islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
73 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 73 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty96%Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty0%Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty0%Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty0%Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty1%Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty2%Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ku ta dijë se ti je e ndershme!?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sister In ISLAM
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 17
Data e regjistrimit : 02/10/2013

Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Empty
MesazhTitulli: Ku ta dijë se ti je e ndershme!?   Ku ta dijë se ti je e ndershme!? EmptyFri 25 Oct 2013 - 17:42

Ku ta dijë se ti je e ndershme!? A-woman-wearing-a-niqab-w-001




Me emrin e Allahut të gjithëmëshirshmit, Mëshiruesit!

Ku ta dijë se ti je e ndershme!? Mendova rreth një çështje për të cilën besoj se është bërë preokupim i dukshëm për shumë meshkuj të rinjë muslimanë të vendit tonë: sa janë të moralshme në të vërtetë femrat tona që i shohim nëpër rrugët e qyteteve tona?!

Ajo që të shkon në mendje fillimisht është se nuk ka mbetur më moral te populli ynë e as njerëz që e vlerësojnë atë. Morali është bërë një qështje me të cilën janë marrë pleqt e odave ndërsa sot kjo është një çështje me të cilën nuk ia vlen të mirresh. Apo dikush mond të thotë padyshim se morali është vlerë e një populli, si mund ta vësh në diskutim se femrat tona janë të moralshme, apo dëshiron ta nënçmosh vlerën e moralit te populli shqiptar ndër shekuj! Dhe atje në njërën prej gazetave ditore përmendet një rast dhunimi, dhe i sheh njerëzit vërdallë nëpër lokalet e kryeqytetit duke diskutuar se vallë a ka qenë viktima në fjalë e moralshme, apo ndoshta mos është ndonjë ambalash i gjithë asaj që ka ndodhur për të aritur në qëllime të caktuara individuale! E shumë ideologji e mendime të tjera dëgjohen nga gojët e aryre njerëzve që e lodhin sadopak mendjen e tyre për të përmirësuar diçka nga kjo gjendje që po na rrethon.

Por.."Ku ta di unë se ti je e ndershme!?"

Nuk besoj që dikujt prej nesh i ka ikur tregimi i një gruaje të huaj (joshqiptare) e cila vizitoi për herë të parë kryeqytetin,.. apo ndoshta se keni dëgjuar. Dhe thanë se erdhi dhe kaloi nëpër njërën nga rrugët e ngushta të kryeqytetit tonë, por jo .. nuk ecte me ecjen tonë, por filloi të shikon me bisht të syrit përreth dhe e kaploi një lloj skuqje e fytyrës dhe ndrojtje, e pastaj ju tha atyre që e rrethonin: "Vallë a në lagje prostitutash më sollët?!"

Apo ndoshta nuk është e tepërt të tregoj ngjarjen time të famshme, të cilën ua dëftova shumë prej shokëve të mi, kur isha me dy punëtorë italian që punonin në kosovë. Ishin zhytur në një bisedë për të cilën unë s'kisha dijeni dhe as nuk i kuptoja dhe pastaj nëri prej tyre ktheu kokën nga unë e më tha në gjuhën angleze: "Po e diskutonim me këtë shokun tim çështjen e femrave tuaja, dhe po habitemi me faktin se çdo femër që po e shohim në rrugë veçohet me veshjen e takave kërcitëse (apo siç i thonë në gjuhën tonë popullore "shtikllave") Vallë thash me vete a u bë ky italian nga atje ku vjen, e të më tregojë mua për veshjen e femrave tona!?

Apo, ndoshta ja vlen të përmendim edhe faktin se gjatë shkuarjeve dhe ardhjeve tona në xhami gjatë namazeve të erëta si namazi i jacisë (i pas mbremjes) dhe i sabahut (agimit) na ndodhë shpesh të shohim femra të lakuriqsuara si mos më keq duke dal nga taksitë apo duke hipur në ta për ti ti vizituar lokalet e tyre të dashura të cilat nuk hapen vetëm se pas orës njëmbëdhjetë para mesnate apo ndoshta edhe më vonë. Ndoshta do të thuash: Çfarë po na tregon!!! Thua se ne nuk shohim gjë vetëm ti po shihke. S'do mend, edhe ti edhe ne po i shohim edhe ato që çdo periudhe të ditës, në ditët e nxehta të verës, po i heqin shumicën e rrobave të tyre sepse vapa "po i mundon shumë dhe po ua ngushton frymëarrejn". PO mirë, a të zhveshemi edhe ne meshkujt si zhvisheni ju dhe të garojmë se kush më mirë po arrin t'i shfrytëzojë ditët e ngrohta të verës e të tregojë muskulaturën dhe gjinitalitetitn e trupit të vet!? Jo sepse kafshët janë ato që Zoti ynë të zhveshura i krijoi, e po kam frikë se pataj ato po i imitoj.

Padyshim se emëruesi i përbashkët i të gjitha këtyre që i ceka më lart nuk është tjeter vetëm se një: Nuk po vërejmë më asnjë dallim në mes dukjes së një femre shqiptare që ecë nëpër qytetet tona dhe një të pamoralshmeje që del nga shtëpitë e ndyera të atyre që shiten me para. Prandaj, ku je o baba, e burrë i shtëpisë? Ku je ti o vëlla e ku je ti o gjysh? o zoti i shtëpisë, o përgjegjësi e bijave dhe bijëve tuaj! Me familjen tuaj çfarë po ndodh a po e sheh? O bir i ri, që sapo u miqasove dhe në shtëpinë tënde nuse të re solle! Ju lumtem dëgjojeni një person që të mirën tuaj ua dëshiron, dhe moralin e çmueshëm dhe të shtrejntë të familjes tënde po u këshillon! A mos vallë ke dëshirë që të abortohen fëmijë e të hudhen nëpër kontenjere të mbeturinave, të martohen të rinjt e të divorcohen për shkak të "befasirave" të lindin kopilë e të bredhin rrugëve nëpër qytetin tënd, të vetëvriten për shkak të tradhëtive bashkëshortore, të strehoen te droga e te alkooli ata që nga ato pamje të femrave u hutuan, të therren e të rrihen për një femër të cilën për vete s'mund ta bënin, të lakmon burri te ajo e cila s'është e tij duke bërë kështu padrejtësi?! E kjo listë mund të vazhdoj goxha gjatë me pasojat e paparashikueshme të këqija që mund të vijnë mu nga i njejti burrim.

Por,.. "Ku ta di se ti je e ndershme, oj femra shqiptare!? Ashtu që pa asnjë dyshim të të martoj dhe familje me ty të krijoi!?" Tregoje këtë me veshjen tënde. Me petkun tënd duke e vendesur atë mbi vendet e turpshme të cilat Zoti yt ti ndaloi ti zbulosh ti ndaloi për të mirën tënde, për të gjitha ato arsye që i cekëm më lart e për më shumë të tjera të cilat vetëm Ai që në formën më të mirë të krijoi është në dijeni. Mbuloje trupin tënd e mos e tundos atë që nderin e vet mundohet ta ruajën kokën e tij ndaj të ndaluarave duke e ulur. Mbuloje trupin tënd se është më afër nderit e moralit, e që të dallohesh se nuk je prej atyre që trupin e tyre e shesin. Mbuloje trupin tënd ashtu që Allahu të ë furnizoi me një burrë të mirë e të ndershëm! Mbuloje trupin tënd ashtu që të këqinjtë mos të të shftytëzojnë për qëllimet e tyre të ulëta! A nuk u binde ende se çdo përpjekje e atyre që ta duan të keqen që ty oj femër shqiptare e muslimane të të bëjnë robëreshë të qëllimeve të tyre të ulëta dhe shikimeve të tyre epshore!? Mbuloje trupin tënd me sinqeritet e me bindje se nëse ti vetëm për Zotin tënd e bën këtë do të furnizohesh me një begati që mendja s'ta pret! Mbuloje trupin tënd, urdhërin e Zotit tënd zbatoje, urdhërin e Atij që nga një pikë uj të krijoi, të formësoi, të rriti e të zhvilloi! Dhe një fjal të Zotit tënd asnjëherë mos e harro; Në librin e Tij Fisnik e të bekuar, Kur'anin Famëlartë, Allahu i Lartësuar tha: 

"Thuaj (o Muhammed): O robërit e Mi të cilët e keni tepruar me gjynahe! Mos e humbni shpresën nga mëshira e Allahut, se vërtet Allahu i fal të gjitha gjynahet, vërtet Ai është Falës i madh dhe Mëshirues"

Prandaj, o lexues i nderuar dhe lexuese për hir të Zotit tënd, a po na premton, a po na gëzon dhe a po na lumturon, a po na tregon se pasi këtë shkrim ta lexosh çdokënd për këtë çështje ta këshillosh, atë që afër vetes apo larg e ke me mësimet e Zotit tënd do ta mësosh!? E nëse je prej atyre që veshjen e keqe e ke, atëherë zgjidhjen shumë të lehtë e ke! Te Zoti yt që pendimin lehtë e pranon, kthehesh një herë dhe këtë rrugë më nuk e lëshon! 

Dhe falemderimi i takon Allahut që mua më bëri të shkruaj dhe ty të lexosh!!
Paqja dhe Mëshira e Allahut qofshin mbi mëshirën e dërguar për gjithë njerëzimin, Muhammedin salAllahu alejhi ue selem, rob dhe i dërguari i Tij dhe mbi familjen e tij të pastër dhe të ndershme.

Autor: Hekuran Helshani

Teuhid.NET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ku ta dijë se ti je e ndershme!?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Cilesite e gruas se ndershme!
» E ndershme ..."Roberesh e All-llahut "‏
» [Lajmet Ditore] Beht me dije...Sot protestojnë për shaminë
» (TEME ISLAME) Bëni ndonjë vepër të mirë që do ta dijë vetëm Zoti
» Debati më i bukur që keni dëgjuar ndonjëherë ku hoxha me argumente nga Bibla e len pa fjalë priftin i cili akuzon pa dije se Xhihadi është shtyllë e fesë Islame.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Këshilla motrës muslimane-
Kërce tek: