Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeSat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
173 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 173 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_lcap96%Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_rcap
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_lcap0%Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_lcap0%Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_lcap0%Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_lcap1%Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_rcap
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_lcap2%Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_vote_rcap
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike Empty
MesazhTitulli: Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike   Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeTue 30 Nov 2010 - 10:33

ME SHKRONJËN A
ALOJA
(Subejr)
Nëse përziejm alojën me ilaçet tjera, ajo i anulon efektet eventuale negative të tyre.Po ashtu përdoret për shërimin e kapakëve të ëjtur të syve , mëlçisë, verdhëzës dhe sëmundjeve të barkut.Othman ibn Affani, radijall-llahu anhu,transmeton hadithin ku qëndron se një njeri i është ankuar Pejgamberit , sal-lall-llahu alejhi ve selem, për dhembje të syve gjatë haxhit, Pejgamberi ,sal-lall-llahu alejhi ve selem , i ka thënë që ti mbulojë me alojë. TransmetonTirmidhiu.

AMBERI
(El-Emirbaris)
Amberi është i thatë dhe i fothtë.E përmirëson disponimin, e shuan etjen dhe e forcon mëlçinë.Lëngu i amberit e forcon ngjyrën dhe përdoret në infuzione dhe hapa (pilula), ose si shurup i thjehstë.Shurupi i ambrës e ndalon gjakderdhjen, por nuk e trashë përbërjen e tij dhe kjo është veti sekrete (tajitëse) e tij.

ANTIMONI
(Usmud)
Është i ftohtë dhe i thatë.Antimoni i forcon fijet optike dhe i mbron sytë.Pejgamberi,sal-lall-llahu alejhi ve selem,ka thënë: "Ilaçi më i mirë për sytë është antimoni. E forcon të pamurit dhe i ngutë qerpikët". Transmeton Tirmidhiu dhe Ebu Davudi.
Ebu Davudi po ashtu e transmeton këtë hadith: "Ilaçi më i mirë është antimoni. Ai e mbron syrin e shëndoshë por jo edhe të sëmurin".
Tirmidhiu po ahstu transmeton hadithin ku qëndron se Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve selem, kishte një enë të posaçme ku e mbante antimonin. Çdo natë nga tri herë e vinte në sy melhemin e bërë nga antimoni. Hadith të ngjajshëm transmeton edhe Enesi. Gjëja më e mirë që fitohet nga nga ai është moshuesi. Abdul Latifi ka thënë: "Antimoni e ngutë rritjen e qërpikëve, i zbukuron, prandaj zemrat tona e duan".
ARGJILI(TIN)
Ka dy lloj argjili: argjil i bardhë dhe i kuq jemenas.Që të dyja përdoren për ndaljen e gjakderdhjes.
All-llahu, subhanehu we teala, thotë: "Ne e krijuam njeriun prej një ajke (lëngu), e një balte", (El-Mu`minun:12)
AROMA(TIB)
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, ka thënë: "Ka tri gjëra në këtë botë që unë i dua: gratë, aromat, kurse qetësimi i syrit tim është në namaz".
ARRA(Xhevz)
Arra është e ngrohtë dhe e thatë. Shkakton kokëdhembje.Tretet rëndë dhe është e ekqe për barkun. Arrat e freskëta janë më të mira se të thatat. Arrat e përziera me mjalt janë të mira kund0δr dhembjeve në fyt.
Ibn Sina ka thënë: "Ngrënia e arrave, fikut dhe ryzës (Ruta graveolens) është ilaç për çdo sëmundje".
Transmetohet se El-Mehdiu ka thënë: "Kam hyrë në shtëpinë e El-Mensurit dhe kam parë duke ngrënë djath dhe arra, atëherë e pyeta: "Ç`ëhtë kjo?" Ai u përgjigj: "Babai im më ka treguar për dikë që e ka parë Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve selem, duke ngrënë djath dhe ara, atëherë e ka pyetur diç në lidhje me këtë, e ai ka thënë: "Djathi është sëmundje, kurse arrat janëilaç. Nëse i bashkoni atëherë keni ilaç", Ky hadith është regjistruar në veprën El-Vesila.
ARGJENDI(Fida)
Ngrënia e argjendit (nën mbykqirjen mjeksore) e forcon zemrën. Përdorimi i enëve të bëra nga argjendi është harram. Argjendi është i mirë kundër rrahjeve shqetësuese të zemrës.
ARI(Dheheb)
Ari ka balancim të njëjtë. Ai posedon ngrohtësi të butë.Përdoret në ilaçet që i zbusin fryerjet. Ari, po ashtu e forcon zemrën. Kur përdoret në mjetet për djegjen e plagëve nuk shkakton mëshikëza dhe shërimi është i shpejtë.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, ka ndaluar përdorimin e enëve të arit dhe argjendit, por përdorimi i tyre në mjekësi është i lejuar.
ARRË KOKOSI(Xhevzetul hind-Cocos nucifera)
Arra e kokosit forcon potencën dhe liron nga dhembja në shpinë. Arra e kokosit është e ngrohtë dhe e lagët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Vizitor
Vizitor
Anonymous



Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike Empty
MesazhTitulli: Disa gjera sheruese nga Medicina e Pejgamberit a.s me Shkronjën B   Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike I_icon_minitimeMon 20 Dec 2010 - 8:27





BORZILOKU ËMBËL

(REJHAN)




Borziloku
është I ngrohtë.Aroma e tij e forcon zemrën. Uji I stërpikur në borzilok është
gjumëndjellës. Buhariu transmeton hadithin që vijon: “Nëse ndokush ju ofron
borzilok, mos e refuzoni, sepse përdorimi I
tij është I thjeshtë, kurse ka erë të këndëshme”.





BUKA (HUBZ)




Allahu,
xh.sh thotë: “…..prandaj dërgojeni
njërin prej jush me këtë argjend (monedhë argjendi) në qytet, e të zgjedhë
ushqim më të mirë, e t'ua sjellë atë juve dhe le të ketë shumë kujdes e të mos
i japë të kuptojë askujt për ju…..”(El-Kehf:19)



Mjekët
thonë se buka më e mire është ajo që piqet në furrë të rrubmbullakët të bërëprej tullave dhe
qërpiqëve.Kjo bukë është e thatë dhe e ngrohtë.Bukën nuk duhet ngrënë deri sat
ë ftohet, sepse nëse është shumë e ftohtë, atëherë e vështirëson tretjen, e
mund të shkaktojë edhe problem me jashtëqitje.



vend të dytë është buka e pjekur në furrë të
rrafshët, llojet tjera të bukës nuk janë të mira.


Sa
më shumë të ketë krunde në miell, buka është më ushqyese, por tretja është më e
rëndë. Buka e butë është më ushqyese dhe më lehtë tretet sesa buka e forte.
Dromcat e vogla të bukës shkaktojnë gazëra dhe vështirësojnë tretjen. Buka e gatuar me qumsht është shumë
ushqyes, por edhe ajo e vështirëson tretjen dhe rëndë qarkullon nëpër zorrë.
Buka e elbit ndikon në mënyrë relaksuese në organizëm,por shkakton gazëra. Buka
me qiqra (Cicer orientum) rëndë tretet dhe I duhet shumë kripë.



Aishja , radial-llahu anha,
transmeton hadithin: “Çmojeni bukën, sepse All-llahu qiellin dhe token e ka bërë
shërbetor të saj”.






BISHTI I DELES (ELIJA)




Bishtat e deles janë të ngrohta dhe
të lagështa. Janë të dëmshëm për barkun, por janë të mire për nervat.Enesi ka
thënë: “Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka rekomanduar bishtin e
deles kundër skjatikës.Kishte shprehi ta shkrijë yndyrën nga katër bishta të
deleve. Pastaj këtë e ndante në tri pjesë dhe urdhëronte që të pihet tre ditë
në bark të zbrazët. Këtë hadith e ka regjistruar Ibn Maxhe.Enesi po ashtu ka
thënë: “Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, ua ka rekomanduar këtë
ilaçindra njerëzve (mbi 300) dhe të
gjithë ishin shëruar”.Autori I këtij libri thotë: “Ky trajtim është I drejtë
vetëm atëherë kur dhembja është shkaktuar nga thatësira. Në këtë rast bishti I
deles na qetëson, kurse aroma e nxit tretjen”.Arabët e shkretëtirës e kanë
përmirësuar cilësinë e kopeve të tyre duke I ushqyer me pelin, artemisim’
(Artemisia absinthium dhe kamomilë. Pelini dhe artemisi janë ilaçet më të mira
kundër skjatikës.






BIRRA (FAKKA)




Bira
është e keqe për barkun dhe nervat. Birra po ashtu shkakton gazëra.






BUTERI(ZUBD)




Buteri është
I ngrohtë dhe I lagët dhe është në shkallën e parë. Është I mire për tretje dhe
posedon cilësi laksive.Buteri I freskët është më I mire, është I mire kundër
kollit të “thatë”, por e dobëson oreksin.Kur e përziejmë me mjalt dhe hurma u
ndihmon grave shtatëzëne ta zvogëlojn oreksin e tepëruar.Ebu Davudi transmeton
se Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, donte të hajë buter me
hurma.Kurse Ebu Nu`ajmi transmeton se Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve
selem, I ka thënë Aishes: “Të dua më shumë se buteri dhe mjalti”.






BORA(SELXH)




Bora është e
dëmshme për barkun dhe mëlçinë, sidomos u bën dëm njerëzve me trup të dobët.
Ngrënia e bores na bën të etur, sepse bora absorbon ngrohtësinë e truopit.











Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Disa gjëra që shërbjen për shërim të shënuara në Mjeksin e Pejgamberit a.s sipas rënditjes alfabetike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» MJALTI--Ketu do te permendim disa menyra te mjekimit me mjalt, duke u bazuar ne keshillat e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem].
» Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem
» Disa reagime ndërkombëtare ndaj filmit kunder Pejgamberit A.S.
» Disa minuta nga ligjerata "Vdekja e Pejgamberit a.s" Ligjerues: Dr.Shefqet Krasniqi
» VIDEO - RUNJA KUR'ANIN DHE SUNETIN E MUHAMEDIT A.S. -DISA POROSI TE PEJGAMBERIT A.S. -DERS 1.06.2012

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Mjeksia Islame-
Kërce tek: