islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty20%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty7%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty7%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty7%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty7%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty7%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty7%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty37%Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 31 Dec 2011 - 21:13

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. 200-150_1306496890Në këtë temë dua të theksoj disa cilësi të gruas së mirë, asaj gruaje prej të cilës ka për t’u edukuar një popull, prej asaj gruaje të cilës kanë për t’u marrë frytet e para të jetës, prej asaj të cilës ka për t’u ushqyer një qenie njerëzore, të cilën ka për ta drejtuar drejt një rruge të hajrit të virtytit dhe më e rëndësishmja që ka për t’i mësuar bazat e fesë, dinit, imanit.

Ato baza me të cilat kjo qenie njerëzore ka për të ecur përpara. Ka për t’u rritur, edukuar dhe për të përhapur Islamin... Por, për të përfituar këto fryte, për të arritur këto virtyte një njeri, duhet një nënë e mirë, duhet një grua e fortë, për të arritur që fryti i saj, euladi i saj të ecë në rrugën e Allahut (xh.sh)...
Të vërtetën e ka thënë Pejgamberi alejhi selam ku thotë: "Gruaja martohet për katër gjëra, për pasurin e saj, prejardhjen, bukurin dhe fenë e saj, zgjidhe atë që ka fe do të jesh i lumtur " (Buhariu).
Gjithashtu Pejgamberi alejhi selam ka thënë: "Dunjaja është kënaqësi, ndërsa kënaqësia më e madhe në këtë dunja është gruaja e mirë (Muslimi).
Nëse vërejmë transmetimin e Buhariut (Allahu qoftë i kënaqur me të), shihet se më tepër i jepet vlerë gruas fetare, jo sepse virtytet tjera nuk kanë vlerë, por sepse ato janë gjëra kalimtare, si pasuria ose bukuria, kurse imani është ai i cili ka për të mbetur në zemrat e njerëzve, në bazë të imanit kanë për t’u llogaritur veprat tona dhe ibadetet tona që kemi bërë gjatë ciklit të jetës tonë...
Poashtu edhe në transmetimin e Muslimit (Allahu qoftë i kënaqur me të), vërejmë një vlerë të madhe të cilën i ka dhënë gruas së mirë dhe asaj fetare... Sepse prej kësaj gruaje kanë për të lindur breza, dhe lum për atë grua e cila ka siguruar të ardhmen e fëmijëve të saj dhe shefa’atin e Kur’anit për ta në Ditën e Kiametit..
Tregon një mësues i Kur'anit se një ditë në xhami erdhi një djalosh i vogël i cili dëshironte të mësojë me ta.

I thash: A din ndonjë pjesë të Kur'anit ?
Tha: Po ...
I thash atij: Lexo diçka nga xhuzi Amme, ai lexoi..
I thash: A e din suren Tebareke ?
Tha: Po, u çudita nga dituria e tij duke pasur parasysh se ai ishte i vogël në moshë.
E pyeta për suren Nahl, e ai e dinte edhe këtë, ndërsa unë u çudita edhe më tepër...
Më pas e pyeta për sure më të gjata, i thash: O vogëlush a e din suren Bekare ?
Ai vazhdoi duke u përgjigjur: Po, e lexoj atë pa asnjë gabim.
I thash: O vogëlush a je hafëz i Kur'anit ???
Tha: Po !!
Subhanallah , MashaAllah ... kërkova nga ai që të nesërmen të vinte me kujdestarin e tij .
Ndërsa unë mbeta i habitur me të ...!
Si mund të jetë babai i tij !!!
Jam befasuar shumë kur e kam parë babain e tij !!!
Në shikim të parë nuk dukej se ishte i angazhuar me vogëlushin .
Më parapriu duke thënë : E di se çuditesh që unë jam babai i vogëlushit !!!
Por unë do ta marr konfuzionin tuaj ...
Vërtet prapa këtij djaloshi qëndron një grua sa një mijë burra.
Të përgëzoj se në shtëpinë time kam tre djem të gjithë janë hafëza të Kur'anit , ndërsa vajza ime e cila është vetëm katër vjeçare e din xhuzin Amme.
U çudita dhe thash: Si mund të ndodhë kjo !!!
Më tha se nëna e tyre, prej kur fillon fëmija të flasë ajo fillon t'ia mësojë Kur'anin dhe ta nxitë atë në mësimin e tij...
Ai që e mëson i pari pjesën e Kur'anit, do të zgjedh ushqimin për atë natë ...
Ai që e përsërit i pari, zgjedh se në cilin vend do të shkojmë në fundjavë ...
Ndërsa ai që e përfundon Kur'anin i pari, zgjedh se ku do të udhëtojmë për pushime...
Në këtë mënyrë bëjnë gara me njëri-tjetrin se cili do ta mësojë i pari e cili do ta përsërisë ...
Ja pra vëllezër dhe motra, ky është një shembull i gruas së mirë, asaj fetare edhe të devotshme..
Lusim Allahun (xh.sh) që të na shtojë imanin tonë, të na e shtojë durimin me fëmijët tonë, dhe të jemi shembull për to si ajo nënë e cila u përmend pak më lart... Lusim Allahun (xh.sh) që të na e lehtësojë rritjen e fëmijëve tanë drejt rrugës së Zotit të Plotfuqishëm... Le të jetë puna jonë dëshmi për ne në Ditën e Kiametit, dhe le të jenë fëmijët ata të cilët do të jenë shkak për shpëtimin tonë nga zjarri i xhehennemit... Amin

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 31 Dec 2011 - 22:14

....Allahu ju shperblefte i nderruar !!!

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 28 Mar 2012 - 22:32

MashAllah ...

Kjo moter esht shembull shum i mir Allahu e shperbleft me qdo te mir per mundin e saj...

Lus Allahun tna jep femij te hajrrit, qe do ti ofrojn shum keti umeti, e
neve si nene te tyre Allahu na mundesoft tju japim hakun ne edukim.

Ju kshilloj motra te dashura qe te mesoni sa me shum rreth edukimit te
femijeve. Sa dot jet gjenerata e ardhshme e fort, stabile... ne din,
sebeb kryesor jemi edhe ne (nenat), Nese shikojm ne historin e te pareve tan pas shum burrave te medhenje kan qendrruar Nenat e tyre.

Nje dijetar ju ka then femive te tij "Njezet vjet para lindjes tuaj jam kujdesur per ju!" Kur e pyeten femijet e tij "Si ashtu?!!!" ju tha "Duke e zgjedhur nene me te mir per ju."

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Sponsored content
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: