Mrekullia sociale tek gjidhënia  Hitskin_logo Hitskin.com

This is a Hitskin.com skin preview
Install the skinReturn to the skin page

islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeSat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
53 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 53 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_lcap96%Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_rcap
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_lcap0%Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_lcap0%Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_lcap0%Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_rcap
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_lcap1%Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_rcap
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_lcap2%Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_vote_rcap
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mrekullia sociale tek gjidhënia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mrekullia sociale tek gjidhënia  Empty
MesazhTitulli: Mrekullia sociale tek gjidhënia    Mrekullia sociale tek gjidhënia  I_icon_minitimeTue 6 Sep 2011 - 10:47

Mrekullia sociale tek gjidhënia  Kuran_sky_299_228
Prof.Xhasim El-mutava

Thotë Zoti në Kuranin famëlartë:"Kur t’i lini gratë të lira dhe ato [color:3356=rgb(23, 0, 0)]të kenë plotësuar kohën e pritjes, mos i pengoni ato që të martohen përsëri me burrat e tyre, nëse merren vesh me të mirë. Kështu këshillohet çdokush prej jush që beson Allahun dhe Ditën e Kiametit. Kjo është më e ndershme dhe më e virtytshme. Allahu di, kurse ju nuk dini."
(Bekare, 232)

Gjatë kohës që përgatitesha për këtë temë – për mrekullitë sociale në gjidhënien natyrale – më ra në dorë një studim shumë i mirë për këtë temë. Përmbajtja e studimit ishte shumë e dobishme. Në të thuhej se nëna, gjatë kohës që e ushqen me qumështin e saj foshnjën, e puth në duar, këmbë, bark ose shpinë, merr nga trupi i fëmijës disa lloje mikrobesh. Këto mikrobe, kalojnë nga goja e saj në stomak. E habitshme është se qumështi që prodhon nëna, përmban trupa që luftojnë mikrobet tek foshnja. Përzierja e ushqimit të nënës me mikrobet që merr nga fëmija, prodhojnë trupa mbrojtës të cilët gjenden në qumështin e nënës.

Vallë kush e bën gjithë këtë? A nuk është Zoti dhe Krijuesi i gjithçkaje?

Zoti i drejtohet Musait alejhisselam dhe i thotë:"që të rritesh nën Syrin (kujdesin) Tim." (Taha, 39)

Çdo fëmijë që lind, është nën kujdesin dhe mbrojtjen e Zotit të madhëruar. Nëse ne si prindër do i respektonim urdhërat dhe porositë e Zotit, bereqetin do e shihnim të konkretizuar tek fëmijët tanë.

Dr. Zaglul Nexhar: "Thotë Zoti në Kuranin famëlartë:"Nënat le t’u japin gji fëmijëve të tyre dy vjet, për ata që duan t’ia plotësojnë dhënien e gjirit." (Bekare, 233)

Vallë përse përcaktohet periudha e ushqimit të fëmijës me qumësht gjiri vetëm për dy vite?

Shkenca moderne ka zbuluar se cipa e brendshme e stomakut të foshnjës, nuk është plotësisht e aftë për tretjen e ushqimit, veçse pas dy viteve të para. Nëse cipa e brendshme nuk është e gatshme, atëherë çfarëdo lloj qumështi apo ushqimi tjetër – përveç atij të nënës – arrin në gjak dhe shkakton formimin e disa trupave të cilat janë të dëmshëm. Këto trupa shkatërrojnë qelizat e insulinës në pankreas. Këto qeliza
njihen me emrin beta dhe janë ato që merren me prodhimin e insulinës. Ato ndihmojnë trupin në tretjen e lëndëve sheqerore.

Kurani fisnik këshillon nënat që t'i ushqejnë fëmijët e tyre me qumësht gjiri për dy vite të plotë. Qumështi i gjirit kur arrin në gjak nuk ndryshon asgjë dhe nuk shkakton asnjë dëm në trupin e foshnjës.

Qumështi i lopës apo çfarëdo ushqimi tjetër, përmban proteina të ndryshme nga ato të qumështit të nënës, dhe shkakton formimin e trupave të huaj, të cilët shkatërrojnë qelizat e insulinës në mëlçi. Sëmundjet e shkaktuara nga kjo, janë të lodhshme dhe dërmuese për të rriturit, e jo më për një foshnje.

Duke pasur parasysh këto pasoja, Zoti i këshillon nënat dhe prindërit që periudha e ushqimit të foshnjeve me qumësht gjiri, të jetë për dy vite. Kjo nuk është obligative, por është më e mira për shëndetin e foshnjeve. Nëse prindërit e ushqejnë fëmijën me fruta para se të mbushë dy vjeç dhe shohin që ai nuk i vjell dhe nuk i shkaktojnë dhimbje, nuk prish punë që të ushqehet edhe me gjëra të tjera. Ky është tregues që pjesa e brendshme e stomakut është përshtatur për tretjen e ushqimeve të
ndryshme.

Qumështi i lopës, nuk është i dëmshëm për fëmijën pasi të ketë mbushur dy vjeç, ndërkohë që më parë po."

Prof. Xhasim El-mutava: "Natyra e jetës moderne që jetojmë, na është imponuar edhe me shumë gjëra negative. Këtu hyn edhe pamundësia e foshnjeve për t'u ushqyer për dy vite me qumështin e gjirit të nënës. Sot, nëna është e detyruar të dalë në punë dhe t'a lërë foshnjen që ka për gjiri në çerdhe ose tek prindërit.

Nëse do të mendonim sipas logjikës ekonomike, shoqërore dhe edukative, si foshnja ashtu dhe nëna, janë të humbur dhe të dëmtuar nga një jetë e tillë.

Për llogari të punës dhe aktivitetit të përditshëm, ne humbasim fëmijët dhe çojmë dëm edukimin e tyre. Për llogari të tregut të punës neglizhojmë shëndetin e fëmijëve tanë dhe edukimin e tyre.

Ne nuk jemi kundër punës së femrës, por jemi kundër asaj që jetën t'a menaxhojmë në rrugë të gabuar. Ne jemi kundër asaj që të humbasim dhe të çojmë dëm fëmijët, edukimin dhe psikologjinë e tyre.

Edhe dizenjimi i shtëpive tona është shumë i mbyllur. Gjelbërimi mungon dhe hapësirat janë shumë të kufizuara. Shtëpitë arabe, më parë ishin të gjera, me oborr të madh, ku dielli depërtonte brenda, duke ndriçuar çdo cep. Në disa shtëpi, kishte edhe shatërvanë në oborr, me qëllim që të krijohej një ambient sa më natyral. E gjithë kjo ndikon drejtpërdrejt në psikologjinë dhe shëndetin e njeriut.

Para disa ditësh, një nga të afërmit e mi bëri disa analiza. Doktori i tha se kishte mungesë të vitaminës D dhe për këtë duhej të marrë vitamina D gjatë gjithë jetës. Kur e pyeti mbi faktorin që e shkaktonte mungesën e kësaj vitamine, doktori i tha: "Qëndrimi brenda në shtëpi, dhe mos ekspozimi ndaj rezeve të diellit.

Shumicën e kohës ne e kalojmë në ambiente të mbyllura, para kompjuterit ose televizionit, duke mos marrë rezet e duhura të diellit. Ne nuk shohim as ajër të pastër, as gjelbërim dhe as ujë të freskët.

Sot, hotelet më të shtrenjta – ato me shtatë yje – janë ndërtuar në shkretëtirë. Kjo, me qëllim që njeriut t'i jepet mundësia t'a ndjejë diellin dhe ajrin e freskët. Ne sot kemi nevojë t'i kthehemi natyrales. Po ashtu, islami kërkon që nëna të ulet me fëmijët e saj, t'i ushqejë me qumështin e gjirit kur janë të vegjël dhe të përkujdeset për edukimin e tyre.

Dr. Zaglul Nexhar: "Ajo që sapo thatë ju është e vërtetë. Të ushqyerit e fëmijëve me qumësht lope, dhie apo qumësht pluhur e dëmton rëndë shëndetin e fëmijëve. Kjo, pasi aparati i tij tretës është i pazhvilluar mirë. Disa enë gjaku të stomakut janë të zbuluara dhe e thithin qumështin, duke qarkulluar bashkë me gjakun. Duke qenë se qumështi industrial është i huaj për trupin dhe për vetitë e trashëguara nga prindërit e tij, shkakton formimin e disa trupave të huaj. Këto trupa shkaktojnë sëmundje dhe dëmtojnë rëndë shëndetin e foshnjeve. E gjitha kjo, për shkak të qumështit industrial.

Nëse do i përmbaheshim urdhrave do të kishim fëmijë të shëndetshëm dhe pakomplekse psikologjikë, të cilët ia vështirësojnë bashkëjetesën me të tjerët në paqe. Edhe pse nuk është vërtetuar shkencërisht, disa
përbërës të qumështit të lopës apo qumështit artificial, mund të ndikojnë në psikologjinë e fëmijës duke e bërë atë më nevrik, të ndjeshëm dhe inatçor.

Prof. Xhasim El-mutava: "Kurani fisnik është mrekulli i gjithi, ashtu siç janë edhe hadithet dhe thëniet e profetit Muhamed alejhisselam.

Prej nesh kërkohet që t'i kushtojmë më shumë vëmendje mrekullisë së ushqimit të fëmijës me qumështin e nënës. Përveç dobive të qumështit të nënës, mrekulli më vete është edhe periudha e ushqimit me qumësht gjiri e caktuar nga Kurani, e cila është dy vite. Për një fëmijë që ushqehet me qumështin e nënës së tij për dy vite, jeton i ngjitur me të dhe ndjen aromën e saj, është një trajnim i veçantë për vitet e ardhshme të jetës.

Një nga miqtë e mi të moshuar tashmë – pasi është gjysh -, kur vajta t'a vizitoj dhjetë ditët e fundit të Ramazanit, e gjeta në Qabe bashkë me fëmijët dhe nipërit. Ai më tregoi se që prej tridhjetë e gjashtë vitesh, i mblidhte fëmijët dhe nipërit dhe kalonin dhjetë ditët e fundit të Ramazanit në atë vend të bekuar.

Kur unë e pyeta mbi shkakun përse e bënte këtë, më tha: "Kjo është edukatë më vete. Duke qëndruar për dhjetë ditë bashkë në Qabe, kjo do i bëjë t'a duan këtë vend, ashtu siç do të duan njëri-tjetrin."

Veç kësaj, ai ua kishte lënë amanet që edhe pas vdekjes së tij, të mos e harronin një traditë të tillë.

Fëmija e ka të nevojshme edukimin që në ditët e tij të para, ku hyn dhe ushqimi me qumështin e gjirit. Ai ka nevojë për dikë që t'a udhëzojë dhe orientojë drejt më të mirës.

Fëmija e fillon jetën e tij mbi tokë, me përqafimet, qumështin e gjirit dhe përkëdheljet e nënës. Më pas vazhdon me edukimin dhe përkujdesjen. Ai vazhdon nga një përkujdesje në tjetrën, derisa të kalojë në përkujdesjen përfundimtare të Zotit, në namaz, agjërim, vepra të mira etj...

Duke edukuar fëmijët tanë, ne lëmë gjurmët tona në këtë jetë. Nëna ka mundësinë t'i ofrojë fëmijës së saj një edukatë të mirë, duke e ushqyer me qumështin e saj, duke e edukuar me metodat më bashkëkohore dhe të dobishme, duke e mbrojtur nga rreziqet etj...

Dr. Zaglul Nexhar: "Gjatë dy viteve të para, shumë nga organet e fëmijës nuk janë zhvilluar siç duhet. P.sh, dy veshkat nuk janë formuar plotësisht. Gjatë kësaj kohe fëmija nuk mund të hajë mish të gatuar dhe
gjëra që han i rrituri, pasi këto ushqime rrezikojnë shëndetin e tij.

Prandaj, është më mirë dhe më e dobishme për fëmijën që të ushqehet me qumështin e gjirit të nënës së tij, derisa të mbushë dy vjeç. Kur prindërit e kuptojnë që fëmija është i gatshëm të ushqehet dhe me disa lloje frutash dhe zarzavatesh pa u rrezikuar shëndeti i tij, mund t'a bëjnë këtë."

Prof. Xhasim El-mutava: "Një kriminel, kur u çua për t'u ekzekutuar, u pyet nëse kishte ndonjë dëshirë për t'ia plotësuar. Ai kërkoi t'i sillnin nënën pasi dëshironte të ndahej me të. Kur ia sollën nënën dhe u përqafua me të, kërkoi dhe diçka tjetër. Ai kërkoi që të puthë gjuhën e nënës. Kur e lejuan dhe këtë, ai në vend që t'a puthë ia kafshoi dhe ia këputi nënës gjuhën. Kur e pyetën përse ia këputi gjuhën, ai u tha: "Sepse ajo gjuhë nuk më ka ndaluar nga veprat e turpshme dhe të liga kur isha i vogël. Kështu, u bëra kriminel."

Dr. Zaglul Nexhar: "Është mrekulli e Kuranit që thekson se ushqimi me qumështin e nënës duhet të zgjasë për dy vite. Ashtu siç përmend se shtatzënia dhe ushqimi me qumështin e gjirit zgjat për tridhjetë muaj. Është fakt shkencor që shtatzënia që zgjat gjashtë muaj rrezikohet të dështojë. Më parë, mendohej se është e pamundur të lindë fëmija më pak se nëntë muaj. Kurani e përmend një fakt të tillë, ashtu siç edhe
shkenca. Nëse një fëmijë lind gjashtëmuajsh dhe për të tregohet kujdesi iduhur mjekësor, mund të jetojë.

Duke qenë se Kurani thotë se ushqimi me gji dhe shtatzënia zgjasin tridhjetë muaj, ky është tregues se Kurani e ka përmendur se shtatzënia më e shkurtër është ajo gjashtë muaj."

Prof. Xhasim El-mutava: "Prezenca e nënës është thelbësore në jetën e fëmijës dhe është shkolla ku ai edukohet. Sa më shumë t'i kushtojë rëndësi edukimit të fëmijëve, aq më të ndershëm dhe të aftë do të bëhen ato.

Institucioni i gjidhënies, është një shkollë nga e cila fëmija del i mirë edukuar dhe i ndershëm.

Në fund, paqja e Zotit qoftë mbi ju!

Burimi:

http://ardhmeriaonline.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Mrekullia sociale tek gjidhënia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» [Humor] Rjetet sociale....
» Lajmet Ditore
» Nga rrjetet sociale janë fshirë 57 grupe dhe profile
» Kameron: Alkooli po përkeqëson jetën sociale në Britani
» Kameron: Alkooli po përkeqëson jetën sociale në Britani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Tema islame për femrat muslimane-
Kërce tek: