islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
63 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 63 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty96%Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty0%Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty0%Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty0%Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty1%Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty2%Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona


Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 35
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     Empty
MesazhTitulli: Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është    Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është     EmptyFri 29 Oct 2010 - 14:44

Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është
Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit

Falënderimet qofshin vetëm për Allahun. Paqja dhe shpëtimet qofshin mbi të dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij, si dhe mbi të gjithë pasuesit e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Çfarë do t’i thuash fëmijës tënd, nëse ai sheh dikë që lyp

Jeta të ofron shumë surpriza dhe të papritura. Jo rrallë jemi gjendur të papërgatitur nga pyetjet që na kanë bërë fëmijët tanë për gjërat që shikojnë në jetë, me të cilat hasen çdo ditë. Një nga këto ditë, vajza ime më pyeti për një lypës që pa në rrugë. Nuk e kuptonte se si mund të rrinte vetëm në rrugë, pa praninë e së ëmës.

Fillova me të një bisedë, duke e sqaruar, jo pa vështirësi, se si ishte puna, duke i shpjeguar thjesht, ashtu si ishte në të vërtetë situata.

Lypësi mund të jetë i sinqertë ose mashtrues dhe këtë gjë duhet t’ua bëjmë të qartë edhe fëmijëve tanë. Më erdhi vërtet keq kur dëgjova se si një prind i kishte thënë djalit të vet një herë, kur një lypës kishte trokitur në portën e tyre, ta shihte mirë trupin e tij, e nëse kishte ndonjë sakatllëk, ta besonte se ishte nevojtar dhe ta ndihmonte e nëse jo, ai, sipas tij, ishte mashtrues.

Në fakt ky nuk është koncept i drejtë dhe nuk është një edukim i vërtetë për fëmijën. Allahu i Madhëruar thotë në Kuran:
“Lëmosha u takon të varfërve, të cilët, të angazhuar në rrugën e Zotit, nuk janë në gjendje të udhëtojnë (për të fituar). Ata janë modestë e nuk lypin dhe ai që nuk i njeh, kujton se ata janë pasanikë. I njeh ata në fizionominë e tyre. Ata nuk i mërzisin njerëzit duke lypur. Allahu është në dijeni për çdo gjë që shpenzoni prej të mirave."
Ebu Hurejra (radiallahu anhu) transmeton nga Profeti (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të!) se ai ka thënë:“Një burrë mendoi të jepte sadaka. Doli dhe ia dha pa e ditur një hajduti. Njerëzit filluan të flasin: 'Filani ia dha sadakanë një hajduti.' Tha: 'Lëvduar qofsh o Zot! Po jap sërish sadaka.' Doli dhe, pa e ditur, ia dha sadakanë një prostitute. Njerëzit filluan të flasin: 'Filani ia dha sadakanë një lavireje.' Tha: 'Lëvduar qofsh o Zot! Po jap sërish sadaka.' Doli dhe ia dha pa e ditur sadakanë një të pasuri. Njerëzit sërish e përfolën: 'Filani ia dha sadakanë një të pasuri.' Tha: 'Lëvduar qofsh o Zot! Po si i dhashë sadaka një hajduti, një lavireje dhe një të pasuri?!' I thanë: 'Për sa i përket sadakasë që ia dhe hajdutit, ndoshta ajo do të ndikojë që ai të mos vjedhë më, ndërsa lavirja, ndoshta heq dorë nga imoraliteti dhe i pasuri, ndoshta kujtohet që të shpenzojë nga pasuria që i ka dhuruar Allahu'.”


Ne duhet t’i gjykojmë mirë gjërat. Nëse ndihmojmë të tjerët, e presim shpërblimin nga Allahu. Edhe nëse lypësi është mashtrues, ai është vetë përgjegjës para Zotit. E mira është që shteti të përkujdeset për lypësit me anë të organizatave bamirëse dhe të mos mbetet asnjë lypës në rrugë. Profeti (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të!) na mëson që të punojmë dhe të mos lypim, pasi kur lyp e ul shumë veten. Në një thënie të tij, Profeti (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të!) thotë: “Është më mirë për robin të mbajë një dëng me dru në shpinë, sesa të lypë tek të tjerët...”


U themi fëmijëve tanë se Zekerija (alejhi selam) ka qenë marangoz dhe se Dauti (alejhi selam) ka ngrënë nga djersa e vet. Të lypurit është një sëmundje që, veç të varfërve, mund të prekë dhe të pasurit.

Si t’i nxitësh fëmijët që të ndihmojnë të tjerët

Më poshtë po përmend disa elemente nxitës për t’i edukuar sa më mirë fëmijët tanë që të kenë dëshirë për të ndihmuar të tjerët dhe të jenë të dhënë pas sadakasë:

1. Duhet t’u kujtojmë atyre ajetet kuranore dhe hadithet që nxisin për bamirësi dhe sadaka.

2. Duhet t’u tregojmë atyre disa histori që nxjerrin në pah shpërblimin e bamirësit.

Në këtë pikë po ndalemi pak dhe po përmendim një hadith që hedh shumë dritë rreth temës që po flasim. Ebu Hurejre tregon se ka dëgjuar Pejgamberin (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të!) të thotë: “Tre njerëz nga beni israilët, Allahu dëshiroi t’i sprovojë. Njëri prej tyre ishte lebros, i dyti qeros, kurse i treti i verbër. Allahu u dërgoi një engjëll, i cili, së pari, shkon te lebrosi dhe i thotë: “Cila është gjëja më e dashur për ty?” Tha: “Do të kisha dëshirë të kem ngjyrë dhe lëkurë të mirë dhe të çlirohem nga kjo, pasi njerëzit më urrejnë.” Engjëlli e fërkoi me dorë dhe prej tij ranë krejt zgjebet dhe e fitoi ngjyrën e mirë të lëkurës. Pastaj engjëlli i tha: “Cilën pasuri dëshiron më së shumti?” Tha: “Devetë ose lopët.” (nuk i kujtohet saktë transmetuesit) Ai i dha një deve barsë dhe i tha: “Allahu të bekoftë me të!” Pastaj shkoi te qerosi dhe i tha: “Ç’dëshiron më shumë?” Qelani tha: “Flokë të bukura dhe të largohet prej meje ajo prej së cilës njerëzit neveriten nga unë.” Engjëlli e fërkon dhe ai shërohet e bëhet me flokë të bukur. Engjëlli tha: “Cila pasuri është më e dashur për ty?” Qelani tha: “Lopët.” Engjëlli ia jep një lopë barsë dhe i thotë: “Allahu të bekoftë me të.” Pastaj engjëlli shkon te i verbëri dhe i thotë: “Ç’dëshiron më shumë?” I verbëri tha: “Të ma kthejë Allahu shikimin, që t'i shoh njerëzit.” Engjëlli e fërkoi dhe Allahu ia ktheu atij shikimin. Engjëlli tha: “Cilën pasuri dëshiron më së shumti?” I verbëri tha: “Dhentë.” Engjëlli ia dha një dele pjellore. Te të tre pasuria u shtua e iu rrit, kështu që njëri e bëri një luginë me deve, i dyti e bëri një luginë me lopë dhe i treti e bëri një lu­gi­në me dele. Pas kësaj engjëlli shkon te zgjebuni në formën dhe pamjen e tij të mëparshme e i thotë: “Unë jam një njeri i mjerë, më janë këputur lidhjet në këtë udhëtim, prandaj sot askush nuk mund të më ndihmojë përveç Allahut, e pastaj ti. Të lutem, në emrin e Atij që të ka dhënë ngjyrë dhe lëkurë kaq të bukur dhe që të ka dhënë kaq deve, të më japësh një deve që të mund ta vazhdoj rrugën.” Ish-zgjebuni, tani i pasur, tha: “Jo, unë kam shumë borxhe.” Engjëlli i tha: “Sikur po të njoh unë ty, a mos ke qenë një zgjeban, nga i cili neveriteshin njerëzit, një i varfër, të cilin Allahu e ka pasuruar?” Tha: “Unë këtë pasuri e kam trashëguar nga të parët e më­dhenj.” Engjëlli tha: “Nëse po gënjen, le të të kthejë Allahu në gjendjen që ke qenë.” Pastaj engjëlli shkon te qerosi, por në formën dhe pamjen e tij të mëparshme e i thotë, ashtu siç i tha zgjebanikut, por edhe ky i përgjigjet, ashtu siç iu përgjigj zgjebuni. Engjëlli tha: “Nëse po gënjen, le të të kthejë Allahu në gjendjen që ke qenë më parë!” Pastaj engjëlli i shkon ish të verbrit, por në formën dhe pamjen e tij të mëparshme dhe i thotë: “Unë jam i mjerë dhe udhëtar, më janë këputur lidhjet në këtë udhëtim, prandaj sot askush nuk mund të më ndihmojë përveç Allahut e pastaj ti. Të lutem me atë që të ka kthyer shikimin, më jep një dele, që të vazhdoj rrugën.” Ish i verbëri tha: “Vërtet, unë kam qenë i verbër, por Allahu ma ka kthyer shikimin, merr vëlla çfarë të duash dhe lër çfarë të duash! Pasha Allahun, asgjë sot nuk të ndaloj të marrësh në emër të Allahut të Gjithëfuqishëm e të Madhërishëm.” Engjëlli tha: “Mbaje krejt pasurinë, ju vetëm keni qenë të sprovuar. Allahu është i kënaqur me ty, ndërsa është i hidhëruar me dy shokët e tu.”

3. Duhet t’u tregojmë fëmijëve histori aktuale që nxisin për bamirësi dhe punë të mira.

4. Dialogu me ta për dobitë e sadakasë në këtë botë dhe në botën tjetër.

5. Duhet t’u mësojmë atyre se si Islami e ka luftuar varfërinë dhe jo të varfrit, ka luftuar dembelizmin dhe ka nxitur për punë.

6. T’u japim fëmijëve një sasi të hollash që ta kenë për të ndihmuar nevojtarët dhe ta kenë këtë praktikë të përditshme.

7. Në qoftë se ndonjë nga prindërit dëshiron të japë sadaka, le t’ia japë fëmijës së tij që ta çojë atë sadaka tek të varfrit.

8. Organizimi i konkurseve ndërmjet fëmijëve se kush prej tyre është më dorëdhënës.

9. Angazhimi i tyre në fushatat për bamirësi.

10. Njohja e tyre me organizatat bamirëse dhe aktivitet që ato kanë.



Përktheu: Arsen Muskurti (Hamza)

Marrë nga libri: "Terbijetu El Etfal"

Autor: Abdullah Nasih el Uluan


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
Tregoja fëmijës realitetin ashtu siç është
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lajmet ditore
» Ashtu siç mund ta njohësh njeriun nga shoqëria me të cilën rri, po ashtu mund të gjykojm
» Sa mund ta dojë nëna fëmijën e saj? Cila është lidhja që ekziston mes nënës dhe fëmijës?
» Një veprim I vogël sqaron realitetin Tregim
» Problemet tregoja atij që të dëgjon

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja dhe familja në Islam-
Kërce tek: