islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
41 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 41 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty96%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty0%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty0%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty0%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty1%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty2%Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  Empty
10092012
MesazhNjeriu i cili u pendua në gropën e varrit

Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit  (u59u)Varreza%20muslimane%20ne%20Lucern

Cito :

Miku im, ku i ke fëmijët, ku i ke miqtë dhe familjet, ku e ke pasurinë, si e ke kaluar natën e parë të varrit, a e ke pasur lehtë apo vështirë, si janë Munkeri dhe Nekiri?” Përgjigje nuk ka....


Nga: Saudin Cokoja
Cili do qoftë që do t`u tregoje se ka parë njeri i cili ka shkuar natën vonë tek varrezat ose se është shtrirë në varr të hapur, ose do të thuan se është i çmendur ose se ka probleme të caktuara. Mund të jetë edhe i çmendur, mirëpo fillimisht ka pasur ca probleme. As që do të shkruaja këtë temë, po qe se nuk do ta kisha lexuar historinë e Sufjan eth Theurit r.a., i cili në njërën prej dhomave të tij ka pas gropuar një varr, dhe kur e kanë shtrënguar mëkatet, do të shtrihej në atë varr dhe do të tregonte:” Zoti im, kthemë, kthemë!”, dhe kur do të dilte nga varri, vetvetes i tregonte:” Ja, je i kthyer, të shohim tani se si do të punosh”.
Njeriu i cili nuk e ka falur namazin e sabahut në kohë, pas kësaj, ka një ndjenjë të çuditshme të rëndesës në shpirt dhe zemër. Kanë kaluar një ditë, dy tre...dhe nuk ka shenja përmirësimi. Fatkeqësisht, prapë i ka ndodhur që të mos fal namazin e sabahut në kohë, dhe tashmë nuk ndjen asnjë rëndesë në zemër e shpirt, pasi që kjo gjë është bërë pjesë e përditshmërisë së tij. Si duket ka ardhur koha që shpirti të ringjallet në kuptimin imanor.
Kam vendosur ( thotë ky njeri) që ti vizitoj varrezat dhe nëse shoh ndonjë varr të hapur, të shtrihem në të, që shpirtit ti tregoj dhe dëshmoj, se si është të banosh aty, ajo është shtëpia e saj. Vendimi është marr, në mbrëmje iki për në varreza. Ora ka qenë diku 1 pas mesnate. Ngadalë e kam hapur derën dhe jam futur në varreza.
Edhe pse shpesh herë kam qenë në këto varreza, në raste xhenazesh, mirëpo për të parën herë jam pa njerëz, vet. Qielli nuk ka qenë asnjëherë aq i trishtueshëm sikur atë natë, heshtje totale. Kam ndjerë një erë të njerëzve të varrosur, era e tyre gjithmonë ka qenë e njohur për mua. Thjeshtë kam ndjerë ashtu erë të qartë të vdekjes dhe jo të jetës. Jam ulur para një varri dhe kam filluar të mendoj: çfarë fsheh në vete ky varr? Lumturinë, gëzimin, dhimbjen, hidhërimin... Çka do të më tregonin banorët e këtyre varrezave tash, nëse do të kishin mundësi të flisnin? Me siguri fjalën e fundit të Pejgamberit alejhi selam pak para vdekjes së tij:” Namazi, namazi, namazi dhe atë që e keni nën kujdes.” ( Musnedi i Imam Ahmedit, 7/235, shih)
Jam kujdesur që askush të mos më shoh në këtë natë të tmerrshme në varreza, Allahu e di se çka do të mendonin, mirëpo askush përveç Allahut nuk e di se këtu jam për shkak të mos faljes së namazit të sabahut në kohë. Nuk kam ndjerë frikë për faktin se jam te varrezat, kam ecur ndërmjet varrezave me shumë kujdes. Kam pasur kujdes edhe për disa gropa të hapura, të cilat do të pritnin banorët e saj ditëve në vijim.
Kam shkuar deri tek ato, disa prej tyre kanë qenë shumë të trishtueshme, më kanë frikësuar, zemra ka filluar që të shpejtoje rrahjet e saj, e kam ndjerë sikur po më thërrasin. Përderisa kam ecur nëpërmjet varrezave kam pyetur vetveten, kush banon aty, alkoolistët, ato që kanë bërë të këqija, ndjekësit e epshit, ato që rregullisht kanë falur namazin dhe kanë agjëruar, janë ruajtur nga mëkatet, ato të cilët para popullit kanë aktruar se e falin namazin, mirëpo kur kanë qenë vet e kanë lënë atë?
Iu jam afruar një grope të zbrazur. Shikova në thellësinë dhe errësirën e saj. U ndala para saj dhe filloi që të më kaplojë një frikë e pa përshkruar. Pse më janë rënduar këmbët, pse ecjet i kam të rënda? Shumë varreza kam parë, mirëpo kjo është e veçantë, varr i veçantë është sepse po dua të futëm në të edhe atë i gjallë!!! Zemra prapë ka filluar që të më rrahë në mënyrë të përshpejtuar, jam ndjerë sikur ka dikush para meje dhe të më pritnin për të më ngrënë... E kam shtyrë veten të futëm poshtë, nuk kam pasur fuqi, iu jam frikësuar thellësisë së tij, subhanAllah, aq vend i vogël për dikë do të jetë bahçe xheneti, ndërsa për dikë tjetër luginë e xhehenemit me shumë mundime.
Kam zbritur ngadalë, kam mbërritur diku kah mesi i varrit dhe i kam bashkuar këmbët me duart. Paramendoni, gjendem në vendin në të cilën të gjithë do të shkojmë në fund. Ai është i vetmi vend nga cili askush nuk mund të ikë. E kam afruar veshin tim djathtas varrit dhe kam filluar që të dëgjoj atë që është varrosur shumë kohë më herët dhe fillova ta pyes:” Miku im, ku i ke fëmijët, ku i ke miqtë dhe familjet, ku e ke pasurinë, si e ke kaluar natën e parë të varrit, a e ke pasur lehtë apo vështirë, si janë Munkeri dhe Nekiri?” Përgjigje nuk ka....
E kam ulur kokën në tokë dhe kam ndjerë ftohtësinë e saj. Ngadalë jam lëshuar dhe shtrirë. I kam mbyllur sytë dhe tash vetëm një mendim më është sjell në kokë : si është që të jesh i vdekur?
Përderisa kam qenë i shtrirë, kam shikuar ngadalë kah xhenazja, nga aty dilte një erë e tmerrshme. Xhenazja më ka frikësuar shumë, jam zgjuar dhe jam ulur e nuk jam shtrirë. Përderisa kam qenë ulur, kam menduar se secila xhenaze të thirr dhe ngadalë të lëshojnë më të afërtit e tu, dhe punojnë më atë shpejtësi, që duan sa më shpejtë të të varrosin. Dhe kur të përfundoje, imami thotë:” Bëni dua për vëllain tuaj, ai tash fillon që të jap llogari..” Ato ikin, dhe unë ngeli vet, i lëshuar në mëshirën e Allahut.
Mu ka kujtuar se pse Sufjan eth Theuri r.a., ka folur në varrin e tij:” Më kthe, o Zoti im!” Jam zgjuar ngadalë nga varri, dhe kam bërë tevbe, pendim, si një fëmijë i vogël dhe në vetvete kam thënë:” Asnjëherë më, nuk do të lejoj që të më ikë namazi i sabahut!” Kam qenë i lodhur dhe pagjumë.
Ky njeri ka fjetur vetëm në disa namaze të sabahut! Çka është me ato të cilët asnjëherë nuk i bijnë në Razz Allahut? Çka është puna me ato të cilët falen vetëm ditëve të bajramit, çka është me ato të cilët xhenazet i vendosin anash si jo myslimanët, ndërsa quhen mysliman? Qysh do të shtrihen ato në varr dhe të japin llogari. Le ta dinë se Allahu është Mëshirues, mirëpo Mëshirën e Tij duhet që ta meritojmë dhe në të njëjtën kohë Ai është i Drejti.
Nga boshnjakishtja përktheu dhe përshtati: Hamdi Nuhiju


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit :: Komentet

No Comment.
 

Njeriu i cili u pendua në gropën e varrit

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun
» Njeriu i cili shpërndan ushqim falas për skamnorë
» Njeriu i cili çdo ditë gjurmon mbeturinat për të mbledhur pjesët e Kur’anit
» Në pragun e varrit!
» Ra ne gropen qe hapi vete!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: