si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeSat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
30 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 30 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_lcap96%si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_rcap
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_lcap0%si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_lcap0%si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_lcap0%si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_lcap1%si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_rcap
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_lcap2%si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_vote_rcap
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI


Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe Empty
MesazhTitulli: si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe   si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeSun 18 Apr 2010 - 21:45

HUDBE 16.04.2010
AFET BEADINI
IMAM NE F.DOBERDOLL

SI DUHET TA FILLOJMË NJË DITË TE RE.

وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ حِينَ تَقُومُ {48
‘’ ..dhe kur të ngrihesh madhëroje me falënderim Zotin tënd! (Tur, 48), "


Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ {102}

“O ju që besuat, kine frikë Allahun me një sinqeritet të vërtetë e mos vdisni, veçse duke qenë myslimanë (besimtarë).” (Al-i Imran: 102).

Xemat i nderuar All-llahu xh.sh në Kur’anin famëlartë thotë:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيراً{41} وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا {42}

"Oju që besuat, përkujtoni All-llahun sa më shpesh, Dhe madhërojeni Atë mëngjes e mbrëmje" (Ahzab, 41-42).

Në ajetin që lexuam All-llahu i madhëruar na madherojme ate sa me shpesh, sepse Ai është shum i meshirshem ndaj nesh në këtë botë po edhe në botën e ardhshme. Mëshira e All-llahut xh.sh në këtë botë treagohet në ate se All-llahut xh.sh na udhëzoi në rrugë të drejtë, duke na treguar rrugen e atyre që devijuan dhe që humbën, ndërsa mëshira e All-llahut xh.sh në botën tjetër tregohet në ate se besimtaret te mbrohen nga frika e madhe e botës tjetër, duke i urdheruar Melekët që ti presin besimtaret me lajme të gzuara për fitim e Xhenetit dhe shpëtimin prej zgjarrit te xhehenemit, ndërsa e gjithë kjo, parasëgjithash tregonë dashurinë dhe mëshirën e All-llahut xh.sh ndaj besimtareve. Imam Ahmed transmenton se ka dëgjuar nga Ebu Hurejra r.a.lutjen që e ka degjuar nga Muhamedi a.s: “ O Zot më mundëso që sa më shuë të të falenderojë, ti ndjekë urdhërat Tua dhe të permendi Ti sa më shum dhe të kujdesem për urdhërat Tua ‘’.

Xhemat i nderuar!. Nëse do ta kryeni këtë urdhër të All-llahut. Nëse e përmendin atë sa më shum. Nëse e Madhëroni Atë në mëngjes e në mbrëmbje. Nëse e kryeni këtë vepër, All-llahu xh.sh thotë:

هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ..............

Ai ju mëshiron juve e edhe engjëjt e Tij,…. (Ahzab;43).

Komntatori i njohur i Kur’anit, Ibn Kethir këto ajetë Kur’anor e shpjegonë mne fjalët: Mëshira e All-llahut në këtë ajet don të thotë se njerëzit e tyllë All-llahu xh.sh do ti lavdërojë para Melakëve dhe se këta njerëz e meritojnë mëshirën e All-llahu. Ndërsa…..ju mëshiron juve e edhe engjëjt e Tij, (Ahzab, 43)

, do të thotë se Melekët kërkojnë falje te All-llahu dhe bënë lutje per besimtarët, që përkujtonëi All-llahun sa më shpesh, Dhe madhërojenë Atë në mëngjes e mbrëmje. Prandaj çdo besimtarë duhet ta përkujtojë dhe ta madhërojë All-llahu sa më shumë, duke filluar prej atehrë kur zgjohet e deri sa të shtryehet në shtrat.

Transmentohet se një herë Omeri r.a. më ka thënë: 'O Muxhahid, kur të zbardh dita, mos shpreso se do të arrish mbrëmjen, e kur të arrish mbrëmjen,mos shpreso se do të zbardh dita. Shfrytëzoje jetën tënde para se të vijë vdekja, e shëndetin tënd para se të sëmuresh, sepse nuk e di se çka do të bëhesh nesër".

Një i urtë ka thënë: "Kur të zgjohet njeriu duhet të synojë katër gjëra: Të realizojë atë që e ka obliguar All-llahu, të largohet prej asaj që All-llahu ia ka ndaluar, të jetë i drejtë me atë që do të bashkëpunojë dhe të mundohet të pajtohet me paditësit e vet. Nëse zgjohet me këto synime, shpresoj se do të jetë prej atyre që janë të mirë dhe që kanë arritur sukses".

Xhemat i nderuar, për fat të keqë ne mesin tonë ka njerëz që kur zgjohen nëmëngjes në vendë që ta fillojnë ditën duke realizuar atë që urdheronë All-llahu, e një ndër ata urdhëra është edhe falja e namazit të sabahut, ata zgjhehet duke e haruar këtë obligim, në vende që ta fillojë ditën duke u larguar nga ajo që e ndalonë All-llahu ai fillon ditën me progojime ofendime, dhe me punë dhe fjale të kota, me hallet dhe problemete e tjereve. Dhe aspak nuk i bije ndër mend se një dite do te ktheht te All-llahu xh.sh dhe do te japë llogari për çdo fjalë dhe çdo vepër, të vogël apo të madhe. E ai që e fillonë ditën në këtë mënyrë dihet se nuk është nga njerzit e mirë dhe nga ata që do ta meritojë mëshiren dhe shpëtimin e All-llahut xh.sh.


Një të urtë e kanë pyetur: "Me çfarë qëllimi njeriu duhet të çohet prej shtratit të vet?" Ai u përgjigj: "Para se të shqyrtoni ngritjen e tij, shqyrtojeni fjetjen e tij.

E pastaj duhet pyetur se si të ngrihet. Ai që nuk di se si të flejë, nuk di as si të çohet". Pastaj tha: "Njeriu nuk do të duhej të bie të flejë derisa t'i përmirësojë
katër gjëra:

E para është se në tokë nuk ka kush ta qortojë; duhet të shkojë dhe të kërkojë
falje, sepse mund t'i vijë Meleku i vdekjes dhe ta dërgojë para Zotit të tij, e ai nuk do të ketë kurrfarë arsyetimi.
E dyta është të mos shtrihet në shtrat nëse ka ndonjë obligim me të cilin All-llahu e ka obliguar dhe i ka mbetur pa e kryer.
E treta është të mos shtrihet në shtrat derisa të pendohet për mëkatet që i ka bërë, sepse mund të ndodhë të vdesë atë natë dhe të regjistrohet sikur ai që vazhdon të bëjë mëkate.
E katërta është të mos shtrihet në shtrat derisa ta shkruajë porosinë, sepse mund të ndodh që të vdes pa lënë porosi".
Dikush ka thënë: "Njerëzit zgjohen në tri kategori: Të parët janë ata të cilëtkërkojnë pasuri, të dytët janë ata të cilët kërkojnë mëkate dhe të tretët janë ata të cilët e kërkojnë rrugën e drejtë. Ata që zgjohen duke kërkuar pasuri, ata nuk do të hanë më shumë se ajo çka All-llahu ua ka caktuar, madje dhe po të mos e dinë se sa pasuri kanë. Ata që kërkojnë mëkate, ata do t'i godasë poshtërimi dhefatkeqësia. Ata që kërkojnë rrugën e drejtë, All-llahu do t'u japë furnizim dhe do t'i udhëzojë në rrugë të drejtë".

Një i urtë ka thënë: "Kush e pret mëngjesin, obligohet me dy gjëra: Siguri dhe frikë. Duhet të jetë i sigurt në furnizimin që All-llahu ia ka siguruar dhe të ketë frikë prej asaj çka e pret, deri në mbarimin e tij.

Nëse do t'i realizojë këto dyja, All-llahu do ta nderojë me dy gjëra: Njëra prej tyre është kënaqësia me atë që ka dhe e dyta është ëmbëlsia në kryerjen e ibadetit".
Shënohet se dikush e ka pyetur Isanë a.s: "Si je zgjuar, o Ruhull-llah?" Ai u përgjigj: "Jam zgjuar dhe unë nuk e posedoj atë që do ta dëshiroja, as që mund të mbrohem prej asaj që kam frikë. Jam zgjuar si një rob i veprave të mia, e çdo e mirë është në pronë të huaj dhe askush nuk ka më shumë nevojë se unë".
Amir bin Kajsin e kanë pyetur: "Si je zgjuar?", e ai ka thënë: "Jam zgjuar sikur ai që vetveten e ka mbuluar me mëkate. All-llahu më ka mbuluar me me begatitë e veta dhe nuk e di se a thua ibadeti im është për t'i shlyer mëkatet apo për t'i falemenderuar All-llahut në begatitë e Tij?!"
Ibrahim ibën Ed'hemi ka thënë: "Kush zgjohet, e ka për obligim të falënderohet për katër gjëra. Së pari le të thotë: E falënderoj All llahun, i Cili e ka ndriçuar zemrën time me dritën e udhëzimit dhe më ka bërë besimtar, e nuk më ka bërë prej atyre që e kanë humbur rrugën.

Mandej le të thotë: Falënderoj All-llahun, i Cili më ka bërë pjesëtar të ummetit të Muhammedit s.a.v.s. Mandej le të thotë: Falënderoj All-llahun, i Cili nuk e ka bërë që furnizimi im të jetë në duart e dikujt tjetër, por vetëm në duart e Tij.
Në fund le të thotë: Falënderoj All-llahun, i Cili i ka mbuluar turpet e mia".Dikush ka thënë: Çdo ditë kur njeriu zgjohet All-llahu e obligon me dhjetë gjëra:

E para është ta përmendë All-llahun kur të ngrihet, për shkak se i Lartësuari thotë:

وَاصْبِرْ لِحُكْمِ رَبِّكَ فَإِنَّكَ بِأَعْيُنِنَا وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ حِينَ تَقُومُ{48

48. Ti bën durim në vendimin e Zotit tënd, se ti je nën mbikëqyrjen Tonë dhe kur të ngrihesh madhëroje me falënderim Zotin tënd! (Tur, 48),”

E dyta është mbulimi i vendeve të turpshme. I Lartësuari thotë: "O bijtë e Ademit, vishuni bukur për çdo namaz (lutje), hani dhe pini e mos e teproni,pse Ai (All-llahu) nuk i do ata që e teprojnë (shkapër derdbAn)" (A'raf, 31).
Për të plotësuar në mënyrë minimale veshjen e bukur do të thotë të mbulosh pjesët e turpshme të trupit.
E treta është të plotësohet abdesi në kohën e namazit. I Lartësuari thotë:

6. O ju që besuat! Kur doni të ngriheni për të falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri në bërryla; fërkoni kokat tuaja, e këmbët lani deri në dy zogjtë. Nëse jeni xhunubë, atëherë pastrohuni (lahuni)! Në qoftë se jeni të sëmurë, ose në ndonjë udhëtim, ose ndonjëri prej jush vjen prej vendit të nevojës, ose keni kontaktuar me gratë dhe nuk gjeni ujë, atëherë mësyjeni (merrni tejemum) dheun e pastër dhe me të fërkoni fytyrat dhe duart tuaja. All-llahu nuk dëshiron (me obligim për abdest e larje) t'ju sjellëndonjë vështirësi, por dëshiron t'ju pastrojë (prej mëkatëve), t'ua plotësojë të mirën e Tij ndaj jush e që t'i falënderoheni.

E katërta është të falë namazet e veta në kohët e tyre

و[b]َاسْتَغْفِرِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ كَانَ غَفُورًا رَّحِيمًا {106}[/b]

106.Kërkoj falje (për këtë) All-llahut. All-llahu falë, mëshiron. (Nisa, 106).


E pesta është të jetë i bindur në premtimin e All-llahut sa i përket furnizimit, sipas fjalëve të Lartësuarit.

وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِي الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا وَيَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا
وَمُسْتَوْدَعَهَا كُلٌّ فِي كِتَابٍ مُّبِينٍ {6}


6. Nuk ka asnjë gjallesë në tokë që All-llahu të mos ia ketë garantuar furnizimin e saj, Ai e di vendbanimin dhe vendstrehimin e saj (pas vdekjes).
Të gjitha (këto) janë në librin e njohur (Levhi Mahfudhë). Hud, 6).
E gjashta është të jetë i kënaqur me atë që ia ka caktuar _ sipas fjalëve të Lartësuarit:

أَهُمْ يَقْسِمُونَ رَحْمَةَ رَبِّكَ نَحْنُ قَسَمْنَا بَيْنَهُم مَّعِيشَتَهُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَرَفَعْنَا بَعْضَهُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجَاتٍ لِيَتَّخِذَ بَعْضُهُم بَعْضًا سُخْرِيًّا وَرَحْمَتُ رَبِّكَ خَيْرٌ مِّمَّا يَجْمَعُونَ {32}

32. A thua ata e përcaktojnë mëshirën (pejgamberllëkun) e Zotit tënd? Ne kemi përcaktuar ndër ta gjendjen e jetës në këtë botë; Ne kemi dalluar disa në shkallë më të lartë se të tjerët, që të shfrytëzojnë njëri-tjetrin për shërbime. E mëshira (caktimi për pejgamber) e Zotit tënd është shumë më e dobishme se ajo që ata grumbullojnë. (Zuhruf, 32).

E shtata është mbështetja në All-llahun, sepse All-llahu thotë

38. (ata i luten) që All-llahu t'i shpërblejë më së miri për atë që punuan dhe për t'ua shtuar të mirat nga Ai. All-llahu e dhuron pa masë atë që do.
(Furkan, 58).
وَعَلَى اللّهِ فَتَوَكَّلُواْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ {23} ......

….. Dhe vetëm All-llahut mbështetjuni, nëse jeni besimtarë të sinqertë". (Maideh ;23).

E teta është sabri-durimi d
he qëndrueshmëria kur bëhet fjalë për urdhrin dhe
caktimin e All-llahut. I Lartësuari thotë:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اصْبِرُواْ وَصَابِرُواْ وَرَابِطُواْ وَاتَّقُواْ اللّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ {200}

200. O ju besimtarë, bëni durim, bëhuni të qëndrueshëm kundër armikut,
rrini të përgaditur dhe, që të shpëtoni, ruajuni dënimit të All-llahut.
(AliImran, 200)

E nënta është falënderimi për begatitë e All-llahut, sipas fjalëve të All-llahut:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُلُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُواْ لِلّهِ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ {172}

172. O ju që besuat, hani nga të mirat që ua kemi dhënë dhe falënderoni
All-llahun, nëse jeni që vetëm Atë e adhuroni. (Bekare, 172).
Begatia e parë është shëndeti trupor, kurse begatia më e madhe është Feja Islame.
Të mirat e All-llahut janë të shumta. All-llahu i Lartësuar thotë:

وآتَاكُم مِّن كُلِّ مَا سَأَلْتُمُوهُ وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَتَ اللّهِ لاَ تُحْصُوهَا إِنَّ الإِنسَانَ لَظَلُومٌ كَفَّارٌ {34}

34. Dhe Ai ju dha gjithatë që e kërkuat (që kërkoi nevoja juaj) dhe, edhe në qoftë se përpiqeni t'i numëroni të mirat e All-llahut, nuk do të mund tëarrini t'i përkufizoni (në numër). Vërtet, njeriu është i padrejtë dhe shumë përbuzës. (Ibrahim, 34).

E dhjeta është të shfrytëzojë atë që është hallall. I Lartësuari thotë; Kjo nënkupton atë që është e lejuar.


الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الأَرْضَ فِرَاشاً وَالسَّمَاء بِنَاء وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقاً لَّكُمْ فَلاَ تَجْعَلُواْ لِلّهِ أَندَاداً وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ {22}

22. Ai, i cili për ju bëri tokën shtrat (vendbanim) e qiellin kulm, e prej qiellit ju lëshoi shi me të cilin ju siguroi lloje të frutave si ushqim për ju, pra mos i përshkruani All-llahut shokë, duke qenë se ju e dini (që Ai nuk ka shokë).Bekare 22.

Ne fund I lutemi All-llahut xh.sh që të na mundësojë që
të fillojmë ditën me vepra të hajrit që të fitojmë mëshirën e
All-llahut në këtë dhe në botën tjetër.

............................................ Amin...........................

Pregatiti: Afet ef. Beadinisi duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe 30905_1241906017676_1530103268_30536402_8161779_n


Edituar për herë të fundit nga AFET BEADINI në Wed 5 May 2010 - 19:30, edituar 3 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
Anonymous



si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe Empty
MesazhTitulli: Re: si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe   si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeSun 18 Apr 2010 - 22:14

All-llahume Amiin ...

Lusim All-llahun t`ju shperblej me graden me te larte te Xhenetit

All-llahume Amiin ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe Empty
MesazhTitulli: Re: si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe   si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 22 Apr 2010 - 2:24

Es-selamu alejkum e modifikova vlla tjetren e vazhdoj enser se u be vone
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI


Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe Empty
MesazhTitulli: Re: si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe   si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 22 Apr 2010 - 12:34

falemdnerit. Une e kam kete tekst edhe ne pdf format po nuk dij si ta leshoj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe Empty
MesazhTitulli: Re: si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe   si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitimeThu 22 Apr 2010 - 18:30

Ska përse vlla është problem të nxiret texti arab këtu sepse është shumëe thjesht këtu a ti nëse don ta postosh atë që e ke në pdf mudnesh em evendos për shkakrim. E uplaodon dikund tjetër dhe e vendos shkarko.


La ilahe il-la ente subhaneke ini kuntum mine dhalimin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content





si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe Empty
MesazhTitulli: Re: si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe   si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
si duhet ta fillojme nje dite te re - hudbe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
»  VIDEO E RE Të gjithë do jemi pjesë e asaj dite, andaj ta shikojmë këtë video, e pastaj të fillojme të pregaditemi shumë më seriozisht, perndryshe...!!!
» [Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith.
» ajeti qe duhet lexuar cdo dite
» Ja perse duhet te konsumoni limon cdo dite!
» Hudbe Islame

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: