islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
İlla namaz, illa namaz... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 İlla namaz, illa namaz...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

İlla namaz, illa namaz... Empty
MesazhTitulli: İlla namaz, illa namaz...   İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 9 Dec 2010 - 17:09

İlla namaz, illa namaz...iLLa NaMaZ ... iLLa NaMaZ ::..

Namazda olsun, namaz haricinde olsun, gönlün her teli tıpkı bam teli

gibi ses vermeli. Bilhassa da namazda böyle olmalı. Sazların bir tane

bam teli var, fakat gönlün her teli bam teli gibi olmalı. Öyle namaz

kılmalı ki, herkesin namazı bir diğerine misal olsun ve secde, doyulmaz

bir neşveye, duâlar, insana bıkkınlık vermeyen gıdaya; rükû ayrı bir

edaya; kıraat da, dane dane canlı kelimeler armonisi halini alsın.

Muhbir-i Sadık, “Namazınızı veda namazı olarak kılın.” buyuruyor.

Size, “bir vakit namaz kılacak kadar ömrünüz kaldı” deseler, o namazı

nasıl özene-bezene kılarsınız. İşte her namazı böyle özene-bezene

kılmalısınız. Evet “bu benim son namazım olabilir” mülâhazasıyla

kılınan namaz veda namazıdır. Namaz öyle bir iştir ki, ondaki her

inhiraf insanı sîreten hayvanlığa götürür. Meselâ, Efendimiz,

“İmamdan önce başını secdeden kaldıran, suratının eşek şekline

dönmesinden korkmuyor mu?” diyor. Secde için “Başınızı (yem

gagalayan) tavuklar gibi koyup kaldırmayın.” diyor. Otururken

“Kendinizi köpekler gibi salmayın.” diyor. Demek ki, namaz, insanın

insan-ı kâmil olmasını ifade ediyor. Öyleyse, insan kıyamını, kıraatını,

rükûsunu, sücûdunu ciddî bir temkin ve teyakkuzla yapmalı; eşeğe,

maymuna, tavuğa, köpeğe benzememelidir. Bunları “Beni Rabb’im

terbiye etti, ne de güzel terbiye etti.” diyen edeb abidesi Hz.

Muhammed (sas) söylüyor. Namaz insanın hayatında yapacağı

şeylerin en güzelidir ve en güzeli olmalıdır. Hayatın en tatlı hatıraları

namazla ilgili bulunmalıdır. Zira miraca namazla çıkılır.. Allah’a namazla

ulaşılır, enbiyânın huzuruna namazla varılır. O halde,
illâ namaz,

namaz, illa namaz...

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
İlla namaz, illa namaz...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Turkce-
Kërce tek: