islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Pasha kohën EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Pasha kohën EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Pasha kohën EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Pasha kohën EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Pasha kohën EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Pasha kohën EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Pasha kohën EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Pasha kohën EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Pasha kohën EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Pasha kohën EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Pasha kohën EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Pasha kohën EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Pasha kohën EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Pasha kohën EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Pasha kohën EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Pasha kohën EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Pasha kohën EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Pasha kohën EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Pasha kohën EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Pasha kohën EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Pasha kohën EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Pasha kohën EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Pasha kohën EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Pasha kohën EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Pasha kohën EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Pasha kohën EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Pasha kohën EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Pasha kohën EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Pasha kohën EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Pasha kohën EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Pasha kohën EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Pasha kohën EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Pasha kohën EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Pasha kohën EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Pasha kohën EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Pasha kohën EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Pasha kohën EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Pasha kohën EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Pasha kohën EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Pasha kohën EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
49 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 49 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pasha kohën Empty96%Pasha kohën Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Pasha kohën Empty0%Pasha kohën Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pasha kohën Empty0%Pasha kohën Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pasha kohën Empty0%Pasha kohën Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pasha kohën Empty1%Pasha kohën Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pasha kohën Empty2%Pasha kohën Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pasha kohën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pasha kohën Empty
30122012
MesazhPasha kohën

Pasha kohën (u84u)Koha
Mr. Xhemail Çupi

Allahu i Lartëmadhëruar nuk betohet në diçka që nuk ka vlerë, përkundrazi, betohet në krijesat e posaçme të Tij, si për shembull: në Meken, Turi Sina-en, paraditën, fikun, ullirin etj. dhe njerëzit për të gjitha këto, kenë njohuri të detajuara shkencore të marra nga studimet, hulumtimet, vrojtimet etj. që vërtetojnë esencën dhe dobinë e tyre. Por Allahu xh.sh. mes tjerash betohet edhe në një krijesë të veçantë që e titullon “kohë”, por në këtë rast njerëzit smund ta kuptojnë tërësisht krijimin dhe esencën e saj, pavarsisht se janë munduar të japin shumë sqarime.

Sot “koha” llogaritet një nga shtatë sasitë themelore fizike në Sistemin Ndërkombëtar të Njësive, por si koncept filozofik, filozofët kanë dy qëndrime kontraverze sa i takon definicionit të saj. Njutoni thotë se koha është një dimension i pavarur i ngjarjeve në të cilët ato (ngjarjet) mund të rënditen kronologjikisht nga e kaluara, përmes të tashmes në të ardhmen, kurse Leibnizi dhe Kanti thonë se koha nuk është as ngjarje as krijesë, nuk është e matshme dhe nuk mund të udhëtosh në të.

Koha është dëshmitarja e heshtur e të gjitha ngjarjeve botërore. Koha ka dëshmuar për krijimet fillesatare, krijimin e njeriut, dëbimin e djajve, ndodhitë profetike në krye me ardhjen e profetit fisnik, Muhamedi a.s., katastrofat natyrore gjatë shekujve si: vërshimet, termetet, tsunamet, vullkanet, fortunat etj., ardhjen e faraonëve, nemrudëve, fashistëve, nacistëve, cionistëve, titistëve, enveristëve, “globalistëve” etj. Pavarsisht se të gjithë njëzëri themi se koha është një dëshmitare e heshtur, por mos harojnë të shtojmë se një ditë ajo do ketë gjuhë që do të flasë zëshëm, dhe kjo ditë është dita e Gjykimit.

Tani do ti referohemi Kaptinës që titullohet “Koha”. Për rëndësinë e kësaj kaptine Imam Shafiu r.a. ka thënë: “Do ishte e mjaftueshme për njerëzimin të kuptojë vetëm këtë kaptinë dhe ti praktikonte urdhërat e saj.” Thotë Allahu në Kur’an:

"Pasha Kohën! Nuk ka dyshim se njeriu është në një humbje të sigurt. Me përjashtim të atyre që besuan, që bënë vepra të mira, që porositën njëri-tjetrin t'i përmbahen të vërtetës dhe që këshilluan njëri-tjetrin të jenë të durueshëm. (Kaptina Asr 1-3)

Imam Raziu duke komentuar suren e Kohës thotë: “Është betuar Allahu në Asr e cila është "koha" sepse në të ka gjëra të çuditshme, për arsye se në të njeriu gëzohet, zhgënjehet, sëmuret, shërohet, fiton dhe humb pasurinë, në jetë nuk ka asgjë më të shtrenjtë se koha. Sikur ti kalon një mijë vjet në gjëra të kota pastaj pendohesh arrin lumturinë në momentet e fundit do të jesh në xhennet përgjithmonë, e kupton se momentet më të mira të jetës tënde ishin ato momente dhe koha ishte prej dhuntive më të mëdha e për këtë është betuar Allahu në të , dita e nata janë dy shanse që njeriu i humb. E kupton se koha ka me vlerë se vendi për shkak se Allahu është betuar në të, arsyeja se koha është dhunti në të cilën nuk ka të meta por me të meta është ai që humb atë.”

Pasi Allahu xh.sh. betohet në kohën, më tej përmendë njeriun, me ç’rast të shtyn në kureshtje të pyesish “ku është lidhja mes kohës dhe njeriut”. Dijetari Hasan el Basrij ka thënë: “Çdo ditë që kalon, merr diçka (të çmuar) nga ne, një pjesë tonën!”. Pra, sikur ka dashur të thotë “koha jemi ne, njerëzit”. Ibnu Kajim Elxhevziu, thotë: “Njeriu i ditur është i biri i kohës, në qoftë se e humb i humbin të gjitha të mirat, sepse të gjitha të mirat pikënisje e kanë kohën në qoftë se humb kohën nuk do ta arrin atë asnjëherë".

Cila kohë konsiderohet në humbje të sigurtë? Koha llogaritet e humbur kur prej saj nuk asnjë dobi. Një natë në televizion shikoja me vëmendje një dokumentar që tregonte profilin e fizicientit më inteligjent në botë, fillimisht kur tregonin të ariturat e tij në fizikë fillova ta admiroj, por aty kah fundi thanë se mes tjerash ky dijetar vërtetonte “teorinë e evulucionit” dhe njëkohësisht mohonte ekzistencën e Zotit, në atë moment në sytë e mij ky ishte njeriut më injorant në botë dhe kuptova se kam humbur gati një orë kohë të çmuar duke e shikuar atë, pasi Allahu xh.sh. për to ka vulosur në Kur’anin Famëlartë:

“Thuaj: "A t'ju tregojmë për më të dëshpëruarit në veprat e tyre? Ata janë veprimi i të cilëve u asgjësua në jetën e kësaj bote, e megjithatë ata mendojnë se janë kah bëjnë mirë. Të tillët janë ata që nuk besuan argumentet e Zoit të tyre as takimin (ringjalljen) e Tij, andaj veprat e tyre shkuan huq dhe në ditën e gjykimit atyre nuk do t'u japim kurrfarë vlere. (Kehf 103-105)



Koha për njeriun është pasuria më e çmuar që derisa është gjallë duhet ta shteron. Ai është i lirë ta zgjedh formën e harxhimit apo manaxhnimit të saj: ose duke bërë qejfe dhe ahengje nëpër klube, pabe e disko ose duke e shftytëzuar atë për dobi individuale, familjare dhe kolektive, duke medituar rreth krijesave të Zotit, rreth vetes së tij, me të vetmin qëllim që të njoh Zotin dhe ta kënaq Atë.

Dukuritë e kohës

1. “Koha ecën shpejt”.

Koha noton natyrshëm por në bazë të situatave dhe rrethanave personale ajo duket se “ngadalsohet” apo “përshpejtohet”. Në ditët e festave, gëzimeve, ahengjeve, përvjetorëve e pushimeve ajo ecën shumë shpejt, kurse në ditët e pikëllimin, dëshpërimit e dënimit ecën shumë ngadal. Po marr disa shembuj: rruga për të shkuar në SHBA që të takoj vëllaun që se kisha parë tremëdhjet vite më erdhi sikur kaloi sa hap e mbyll sytë, kurse rruga e njejtë që mu desh të kthehem, mu bë sikur zjatë me muaj. Të burgosurit dita i duket sikur nuk përfundon asnjëherë, për dallim nga gardiani që për të ajo është një ditë e zakonshme pune në burg. Koha gjatë ceremonisë martesore për dasmorët kalon shpejt por jo edhe për kamarjerët, e kështu me radhë.

2. Shfytëzo shanset e mira që të afrohen në jetë dhe mos u nguro!

Amerikanët përdorin një thënie popullore “koha është para”, dhe në sajë të kësaj thënie ato vërsulen pas parasë dhe janë shteti me standart më të lartë jetese në botë, pra ata e shfytëzojnë çdo kohë të çmuar për të punuar, organizojnë oraret e tyre dhe u përmbahen atyre, shfytëzojnë çdo shancë dhe mundësi që u jepet në jetë dhe nuk ngurojnë. Të njejtin pasion duhet ta kemi edhe ne muslimanët, por jo vetëm për aspektin material por edhe për atë shpirtëror, dmth të garojmë për vepra të mira dhe angazhime kolektive për të mirë të shoqërisë dhe fesë. Muhamedi a.s. thotë: Shfytëzoni pesë gjëra para se tu vijnë pesë të tjera: Rininë para se tju kaploj pleqëria, kohën e lirë para se të angazhoheni me punë, pasurinë para se të varfëroheni, shëndetin para se të sëmureni dhe jetën para se të vdisni.

Përsëri do huazojmë një thënie të dijetarit Hasan el Basrij, i cili ka thënë: Çdo ditë që agon dielli, ai thotë: O biri i Ademit, unë jam dita e re por jam edhe dëshmitare e veprave tuaja, prandaj shfytëzomë mua pasi unë nuk do të kthehem te ty deri në ditën e gjykimit”. Kurse një thënie e urtë thotë: “Secilit në jetë i ofrohet një mundësi e mirë, por ai duke pritur rastin ideal, prolongon shansin që i ka ardhur, kështu koha ia vjedh edhe këtë rast të dhënë, sepse detyra e kohës është që t’i merrë me vet ato.” Për ta përforcuar edhe më shumë këtë që sapo thamë, Imam Shafiu ka thënë: "I kam shoqëruar sufijët dhe nuk kam përfituar asgjë prej tyre me përjashtim te dy fjalive: koha është si shpata, në qoftë se nuk e pret të pret, e dyta, shpirtin tënd në qoftë se nuk e angazhon në punë të mira do ta angazhosh në punë të liga".

Nga historia Islame tregohet vullneti i pavdekshëm i Ebu Jusufi, nxënësit të Ebu Hanifes i cili ndodhej në momentet e fundit të jetës së tij. Ibrahim bin Xherrah thotë: "E kam vizituar (Ebu Jusufin), atij i ishte humbur vetëdija, por pasi u kthjellua pak më tha: çka thua për këtë çështje (për një nga çështjet e Islamit)"? Ja ktheva: "Po edhe në këtë gjendje kujdesesh për çështjet fetare?". U përgjigj (Ebu Jusufi): "Nuk ka problem, mësojmë pasi ndoshta dikush ka dobi"

1. Koha që kalon nuk kthehet pas

Njerëzit çdoherë qajnë kohën që ka kaluar, dikush me nostalgji e kujton të kaluarën e dikush tjetër është penduar pse e ka bërë “ashtu” dhe se ka bërë “kështu”, por të gjithë janë të vetëdijshëm se ajo kohë nuk kthehet më, zatëm shumë prej tyre, mbase do ta kishin vepruar të njejtën gjë edhe sikur të ktheheshin në të kaluarën përsëri. Zoti paralajmëron dështimin më të madh të njeriut në këtë jetë që është mosbesimi dhe arroganca duke thënë

"Dhe ata do të klithin aty: "O Zoti ynë, nxirrna e të bëjmë vepra të mira, e jo si ato që i bënim!" Po a nuk u dhamë juve jetë aq saqë ai që ka dashur të mendojë, ka mundur të mendojë gjatë asaj kohe, madje juve u ka ardhur edhe pejgamberi, pra shijoni, se për zullumqarët nuk ka ndonjë ndihmëtar". (Fatir :37)

Allahu xh.sh. njeriun nuk dëshironte ta lerë në humbje të sigurtë por e mësoi se si ta shfytëzojë kohën dhe sa herë që koha tenton ti kaloj kot, ja kujton paralajmëruesit e kohës që janë: versetet e Kur’anit të shenjtë, thëniet profetike dhe shenjat e pleqërisë në trupin e tij. Muhamedi a.s. shpesh herë u drejtohej sahabeve me këto këshilla : “O shokët e mi, mosha juaj është rritur, shpina juaj është përkulur, shikimi u është dobësuar dhe flokët u janë thinjur, prandaj kini turp prej meje pasi edhe unë kam turp prej jush.” Do ta përfundoj këtë temë me historinë e Omerit r.a. që pasi u zgjodh udhëheqës i muslimanëve punësoi një person që vazhdimisht tja kujtonte frikën e Allahut. Pas një kohe të gjatë Omeri r.a. e thëret personin e punësuar dhe i thotë se prej asaj dite ai më nuk kishte nevojë për sherbimin e tij pasi tashmë atij i kishin dalur paralajmëruesit e rij dhe ato ishin thinjat në kokën dhe mjekrën e tij.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

Pasha kohën :: Komentet

No Comment.
 

Pasha kohën

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Pasha fikun dhe ullirin
» Pasha fikun dhe ullirin!
» Pasha Allahun, po e shoh vendin tim në Xhenet
» - Pasha Allahun s`ka dyshim se kesaj ure do te kalojme une dhe ti vella/moter !
» [Aktuale] Maqedoni: Arrestohen katër persona që po kërkonin ar në xhaminë Husamettin Pasha në

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: