BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeSat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
119 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 119 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_lcap96%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_rcap
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_lcap0%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_lcap0%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_lcap0%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_lcap1%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_rcap
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_lcap2%BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_vote_rcap
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI


Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeFri 23 Apr 2010 - 20:29

HUDBE
23.04.2010

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR


Lavdërimi i takon All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit, Krijuesit të Gjithësisë, Sunduesit në Ditën e Gjykimit. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje e ndihmë kërkojmë. I lusim mbrojtje All-llahut nga të këqijat e vetvetes dhe të veprave tona. Kë udhëzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kë largon Ai nga rruga e vërtetë s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se nuk ka hyjni përveç All-llahut Një dhe se Muhammedi a.s. është rob dhe i Dërguar i Tij. Salavatet dhe selamet e përzemërta ia dërgojmë të Zgjedhurit të njerëzimit, Muhammedit a.s., të dërguarit si mëshirë për mbarë botërat me udhëzimin e fundit hyjnor, Kur’anin Famëlartë, librin që shpie në lumturi dhe shpëtim të garantuar.
Xhemat I Nderuar!, Besimi në All-llahun xh.sh dhe urdhërat e Tij është esenca e këtij besimi dhe shpirti I gjith Islamit ndërsa, Besimi I shëndoshë është baza e shoqërisë islame. Me anë tës heriatit dhe udhzimeve, islami e mbronë besimin e tyllë dhe besimtarët, duke I luftuar besimet pagane me qëllim që ta pastrojë shoqërinë islame nga idhujtaria dhe dhe rruga e humbur. Parimi I parë I besimit që islami mbolli në shpirtin e çdo muslimani është se kjo botë në të cilën jetonë njeriu, nën qiellin e saj dhe mbi tokën e saj, nuk është kaotike dhe se asgjë nuk ndodhë jashta ligjeve të caktuara. Ajo nuk lëvis sipas dëshirave të krijesave, se dëshirat e tyre janë të verbëra, të kundërta e kontradiktore; Në Kur’an thuhet:
وَلَوِ اتَّبَعَ الْحَقُّ أَهْوَاءهُمْ لَفَسَدَتِ السَّمَاوَاتُوَالْأَرْضُ وَمَن فِيهِنَّ بَلْ أَتَيْنَاهُم بِذِكْرِهِمْ فَهُمْ عَنذِكْرِهِم مُّعْرِضُونَ

‘’ E sikur të përputhej e vërteta me dëshirat e tyre, do të shkatërroheshin qiejt e toka dhe çdo gjë që gjendet në to. E megjithate që Ne atyre u sollëm (me këtë Kur'an) famën e tyre, ata u zbrapsën ndaj përkujtimit të vet. (el –Muminun ;71)

Kjo gjithësi ka ligje e zakone të pandryshueshme e konstante të cilat në asnjë mënyrë nuk ndryshojnë. Në Kur’an thuhet:


فَلَن تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدِيلًا وَلَن تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْوِيلًا.......
……… e në ligjin e All-llahut kurrë nuk do të hasësh (ndryshim) devijim. (fatir;43)
Por gjithçka ndodhë sipas dëshirës dhe caktimit të All-llahut xh.sh. Muslimanët mësuan nga libiri I Zotit të tyre dhe nga suneti I Pejngamberit të tyre ( porositë dhe veprimet e tij) që ti respektojnë ligjet e tylla kozmike dhe gjithçka dhe gjithçka tjerë që është caktuar nga All-llahu xh.sh.
Në kohën kur u paraqit Muhamedi a.s në shoqërin e atëhershme egzistonin disa njerëz të njohur me emrat Kehan ose arafin – parashikues ose fallxhorë, të cilët pretendonin se e dinë të fshetën e kaluarës, të fshehtën e të ardhshmes nëpërmjet kontakteve të tyre me xhin ose nëpërmjet disa krijesave të njajshme me to. Muhamei a.s u shpalli luftë të gjith fallxhorve, parashikuesive dhe gënjeshtarëve të cilët nuk mbështeteshin në diturin e vërtet në rrugën e e vërtet dhe librin e All-llahut xh.sh kuranin famëlart që është udhërëfyes për njerëzit edhe ate duke u mbështetur në fjalët e All-llahut xh.sh në të cilën thotë:

'' Thuaj: askush përveç All-llahut as në qiej e as në tokë nuk e di të fshehtën përveç All-llahut….''
Me urdhërin e Zotit pejgamberi a.s. theksonë:
قُل لاَّ أَمْلِكُ لِنَفْسِي نَفْعًا وَلاَ ضَرًّا إِلاَّ مَا شَاء اللّهُ وَلَوْ كُنتُأَعْلَمُ الْغَيْبَ لاَسْتَكْثَرْتُ مِنَ الْخَيْرِ وَمَا مَسَّنِيَ السُّوءُ إِنْأَنَاْ إِلاَّ نَذِيرٌ وَبَشِيرٌ لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُون

‘’ Thuaj: "Unë nuk kam në dorë për veten time as ndonjë dobi, as ndonjë dëm, pos çka do All-llahu. Sikur ta dija të fshehtën, do t'i shumoja për vete të dobishmet, e nuk do të më prekte gjë e keqe. Unë nuk jam tjetër vetëm se qortues dhe përgëzues për njerëzit që besojnë.( ElA’rafë 188).

Xhemat I Nderuar!. Ai që pretendonë se e njeh fshehtësinë e vërtet,ata kanë gënjyer ndaj Zotit, ndaj të vërtetës dhe ndaj njerëzve.
Nuk e dinë të fshehtën as xhinet as fallxhorët e as parashikuesit dhe asnjë krijesë tjetër që është në qiell e në tokë, por të fshehtën e di vetëm All-llahu xh.sh.Një herë një delegacion erdhë te I dërguari I Zotit me paragjykim se ai u takon atyre që e dinë të fshehtën dhe kështu meshefën diçka në dorën e tyre dhe e pyetën Muhamedin a.s e ai u përgjegj:

'' Unë nuk jam Prashikues, vërtet parashikuesi dhe parashikuesja do të hynë në zjarr"

Xhemat I nderuar edhe pse ne të gjithë jemi musliman, përsëri në mesin tonë ka persona të cilët kur kanë ndonji problem, apo ndënjë smundje kërkojnë ndihmë prej fallxhorve dhe munxhitorëve dhe ju besojne fjalëve të tyre. Besimi I falltorëve është kufër mosbesim, sepse islami nuk I lufton vetëm fallxhorë, nuk Iuftonë vetëm ata që shkruajnë hajmalia, por I trajtonë të njetë dhe I konsinderon gjynaqar edhe ata që shkojnë te ta , pyesin dhe ju besojnë fjalëve të tyre. Në këtë kontekst Muhamedi a,s thotë:


'' Namazi nuk I pranohet 40 ditë personit që shkon te fallxhori e pyet dh ju beson fjalëve të tij'' ( Muslimi )


'' Ai që shkonë te parashikuesi dhe u besonë fjalëve të tij, ka mohuar atë që I është shpallur Muhamedit a.s"
Muhamedit a.s I është shpallur se vetëm Zoti e di të fshehtën kurse Muhamedi a.s. jo, madje e as njerëzit, e as falxhorët e munxhitoret.


قُل لاَّ أَقُولُ لَكُمْ
عِندِي خَزَآئِنُ اللّهِ وَلا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَلا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ
[size=25]إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ مَا يُوحَى إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الأَعْمَى وَالْبَصِيرُ[/size]
أَفَلاَ تَتَفَكَّرُونَ {50
Thuaj: "Unë nuk u them juve se i kam në kompetencë depot e All-llahut (e t'ju sjell mrekulli), as nuk pretendoj se i di fshehtësitë (e t'ju tregoj se kur do t'ju vijë dënimi), as nuk u them se unë jam engjëll. Unë ndjek vetëm atë që më shpallet mua. Thuaj: "A janë baras i verbëti dhe ai që sheh?" A nuk mendoni? (EL –Anam-50)

Nëse muslimani e kuptonë këtë qartazi nga Kur’ani dhe përsëri besonë se ka disa që e dijnë të fshetësinë e caktimit të All-llahut dhe feshtësitë tjera, apo se dikush mund ti zgjedh problemet dhe mos marveshjet e tyre, atëherë ky njeri nuk besonë në atë që Zoti ia zbriti Pejgamberit a.s.
Xhemat I nderuar shkak pë kër këtë temë ishin reklam që I shohim për çdo ditë në Tv. Filan filani dhe filan filanja I shëron këto smundje duke shkruar hajmalia. Më e keqja është se ata ai mashtrojnë njerzit, në ato çështje ku shumica e njerzive kanë probleme: si p.sh. duke filluar ‘’Ne I Shërojmë ata që nuk kanë fëmijë, Të Martuarit që kanë mosmarveshje’’,duke I numruar dhe të gjithë smundjet tjera, sikur me qenë ndë një klinik shumë e madhe që miret me të gjitha smundjet. Po sa e dijë unë as kundi në botë nëk ekzistonë do një klinik që merret me të gjita smundjet. Reklama fillon me lexim të Kur’anit. Para saj në njërën ënë e shohim Kur’anin e në anën tjetër I shohim kartat për fall. Pastaj e shohim duke shkruar hajmali.
Xhemat I nderuar a thua mund tët shërojë me Kua’ran një njeri që në të njejtën kohë meret me magji:


'' Ai që bën magji I bën shirkë Zotit""
Xhemat I nderuar a thua njeriu që bënë shirkë Zotit do të shëndoshë duke shkruar hajamali.

'' Bartësi I hajmalive I bën shirkë Zotit''

'' Kush mban hajmali, do ti mbetet vetëm mbështetja në të"
Xhemat I nderuar a thua All-llahu xh.sh na e shpalli Kuranin që ne me të shkruajmë hajmali, ti frijmë kafshët dhe tua lexojmë të vdekurive.

“Ne ty të shpallëm librin sqarim për çdo send, udhëzim e mëshirë dhe myzhde për myslimanët.”

Ne të shpallim Kur’anin që është shërim për besimtarët, kurse jobesimtarëve nuk u shton tjetërpërpos dëshprim.
Është e vërtet se Kur’ani është shrëim dhe të shëron shpirtërisht. Por ai nuk da shëndoshën një njeri që kërkonë shërim prej fallxhorëve dhe që mbështete në ata e jo në All-llahun xh.sh.
Të shkruan një hajmali dhe mbaje varët. Mu në këtyë hajmali qëndronë smundja, sepse me vete do mbajshë atë që ka urdhëruar munxhitori dhe deri sa e ke atë ai do të udhëheqë tij. Transmentohet se Ibn Mesudi r.a e ka ndaluar gruan e tij të përdorë hajmali. Ajo I ka thënë…. Kur lexoje pjesë nga hajmalitë e kohes së xhahilijetit lotimi më ndalet, e kur e ndali leximin lotë fillojnë të më rjedhin sërysh. Në atë rast Ibn Mesudi r.a tha: “ Ky është djalli; kur I nënshtrohesh të le të qetë, mirpo kur e refuzonë të godet me gisht në sy. Sikur të veproje ashtu sic të vepronte pejgamberi do të ishte më mirë për ti dhe shërimin tëndë. Laji sytë me uaj dhe thuaj: O Zot I njerëzve, larghoma dhimbjen! Më shoro sepse Ti je shërues! Vetëm shërimi Yt është shërim që nuk le pas vetes asnjë smundje. Nga kjo kuptojmë se njerëzit që mbështeten në hajmali ndihen mirë dhe shumica e tyre mendojne se hajamalia I ka shëruar, sepse ata I dorzohen djallit Të shkruan një hajmali dhe mbaje varët a nuk është kjo qesharake. Kjo do të ishte njejtë sikur të shkojshë te mjeku, dhe pasi që të ti shkruaj receptet për barna, ti në vendë që ti bleshë ato barna, ti marishish receptat ti varish në qafë dhe të presish shërim prej tyre.I njejtë është ai njeri që prej shërim duke mbajtur hajmali
Kurani nuk është për hajmalia.

Ky është libri që nuk ka dyshim dhe është udhëzues për ata që I frikohen All-llahut.
Xhemat I nderuar kështu na urdhëron All-llahu xh.ah , kështu na porosity I dërguari I tij Muhamedi s.a.v.s dhe kështu duhet të vëprojnë muslimanët.
Zoti na udhëzoftë në rrugë të mbarë!

Afet Beadini
23.04.2010
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 30905_1241906137679_1530103268_30536403_6234843_n


Edituar për herë të fundit nga AFET BEADINI në Wed 5 May 2010 - 19:26, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
Anonymous



BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: selamun alejkum   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeFri 23 Apr 2010 - 21:10

Hoxhe i nderuar Allahu qoft i kenaqur me ju per hudben mjaft te dobishme per ne si gjynahqar , per me e ditur se falli eshte ne kundershtim apo ndalohet reptesisht ne fene islame.

we selamun alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeSat 24 Apr 2010 - 0:42

Allahu te shperbelft Hoxhe i dneruar per kete BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM 71735 kuptimplote inshallahu teala do ti vendoj ajetet arabisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI


Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeSat 24 Apr 2010 - 13:29

Eselamu alejkum nese ke mundesi te me dergojshe imelin tend, qe te ta dergoje kete teme ne format pdf, sepse ati i kam edhe hadithet arabisht te shkruar dhe ne kete menyre as tij nuk dot te lodhi, selam
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeSat 24 Apr 2010 - 18:17

Vlla une do te bej add sepse ketu me del imejlla jote dhe ti vetem pranom.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitimeMon 26 Apr 2010 - 17:16

te bena add prej ate dit me islami-eshte-drit@hotmail.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content





BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM Empty
MesazhTitulli: Re: BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM   BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
BESIMI NË HAJMALI DHE FALL ËSHTË KUFËR - MOSBESIM
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Besimi ne Boten e Ardhshme !
» Besimi im është në zemrën time,
» Pema e Imanit është besimi themelor i Islamit
» Celësi i lumturis është Besimi,Respekti dhe Dashuria(Ai që ka respekt ka turp,ai që ka turp ka Iman)!
» besimi te fallxhoret

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: