islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
56 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 56 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty96%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty0%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty0%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty0%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty1%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty2%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator



Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 31 Dec 2011 - 21:13

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. 200-150_1306496890Në këtë temë dua të theksoj disa cilësi të gruas së mirë, asaj gruaje prej të cilës ka për t’u edukuar një popull, prej asaj gruaje të cilës kanë për t’u marrë frytet e para të jetës, prej asaj të cilës ka për t’u ushqyer një qenie njerëzore, të cilën ka për ta drejtuar drejt një rruge të hajrit të virtytit dhe më e rëndësishmja që ka për t’i mësuar bazat e fesë, dinit, imanit.

Ato baza me të cilat kjo qenie njerëzore ka për të ecur përpara. Ka për t’u rritur, edukuar dhe për të përhapur Islamin... Por, për të përfituar këto fryte, për të arritur këto virtyte një njeri, duhet një nënë e mirë, duhet një grua e fortë, për të arritur që fryti i saj, euladi i saj të ecë në rrugën e Allahut (xh.sh)...
Të vërtetën e ka thënë Pejgamberi alejhi selam ku thotë: "Gruaja martohet për katër gjëra, për pasurin e saj, prejardhjen, bukurin dhe fenë e saj, zgjidhe atë që ka fe do të jesh i lumtur " (Buhariu).
Gjithashtu Pejgamberi alejhi selam ka thënë: "Dunjaja është kënaqësi, ndërsa kënaqësia më e madhe në këtë dunja është gruaja e mirë (Muslimi).
Nëse vërejmë transmetimin e Buhariut (Allahu qoftë i kënaqur me të), shihet se më tepër i jepet vlerë gruas fetare, jo sepse virtytet tjera nuk kanë vlerë, por sepse ato janë gjëra kalimtare, si pasuria ose bukuria, kurse imani është ai i cili ka për të mbetur në zemrat e njerëzve, në bazë të imanit kanë për t’u llogaritur veprat tona dhe ibadetet tona që kemi bërë gjatë ciklit të jetës tonë...
Poashtu edhe në transmetimin e Muslimit (Allahu qoftë i kënaqur me të), vërejmë një vlerë të madhe të cilën i ka dhënë gruas së mirë dhe asaj fetare... Sepse prej kësaj gruaje kanë për të lindur breza, dhe lum për atë grua e cila ka siguruar të ardhmen e fëmijëve të saj dhe shefa’atin e Kur’anit për ta në Ditën e Kiametit..
Tregon një mësues i Kur'anit se një ditë në xhami erdhi një djalosh i vogël i cili dëshironte të mësojë me ta.

I thash: A din ndonjë pjesë të Kur'anit ?
Tha: Po ...
I thash atij: Lexo diçka nga xhuzi Amme, ai lexoi..
I thash: A e din suren Tebareke ?
Tha: Po, u çudita nga dituria e tij duke pasur parasysh se ai ishte i vogël në moshë.
E pyeta për suren Nahl, e ai e dinte edhe këtë, ndërsa unë u çudita edhe më tepër...
Më pas e pyeta për sure më të gjata, i thash: O vogëlush a e din suren Bekare ?
Ai vazhdoi duke u përgjigjur: Po, e lexoj atë pa asnjë gabim.
I thash: O vogëlush a je hafëz i Kur'anit ???
Tha: Po !!
Subhanallah , MashaAllah ... kërkova nga ai që të nesërmen të vinte me kujdestarin e tij .
Ndërsa unë mbeta i habitur me të ...!
Si mund të jetë babai i tij !!!
Jam befasuar shumë kur e kam parë babain e tij !!!
Në shikim të parë nuk dukej se ishte i angazhuar me vogëlushin .
Më parapriu duke thënë : E di se çuditesh që unë jam babai i vogëlushit !!!
Por unë do ta marr konfuzionin tuaj ...
Vërtet prapa këtij djaloshi qëndron një grua sa një mijë burra.
Të përgëzoj se në shtëpinë time kam tre djem të gjithë janë hafëza të Kur'anit , ndërsa vajza ime e cila është vetëm katër vjeçare e din xhuzin Amme.
U çudita dhe thash: Si mund të ndodhë kjo !!!
Më tha se nëna e tyre, prej kur fillon fëmija të flasë ajo fillon t'ia mësojë Kur'anin dhe ta nxitë atë në mësimin e tij...
Ai që e mëson i pari pjesën e Kur'anit, do të zgjedh ushqimin për atë natë ...
Ai që e përsërit i pari, zgjedh se në cilin vend do të shkojmë në fundjavë ...
Ndërsa ai që e përfundon Kur'anin i pari, zgjedh se ku do të udhëtojmë për pushime...
Në këtë mënyrë bëjnë gara me njëri-tjetrin se cili do ta mësojë i pari e cili do ta përsërisë ...
Ja pra vëllezër dhe motra, ky është një shembull i gruas së mirë, asaj fetare edhe të devotshme..
Lusim Allahun (xh.sh) që të na shtojë imanin tonë, të na e shtojë durimin me fëmijët tonë, dhe të jemi shembull për to si ajo nënë e cila u përmend pak më lart... Lusim Allahun (xh.sh) që të na e lehtësojë rritjen e fëmijëve tanë drejt rrugës së Zotit të Plotfuqishëm... Le të jetë puna jonë dëshmi për ne në Ditën e Kiametit, dhe le të jenë fëmijët ata të cilët do të jenë shkak për shpëtimin tonë nga zjarri i xhehennemit... Amin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina


Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 31 Dec 2011 - 22:14

....Allahu ju shperblefte i nderruar !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR


Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 28 Mar 2012 - 22:32

MashAllah ...

Kjo moter esht shembull shum i mir Allahu e shperbleft me qdo te mir per mundin e saj...

Lus Allahun tna jep femij te hajrrit, qe do ti ofrojn shum keti umeti, e
neve si nene te tyre Allahu na mundesoft tju japim hakun ne edukim.

Ju kshilloj motra te dashura qe te mesoni sa me shum rreth edukimit te
femijeve. Sa dot jet gjenerata e ardhshme e fort, stabile... ne din,
sebeb kryesor jemi edhe ne (nenat), Nese shikojm ne historin e te pareve tan pas shum burrave te medhenje kan qendrruar Nenat e tyre.

Nje dijetar ju ka then femive te tij "Njezet vjet para lindjes tuaj jam kujdesur per ju!" Kur e pyeten femijet e tij "Si ashtu?!!!" ju tha "Duke e zgjedhur nene me te mir per ju."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Sponsored content





Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
»  • Gruaja dhe edukimi •
» Shkolla dhe Edukimi :
» Gjurmëve të të dashurit tonë :Bëj mirë,ashtu siç Allahu ka bërë mirë ndaj teje
» Edukimi i imamëve në Gjermani
» Edukimi fetar ne familje...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: