islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty20%Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty7%Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty7%Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty7%Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty7%Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty7%Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty7%Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty37%Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Empty
MesazhTitulli: Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏   Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ EmptyWed 29 Feb 2012 - 15:56

Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Main_popullata-Laura-Hasani
Pavarësisht kamatave të larta, të gjitha familjet kosovare janë të zhytura në kredi bankare. Bankat komerciale dhe institucionet mikrofinanciare i kanë të aprovuara rreth 460 mijë kredi, përderisa numri i përgjithshëm i ekonomive familjare, sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës është mbi 295 mijë, krahas rreth 1.8 milionë banorëve që ka Kosova.

Zëdhënësi i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Besnik Kada, thekson për “Zërin” se numri i kredive të lëshuara nga bankat komerciale deri në janar 2012 është 392 mijë e 652. Ndërsa institucionet mikrofinanciare që veprojnë në vend i kanë të lejuara rreth 64 mijë kredi.

Sipas statistikave të Bankës Qendrore, shuma e përgjithshme e kredive të lejuara nga bankat arrin në rreth 1.7 miliardë euro, ndërsa institucionet mikrofinanciare i kanë lejuar mbi 115 milionë euro kredi. Vlera mesatare e një kredie të lejuar nga këto të fundit është më pak se 1900 euro.

Sipas raportit të stabilitetit financiar të Kosovës, të përgatitur nga Banka Qendrore, mikrofinanciarët kanë një pjesëmarrje prej 4.1 për qind në asetet e përgjithshme të sektorit financiar.

Kreditë e lëshuara nga sistemi bankar, sipas BQK-së, shënuan një ritëm më të shpejtë të rritjes gjatë vitit 2011, duke regjistruar një rritje vjetore prej 16,4 për qind, krahasuar me rritjen prej 13.2 për qind që ishte shënuar në vitin 2010.

Kreditë për ndërmarrjet vazhdojnë të përfaqësojnë pjesën më të madhe të kredive, me pjesëmarrje prej 69.5 për qind.

Në anën tjetër, kreditë e lëshuara për ekonomitë familjare përbëjnë 30,5 për qind të kredive të përgjithshme. Struktura e kredive sipas afatit të maturimit vazhdoi të dominohet nga kreditë me afat mbi 2 vjet, të cilat përfaqësuan 71,3 për qind të gjithsej kredive.

Kreditë me afat maturimi më të ulët se 1 vit, në vitin 2011 kishin pjesëmarrje prej 21,1 për qind. Ndërsa, pjesëmarrja e kredive me maturitet mes 1 dhe 2 vite ishte 7,3 për qind.

Dallimi ndërmjet normave të interesit në kredi dhe depozita në vitin 2011 ka qenë 10,6 për qind, krahas 10,9 % sa ka qenë në vitin 2010.

Gjatë periudhës janar-dhjetor 2011, norma mesatare e interesit në kreditë e ndërmarrjeve ishte 12,9 për qind, ndërsa norma mesatare e interesit në kreditë për ekonomitë familjare ishte 11,9 për qind.

Vlera e përgjithshme e profitit neto të realizuar nga bankat komerciale që operojnë në

Kosovë, në vitin 2011, ishte 37 milionë euro, që paraqet një normë vjetore të rritjes prej 12,8 për qind.

Derisa normat e interesit mbesin të larta, përqindja e kredive joperformuese (kredive të këqija) vazhdon të mbetet e ulët.

Sipas BQK-së, kreditë joperformuese vazhdojnë të jenë të mbuluara në nivel të kënaqshëm me provizione për humbje nga kreditë.

Raporti i kredive joperformuese ndaj gjithsej kredive, në vitin 2011, u zvogëlua në 5,7 për qind, krahasuar me 5,9 për qind sa ishte në dhjetor të vitit 2010.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏ Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Kosovaret borxh deri ne fyt 300 mijë familje, 460 mijë kredi‏
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: