islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
50 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 50 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty96%Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty0%Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty0%Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty0%Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty1%Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty2%Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre - Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona


Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 35
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty
MesazhTitulli: Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre - Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'    Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptySat 13 Nov 2010 - 11:11

Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre - Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'


HAXHI


Ligjshmëria e tij



Allahu i Madhëruar thotë në Kuran:

“Shtëpia (xhamia) e parë e ndërtuar për njerëzit është ajo që u ngrit në Bekë[1] (Mekë), e dobishme dhe udhërrëfyese për mbarë njerëzimin. Aty ka shenja të qarta: vendi i Ibrahimit dhe kush hyn në të, ai është i sigurt. Për hir të Allahut, vizita e shtëpisë (Qabes) është detyrim për atë që ka mundësi udhëtimi te ajo. E kush nuk e beson (ai nuk e viziton) dhe Allahu nuk ka nevojë (për ibadetin që bëjnë) njerëzit”. (Ali Imran, 96-97)


Përkufizimi i haxhit


Haxh do të thotë synimi i Mekës me qëllim kryerjen e tavafit (rrotullimin rreth Qabes), ecjen ndërmjet Safas dhe Merves, qëndrimin në Arafat dhe përmbushjen e të gjitha detyrimeve të haxhit, për t’iu përgjigjur Allahut duke patur për qëllim kënaqësinë e Tij.

Haxhi është një prej pesë shtyllave themelore të Islamit dhe parim i domosdoshëm i tij. Ai që e mohon këtë detyrim, gjykohet si jobesimtar dhe renegat.

Shumica e dijetarëve janë të mendimit se haxhi u urdhërua në vitin e gjashtë pas Hixhrit, sepse atëherë u shpall ajeti i mëposhtëm në lidhje me të:

“Plotësojeni haxhin e umrën për hir të Allahut!”. (El-Bekare, 196)

Ky përfundim mbështetet mbi të kuptuarit se fjala “etimu” (plotësim) në ajetin e mësipërm lidhet në fakt me kohën kur haxhi u bë i detyrueshëm. Kjo pikëpamje mbështetet gjithashtu nga Alkama, Masruku dhe Ibrahim En-Nehai, të cilët, duke e lexuar këtë ajet në një formë tjetër të ligjshme sipas kritereve profesionale, fjalën “etimu” e zëvendësojnë me fjalën “ekijmu” (kryejeni), me të cilën i ndërron edhe kuptimi. Këtë e transmeton Tabaraniu me varg të vërtetë transmetimi. Megjithatë, Ibën El Kajimi anon nga pikëpamja se haxhi u bë i detyrueshëm në vitin e nëntë apo të dhjetë pas Hixhrit.

Vlera e haxhit


Islami u bën thirrje muslimanëve të kryejnë haxhin. Në lidhje me këtë, përmendim:

- Haxhi:
Një nga veprat më të mira


Ebu Hurejra transmeton se Profeti (a.s.) u pyet njëherë: “Cila është vepra më e vlefshme?” Ai u përgjigj: “Të besosh Allahun dhe të Dërguarin e Tij”. Burri pyeti sërish: “Po pastaj?” Profeti (a.s.) iu përgjigj: “Të luftosh për hir të Allahut”. Pastaj burri pyeti përsëri: “Po pas kësaj, cila është gjëja më e mirë?” Ai u përgjigj: “Haxhi Mebrur (një Haxh i përkryer pa mëkate, i begatë dhe i pranuar nga Allahu)”.[2]

El-Haseni ka thënë: “Kjo do të thotë se një person pas kryerjes së haxhit duhet të dëshirojë dhe të priret drejt jetës në Botën e Përtejme dhe jo të jepet pas kësaj bote”.

Është transmetuar në formën merfu nëpërmjet një zinxhiri transmetimi të besueshëm se mirësia e haxhit vërehet në bujarinë në dhënien e ushqimit dhe butësia në të folur.[3]

- Haxhi:
Një formë e xhihadit



El-Hasan ibën Ali tregon se një njeri shkoi te Profeti (a.s.) dhe i tha: “Unë jam frikacak dhe i dobët”. Profeti (a.s.) i tha: “Ti mund të shkosh në një xhihad që nuk ka ferra në të, që është haxhi”.[4] Transmeton Abdurrezaku dhe Tabaraniu. Të gjithë transmetuesit e këtij hadithi janë të besueshëm.

Ebu Hurejra transmeton se Profeti (a.s.) ka thënë: “Haxhi është xhihad për të moshuarit, të dobtit dhe gratë”.[5] Kjo tregohet nga Nesaiu me një varg të besueshëm transmetuesish.

Aishja transmeton se një herë ajo i ka thënë Profetit (a.s.): “O i Dërguari i Allahut! Ti e sheh xhihadin si një prej veprave më të mira. A nuk duhet që ne gratë të marrim pjesë në të në mënyrë aktive?” Profeti (a.s.) iu përgjigj: “Xhihadi më i mirë për ju është haxhi mebrur”.[6] Transmeton Buhariu dhe Muslimi.

Në një tjetër transmetim, Aishja thotë: “Njëherë e pyeta Profetin (a.s): O i Dërguari i Allahut! A nuk duhet që ne gratë të luftojmë dhe të marrim pjesë në mënyrë aktive në xhihad bashkë me ju?” Profeti (a.s.) iu përgjigj: “Për ju lufta më e mirë dhe më e bukur për hir të Allahut është haxhi mebrur.”[7] Pastaj Aishja ka deklaruar: “Pasi dëgjova këtë nga Profeti (a.s.) unë nuk e lashë kurrë pa kryer haxhin”. Transmeton Buhariu dhe Muslimi.




InshAllah Vazhdon...




Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona


Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 35
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  Empty
MesazhTitulli: Re: Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre - Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'    Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre -  Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'  EmptyWed 17 Nov 2010 - 21:13

Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre - Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'


Haxhi i lan mëkatet e mëparshme




Ebu Hurejra transmeton se Profeti (a.s.) ka thënë: “Ai që kryen haxhin për kënaqësinë e Allahut dhe i shmanget të gjitha fjalëve të ndyra dhe mëkateve, do të kthehet pas haxhit i çliruar nga të gjitha mëkatet ashtu siç ka qenë në ditën që e ka lindur nëna (pa gjynahe)”.[8] Transmeton Buhariu dhe Muslimi.

Amër ibën El Asi tregon: “Kur Allahu më udhëzoi në rrugën e Islamit, unë shkova te Profeti (a.s) dhe i thashë: “O i Dërguari i Allahut! Zgjate dorën që unë të betohem për besnikërinë time ndaj teje. Dhe Profeti (a.s) më zgjati dorën, por unë e tërhoqa timen. Atëherë Profeti (a.s) pyeti: “O Amër! Si është puna me ty?” Unë i thashë: “Do të doja të vija një kusht!” Profeti (a.s.) pyeti: “E cili është ai kusht?” Unë i thashë: “Dua që të gjitha mëkatet e mia të mëparshme të falen!” Profeti (a.s.) tha: “O Amër! A nuk e di ti se Islami i lan të gjitha mëkatet e mëparshme e po ashtu edhe hixhreti i lan të gjitha mëkatet. Edhe haxhi i lan të gjitha mëkatet e mëparshme!”[9] Transmeton Muslimi.

Abdullah ibën Mesudi rrëfen se Profeti (a.s.) ka thënë: “Kryeni rregullisht haxhin dhe umrën, sepse të dyja këto e largojnë varfërinë dhe mëkatet, ashtu si gjyryku i farkëtarit heq të gjitha papastërtitë nga metale si hekuri, ari dhe argjendi. Shpërblimi për haxhin mebrur s’është gjë tjetër veç xhenetit”.[10] Transmeton Nesaiu dhe Tirmidhiu. Ky i fundit e vlerëson hadithin si të vërtetë.

- Haxhilerët janë mysafirë të Allahut


Ebu Hurejra transmeton se Profeti (a.s.) ka thënë: “Haxhilerët dhe ata që kryejnë umrën janë mysafirë të Allahut; nëse i luten Atij, Ai u përgjigjet e nëse i kërkojnë falje, Ai i fal ata.”[11] Transmeton Nesaiu, Ibën Maxhe, Ibën Huzejme dhe Ibën Hibani në përmbledhjet e tyre të haditheve.

Në versionin e Ibën Huzejmes dhe Ibën Hibanit lexojmë: “Dhe mysafirët e Allahut janë tre: ai që kryen haxhin, ai që kryen umrën dhe ai që lufton për hir të Allahut”.[12] [Hadith Sahih; Sahih En Nesai 2625]


- Shpërblimi për haxhin është xheneti


Ebu Hurejra tregon se Profeti (a.s.) ka thënë: “Të gjitha mëkatet e kryera në periudhën midis një umreje dhe një tjetre shlyhen dhe fshihen dhe shpërblimi për haxhin mebrur është xheneti”.[13] Transmeton Buhariu dhe Muslimi.

Në një tjetër hadith të besueshëm, Ibën Xhurejxhi transmeton nga Xhabiri se Profeti (a.s.) ka thënë: “Kjo Shtëpi e Allahut (Qabja) është shtylla e Islamit, kështu që kushdo që drejtohet drejt saj me synimin e kryerjes së haxhit ose umrës është nën sigurinë e Allahut. Nëse ai do të vdesë (gjatë udhëtimit), do të ketë si shpërblim xhenetin dhe nëse kthehet shëndoshë në shtëpinë e tij, do të ketë shpërblim dhe fitim”.[14]


Vlera e shpenzimit në Crying or Very sad


Burajde transmeton se Profeti (a.s.) ka thënë: “Shpenzimi gjatë haxhit është i ngjashëm me shpenzimin për hir të Allahut dhe çdo derhem i shpenzuar në këtë mënyrë do të shpërblehet shtatëqind herë më shumë”.[15] Transmeton Ibën Ebi Shejbe, Ahmedi, Tabaraniu dhe Bejhakiu. Vargu i këtij hadithi është hasen.


Haxhi është i detyrueshëm vetëm një herë në jetë


Dijetarët muslimanë janë të një mendimi se haxhi është i detyrueshëm vetëm një herë në jetë. Nëse dikush betohet (e bën nijet) të kryejë Crying or Very sad tjetër, ai duhet ta përmbushë betimin e tij. Çfarëdo që të bëhet më tepër është me dëshirë ose jo e detyrueshme.

Ebu Hurejra transmeton se në një predikim Profeti (a.s.) ka thënë: “O njerëz! Allahu ka urdhëruar haxhin për ju, kështu që ju duhet ta kryeni atë”. Një burrë pyeti: “çdo vit, o Profet i Allahut?” Profeti (a.s.) heshti. Kur pyetja u përsërit për herë të tretë, Profeti (a.s.) tha: “Po të kisha thënë “po”, do të ishte bërë një detyrim i përvitshëm dhe kjo do të ishte përtej fuqisë suaj”. Më pas ai shtoi: “Më lini të qetë për sa kohë dhe unë ju lë të qetë (d.m.th. mos më bezdisni me pyetje rreth gjërave që unë i lë në heshtje dhe nuk i përmend). Disa popuj që kanë jetuar para jush u shkatërruan, sepse ata bënin shumë pyetje dhe nuk pajtoheshin me profetët e tyre. Kështu që, kur unë ju urdhëroj të bëni diçka, duhet të bindeni dhe ta bëni atë me gjithë fuqinë tuaj. Nëse unë jua ndaloj diçka, atëherë shmanguni prej saj”.[16] Transmeton Buhariu dhe Muslimi.

Ibën Abasi transmeton se, njëherë, Profeti (a.s.) iu drejtua njerëzve dhe u tha: “O njerëz! Haxhi është i urdhëruar për ju”. Në këtë moment, El Akra ibën Habis u ngrit dhe pyeti: “O i Dërguar i Allahut! A do e kryejmë haxhin çdo vit?” Profeti (a.s.) tha: “Po të kisha thënë “po”, do të ishte bërë një detyrim (i përvitshëm) dhe po të ishte bërë një detyrim (i përvitshëm) ju nuk do ta përballonit dot. Haxhi është i detyrueshëm vetëm një herë në jetë. Çfarëdo që të bëhet më tepër është një veprim vullnetar”.[17] Transmeton Ahmedi, Ebu Daudi, Nesaiu dhe Hakimi, të cilët e quajnë atë një hadith të vërtetë



InshAllah Vazhdon...



Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
Kapitulli i Haxhit dhe Umras, gjithçka rreth tyre - Të Shkëputur nga libri 'Fikhu Suneh'
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» MUAJT E HAXHIT DHE VLERA E TYRE
» Fetfa nga Fikhu: Imitimi i meshkujve dhe femrave (Fikhu hanefi)
»  Endrrat, 10 te verteta interesante rreth tyre
» Finlandë: Libri për kuzhinën Islame – libri më i mirë shkencor 2010
» Video Inçizim i Haxhit 2010-Haxhit nga Tetova me Kompanin "Solo Raisen Bajram Efendiu"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Haxhxhi-
Kërce tek: