HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeSat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
224 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 224 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_lcap96%HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_rcap
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_lcap0%HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_lcap0%HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_lcap0%HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_lcap1%HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_rcap
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_lcap2%HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_vote_rcap
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT Empty
MesazhTitulli: HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT   HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT I_icon_minitimeSun 15 Nov 2009 - 9:36

HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT 40c911a0
HAXHXHI SIMBOL I TEVHIDIT.




Xhemat i nderuar së pari ti falemenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestarë të fesë Islame, poashtu ti falemenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësojë që të mbërijmë edhe këtë ditën e sodit që të falim edhe kët namazin e Xhumas së bashku.



Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojmë Pejngamberit tonë, njeriut më të dashur te Allahut xh.sh., komentatorit më të mirë të Kur`anit famëlartë,familjes së tij të pastër shokve të tij të sinqertë si dhe të gjith atyreve që ndjekin rrugën e tij deri në ditën e Gjykimit.

Ndodhemi në muajt ku Muslimani i cili ka pasuri obligohet qe te kryeje edhe shartin [kushtin] e pestë të fesë Islame, d.m.th. kryerjen e Haxhit. Pra poqese njeriu ka pasuri dhe shëndet të mirë sipas kushteve qe lip feja Islame, e ka për borxh qe njëher gjat jetës se tij ti vizitoj vendet e shenjta ose thën ndryshe te kryej Haxhin.



Pra njeriu që ka pasuri te shkoj deri te vendi i shenjtë [Qabe],dhe përderisa të jetë atje, familjes së tijë ti lë ushqim e ka farz [obligim te domosdoshëm]që të kryej Haxhxhin.



Kët domosdoshmëri tëvizitave të këtyre vendeve na tregon Kur`ni ku Allahu xh.sh.thot;

فِيهِ آيَاتٌ بَيِّـنَاتٌ مَّقَامُ إِبْرَاهِيمَ وَمَن دَخَلَهُ كَانَ آمِنًا وَلِلّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ الله غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ



Aty ka shenja të qarta: vendi i Ibrahimit, dhe kush hyn në te, ai është i sigurt. Për hir të All-llahut, vizita e shtëpisë (Qabes) është obligim për atë që ka mundësi udhëtimi te ajo, e kush nuk e beson (ai nuk e viziton); All-llahu nuk është i nevojshëm për (ibadetin që e bëjnë) njerëzit.(Suretu Ali Imran 97).



وَأَذِّن فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالًا وَعَلَى كُلِّ ضَامِرٍ يَأْتِينَ مِن كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ{27} لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِيرَ {28}



Dhe thirr ndër njerëz për haxhin, se të vijnë ty këmbësorë e edhe kalorës me deve të rraskapitura që vijnë prej rrugëve të largëta.(Vijnë) Për të qenë të pranishëm në dobitë e tyre dhe që ta përmendin All-llahun në ato ditë të caktuara (në shenjë falënderimi) dhe për që i ka furnizuar me kafshë. Hani pra prej tyre (kurbanave) dhe ushqeni të ngushtuarin e të varfërin.(Suretul Haxhxh 27,28).





ثُمَّ لْيَقْضُوا تَفَثَهُمْ وَلْيُوفُوا نُذُورَهُمْ وَلْيَطَّوَّفُوا بِالْبَيْتِ الْعَتِيقِ {29} ذَلِكَ وَمَن يُعَظِّمْ حُرُمَاتِ اللَّهِ فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ عِندَ رَبِّهِ



Pastaj le ta heqin papastërtinë e tyre, le t'i zbatojnë premtimet e veta dhe le të sillen (bëjnë tavaf) rreth shtëpisë së lashtë.Pra, kështu: Kush madhëron atë që All-llahu e bëri të shenjtë, ajo është më e dobishme për te Zoti i vet.(Suretul Haxh29,30).



Muhammedi a.s. thot feja Islame eshte ngritur mbi pes shtylla;

1)Kelimei-shehadeti [shqiptimi i shehadetit]

2)Falja e namazit

3)Dhenja e zekatit

4)Agjerimi i ramazanit.

5)Kryerja e haxhit.



Kryerja e Haxhit përvec që ësht urdhër nga ana e Allahut xh.sh.,edhe kohën se kur duhet të kryhet ki obligim i Allahut është caktuar nga vet Allahu xh.sh,kete ne e verteton ajeti tjeter ku Allahu xh.sh. thotë’



الْحَجُّ أَشْهُرٌ مَّعْلُومَاتٌ فَمَن فَرَضَ فِيهِنَّ الْحَجَّ فَلاَ رَفَثَ وَلاَ فُسُوقَ وَلاَ جِدَالَ فِي الْحَجِّ وَمَا تَفْعَلُواْ مِنْ خَيْرٍ يَعْلَمْهُ اللّهُ وَتَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ يَا أُوْلِي الأَلْبَابِ {197}





Haxhi është në muajt e caktuar e kush bën (ia fillon të zbatojë) haxhin në këta muaj, nuk duhet afruar gruas, nuk bën të merr nëpër këmbë dispozitat e sheriatit, as nuk duhet shkaktuar grindje. Çka punoni nga e mira, All-llahu di për to. Dhe përgatituni me furnizim (për rrugë), e furnizimi më i mirë është devotshmëria, e ju të zotët e mendjes kini dronë Time.(Suretul-Bekare197)

Pra sipas ketij ajeti shihet qarte se ne nuk munde te kryejm ket obligim madheshtor kur te duam ne por kur ti vije koha e tij.

Muajt në të cilën duhet të kryhet Haxhxhi janë;Dhul Kade’dhe dhjet ditët e muajt Dhul hixhe. Pra njeriu gjat kësaj kohe po qese i plotëson kushtet që lypen, e ka për borxh që ta kryej këtë obligim ashtu sikurse e ka borxh kryerjen e namazit ose te ndonje farzi tjeter.



Te gjithë mendimtarët Islam janë të një mendimi se kryerja e Haxhxhit është farz vetëm një herë gjatë jetës së tijë, këte e thonë duke u mbështetur ne hadithin e Muhammedit a.s. i cili thotë; O ju jerëz Allahu xh.sh.ua ka bërë obligim Haxhxhin atëherë kryene ate. U ngrit njëri nga mesi i tyre dhe i tha; A për cdo vit o i dërguari i Allahut, Pejngamberi heshti, derisa e pyeti 3 herë e më pas Muhammedi a.s. tha ”Sikurse të kisha thënë po kisha frig se mos ju bëhet farz për cdo vit e ju nuk do të ishit në gjendje që ta kryeni ate.

Pra sipas ajeteve dhe haditheve te Muhammedit a.s.nënkuptohet se Haxhi është farz për cdo të rritur mashkull ose femër, që është i lirë e që ka pasuri dhe shëndet. Kështu që Muhammedi a.s. Haxhin e radhit pas besimit dhe Xhihadit, ja se si shprehet Muhammedi a.s. kur e kanë pyetur; Cila vepër është më e vleshme ?[Ai tha]Besimi ne Allahun e madhërishëm dhe Pejngemberin e Tij” i than ;E pas kësaj ? [tha]”Xhihadi në rrugë të Allahut”. I thanë e pas kësaj? [Tha] “ Haxhi i kryer sipas rregullave”.



Haxhi është një ibadet ku pa mar parasysh pozitën e tyre gjeografike se njeriu ku jetonë cilën gjuhë e flet, apo cilit nacionalitet i takonë,shkojnë dhe mblidhen të gjithë bashkarishtë, me të vetmin qëllim që të lëvdërojnë Krijuesin e tyre, e falemenderojnë Ate, dhe te gjithë së bashku bëjnë duaja të ndryshme me shpresë që Allahu xh.sh. tua falë gjunahet. Haxhi është momenti më i përshtatur për faljen e gabimeve të besimtarëve, sepse bëhen lutje të përbashkëta, ku edhe të tjerët bejnë dua per ty.



Haxhxhi është shkaku kryesor për pastrimin shpirtëror, forcon Imanin, si dhe bënë lidhjen vëllazërore në Islam. Njerëzit që shkojnë atje nuk kanë ndonje interes dunjaje, përfitime të kësaj bote dhe se shoqëria që përfitohet pa interes është shoqëri më e fortë më stabile dhe më afatgjate.



Haxhi me tërë aktet e tija pastron shpirtin e njeriut nga veset e këqija sic janë; egoizmi, kopracia, arroganca, mosdurimi, fyerja, mendjemadhësia etj, e në anën tjetër përfitonë cilësi dhe vyrtite të larta si; durimin, qëndrueshmerin, faljen, solidarizmin me të tjerët, respsekti i ndersjelltë, maturinë, zemërgjerësinë, bujarinë, tolerancën etj.



Haxhi është një udhëtim shpirtërorë dhe një ibadet i vecantë, i cili lë gjurmë më fisnike në shpirtin e njeriut. Ai e përmbush personalitetin e tijë me adhurim ndaj Allahut dhe e bënë ate (njeriun) që me vendosmëri t`i pranojë urdherat e Tij. Sipas kësaj Haxhi është pastrim i plotë shpirtëror i njeriut, ia shlyen mëkatet, ia mbulon lëshimet dhe ia shëndrit anët e errëta të jetës së tijë.



Mu për këte njeriu i cili i plotëson kushtet e Haxhit duhet ti pergjigjet urdhrit te Allahut xh.sh.e ta kryej sa më parë ate. Ndoshta dikush mundë të mendojë se është ende i ri dhe se Haxhin do ta kryej kur të mplaket, por nuk duhet haruar ate se askush nukë mundet të jetë i sigurtë se do të mundë ti mbërijë vitet e pleqërisë dhe e poqese i mbërijnë vitet e pleqërisë nuk mundë të jetë i sigurtë se do të jetë në gjendje që ta ruaj pasurin e tijë deri ne atë moshë.



Dikush thotë se unë nuk shkojë në Haxh përderisa jamë i ri sepse nukë mundë ta mbajë ate, kështu që pas Haxhit duhet të falesm, mos të rrej, mos të shaj, mos të bëjë gjëra tjera që sipas fesë janë të ndaluara. Por mos të harojmë se ato gjëra që i kemi të ndaluara pas Haxhit të njejtat i kemi të ndaluara edhe para tijë, si p.sh. rrena është e ndaluar si pas Haxhit poashtu edhe para tij, namazi është farz si pas Haxhit poashtu edhe para tij.



Përkundrazi poqese Haxhi kryhet në moshë më të re është më e pelqyer, sepse je më i fuqishëm për ti kryer obligimet që kerkohen gjat kryerjes së Haxhit.

Ata persona që kanë bërë nijet që të kryejn Haxhin Allahu xh.sh.tju japë shëndet si dhe tua pranojë këtë obligim fetar e për ata që nukë kanë pasur mundësi që këtë vitë të kryejn këtë obligim, të lusim Allahun xh.sh. që tua mundësojë që edhe ata të kryejn ne vitet e ardhshme inshaallah.



Me shpresë që të vazhdojmë në javët në vijim të lusim Allahun xh.sh. për nderë të këtyre muajve te Haxhit si dhe per nder te duajave te haxhinjve të cilët do ti bëjnë në vendet e shenjta, neve tna i fal gjunahet tna udhëzojë në rrugë të drejtë, si dhe mos t`na largojë nga mëshira dhe rahmeti i Tij.



O Zot na mundëso të gjithve që ti vizitojmë ata vende te cilat Ti i ke bekuar, vende në të cilët është shpallur libri Yt i fundit e e që do të jetë udhërrëfyes, vende në të cilet ka zbritur Xhebraili a.s,melek ki i cili nuk zbret në cdo vendë dhe për cdo cështje, vende në të cilët kanë jetuar edhe Pejngamber të tjerë, si Ibrahimi as. Ismaili a.s. e që janë lutur që ti bekosh këta vende dhe duajat e tyre janë pranuar. Na mundëso që të shohim Qaben, shtepi të cilën Ti e ke mbrojtur nga dora e armikut, të cilët janë munduar që ta shkatrojnë ate. Na i prano te gjita lutjet tona sepse vetem Ti je ai qe i pranon ato.



AMIN.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
HAXHXHI SIMBOL I TAUHIDIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pse Haxhxhi??
» Komplet albumi i Nusret Kurtishit tekst
» Haxherja, simbol i durimit dhe i sakrifices
» Haxhi, simbol i barazisë mes njerëzve
» Muhammedi a.s., simbol i paqes, mëshirës dhe tolerancës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: