FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeSat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
47 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 47 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_lcap96%FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_rcap
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_lcap0%FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_lcap0%FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_lcap0%FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_lcap1%FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_rcap
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_lcap2%FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_vote_rcap
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 Empty
MesazhTitulli: FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1   FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 I_icon_minitimeSun 7 Oct 2012 - 1:04

FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1 Familj10
Era e vjeshtës ndjehej gjithandej, ngjyra e saj çdo gjë kishte bërë të artë, e po ashtu edhe rrugën e gjatë të parkut të qytetit, të cilën e kishte mbushur plot e përplot me gjethe të rëna nga drunjtë e gjatë dhe të bukur të atij parku.
Terri sapo kishte filluar të bie, kurse lëvizjet e njerëzve kishin filluar të pakësohen; rreth e përqark parkut shumë rrallë shiheshin lëvizjet e tyre. Në skaj të rrugës kryesore të këtij parku qëndronte një vajzë e vogël, afër të dymbëdhje tave, e cila ishte habitur nga dinamizmi i qytetit dhe madhësia e tij. Ajo rastësisht kishte ardhur në këtë park, sepse qyteti për të ishte i panjohur; ajo sapo ishte shpërngulur në këtë qytet me familjen e saj.
E strukur në qoshe të një rruge të parkut, vajza dukej paksa e frikësuar. Por kureshtja e madhe për atë që shihte për rreth nuk e lejonte të kërkojë ndihmë nga dikush për të gjetur shtëpinë e saj të banimit. Ajo ishte një fshatare e vogël dhe e devotshme që vinte nga një familje me parime e rregulla krejt tjera nga bota që e rrethonte, në të cilën sapo ishte futur, dhe rreziqet për të ishin gjithandej.
E zhytur në harresën e asaj që shihte për rreth, vajzën e zuri terri në park. Dritat e rrugës nuk arrinin të ndriçoj në terrin e natës dhe të largojnë dramat dhe tragje di të cilat zhvilloheshin në ato çaste, personazh i të cilave pa dashje u bë edhe kjo vajzë e vogël. Ajo kishte harruar të mendojë për tron ditjen që mund t’u kishte shkaktuar prindërve të saj, pasi që skenat interesante i dukeshin për momentin me tërheqëse se mendimi për familjen.
Papritmas para vajzës u shfaqën dy të rinj me një veshje të çuditshme, e cila vajzës së vogël iu duk për një moment si interesante, mirëpo thellë në shpirt nuk i pëlqeu dhe tha me vete: “Ku e ka mamin kjo? Pse është veshur kështu? Kjo duket gati moshatarja ime!” Naiviteti dhe njomësia e moshës nuk e lenin të mendojë gjëra të këqija.
Përsëri pyeti veten: “A thua kanë humbur edhe këta si unë? Po sikur t’i pyesja?” Ngadalë u afrua pranë tyre, por akoma pa hapur gojën mori një vështrim të egër dhe një përbuzje. Kjo pamje aq shumë e tronditi në shpirt atë, sa që rendi me vrap duke qarë dhe u fsheh pas një druri, duke menduar: “Po vallë ç’ishte ai vështrim, unë as që u thash diç të keqe?!”
Akoma pa i mbaruar lotët, një skenë tjetër edhe më tragjike po zhvillohej para syve të saj: një djalosh po vraponte si i çmendur, deri sa u ul tek trungu i një druri dhe mori një injeksion i cili u duk sikur e qetësoi. Vajza e vogël ishte shtangur nga ajo që pa dhe tha me vete: “Pse këta njerëz shërohen vet, vallë nuk ka mjek ky qytet?! Mbase është shumë i sëmurë.
Po sikur t’i ndihmoja diçka?”
Por në moment iu kujtua këshilla e së ëmës, e cila rrugës për në qytet i kishte thënë që mos të hyjë në biseda me njerëz të panjohur.
Ashtu, duke ecur e biseduar me vetveten, u ul në një karrige të vendosur aty diku në skaj të parkut. Aspak nuk kishte vërejtur se çfarë kishte pranë, përderisa pa dashur ktheu kokën dhe filloi të bërtasë e shastisur nga ajo që pa: një vajzë tjetër me një cigare në gojë! Ajo e kapi për krahu dhe mundohej ta qetësojë. Dhe, ndonëse u qetësua, vajza e vogël akoma me frikë dhe habi e shikonte vajzën me cigare, e cila i foli ngadalë dhe i tha që mos të ketë frikë.
“Mos u friko shpirt, nuk të bëj keq”, i tha ajo. Atëherë vajza e vogël sikur u qetësua dhe e pyeti një sërë pyetje:
“Pse je kështu gjysmë e veshur? A nuk ke të ftohtë? Si të ka lejuar mami jot të dalësh kështu jashtë? Të lutem hiqe atë cigare nga goja se të bën dëm, mua kështu më ka këshilluar mami im”.
Vajza tjetër e vështroi me mallëngjim dhe ia ktheu:
“Ah sikur të isha edhe unë motra jote, dhe sikur të kisha një mami si ti”.
“Po pse, ku e ke ti mamin tënd”, e pyeti me të shpejtë vajza e vogël.
Atëherë ajo iu përgjigj:
“Prindërit e mi janë shkurorëzuar, kurse unë, siç po më sheh, kam përfunduar rrugëve. Këtu në këtë errësirë e fitoj bukën e gojës. Ty të kam lakmi që je kaq e edukuar dhe që ke një familje të shëndoshë, e cila të ka mësuar të largohesh nga të këqijat, ngase unë ka kohë që e kam humbur atë... Por tani më fal, sepse unë më duhet të shkoj, të kërkoj kafshatën e gojës...”
Vajza e vogël e vështronte duke qarë dhe e tronditur shpirtërisht, e shikonte me një keqardhje të madhe deri sa po largohej, dhe u lut me vete: “O Zot, ndihmoje këtë të gjorë”. Thjesht, naiviteti i moshës së saj dhe ndërgjegj ja e pastër nuk e lanë të kuptonte se çfarë punësh po bënte ajo vajzë dhe si i nxirrte paratë në mes të errësirës.
Ashtu duke qarë i ra në mendje familja e saj dhe filloi të mërzitej edhe më shumë. Mirëpo lodhja e madhe që kishte nuk e la të mendohej më gjatë, dhe vogëlushen e zuri gjumi.
Akoma pa aguar mirë dita, vajza e vogël u gjet në duar të policisë. E tronditur nga ankthet e asaj nate që kishte përjetuar, e që do t’i ngeleshin si një kujtim i keq për tërë jetën, në fytyrën e saj u shfaq një buzëqeshje kur nga larg dalloi fytyrën e nënës. Vrapoi me vrap kah ajo dhe u gjet para një përqafimi të ngrohtë e të dashur.
Një ditë e re dhe e ngrohtë sapo kishte aguar, rrezet e diellit kishin ngrohur dhomën e vajzës. Por edhe me e ngrohtë se kjo për të ishte atmosfera familjare që e rrethonte dhe dashuria e madhe e prindërve, të cilët i qëndronin vogëlushes mbi kokë deri sa ajo po flinte.
Vitet tanimë kishin kaluar dhe ajo vajzë dikur e vogël tani më ishte në një moshë madhore, ishte në vitet e saj më të mira dhe në ndjekje të studimeve. Një ditë, në një ndejë me shoqet e veta, ajo u tregonte atyre për tmerret që kishte përjetuar gjatë një nate në vitet e fëmijërisë dhe se sa ndikim kishin pasur këshillat e nënës së saj në atë natë. Tani më ajo e kishte kuptuar se e vetmja forcë që e kishte ndaluar që mos të bëhet personazh i atyre skenave të asaj drame ishte familja e shëndoshë dhe edukata e mirë nga prindërit e saj të devotshëm, të cilët për të kishin qenë një garancë që ajo sot kishte arritur të jetë një person i nevojshëm, i dashur dhe i respektuar në shoqëri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
FAMILJA E SHËNDOSHË - GARANCË E SË ARDHMES1
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Familja e shëndoshë – garanci e së ardhmes
» Rinia e shëndoshë sjell ardhmëri të shëndoshë
» Familja në islam
» Zemra e shendoshe
» NDËRTIMI I NJË PERSONALITETI TË SHËNDOSHË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Tema islame për femrat muslimane-
Kërce tek: