islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
43 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 43 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty96%Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty0%Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty0%Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty0%Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty1%Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty2%Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nje tregim i vertete per dy vajza!!!

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR


Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
MesazhTitulli: Nje tregim i vertete per dy vajza!!!   Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 14 Jul 2010 - 15:14

Nje tregim i vertete per dy vajza!!!
Në lagjen Dardania te Prishtines në njërën nga ndërtesat kanë jetuar dy familje, perballë njëra tjetres. Njëra familje ishin fetar dhe falnin namaz, agjeronin dhe kryenin obligimet ndaj Allahut xh.sh.

Familja tjeter edhe pse te lindur musliman nuk i përmbaheshin obligimeve dhe detyrimeve si familja që jetonte përballë tyre.

Këto dy familje kishin nga një vajzë të të njëjtës moshë, Vlora që ishte nga familja e këtyre që nuk faleshin dhe Sumeja që ishte nga familja e të dëvotshmëve.

Këto të dyja vijonin të njëjtën shkollë dhe sa herë dilnin për të shkuar në shkollë takoheshin para dyrve ku banonin.

Takimi i tyre ishte gjithmonë i ngjashem cdo dite, Sumeja duhej te ulte shikimin kur e shithe fqinjen e saj, pasi që kjo vishej me funda të shkurt, kishte dekolten e hapur, bente makiazh të tepruar rregullonte vetullat dmth çdo gjë jashtë parimeve të Islamit.

Sumeja ishte vajzë modeste, e mnuluar dhe i përmbahej me dashuri rreugllave të Allahut xh.sh.

Ndërsa zbritnin shkallëve te dyja Vlora gjithmonë hamendej me modestinë e Sumejes, sidomos se ajo ulte shikimin kur e shihte fqinjën e saj. Në mendjën e Vlorës silleshin pytje si, pse është bërë kjo kështu?, çfarë e ka bërë që kjo të duket kështu?, ku dëshiron kjo vajzë të arrij në një vend si ky me këtë veshje e këtë sjellje? etj...

Këto dyja takoheshin edhe te shkolla por nuk flsinin me njëra tjetren.

Vlora shpesh edhe mungonte në shkollë, më shumë rrinte ne kafeteri e shoqëruar me meshkuj se sa në shkollë me vajza.

Sumeja, nxënëse shume e dalluar në shkollën e saj, pas mësimit nuk dilte në kafeteri, por kohën pas shkollës e shfrytezonte të shkoj në Xhami për të falur Namaz për hir të Allahut xh.sh. dhe pastaj vazhdonte në shtëpi.

VLora pas shkollës dinte të mos kthehej në shtëpi deri ën orë të vona, bile bile edhe vinte e dehur.

Pas shume kohe që ato takoheshin në hymje dhe shkollë pa ndërruar asnjë fjalë Vlora vendos t'i bëjë një propozim Sumejes. Pasi që prezantohet se kush është dhe duke ja rikujtuar se janë fëqinje që banojnë ballë për ballë, ajo i thotë se nuk është në rregull se kto sflasin me njëra tjetren.

VLora i thotë Sumejes se ka për t'i propozuar diçka dhe se ajo duhet të pranoj propozimin e saj.

Sumeja me modestinë e saj, e përshëndet ashtu siç Allahu i ka porositur robërot e vet, Es selam Alejkum, gjithnjë me shikim të ulur dhe pranon të dëgojj propozimin e saj.

Vlora kërkon nga Sumeja që të dalin bashkë një ditë dhe të njoftohen më mire, duke kërkuar nga ajo që t'i vizitojnë të gjitha vendet ku ajo do ta dërgojë. ''Kam dëgjuar që ju muslimanet jeni primitive, mos u bëjë edhe ti e tillë, eja me mua të dalim bashkë'', i drejtohet Vlora Sumejes.

Pasi që Sumeja mendon pak i përgjigjet Vlores. ''Pranoj vetëm me një kusht'', thotë Sumeja.
''Mos më detyro të vendos shaminë'', Thot duke u qeshur VLora. Jo, i thotë Sumeja, e pranoj ftesën tënde të dalim bashkë dhe të njihemi, të shkojmë nëpër vendet ku rrin ti,Ku ti ke deshir me kusht që pastaj edhe ti të vish me mua dhe të shkojmë aty ku unë do të dërgoj ty.

Vlora si më mendjelehtë që ishte pranoj ftesëen e Sumejes pa menduar fare.

Të nesërmen u takuan Vlora dhe Sumeja, dhe VLora e dërgonte Sumejen nëpër kafeteri ku pihej alkool, mirëpo kësaj here porositi kafe, duke i thënë kësaj ''po pij kafe pasi jam me ty se zakonisht pij birrë''.

Pas kafeterisë këto dyja shkojnë në një butik për të shikuar dhe blerë rroba ët stilit të Vlorës.

Në butik VLora provonte fustana të shkurt, bluza të qelura e lloj lloj gjërash jo të mira me të ciat ekspozonte pjesët e turpshme të trupit, dhe atë para mashkujve që ishin apo hynin në dyqan, duke mos pasur kurrëfar turpi. Sumeja tërë kohën e shikonte dhe thoshte SubhanAllah, SubhanAllah ne heshtje.

Pas kësaj Vlora i tha Sumejes së do të shkojnë te një shoqe e saj e cila kishte organizuar aheng për ditëlindje, dhe shkojën atje.

Festa mbahej në shtëpinë e kësaj vajze ku kishte alkool muzikë meshkuj e gjëra të shfrenuara që po mbizotërojnë në shoqërinë tonë.

Pas tërë ditës që kaluan së bashku Vlora kishte ndryshuar mendimin per vajzat fetare dhe të mbuluara, këtë ja tha edhe Sumejes. ''Nuk e kam ditur që femrat e mbuluara qenkan shumë normale e jo primitive si kam menduar unë'', i ka thënë Vlora asaj.

Në këtë koment Sumeja nuk reagoj fare, pasi ato që i kane kaluar gjatë ditës ku kjo nuk ka rezistuar faktikisht nuk kanë të bëjnë më jetën e një muslimaneje. Mirëpo Sumeja nuk ia ka thënë këtë direk Vlores. se kishte nje qellim te caktuar ''Te ja Mesoi Islamin''

Tash, Vlora e kishte rendin të kalonte pjesën tjetër të ditës me Sumejen, në mënyrën e Sumejas.
Ajo e ftoi Vlorën të shkojnë të dëgjojnë një ligjeratë në Xhami, pasi që ishte ligjeratë për femra.

Vlora e pyeti shoqën e saj të re, ''A mundem unë të hyjë në xhami?;'', Sumeja pohoi PO.

Pasi u afruan te Xhamia, Vlora e pyeti edhe një herë Sumejan, e a mund të hyjë unë në Xhami e veshur kështu, dmth në mënyrën e saj. Që VLora të mos e ndij veten keq, Sumeja hyri në Xhami dhe i pyeti Motrat e saj muslimane për shoqen e saj të re, duke ju lutur që mos ta gjykojnë vajzën për mënyrën e veshjes pasi që ishte hera e saj e parë ne Xhami, dhe ta presin atë me ngorhtësi ashtu si Islami i thërret të gjithë t'i bashkohen fesë, pa paragjykime.

Ligjerata filloj në Xhami, ligjeronte një Motër muslimane dhe tema e asaj dite ishte ''Zinaja dhe Amoraliteti''.

Ligjeruesja ishte shumë bindëse në fjalët e saj dhe ligjeronte shumë bukur dhe me argumente të qarta, sa që Vlora nuk rrihte as qërpikë duke e degjuar. Përderisa ligjerata vazhdonte, VLora shikonte teshat e saj që ikishte blerë dhe filloj të ndihej fajtore. Filloj ta gjykoj veten te ndjej frigen e Allahut xh.xh dhe filloi të qaj dhe te ndihej e turperuar.

Sumeja i kërkoj që të lëshojnë ligjeratën dhe të dalin që ajo të qetësohej por kjo refuzoi. Filloj të thotë gjëra për veten që nuk i kishte menduar më parë, ligjerat kishte ndikuar në të menjëherë.

Sado që vërteta dhemb ajo e ka forcën që ta vetdijësoj njeriun. E mjera unë e mjera, përsëritke VLora gjatë tërë kohës, po unë dukem si nje femër e lirë që ska kurrfarë vlera, mënyra se si unë vishem është ofenduese, s'ndalej Vlora së qari.

Motrat muslimane qe ishin në ligjeratë u shqetësuan nga vaji i saj, dhe filluan ta ngushëllonin me fjalet Allahu pranon Pendimin. Allahu i fal Roberit e vet etj...

Ajo ju drejtua Sumejas duke ju lutur që t'i ndihmonte që ajo të gjente robat e duhura dhe të veshej në mënyrë që të arrinte kënaqësinë e Allahut e jotë dukej si një lavire në sytë e njerëzve.

Ndërkohë që Vlora qante asaj i humbi vetdija. Pasi që ukthjell Sumeja i ndihmoi që të shkojnë e të gjejnë rrobat e përshtatshme u mbulua, tha shahadetin dhe kështu iu kthye jetës së një muslimaneje.

Ajo tani është një motër muslimane me mbulesë, filloi të fal namazin, ila kafeteritë, shkon në shkollë rregullisht. Harroi butiqet, duhanin jetën e shfrenuar të natës, shoqërinë e keqe dhe të gjitha dukuritë negative.

Brenda një viti Vlora konkurronte në shkollë më motren Sumeja se cila do të shpallet në fund të vitit nxënësja më e mirë.

"O PEJGAMBER Thuaju Grave tuaja,Bijave tuaja dhe Grave te Besimtarve le ti vene Shamit e Veta mbi Trupin e Tyre <>"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona


Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 35
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Nje tregim i vertete per dy vajza!!!   Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 14 Jul 2010 - 16:16

Selamu Alejkume Motrushe All-llahu te shperblefte me Xhennete per ket Tregim InshAllahe Allahu xh.sh i Udhezone edhe Motrate Tjera si Motren ''Vlora''
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR


Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Nje tregim i vertete per dy vajza!!!   Nje tregim i vertete per dy vajza!!! EmptyWed 14 Jul 2010 - 16:31

alejkum selam moter amin amin inshallsh te gjitha motrat kudo qe jan i udhezon Allahu gjithmon me te mira amin amin amin inshallah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Sponsored content





Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Nje tregim i vertete per dy vajza!!!   Nje tregim i vertete per dy vajza!!! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nje tregim i vertete per dy vajza!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vajza e aventurave
» Tregim: Shoku i vërtetë
» Thesari i vërtetë (Tregim islam)
» Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!
» [Tregim i vertete] Spitali psikiatrik dhe te aratisurit viti 1960

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Tema islame për femrat muslimane-
Kërce tek: