ku hapësira është e ngushtë, ku je i braktisur prej të gjithëve, ku je i shqetësuar, gjendja është ndryshe.

Atëherë vjen dikush i cili paralajmëron afatin e dytë të provimit. Meleku Israfil me lejen e Allahut paralajmëron afatin e dytë të provimit. Atëherë i sheh njerëzit e tubuar. Por, kjo nuk është si ditët tjera, kjo është dita e panikut, e frikës së tmerrshme, ditë kur nëna e harron foshnjën në gji, ditë kur biri ik nga babai, vëllai nga vëllai, ditë që do të zgjat pesëdhjetëmijë vjet, njerëzit do të qëndrojnë lakuriq.

Të gjithë do të jenë në pritje të provimit të madh dhe përfundimtar. Përfundimi do të jetë me gojë. Atëherë, Allahu xh.sh. do të pyes secilin për katër pyetje të cilat na ka zbuluar qysh përpara Pejgamberi s.a.v.s. që të jemi të përgatitur për këtë provim.

Ka thënë Pejgamberi s.a.v.s.: “Nuk do ta lëviz robi as këmbën Ditën e Gjykimit përderisa nuk do të pyetet për katër gjëra:

Jetën e tij – ku e ka kaluar;

Rininë – si e ka kaluar;

Paranë – si e ka fituar dhe ku e ka shpenzuar;

Diturinë – si e ka përdorur.” (el Bezar dhe Taberaniu)

Në dynja mund ta shtyhesh provimin, mund të biesh prej tij, por përsëri do të paraqitesh derisa ta kalosh. Pyete veten tënde a do të jesh i përgatitur të përgjigjesh në të gjitha shtatë pyetjet. Ai që nuk i kalon këto shtatë pyetje, Allahu xh.sh. thotë:

“ ... Thuaj: Të dështuar në ditën e kiametit janë ata që e kanë humbur veten dhe familjen e vet. Vini re: ky është ai dështimi i njëmendtë.” (Ez – Zumer, 15)Përktheu dhe përshtati:
Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

(Tregim Islam) Shtatë pyetjet :: Komentet

No Comment.
 

(Tregim Islam) Shtatë pyetjet

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» SHTATË DITËT DHE SHTATË QIEJT E NAMAZIT
» [Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu
» [Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim
» (Tregim islam) Një dërhem, tregim shumë interesant
» [Tregim islam] Tregim i dobishëm: Surja si mehr

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: