islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nëna si edukatore e parë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nëna si edukatore e parë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nëna si edukatore e parë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nëna si edukatore e parë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nëna si edukatore e parë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nëna si edukatore e parë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nëna si edukatore e parë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nëna si edukatore e parë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nëna si edukatore e parë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nëna si edukatore e parë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nëna si edukatore e parë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nëna si edukatore e parë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nëna si edukatore e parë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nëna si edukatore e parë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nëna si edukatore e parë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nëna si edukatore e parë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nëna si edukatore e parë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nëna si edukatore e parë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nëna si edukatore e parë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nëna si edukatore e parë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nëna si edukatore e parë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nëna si edukatore e parë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nëna si edukatore e parë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nëna si edukatore e parë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nëna si edukatore e parë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nëna si edukatore e parë Empty20%Nëna si edukatore e parë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nëna si edukatore e parë Empty7%Nëna si edukatore e parë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nëna si edukatore e parë Empty7%Nëna si edukatore e parë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nëna si edukatore e parë Empty7%Nëna si edukatore e parë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nëna si edukatore e parë Empty7%Nëna si edukatore e parë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nëna si edukatore e parë Empty7%Nëna si edukatore e parë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nëna si edukatore e parë Empty7%Nëna si edukatore e parë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nëna si edukatore e parë Empty37%Nëna si edukatore e parë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nëna si edukatore e parë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Nëna si edukatore e parë Empty
MesazhTitulli: Nëna si edukatore e parë   Nëna si edukatore e parë EmptySat 24 Apr 2010 - 9:05

Nëna si edukatore e parë MmNëna si edukatore e parë

Dhe Ne e frymëzuam nënën e Musait (duke i thënë) : “Jepi gji atij, por kur të frikësohesh për të , atëherë hidhe në lumë dhe mos ki frikë dhe as mos u pikëllo. Sigurisht që Ne do ta kthejmë atë përsëri tek ti dhe do ta bëjmë atë prej të Dërguarve(Tanë).” (Kasas:7)

Allahu (xh.sh) urdhëroi nënën e Musait që ta ushqente para se të largohej prej tij në kohën kur Faraoini përpiqej të zhdukte të gjithë djemtë e izraelitëve.Kur fëmija ushqehet me gjirin e nënës, kur e merr në krah ai në fillim sheh fytyrën e nënës pastaj fillon të pijë. Pas kësaj ai nuk e harron asnjëherë fytyrën dhe erën e saj.

Kjo është vërtetuar disa herë. Marrja e Musait nga Faraoni dhe rritja në pallatin e tij, tregon mbajtjen e fjalës së dhënë në ajetin e mësipër. Që foshnjë, Musai (a.s) nuk pranoi të ushqehej nga asnjë grua tjetër derisa gjeti nënën e tij. Nga kjo arrijmë të kuptojmë që fëmijët janë në gjendje të marrin informacion që në barkun e nënës. Kërkimet e kohëve të fudnit na informojnë rreth sjelljes që duhet të kemi ndaj foshnjeve.

Gjithahstu hulumtimet shkencore tregojnë se gjatë vitit të parë , fosnjet ndikohen më shumë seç mendohet nga mjedisi i jashtëm. Prandaj kujdesi ndaj tyre, komunikimi meta, shkurt dashuria që tregojmë ndaj tyre mund të sjellë një zhvillim të paparë dhe të mrekullueshëm. Sipas shkenctarëve amerikanë është provuar se një pjesë e trurit zhvillohet që në barkun e nënës. Neuronet e trurit të embrionit para se drita të bjerë në retinën e syrit, luajnë një rol të madh në zhvillimin e trurit, duke i dërguar njëri-tjetrit miliona mesazhe elektronike.
Shkenctarët e krahasuan këtë mesazh me mesazhe të pandërprera telefonike dhe u emocionuan shumë përballë këtij zhvillimi.

Truri i njeriut, pas lindjes për të marrë të gjitha informacionet përfshihet nga 100 miljard neurone. Përballë këtij truri të programuar na takon të punojmë shumë, për të zbuluar edhe mrekulli të tjera në trurin e foshnjeve. Foshnjet të cilat nuk kanë të zhvilluara shqisat që vënë në lëvizje trurin , janë të pajisura me një tru 20-30% më të vogël. Sipas kërkimeve të fudnit, vërtetohet rëndësia e qëndruarit afër prindërve, ledhatimi i fëmijëve, interesimi për ta.

Sipas një kërkim të bërë në Angli në 600 familje nëpunësish, është vërtetuar se fëmijët që rriten në familjet ku të dy prindërit punojnë janë më të pasukseshëm në krahasim me fëmijët e tjerë.

Faktori kryesor i kësaj gjendje është mosinteresimi i prindërve dhe mosgjetja e kohës së lirë për të qëndruar me fëmijët e tyre. Përveç kësaj, disa prej këtyre fëmijëve mendojnë që të braktisin shkollën dhe pohojnë se ndihen shumë të vetmuar.

Foshnjet arrijnë të njohin zërin e nënës që në shtatëzani. Ai zë atyre iu duket si një melodi e bukur. Pas 6 muajve arrijnë të njohin më mirë zërin e saj, arrijnë të dallojnë zanoret. Fëmijët të cilët nuk ledhatohen, hasin vështirësi në komunikim, janë shumë të mbyllur dhe nuk mund të nxjerin në plan të parë ndjenjat e lumturisë.Prandaj , nënat kanë një detyrë të vështirë në këtë çështje. Një personalitet i shquar thotë; “Edukatori i parë i njeriut ëhstë nëna e tij. Në lidhje me këtë mund të them disa gjëra rreth vetes sime: Gajtë jetës sime 70 vjeçare mund të kem marë mësim nga 80 mësues, por, mund të them se mësimi i marrë nga nëna ime ka qenë gjithnjë më i vlefshmi, më i freskëti dhe është vendosur në trupin tim në formëm e një bërthame që jep frytet e saj çdo mot.

Të gjitha mësimet e marra janë vendosur mbi atë bërthamë.Kjo do të thotë që mësimet e marra nga nëna në moshën 1 vjeçare , i shoh tani në moshën 80 vjeçare si degët e vërthamës. Gjithashtu mendoj se ndjenjat e dashurisë , i kam marrë nag edukatorja ime e parë ...
Prandaj , nënat duhet të kenë shumë kudjes....”

Marur nga Revista Zaman
Shkrujti:Merjem Salihi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nëna si edukatore e parë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: