Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeSat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
316 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 316 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_lcap96%Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_rcap
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_lcap0%Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_lcap0%Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_lcap0%Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_lcap1%Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_rcap
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_lcap2%Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_vote_rcap
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona


Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. Empty
MesazhTitulli: Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara.   Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeSat 12 Mar 2011 - 21:16

Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara.


Me të vërtetë, All-llahu na krijoi neve që ta adhurojme Atë, dhe Ai krijoi çdo gjë në çifte (mashkull dhe femer) me qëllim që vazhdimësia e jetës të jetë e mundur, dhe që adhurimi ndaj Tij të jetë i sigurtë (i provuar). All-llahu thotë:"Dhe All-llahu te krijoi ty (Adem) nga dheu, pastaj nga Nuftah (derdhja e pikes se ujit te mashkullit e femres, sh.p pasardhesit e Ademit), dhe Ai ju beri juve cifte (meshkuj dhe femra)".
[Fatir, 11]



Të dy, si burri dhe gruaja, kanë obligime dhe detyra për të përmbushur, detyrat (obligimet) e secilit në harmoni me të tjetrën, detyrat (obligimet) e gruas përmbushin dhe përkryejnë ato të burrit, dhe detyrat (obligimet) e burrit përmbushin dhe përkryejnë ato të gruas. Nga këto cilësi të cilat All-llahu (Xhele Shanuhu) dhe Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem), kanë lavdëruar (lartësuar), e të cilat janë të kërkuara tek një grua besimtare, me qëllim që ajo të zbatojë (kryejë) detyrat (obligimet) e saj me korrektësi, më e mira prej këtyre është cilësia e saj në zotërimin e dinit (më e mira në din, fe)

"Një grua martohet për katër gëra: pasurinë e saj, statusin familjar të saj (prejardhja familjare), bukurinë e saj, dhe dinin (fenë) e saj. Kështu, ju duhet të martoni gruan me din (fe), (përndryshe) ti do të jeni të humbur". (Bukhari)

Sa i përket burrit, ai gjithashtu duhet të jetë i drejtë, ashtu si Rasulullahu (Alejhi Selam) ka thënë:

"Në qoftë se ndonjëri, feja dhe karakteri i të cilit ju pelqejnë, ju kërkon vajzën tuaj për martesë, pranojeni (pëlqejeni) kërkesën e tij. Në qofë se nuk veproni kështu, do të shkaktohet tundimi dhe fitna (shkatërrim i madh)". (Tirmidhee, Nasa’s & Ibn Maajah)

Në të vërtetë, Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) është dërguar që të përsosë (përmirësojë) karakterin (moralin) e njerëzve, dhe ai i ka lavdëruar gratë të cilat zotërojnë këto cilësi të larta dhe karakter (moral) të përkryer, duke thënë se ajo tek një burrë është pronësia (niamet) më e mirë në këtë botë.

"E gjithe kjo botë është një furnizim (e mirë e përkohshme), dhe gjëja më e mirë që fiton (ke dobi) në këtë botë është gruaja e mirë". (Sahihul Xhami’, 3407)

All-llahu e ka krijuar gruan si shoqe për burrin, me qëllim që ato të munden të jetojnë në këtë botë për të zbatuar detyrimet (obligimet) e tyre dhe ti përmbahen urdhërave të All-llahut me besnikëri. Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thënë:

"Unë jam dërguar të përsosi karakterin (moralin)" (Al-Muwatta Immam Maleek), dhe

"Midis muslimaneve më i miri, përsa i përket dinit (fesë), është ai i cili karakteri i tij është me i shkëlqyeri, dhe më të mirët midis jush janë ato që i trajtojnë gratë e tyre mirë". (Tirmidhi)

Me qëllim që të arrijë sukses në këtë botë dhe tjetrën, gruaja duhet të zbatojë këtëë metodë për përkryerjen e karakterit të saj, duke filluar me ato çështje (punë) përsa i përket shtëpisë së saj. Gruaja është një faktor kryesor në ndërtimin e shtëpise, me qëllim të themelimit mbi Takua (frikësimit dhe dashurisë ndaj All-llahut). All-llahu thotë se ata të cilët besojnë, thonë:

"Zoti ynë! Na bën që të jemi të gëzuar me (punën) e grave tona dhe pasardhësve tanë, e neve na bën shembull për të devotshmit". (Kur’an: Furkan, 74)

Kështu, ndreqja e shtëpisë është hapi i parë drejt ndreqjes së shoqërisë.



InshAllah Vazhdon...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona


Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara.   Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeSat 12 Mar 2011 - 21:28

GRUAJA E DREJTË

GRUAJA E DREJTË ësht ajo e cila i din përgjegjësitë e veta, të drejtat dhe obligimet, dhe zbaton (kryen) ato veprime të cilat janë të detyrueshme (obligueshme) për të. Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) ka thënë:

" Në qoftë se një grua fali pesë kohët ditore të salatit (namazin), agjëroi në muaj (të Ramadanit), mbrojti pjesët e turpshme të saj nga mardhëniet seksuale ilegale, dhe ju bind burrit të saj, do ti thuhet asaj: Hyn në Xhennet nga cilado portë ti dëshiron". (Sahihul Xhami’ 674)

Dhe ai (Salallahu Alejhi ve Selem) tha:

" Islami është i bazuar në pesë (parimet vijuese): Të dëshmosh se askush nuk meriton të adhurohet përveç All-llahut, dhe se Muhammedi (Salallahu Alejhi ve Selem) është Resulullahu (i Dërguari) i Tij, të falë salatet (namazet) me respekt dhe përsosmëri, të japë (paguajë) Zekatin, të kryeje Haxhxhin, dhe të mbajë agjërimin gjatë muajit të Ramadanit." (Bukhari)

Kjo është gjëja e parë për të cilën gruaja duhet të kujdeset në të gjitha rrethanat, në çdo vështirësi, mirqenie, kënaqësi ose jo – sh.p të kryejë pesë shtyllat e obliguara të Islamit. All-llahu thotë, e shënuar në një hadith kudsi:

"Dhe më të dashurat gjëra me të cilat robi Im afrohet afër Meje, janë çfarë Unë pëlqeva për të". (Bukhari)

GRUAJA E DREJTË duhet të dijë të drejtat e burrit të saj mbi të dhe duhet ti bindet (shtrohet) burrit në të gjitha çfarë është bindje (dëgjesë) tek All-llahu. Kur Mu’adhi (Radijallahu Anhu) erdhi tek Resululahu (Salallahu Alejhi ve Selem) dhe donte ti bënte Razz atij [për ta respektuar], ai (Salallahu Alejhi ve Selem) e ndaloi atë dhe i tha:

" Në qoftë se unë do të urdhëroja dikend të bënte Razz para një tjetri, unë do të urdhëroja një grua të bënte Razz para burrit të saj". (Tirmidhi)

Kjo për shkak të pozicionit të lartë të burrit, përsa i përket gruas së tij. Ai (Salallahu Alejhi ve Selem) tha:

"Kur një burrë e thërret gruan e tij në shtratin e tyre dhe ajo nuk pranon të vijë, duke e lënë atë (burrin) duke kaluar natën i zemëruar me të, ajo është e mallkuar nga melaiket derisa ajo të lëshojë (pranojë)". (Bukharee & Muslim)

Dhe ai (Salallahu Alejhi ve Selem) gjithashtu tha:

"Pasha Atë në Duart e të Cilit është shpirti i Muhammedit (Salallahu Alejhi ve Selem)! Asnjë grua s´ka përmbushur (plotësuar) detyrat (obligimet) tek Zoti i saj derisa ajo ka përmbushur detyrimet (obligimet) e saj tek burri i saj. Madje në qoftë se ai e kërkonte atë kur ajo është kaluar në shalë, ajo nuk duhët të kundërshtojë (refuzojë) kërkesen e tij". (Ibn Maajah & Ahmad)

Këta hadithe theksojnë (tërheqin vemendjen) përgjegjshmërinë e madhe të gruas ti bindet (shtrohet) burrit në të gjitha çfarë është bindje (dëgjesë) tek All-llahu, sigurisht bindja (dëgjesa) ndaj burrit është pjesë e bindjes ndaj All-llahut. All-llahu ka urdhëruar gruan të jetë e bindshme ndaj burrit të saj dhe Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) ka lavdëruar atë grua e cila i sjell lumturi dhe kënaqësi burrit të saj. Ai (Salallahu Alejhi ve Selem) tha:

" Martoni ato që i doni dhe ato që lindin, për të cilën unë do të garoj me profetët e tjerë me numrin e ndjekësve të mi". (Abu Davud & Nasaa’i)

Kjo lloj gruaje është ajo nëpërmjet të cilës një burrë do të ketë lumturi në shtëpinë e tij dhe ajo e cila do të rrisë një familje të shëndoshë. Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) tha:

" Çdonjëri nga ju është ruajtës (kujdestar), dhe është i përgjegjshëm për çfarë ai është në kujdestari. Gruaja është ruajtësja (kujdestarja) e shtëpisë së burrit të sajë, dhe është e përgjegjshme për të". (Bukhari)

Dhe All-llahu thotë:

" Dhe rrini në shtëpitë tuaja, e mos shfaqni bukurinë tuaj si në kohën e injorancës". (Kur’an: Ahzab, 33)

Duke bërë kët, gruaja mund të bëhet nga ato të cilat me të vërtetë janë të bindshme ndaj All-llahut.

Duhet të nënvizohet se bindja (dëgjueshmëria) ndaj burrit është përmendur duke qenë vetëm në ato punë të cilat janë të mira, sh.p. vetëm në atë të cilën kompletohet (vërtetohet) me Sheriatin, Ligjin e All-llahut. Kështu, në qoftë se ai e urdhëron atë (gruan) të falet, të agjërojë, të kujdeset për shtëpinë, e të gjitha këto janë në rregull dhe ajo duhet ti bindet (dëgjojë) atij ashtu siç i thotë ai. Sido që të jetë, në qoftë se ai e urdhëron atë me mosdëgjueshmëri ndaj All-llahut, atëherë:

"Nuk ka bindje (dëgjueshmëri) ndaj krijesave, kur kjo shkakton mosbindje (mosdëgjueshmëri) ndaj Krijuesit (All-llahut)". (Transmetohet nga Al-Baghawee në Sharhus-Sunnah 10:44)

Kështu në qoftë se ai e urdhëron atë të jetë e pakujdesshme në salatet (faljet) e saj, apo në agjërimin e saj, ose ai dëshiron që ajo të zbukurojë veten e saj në një mënyrë që nuk është e lejueshme, ose të dalë nga shtëpia, të parfumoset etj..., atëherë ajo nuk duhet ti bindet (dëgjojë) atij për këtë, se kjo është mosbindje (mosdëgjueshmëri) ndaj All-llahut. Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) tha:

" Nuk ka bindje (dëgjueshmëri) në veprat (punët) e liga (këqija), bindja (dëgjueshmëria) është e kërkuar vetëm në çka është e mirë". (Bukhari)



InshAllah Vazhdon...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona


Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara.   Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeSat 12 Mar 2011 - 21:47

GRUAJA E DREJTË

GRUAJA E DREJTË duhet të kujdeset dhe të ruajë veten dhe nderin e saj. All-llahu e lartësoi Merjemen nënën e Isës (Alejhi Selam) për veprimin (vazhdimin) e këtyre cilësive të dlira (pastra morale). Nga ruajtja e dlirësisë (pastërtisë morale) vijnë shumë çështje të tjera:

1. Ulja e shikimit. All-llahu ka urdhëruar të dy, burrin dhe gruan, të ulin shikimet e tyre dhe të ruajnë pjesët e turpshme të tyre.

"Thuaju besimtarëve të ndalin shikimet (prej haramit), të ruajnë pjesët e turpshme të trupit të tyre se kjo është më e pastër për ta. All-llahu është i njohur hollësisht për atë që bëjnë ata".- "Thuaju edhe besimtareve të ndalin shikimet e tyre, të ruajnë pjesët e turpshme të trupit të tyre, të mos zbulojnë stolitë e tyre". (Kur’an: Nur, 30-31)

2. Duke mos dalë nga shtëpia, parfumosur, apo shfaqur (zbuluar) zbukurimet. All-llahu e ka urdhëruar gruan të mbulohet (mbulesën Islame) me qëllim që të të mbrojë nderin dhe dlirësinë (pastërtinë morale). Është një praktikë e xhahiljetit (injorancës) të dalë jashtë e pa mbuluar, dhe ato e konsiderojnë atë të jetë përparim dhe liri! Më parë kjo është nga rrugët e shejtanit. All-llahu përmend në Kur’an atë, kur shejtani i pëshpëriti Ademt dhe Havasë, dhe ato hëngrën nga pema, pjesët e turpshme të tyre u bënë të dukshme tek ato (u zhveshen).

" Ata të dy hëngrën nga ajo (pemë) dhe që të dy u zhveshen..." (Kur’an: Ta-Ha, 121)

Kështu rruga e shejtanit është të bëjë të dukshme dhe të zbulojë (shfaqë) auretin. Çdo shoqëri në të cilën zbulimi (shfaqja) i pjeseve të turpshme të njerëzve është në rritje (të vazhdueshme) e sipër është një shoqëri e ligë (e keqe), dhe kjo shoqëri është në rrugën e shkatërrimit. Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) tha:

"Kur nje grua ve parfum dhe shkon rreth e rrotull, ne nje grumbullim (njerezish), ajo eshte asodore, sh.p zinaqare (femer qe ben kurveri)". (Tirmidhi, Abu Davud & Nasaa’i)

GRUAJA E DREJTË nuk duhet të jetë ajo e cila ankohet (qahet) dhe të mundon, më mirë ajo duhet të jetë e cila sjell lumturinë brenda shtëpisë. Ne mund të marrim një shembull nga historia e Ibrahimit (Alejhi Selam), kur ai e la gruan e tij Haxheren në Mekke. Haxherja i tha atij,

" Kush të urdhëroi ty ta bësh këtë?", Ibrahimi (Alejhi Selam) iu përgjigj asaj, duke thënë: " Me të vërtetë Zoti im më urdhëroi mua ta bëj këtë." Kështu, ajo tha, " Në qoftë se ky është urdhër i All-llahut, atëherë All-llahu kurrë nuk do të na lejë e shkatërrojë neve".

Një shembull të mëtejshëm mund të gjejmë në historinë e Ibrahimit (Alejhi Selam) dhe gruas së tij. Ibrahimi (Alejhi Selam) vazhdonte të vizitonte Haxheren dhe birin e tij Ismailin, deri sa biri i tij ishte rritur dhe martuar, ai e vizitonte atë në shtëpinë e tij në Mekke. Ai trokiti në derë dhe kuptoi (vërejti) se Ismaili nuk ishte në shtëpi. Gruaja e tij ishte e pranishme por ajo nuk e njohu babanë e burrit të saj. Ibrahimi (Alejhi Selam) filloi ta pyeste atë për situatën e saj dhe në se ajo ishte e kënaqur apo jo, etj. Aju iu përgjigj se ato ishin në një periudhë me një varfëri të madhe dhe sprova, dhe ajo filloi të ankohej rreth situatës së saj. Kështu, Ibrahimi (Alejhi Selam) i tha asaj, "Kur të kthehet Ismaili, thuaj atij të ndërrojë mburojën e sipërme të shtëpisë së tij (trarët, mbulojën e shtëpisë, apo çatinë)." Kështu kur Ismaili u kthye, gruaja i tregoi atij se një njeri i vjetër e kishte vizituar atë ndërkohë që ai ishte jashtë dhe ai e kishte pyetur atë rreth situatës së saj, pyetje të cilës ajo iu përgjigj si më parë. Dhe ajo i tregoi për mesaxhin e Ibrahimit (Alejhi Selam) të cilin e kishte lënë. Ismaili atëherë i tha gruas së tij, "Me të vërtetë ishte babai im, e ai më urdhëroi mua që të të le (divorcoj)". Kështu ai e la (divorcoi) atë dhe u martua me një grua tjetër. Pak kohë më vonë Ibrahimi (Alejhi Selam) erdhi përsëri të vizitojë birin e tij, e përsëri pa se ai nuk ishte në shtëpi. Kështu ai pyeti gruan e re të Ismailit rreth situatës së saj dhe nëse ajo ishte e kënaqur apo jo. Ajo iu përgjigj, "Elhamdulilah, All-llahu na ka dhënë neve bekime të mëdha dhe na ka dhënë neve të gjitha çka na nevojiten", bile në atë kohë ajo nuk kishte absolutisht asgjë në shtëpinë e saj. Kështu, para se të shkonte Ibrahimi (Alejhi Selam) i tha, "Thuaj Ismailit ta mbajë mburojën e jashtme (trarët, mbulojen e shtëpisë, apo çatinë), të shtëpisë së tij". Kur Ismaili u kthye, gruaja e tij i tregoi për vizitorin e saj, dhe çfarë ai i kishte thënë. Ismaili tha, " Ai ishte babai im dhe ai më tha mua që të të mbaj si gruan time".

Shiko, si Ibrahimi (Alejhi Selam), ky profet i madh i All-llahut, përshkroi gruan si mburojën e jashtme (trarët, mbulojen e shtëpisë, apo çatinë) të shtëpisë. Kushdo që hyn në shtëpi, hyn me lejen dhe dijen e saj. Shejtani dëshiron ti shtyejë gratë ti lënë shtëpitë e tyre dhe të zbukurohen (kur të dalin), të lënë pas dore veshjen (zhvishen), kështu që, kur njerëzit të jenë kënqur me to atëherë ata i lënë ato sikur të ishin asgjë. Më mirë , gruaja është ashtu siç e përshkroi Ibrahimi (Alejhi Selam), se ajo është që kujdeset për punët (çështjet) e shtëpisë. Një poet dikur tha: "Nëna është (si) shkollë. Në qoftë se ti kujdesesh për nënën, ti kujdesesh për të gjithë shoqërinë". Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) tha:

"O gra, ju duhet të jepni shumë sadaka (lëmoshë), dhe kërkoni për shumë falje. Se ju pashë juve shumicë midis banorëve të zjarrit". Një grua e mençme midis tyre tha: "Pse është kështu, Resulullah (Salallahu Alejhi ve Selem), që njerëzit (gratë) tanë janë shumicë në zjarr"? Ai (Salallahu Alejhi ve Selem) iu përgjigj: "Juve mallkoni shumë, dhe nuk jeni falënderuese ndaj burrave tuaj. Në qoftë se njëra nga juve ka një burrë i cili është i mirë me juve tërë jetën e tij dhe ju shikoni tek ai diçka e cila ju mërzit juve (mbetet qejfi), ju thoni, me të vërtetë ai kurrë nuk ka qenë i mirë me mua". (Muslim)

Kështu, përsa i përket shokëve të ngushtë të burrit të saj, gruaja duhet të sigurojë që të kujdeset për këto punë (çështje), për atë në qoftë se ajo është e mirë dhe e drejtë atëherë e gjithë shoqëria bëhet e mirë. Por në qoftë se ekzistojnë konflikte dhe grindje në shtëpi, atëherë kjo (gjendje) shpien në shkatërrimin e shoqërisë.

Në Kur’an All-llahu (Subhanehu ve Teala) përmend disa shembuj të grave të drejta. Ai (Subhanehu ve Teala) na dha historinë e katër grave, dy nga të cilat ishin të drejta dhe dy të cilat ishin të liga. Përsa i përket grave të mira, ato ishin gruaja e Faraonit, dhe Merjemja, vajza e Imranit.

Kur gruaja e Faraonit shikoi Musën (Alejhi Selam) në djep, sytë e saj ishin plot dashuri për të. Ajo i tha Faraonit:

"Një ngushëllim i syrit për mua dhe për ty. Mos e vrit, ndoshta ai mund të jetë i dobishëm për neve, ose ne mund ta adoptojmë atë si bir". (Kur’an: Kasas, 9)

Kështu, ai (Faraoni) e miratoi kërkesën e saj dhe Musa (Alejhi Selam) u rrit në shtëpinë e saj. Kur ai u bë profet dhe filloi të thirrte njerëzit në Islam, ajo iu përgjigj kësaj thirrjeje dhe u bë muslimane, pavarësisht nga fakti se ajo ishte gruaja e Faraonit – njeriut që pretendoi se ishte All-llahu vetë, - dhe pavarësisht të gjithave çka ajo zotëronte (posedonte) duke qenë gruaja e një mbreti ajo e refuzoi atë, dhe zgjodhi të jetë në mes të shoqërisë së All-llahut. Ky është një shembull madhështor se si një grua zgjodhi Ahiretin (jetën e vërtetë) mbi gjitha të mirat e kësaj bote.

Shembulli i Merjem bint Imran (e bija e Imranit) është se ajo u kujdes për veten e saj dhe pjesët e turpshme të saj në një mënyrë të tillë që na tregon neve rëndësinë e madhe të të qenurit grua e dlirë (moralisht e pastër, e papërlyer) dhe duke mos shkuar jashtë shtëpisë e zhveshur etj.

Shembulli i parë i dy garve të liga është ai i gruas së Nuhit (Alejhi Selam). Ajo shkonte dhe i tregonte popullit të tij rreth asaj çka ai po bënte dhe planifikonte, duke punuar dhe komplotuar (punuar pas krahëve) kundra burrit të saj.

Dhe shembulli i gruas së Lutit (Alejhi Selam) është i ngjashëm. Kur dy melaiket erdhën tek Luti (Alejhi Selam), ajo i tregoi popullit të tij që dy djem (njerëz të rinj në moshë) kishin ardhur në shtëpinë e saj. Kështu që njerëzit erdhën me një qëllim (përpjekje) për ti bërë (punë) të liga atyre.

Islami e ka ndaluar që sekretet e shtëpisë (familjes) të dalin jashtë dhe këto dy shmenbuj na tregojnë të ligat (të këqijat) e këtij veprimi. Si pasojë, shembulli i gruas së mirë është ajo e cila nxiton në bërjen e veprave të mira, kujdeset për pjesët e turpshme të saj (mbulohet) dhe nuk i përhap sekretet e shtëpisë së saj. Ajo është e cila do të jetë një thirrëse në të mirë, ajo e cila i mbyll dyert rrugës që të drejton tek e liga (e keqja).

Nga Sunneti ne kemi shemebullin e Umm Salamah - gruan e Resulullahut (Salallahu Alejhi ve Selem), nënën e besimtarëve. Ajo ishte një grua që posedonte një mendje (intelekt) të zgjuar dhe kishte opinion të mirë. Kur Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) shkoi të bënte Umren në vitin 6 (PH), Kurejshët e penguan atë dhe e kthyen prapa. Ai (Salallahu Alejhi ve Selem) u tha sahabëve të tij, të cilët ishin veshur në ihram gati për Umre, të presin flokët dhe të therrin kafshët e tyre. Ata ishin të çuditur, dhe ishin të pasigurtë (hezituar) të vepronin ashtu. Ai i urdhëroi ata përsëri dhe ata nuk vepruan ashtu siç i urdhëroi ai (Salallahu Alejhi ve Selem). Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) hyri në tendën e Umm Salamah, i mërzitur dhe i shqetësuar nga ç’kishte ndodhur, ai i tha asaj se i kishte urdhëruar sahabët e tij t´i rruanin kokat e tyre dhe të thernin kafshët e tyre por ata nuk kishin bërë asgjë. Umm Salamah tha:

"Shko vetë në mesin e shokëve të tu, priti flokët dhe therri kafshët tua. Ato do të ndjekin shembullin tënd." Kështu ai e bëri këtë dhe ata të gjithë ndoqën shembullin e tij.

Tjetër shembull nga Sunneti, i grave të drejta është ai i Umm Saleem – gruaja e Abu Talhës (Radijallahu Anhu). Abu Talha ishte pabesimtar kur ai erdhi ti kërkonte dorën e saj për martesë. Ajo refuzoi, duke thënë, "Unë do të martohem vetëm në qoftë se bëhesh musliman". Kështu që ai u bë musliman dhe ajo bëri (kërkoi) si mehr (pajë) Islamin e tij. Ata ishin bekuar me një djalë, emri i të cilit ishte Abu Umayr. Ai ishte shumë i dashur tek Abu Talha, por megjithatë, pas disa vitesh ai vdiq. Kështu, kur AbuTalha erdhi tek gruaja e tij e pyeti; "Si është Abu Umayri"? , ajo ju përgjigj atij duke thënë , "Ai është shumë mirë (më mirë nuk bëhet)". Kështu ajo zbukuroi veten për burrin e saj dhe pasi ai u kënaq me të ajo i tha, "Ç’farë mendon, në qoftë se një popull (një grup njerëzish) i kanë dhënë një tjetër populli (grupi njerëzish) pasuri të kujdesen për të, dhe ata kthehen një ditë të kërkojnë pronësinë e tyre, a mendon se ata kanë të drejtë të veprojnë kështu?" Abu Talha tha, "Po, sigurisht." Kështu, Umm Saleem tha, "Me të vërtetë All-llahu e ka marrë mbrapa (pas) pasurinë e tij." Në këtë moment Abu Talha u zemërua shumë dhe i tha: "Ti e bëre të gjithë këtë dhe më tregove lajmin rreth djalit tim?" Kështu ai shkoi tek Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) dhe i tha atij se çfarë kishte ndodhur. Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) tha: "All-llahu ju dhashtë bekimet në atë natë dhe se çfarë keni bërë bashkë." Atyre iu dhurua një djalë nga po ajo natë dhe emri i tij ishte Abdullah. Abdullahu kishte nëntë djem të tjerë, të gjithë nga ata e kishin memorizuar Kur’anin. Kjo ishte përgjigje në duanë e Resulullahut (Salallahu Alejhi ve Selem).

Një herë, një mysafir vjen tek Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem), kështu ai i tha sahabëve të tij: "Kush do të kujdeset për mikun tim sonte?" Një nga ensarët tha," unë do të kujdesem o Resulullah (Salallahu Alejhi ve Selem)." Kështu ai shkoi në shtëpi dhe i tha gruas së tij: " Çfarë kemi të hamë?" Ajo i tha: " Kemi mjaft ushqim vetëm për fëmijët tanë." Ai i tha, " Vëri fëmijët të flenë megjithëse janë të uritur. Kur mysafiri i Resulullahut (Salallahu Alejhi ve Selem) të vijë, shërbeje ushqimin dhe nxirre kandilin jashtë, dhe bëj sikur je duke ngrënë që ai të mos vërejë se nuk jemi duke ngrënë." Kështu, ajo iu bind burrit të saj. Mysafiri u kthye përsëri tek Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) dhe i tha atij se çfarë kishte bërë ensari dhe gruaja e tij. Kur ensari shkoi tek Resulullahu (Salallahu Alejhi ve Selem) ditën tjetër, ai (Salallahu Alejhi ve Selem) tha: "All-llahu është mahnitur me atë se çfarë keni bërë ju, përsa i përket mysafirit tuaj."

Dhe All-llahu (Subhanehu ve Teala) zbriti ajetin: "Edhe ata që përgatitën vendin (Medinën) dhe besimin para tyre, i duan ata që shpërnguleshin te ata dhe nuk ndiejnë në gjoksat e tyre ndonjë nevojë (për zili a tjetër) nga ajo që u jepej atyre (muhaxhirëve), madje edhe sikur të kishin vetë nevojë për të, ata u jepnin përparësi atyre para vetvetes. Kush është i ruajtur prej lakmisë së vet, të tillët janë të shpëtuar".
[El Hashr, 9]

Kështu, çka u tha më lart, janë disa shembuj se si një grua mund të bëhet midis grave më të nderuara dhe më të nderuara të krijuara, dhe si rrjedhojë fitojnë Xhennetin – dhe All-llahu na bëftë neve nga mesi i njerëzve të Tij – Amiiin.

All-llahu (Subhanehu ve Teala) e di më së miri[ Shaykh Saleem Hilalee ]





InshAllah Vazhdon...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona


Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara.   Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitimeSat 12 Mar 2011 - 21:58

Mbulesa yte nuk esht terorizem!



Falënderimi i takon All-llahut xh.sh, salavatet qofshin mbi të dërguarin e Tij Muhammedin s.a.v.s, mbi familjen e tij të pastërt, shokët e tij dhe gjithë muslimanët deri në Ditën e Gjykimit.

Allahu xh.sh e krijo njeriun në fomën më të përsosur ku Allahu xh.sh thotë:
"Vërtetë, Ne e krijuam njeriun në formën më të bukur."
[Et-tinë, 4]

Dhe e ka ngrit në shkallën më të lartë duke i dhuruar veçori të shumta ku thotë Allahu xh.sh në suren El Israë:
"Ne vërtetë neruam pasardhësit e Ademit (njerëzit),u mundësuam të udhëtojnë hipur në tokë e në det,I begatuam me ushqime të mira,I vleresuam ata (I lartësuam) ndaj shumicës së krijesave që I krijuam."
[El Israë, 70]

Dhe prej veqorive që e ka vequ Allahu xh.sh njeriun nga gjallesat e tjara është veshmbathja që ia mundëson njeriut që ta mbuloj avretin e tij dhe te zbukurohet me të Allahu xh.sh thotë:
"O bijtë e Ademit,Ne krijuam për ju petk që ju mbulon vendturpësinë dhe petk zbukurues."
[El-A’raf, 26]

Mbulesa nuk është vetëm një traditë e njeriut mirëpo është një natyrshmëri qëAllahu xh.sh e ka mbjellur në zemrat e njerzimit përderisa ato zemra janë të pastërta nga ndytësirat e injorancës,për këtë shkak edhe Ademi dhe gruaja e tij Hava pasi që kanë hanger nga pema të cilën Allahu ia bëri haram ngrënjen e saj i’u zhvesh avreti I tyre,kur e pane ata të dy gjendjen e tyre që i’u eshtë zhveshur avreti i tyre filluan t’i mbulojnë avretet e tyre me gjethet e Xhennetit edhe pse nuk kishtje asnjë njeri atëherë në atë vend por nga turpi prej Allahut xh.sh filluan ti mbulojnë avretin e tyre me xhethet e xhennetit ku e cek edhe Allahu xh.sh:

"E kur e shijuan pemën u zbulua vendurpi i tyre dhe filluan të mbulojnë atë (duke vënë gjeth mbi gjeth) nga gjethet e (pemëve të) xhennetit."
[El-A´raf, 22

All-llahu xh.sh ia ka obliguar gruas muslimane që ta mbuloj trupin e saj para atyre personave me të cilët I lejohet martesa ku All-llahu xh.sh thotë:
"Thuaju edhe besimtareve të ndalin shikimin e tyre (nga të vështruarit e gjërave të ndaluara),të ruajnë pjesët e turpshme të trupit të tyre (nga shikimi,veprimet e paligjshme e imorale në marrëdhinie me to),si dhe të mos zbulojnë stolitë e tyre përveç asaj që është e dukshme (si sytë nga nevoja për të pare) dhe të zgjasin vello të padukshme mbi Xhujubihinne (gjithë trupin nga koka deri në fund të këmbëve, fytyrën, qafën e gjoksin)."
[En-Nur, 31]

Me këtë ajet All-llahu xh.sh i obligon muslamanet që ta mbulojnë të gjithë trupin e tyre prej kokës e deri te këmbët. Prej argumenteve të tjera që tregojnë për obligueshmërinë e mbulesës së femrës është edhe ajeti ku All-llahu xh.sh thotë:
"O Pejgamber! Thuaju bashkëshorteve të tua dhe bijave të tua si dhe bashkëshorteve të besimtarëve të lëshojnë vellon (mbulesën) e tyre mbi gjithë trupin."
[El-Ahzab, 59]

Velloja që është cekur në këtë ajet është një petk me të cilin e kane mbuluar muslimanet trupin e tyre nga koka e deri tek këmbet (përfshirë edhe këmbët).Nëse e shikojme mire këtë ajet do të shohim se All-llahu xh.sh iu ka drejtuar Pejgamberit s.a.v.s duke e urdheruar që ti urdheroj grate e tij që të mbulohen,gra të cilat kanë qenë nënat e muslimanëve dhe të cilat kanë qenë gratë më të pastërta,poashtu e ka urdheruar Pejgamberin s.a.v.s që t’i urdhëroj edhe bijat e tij që të mbulohen,e pastaj i ka urdheruar grate e besimtarëve që të mbulohen që mos të thotë dikush se mbulesa është obligim (Farz) për ato gra të cilat frigohen qe mos po bëjne harame ose diq tjetër,sepse pot ë ishte kështu atëhere nuk do të ishte obligim për nënat e besimtarëve (grate e Pejgamberit s.a.v.s) që të mbulohen,por përkundrazi All-llahu xh.sh I ka obliguar grate që most ë dalin pa nevojë nga shtëpitë e tyre dhe të qëndrojnë në to ku All-llahu xh.sh thotë:

"Dhe qëndroni në shtëpitë tuaja dhe mos e shfaqni veten siç bënin më pare në kohën e Xhahilisë (periudha e injorancës para Islamit)"
[El-Ahzab, 33]

Transmetohet se Pejgamberi s.a.v.s ka thënë:
{ Janë dy lloje njerëzish nga banorët e Xhehennemit,të cilët unë nuk i njoh:njerëzit me kamxhik në dorë si bisht viçi,me të cilët rrahin popullin,dhe gratë me rroba të tejdukshme,me lëvizje trupi.Në kokë kanë diçka të ngjashme me kokën e devës.Ky lloj nuk do të hyjë në xhennet dhe as që do të nuhasë erën e tij edhe pse kjo erë mund të hetohet nga një largësi e madhe. }
[Muslimi]

Në këtë hadith Pejgamberi s.a.v.s i ka cilësuar gratë të cilat dalin të zhveshura apo të veshura mirëpo veshmbathjen e kanë të tejdukshme,se nuk do të hynë në xhennet e as erën e xhennetit nuk do t’ia ndijnë edhe pse era e xhennetit ndihet nga largësia e madhe.

Nga këto argumente dhe argumente të tjara kuptojmë se mbulesa është farz (obligim) I gjdo muslimane e moshëritur,pa mare parasysh se në çfarë vendi dhe kohe jetojnë,dhe nëse asaj I ndalohet mbulesa në atë vend që është duke jetuar e ka obligim që të shpërngulet nga ai vend në një vend islam,poashtu nuk I lejohet asaj që ta hjekë mbulesën në asnjë vend ku gjenden njerëzit me të cilët I lejohet martesa pa mare parasysh se a është në shkollë,punë,fakultete etj.All-llahu xh.sh thotë:

"Nuk është as për besimtarin dhe as për besimtaren, kur All-llahu dhe I Dërguari I Tij kanë vendosur për një qështje,që ata të bëjnë ndonjë zgjedhje tjetër në vendimin e tyre.Dhe kushdo që nuk I bindet All-llahut dhe të Derguarit të Tij,padyshim që ka humbur në gabim të qartë."
[El-Ahzab, 36]

Dhe ia përkujtojë të gjithëve se All-llahu xh.sh e ka përsosur fenë e Tij dhe e ka zgjedhur Islamin fenë tanë,dhe nuk ka asnjë send hallall perveç atë qe All-llahu e ka bërë hallall,dhe nuk ka asnjë send haram përveç atë qe All-llahu e ka bërë haram,dhe nuk ka asnjë fe përveç atë fe qe e ka caktuar All-llahu xh.sh ku thotë:
"Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju Islamin fe."
[El-Maide, 3]

Dhe çdo çështje e fesë që është argumentuar me Kur’an dhe Sunnet nuk mund askush ta ndyrshoj ate ose ta bejë atë një gjë qe All-llahu e ka bërë hallall ta bëjë haram e as që All-llahu e ka bërë haram ta bëjë hallall dhe nuk na lejohet neve pasimi i këtyre njerëzve të cilët e lejojnë atë që Allahu e ka ndalu ose të kundërtën se All-llahu xh.sh thotë:
"Djallëzit (shejtanët) I nxisin miqtë e vet që t’ju polemizojnë juve,e nëse I dëgjoni ata,atëherë jeni si ata idhujtarë."
[El-Ahzab, 121]

D.m.th nëse iu nënshtroheni urdhërave të tyre që ta bëni hallallin haram ose haramin hallall do të jeni si ata idhujtarë.

Dhe ta ketë në dijeni gjdo muslimane se All-llahu xh.sh e sprovon gjdo besimtarë dhe besimtare me sprova të ndryshme (siq jane sprovat nga prindërit apo farefisi për qështjen e mbulesës se pse je mbulu kjo është prapambeturi etj) që ta shikojë sabrin (durimin) e tyre që e bëjnë për hire të All-llahut xh.sh dhe që t’I dallojë munafikët nga besimtarët se All-llahu xh.sh thotë:
"A menduan njerëzit të thonë:"Ne kemi besuar,e të mos vihen në sprovë?"Ne I sprovuam ata që ishin para jush,ashtu që All-llahu gjithqysh do t’i dallojë ata që e thane të vërtetën do t’i dallojë dhe gënjeshtarët (edhe pse All-llahu I di të gjitha)."
[El Ankebut, 2-3]

"Ne në shenjë sprove ju sprovojmë me vështirësi e knaqësi,dhe tek Ne do të ktheheni."
[El-Enbija, 35]

Më në fund e lus All-llahun xh.sh që të na shtojë sabrin (durimin) që ta mbajmë fenë tone të pastert ashtu siq ka kërkuar All-llahu xh.sh prej nesh.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content





Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara.   Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara. I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Karakteristikat e grave më të mira (devotshme) te krijuara.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Egoja dhe Karakteristikat e saj
» Karakteristikat e burrit musliman
» 20 - Karakteristikat e etikës islame
» Karakteristikat që e njëllosin personalitetin e muslimanit
» Gruaja e Devotshme

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Tema islame për femrat muslimane-
Kërce tek: