islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
61 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 61 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty96%Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty0%Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty0%Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty0%Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty1%Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty2%Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  Empty
MesazhTitulli: Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!    Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  EmptyFri 28 Sep 2012 - 18:53

Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!  200-150_1348837006

Krijuesi i plotfuqishëm më së miri i njeh fshehtësitë e krijesave. Allahu i Madhërishëm është Krijues, ndërsa njeriu, krijesë.
Allahu në Kur’anin fisnik thotë: "Është e vërtetë se njeriu është i prirë të jetë i padurueshëm. Pse kur e godet ndonjë e keqe, ai ankohet së tepërmi. Ndërkaq, kur e gjen e mira, ai bëhet tepër koprrac. Përveç atyre që falen, të cilët janë të rregullt në faljen e namazit të tyre". (El Mearixh, 19-23)

Këtu na ofrohen dy të vërteta: negative - që njeriun e orienton në pa shpresë, dhe pozitive - që njeriun e orienton kah qëllimi i lartë sublim.

Zgjedhja është e jona: të mbesim në gjendjen primitive të njeriut me shpirt të vogël, që kur t'i ndodhë e keqja, dëshpërohet, bie në depresion, ndërsa në qetësi (rehati) kryelartësohet, ose, të bëhemi të tillë që në qetësinë e namazit mbrohemi nga zhurma e madhe, që në mirësinë e tij e shohim obligimin të jemi në shërbim dhe ndihmë njerëzve, që e dimë se të gjitha rrugët udhëzojnë nga kanë filluar, aty ku çdo gjë kthehet dhe aty ku gjendet shpëtimi e lumturia e përhershme, që e dimë se shpirtin e ndjeshëm e lëndon dhe ofendon epshi i ashpër i trupit në vendin publik, dhe që kanë mësuar se fjala e dhënë është virtyt i lartë i njeriut fisnik. Këta janë njerëz që në çdo moment dhe në çdo vend e dëshmojnë të vërtetën.

Pra, feja e kultivon dhe e formëson njeriun m’u sikurse kultivohet bima. Shartimi i njeriut bëhet me Kur'an, i cili njeriun primitiv e fisnikëron, m’u sikurse shartohet pema duke dhënë fryte të dëshiruara si modestinë, mirësinë, përgjegjësinë, nderin, besnikërinë dhe sinqeritetin.
A ka sot diçka më të bukur në tregun moral se sa këto fryte? A ka diçka më të rëndësishme në këtë botë se edukimi i njeriut? A ka diçka më të rëndësishme në këtë planetë se shpëtimi i jetës së njeriut? A ka mesazh më të shenjtë për ne, se mesazhi i shenjtë i Kur'anit? A ka më të afërt dhe më të dashur për ne se Pejgamberi s.a.v.s.?
Është fare e qartë se ata që e ofendojnë qenien më të dashur të Zotit, mëshirën e botrave, Muhammedit a.s., nuk e kuptojnë se për ne nuk ka mesazh më të shenjtë se mesazhi kur'anor, dhe nuk ka dashuri e respekt më të madh në zemrat tona se dashuria dhe respekti ndaj Muhammedit a.s.
Prandaj, përpjekjet e tyre që të na largojnë nga Pejgamberi ynë, në realitet ndezin edhe më fuqishëm dashurinë tonë ndaj Muhammedit a.s.
Nuk ka musliman në rruzullin tokësor që nuk e donë dhe nuk e respekton Muhammedin a.s., por nuk ia ngrit lapidarin e tij, aq shumë e ndjenë, por nuk ia vizaton fytyrën e tij në letër, aq shumë e pason, por nuk e valëvit foton e tij nëpër rrugë. Sepse kjo nuk i duhet, ngase besimtari musliman, Muhammedin a.s. e bart në zemrën e tij, në frymëmarrjen e tij dhe e pason gjatë jetës së tij.
Ata të cilët me urrejtjen e tyre ndaj Kur'anit dhe Pejgamberit a.s., dëshirojnë t'i lëndojnë muslimanët, harrojnë se drita e islamit e mënjanoi errësirën nga muslimanët, që dhurata e besnikërisë i ruan nga qëllimet e këqija, që fjala e mirë i liron nga kujtimet e këqija, që emri i Muhammedit a.s. i fuqizon në rrugën e shërimit moral. Gjithashtu, ata harrojnë që muslimanët e dinë që nuk ka dallim në mes Ebu Xhehlit të vjetër dhe të riut, ai i cili e ndaloi Muhammedin a.s. ta kryej namazin, i cili mendoi se është në rrugë të drejtë, ai i cili kundërshtoi dhe ktheu kokën - a thua, ai dhe Ebu Xhehlët e rinj mendojnë se Allahu xh.sh. nuk i sheh veprimet e tyre?
Allahu i Madhërishëm në Kur'anit fisnik thotë: "E s'ka dyshim se ata janë të cilët e fyejnë Allahun dhe të dërguarin e Tij, ata i ka mallkuar Allahu në Dynja e në Ahiret dhe për ta ka përgatitur një dënim të dhembshëm". (El Ahzab, 57)
Mos të harrojmë se ai i cili fyen ndjenjat e tjetrit, tregon dobësinë e tij para fuqisë shpirtërore të tjetrit.
Islami është begati, sikurse begatia e Diellit, i cili i nxehë të gjithë, ata që e shohin edhe ata që nuk e shohin.
Sa bukur e potencon këtë dritë të islamit, Allahu xh.sh. në Kur'anin fisnik:
"Ata duan ta shuajnë dritën e Allahut me gojët e tyre, po Allahu e plotëson (e përhap) dritën e vet, edhe pse e urrejnë jobesimtarët". (Es Saff, 8)
Kjo zhurmë që po përsëritet rreth nesh nuk duhet të na hutoj, por duhet t'i mprehë të gjitha shqisat tona për të qenë vigjilent, për të parë më mirë, për të dëgjuar më mirë atë që duhet dëgjuar, për të ndjerë atë që duhet ndjerë, për të mirën e fesë dhe të atdheut tonë.
Mos të harrojmë se veshi ynë duhet të dëgjoj Mesazhin Hyjnor në të cilin është shpëtimi ynë, por edhe nevojat e njerëzve në të cilin është suksesi ynë në këtë botë.
Andaj le të ripërtërijmë besën e dhënë ndaj Allahut xh.sh. dhe Muhammedit a.s. që do ta mbrojmë me dinjitet dhe dashuri të thellë tërë veprën madhore të tij, sakrificën e tij që ka bërë dhe do ta bëjë për ummetin e tij. Të jemi më unik se kurrë në pasimin e rrugës dhe veprës së tij, të jemi të mirësjellshëm ndaj prindërve tanë, fëmijëve tanë. Mos të harrojmë se jemi vëllezër në besim dhe bashkudhëtarë në jetë dhe që e duam paqen dhe mirëqenien në botë. Ne nuk jemi të dehur me urrejtje, ne nuk jemi të magjepsur me zullum dhe nuk jemi të veshur me hakun e huaj!
O Zot i Plotfuqishëm, na forco në qëllimin tonë për të qenë të bindur ndaj Teje dhe të dëgjueshëm ndaj të Dërguarit Tënd! O Zot i Gjithëdijshëm, na mëso që të dallojmë qartë të mirën dhe të keqen në mënyrë që ta pasojmë të mirën dhe të largohemi nga e keqja! O Zot Hirmadh, na bën që të thithim aromën nga trëndafilishtja e Pejgamberit tonë, a.s.! O Zot i Gjithëmëshirshëm, na mëshiro neve në bashkim vëllazëror dhe dashuri, dhe na bashko në rrugë kah qëllimi i përbashkët, pasimi i denjë i sunnetit të Pejgamberit s.a.v.s.! AMIN!



Përgatiti: Prim.dr.med.sci. Ali F.Iljazi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Mbrojtja e Muhammedit a.s. është obligim ynë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Për ato që thonë se Hixhabi nuk është Obligim!
» Dr.Zekerija Bajrami Daveti Thirrja në ISLAM, është obligim i çdo Muslimani
» Humanizmi i Muhammedit a.s. ‘Selmani është pjesë e familjes sime’
» Vetit e Muhammedit a.s.
» “Çdo pjesë e trupit e ka për obligim të jep zekat":

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Mbi jeten e Muhammedit a.s-
Kërce tek: