islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Mozaik EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Mozaik EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Mozaik EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Mozaik EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Mozaik EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Mozaik EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Mozaik EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Mozaik EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Mozaik EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Mozaik EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Mozaik EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Mozaik EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Mozaik EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Mozaik EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Mozaik EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Mozaik EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Mozaik EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Mozaik EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Mozaik EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Mozaik EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Mozaik EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Mozaik EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Mozaik EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Mozaik EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Mozaik EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Mozaik EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Mozaik EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Mozaik EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Mozaik EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Mozaik EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Mozaik EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Mozaik EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Mozaik EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Mozaik EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Mozaik EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Mozaik EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Mozaik EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Mozaik EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Mozaik EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Mozaik EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
31032019

Mozaik 20190108 Kur’ani i shkruar me dorë që i përket shekullit 14 dhe që ndryshe njihet si “Libri i artë” për shkak se në shkrimin e tij është përdorur bojë ari i cili ndodhet në bibliotekën e xhamisë në fshatin Çepintzi në rajonin Smolyan të Bullgarisë në kufi me Greqinë vlerësohet si pasuria më e madhe e këtij fshati.
Ky fshat musliman me 3.600 banorë rrëzë maleve Rodop, e ruan si sytë e ballit Kur’anin që i përket shek.14 dhe në të cilin fjalët “Allah” janë të shkruar me bojë ari.
Kryeplaku i fshatit, Hayri Brahimbaşev,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 353
22112014

Mozaik Galatasaray-264x146
Ndeshja e vlefshme për Euroleague mes skuadrës turke Galatasaray dhe asaj serbe Cervena Zveda, ka sjell incidente të mëdha jashtë palestrës ku është zhvilluar kjo ndeshje.
Sipas mediave në Serbi, disa tifozë të skuadrës së këtij vendi, që nuk kanë mundur të hyjnë në sallë, janë përleshur me policinë me tifozët vendas, duke bërë që nga këto përleshje, të mbetet i vdekur një tifozë serb.
Tifozi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 842
22112014

Mozaik Otpor-264x146
Organizata “Otpor’” nga Serbia është renditur në mesin e 82 organizatave më të rrezikshme terroristë në botë. Është publikuar një listë e re ku janë të radhitura rreth 82 organizata terroriste në botë.
Sipas agjencisë së lajmeve “INA” kryesojnë Boko Haram dhe ISIS. Mes tyre edhe “Otpor” nga Serbia.
Duke shfletuar këtë listë, në numrin 66 gjendet një grup terrorist me emrin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 508
19112014

Mozaik Images_slike_qaradavicriticsuae Emiratet e Bashkuara Arabe kanë publikuar një listë me organizatat të cilat janë shpallur si organizatat terroriste. Kjo listë nuk i përfshin vetëm grupet xhihadiste, por është më gjithëpërfshirëse, ku përfshihen edhe shumë organizata humanitare. Habitë fakti se në këtë listë është përfshirë edhe Unioni i Dijetarëve Musliman me seli në Doha, kryetarë i të cilit është dijetari i njohur Jusuf El-Kardavi. Thelbi i këtij qëndrimi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 513
13112014

Mozaik Islami-ne-rusi
Një Qendër Kulturore Islame është hapur nën mbikëqyrjen e Zyrës për Çështje Fetare të Muslimanëve të Russisë në qytetin Klimovsk. Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Lajmeve Islame (IINA), qendra u hap me rastin e Ditës Kombëtare të Unitetit në Rusi. Trajnimi i një brez të ri të muslimanëve në shoqërinë ruse, përhapja e kulturës islame në mesin e fëmijëve muslimanë të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 579
13112014

Mozaik Meka-690x388-264x148
Meka, vendi më i madh dhe më i shenjtë i pelegrinazheve myslimanë në mbarë botën, sepse besohet se aty lindi profeti Muhamed, së shpejti mund të zhduket si e tillë, duke u mbuluar nga mermerët e pallatit të ri mbretëror. Ky është një projekt me vlerë multi-miliardësh, si rezultat i të cilës mund të shkatërrohen qindra monumenteve historike, transmeton Telegrafi....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 494
08112014

Mozaik Meka_medina-264x176
Meka dhe Medina janë dy qytetet më të ndriçuara në rruzullin tokësor. Kështu ka thënë kozmonauti rus, Anatoli Ivanichen, i cili gjatë një interviste për gazetën “El Bejan” të Emirateve të Bashkuara ka zbuluar fenomenin në fjalë.
Gjatë intervistës Ivanichen mes të tjerash është shprehur: “U përpoqëm që të merrnim foto nga hapësira të disa qyteteve që janë të njohura për ndriçimin e tyre,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 426
06112014

Mozaik 0411232254BOlHq-264x159 Treni i parë nga Spanja që kushtoi miliarda rijal është projekti hekurudhor i Haramain-it që do të arrijnë në Xheddah në muajin dhjetor, sipas kryetarit të Organizatës së Hekurudhave Saudite.
Duke folur për mediat lokale nga Spanja, Muhammed Al-Suvaiket tha se kompania prodhuese spanjolle pothuajse e ka përfunduar Trenin Haramain, i cili do të operojë në mes Mekës dhe Medinës.
Treni...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 489
26092014

Mozaik Prvi-namaz-u-juznom-dijelu-kipra-nakon-40-godina_trt-bosanski-29899-264x159 Xhamia e quajtur Ebu Bekir, e cila në vitin 1500 u ndërtua me urdhrin e Sanxhak Ebu Bekirit, për shkak të konfliktit  mes turqve dhe qipriotëve grek nga viti 1974 ka qenë e mbyllur për namaz. Pasi që u restaurua, xhamia është hapur përsëri për lutjet fetare dhe pas 40 viteve është falur namazi i parë. Namazi është falur nga presidenti i çështjeve fetare të Qipros Veriore Talip atalay
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 651
15072014

Mozaik 257x343xsahir_abu_namous_by_sea.jpgqitok6ZSnP4Ty.pagespeed.ic_.zT7XV64fm1-148x198Sahir Selman ebu Namus kishte vetëm katër vjet, edhe pak do t’i mbushte pesë vjet, njofton islambosna.ba.
“Të gjithë që e njihnin e donin sepse gjithmonë ishte i buzëqeshur”, thotë kushëriri i tij Diaa Mahmud.
Sahir është vrarë të premten pas dreke kur avionët bombardues izraelit goditën shtëpinë e tij në Tal el Zaatar.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 670
11062014

Mozaik Ekuiliber.com-.....-..41-163x198Të dhënat e reja të publikuara nga autoritetet e regjistrimit në SHBA kanë publikuar se Islami është feja e dytë më e madhe në njëzet shtete amerikane pas krishterimit që u shfaq si besim dominues në të gjithë vendin.
Të dhënat e reja u shpallën nga Shoqata e Statistikave, Organet Fetare Amerikane, e cila e kryen regjistrimin Fetar në SHBA për çdo 10...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 663
03062014

Mozaik X562177_10150727400738258_259872638257_9326885_1096331119_n1.jpg.pagespeed.ic_.R73yEUsf7b-264x175Mbrëmë në rrjetet sociale është përhapur lajmi se në nga të gjitha libraritë në Arabinë Saudite janë larguar të gjitha librat e shejh Selman El-Avdes, ndihmës sekretarit gjeneral të Unionit të Dijetarëve musliman. Janë treguar edhe raftet e zbrazura ku gjendeshin librat e shehut, njofton islambosna.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 680
30042014

Mozaik Turskanacelnica1-264x127Zejnep Akgun,është njëra nga fitueset e zgjedhjeve lokale në krahinën  turke Eskishehir të komunës Mihalgazi. Ajo me veshjen e saj tradicionale është duke tërhequr vëmendjen e publikut.
“Kur shkoj në ndonjë vizitë zyrtare atëherë mbaj shami, ndërsa zakonisht kur shkoj në Stamboll dhe Ankara atëherë nuk e heq këtë veshje...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 590
23042014

Mozaik Foto145-198x198Stafi i metrove të Londrës vendosë që një kohë thënie inspiruese në metrot e Londrës, të cilat qëndrojnë një ditë.
Prej autorëve të këtyre thënieve nuk mungojnë as autorët mysliman, siç është Umer ibn Hatabi.
Ditë më parë në metrot e Londrës ishte...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 594
06042014

Mozaik Marine_le-pen-264x165Partia franceze e të djathtës ekstreme, Fronti Kombëtar do të ndalojë ofrimin e ushqimit pa mish derri në shkolla për fëmijët myslimanë dhe hebrenj. Bëhet fjalë për qytetet ku partia e Marine Le Pen ka fituar zgjedhjet lokale.
“Nuk do të pranojmë kërkesa të besimeve fetar në menunë e shkollës”, tha Le Pen për radion RTL....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 647
13032014

Mozaik Noah-264x158Trupi i lartë islam në Egjipt pranë fakulltetit Al-Az’har ka dalë me qëndrim se projekti i ri holuvidian tregimi biblik “Noah” me Rassell Crowe i cili flet për të dërguarin e Zotit Nuhun a.s nuk do të duhej të shfaqet në vend sepse filmi është joreligjioz.

Filmi në Egjipt duhet të shfaqet më 26 mars mirëpo nga Al-Az’hari theksojnë se filmi ofendon islamin dhe nuk duhet të shfaqet në kinematë e Egjiptit. Filmi tanimë ka “zemëruar” disa...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 706
13022014

Mozaik Piramida%20ne%20egjiptKush i ndërtoi Piramidat e Egjiptit?
 
Deri më sot është menduar se këto struktura gjigante janë produkt dhe rezultat te dijetarëve te lashtë egjiptian, dhe i një fuqie punëtore me rreth 2 milion skllevër apo e një mendimi tjetër që janë ndërtuar nga jashtë-tokësorët, UFO-t. Lexues i dashur!
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 797
10022014

Mozaik Muzeu-islamik-ne-australi-264x138Një ekip i të rinjëve, që në masë të madhe punojnë për të mirën e shoqërisë, kanë ndihmuar në përfundimin e Muzeut të parë Islam në Australi në vetëm katër vjet.

Drejtori Mustafa Fahour, 32 vjeç, është i shqetësuar por edhe i ngazëllyer që institucioni prej 10 milionë dollarëve, kryesisht i financuar privatisht me të dhëna të qeverisë më pak se 20 për qind, do të hapet për publikun më 3 mars.

Muzeu do të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 741
04012014

Mozaik Sahat-Xhamija-470x260Njëra ndër xham­itë më të njo­hu­ra në Tet­ovë, Xha­mia e Sa­hat­it, e vjet­ër prej di­sa shek­ujsh, gja­të vit­eve të 70-ta të she­kul­lit të ka­lu­ar, në kul­min e egër­sisë ko­mu­niste, ka qe­në e rrez­ik­u­ar që të rrën­o­het nga push­te­ti i atë­her­shëm, por në sa­je të an­gaz­him­it të di­sa per­son­al­ite­teve nga xhem­a­ti i xham­isë, kjo xhami shpët­oi nga rrën­i­mi. Në këtë punë, për shpët­im­in e xham­isë nga...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 896
01012014

Mozaik Bursa-namazi-i-pare-per-2014-1-264x159Qytetarët shfrytëzuan rastin sot në mëngjes dhe shpejtuan në xhami për të falur namazin parë të  sabahut për këtë vit. Xhamia historike Ulu në Bursa sot në mëngjes priti mijëra qytetarë të këtij qyteti dhe rrethinës.
Pasi që mijëra njerëz në mëngjes arritën në xhaminë 615 vjeçare,  Ulu Xhamia, në rrugën Heykel, ku edhe gjendet xhamia, u formua një kolonë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 666
26122013

Mozaik DerikuyuDerinkuyu gjendet në vilajetin Nevshehir të Anadollit qendror në Turqi
Sipas historisë zyrtare, qyteti i përkiste Perandorisë së parë iraniane që në shekullin e 8-të deri në shekullin e 6-të para erës sonë, perandori që përfshinte hapësirat e Iranit të madh, Mesopotamisë veriore dhe Azisë së vogël Lindore.
Derinkuyu...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 732
29112013

Mozaik Shqipt10Egesta Lopçi, studiuesja muslimane me origjinë shqiptare, por e diplomuar në Bolonja në vitin 2006, në kirurgji ka fituar për të dytin vit radhazi çmimin ndërkombëtar në fushën e kërkimeve mjekësore nga "European Association of Nuclear Medicine", për idetë e saj novatore në aplikimin e tomografisë dhe PET-it, si metoda diagnostikimi të kancerit të prostatës.. Ndonëse thuajse e panjohur në Shqipëri, Egesta Lopçi është specializuar në 2011 për mjekësi nukleare...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 652
17102013

Mozaik Malajzi-264x146Gjykata e apelit në Malejzi ua ka ndaluar jomuslimanëve të përdorin fjalën Allah kur thirren në Zotin. Të krishterët thonë se autoritetet me këtë thyejnë të drejtat fetare,  sepse ato këtë fjalë e kanë përdorur me vite. “Përdorimi i fjalës Allah  nuk është pjesë e fesë së krishtere”, tha gjykatësi kryesorë Mohamed Apandi Ali, duke shtuar se gjykata konsideron se vendimi “nuk do të nxis konfuzion në bashkësi.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 764
04102013

Mozaik Na_ka_10Shumica e meshkujve (64%) mendojnë se barazia gjinore e arritur deri tash mjafton plotësisht, ndërsa rreth një e treta (28%) mendojnë madje se tashmë është tepruar në këtë drejtim Ai duhet të kujdeset për fëmijët, të ndihmojë në punët e shtëpisë, dhe në anën profesionale duhet të jetë i suksesshëm po ai!
Burri në shoqërinë moderne ndodhet para shumë sfidave. Kështu mendojnë dy të tretat e meshkujve gjermanë, të cilëve u ka ardhur në majë të hundës barazia...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 623
25072013

 Embarassed-me-ngjyra-per-femije-264x159.jpg" border="0" alt="" />Në qytetin Isparta, në Turqi, një shtëpi botuese shtyp Kur’anin për fëmijë të ngjyrosur me shtatë ngjyrat e ylberit.
Drejtori i shtëpisë botuese Ali Yildiz deklaroi se në këtë shtëpi botuese janë bërë 14 mijë kopje të Kur’anit me forma dhe madhësi të ndryshme.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 715
11062013

Mozaik Xhamia10Sanki Yedim, është një xhami në zonën Fatih të Stambollit. Xhamia është ndërtuar nga një besimtar i devotshëm dhe i përkushtuar, i cili quhej Hajrudin Efendi.

Sa herë që dilte në pazar dhe shihte dicka të shijshme, e cila i hapte oreksin, Hajrudin Efendi thoshte:”Sanki yedim – Zëre se e hëngra” pastaj, cmimin e saj, e hidhte në një kuti të posacme. Me kalimin e viteve, zbuloi se në kutinë e tij ishte mbledhur një shumë e madhe të hollash, me të cilën arriti të ndërtojë një xhami në lagjen e tij. Meqë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 679
05062013

Mozaik Pirgiz10a të meta është Lartmadhëria e Atij që robin e Vet e kaloi në një pjesë të natës prej Mesxhidi Haramit (Qabesë) gjer në Mesxhidi Aksa (Bejti Mukaddes), rrethinën e së cilës Ne e kemi bekuar, (ia bëmë këtë udhëtim) për t’ia treguar atij disa nga argumentet Tona. Vërtet, Ai është Gjithëdëgjuesi, Gjithëvëzhguesi.” (Suretu el-Isra: 1)

Të gjitha fetë dhe besimet kanë data të rëndësishme të cilat shënohen nga ana e besimtarëve të po atyre feve dhe religjioneve, festimi i të cilave bëhet në mënyrë siç edhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 764
02062013

Mozaik Njeriu-qe-shperndan-ushqim-falas-264x189Mbishkrimi se produktet e tij është i gatshëm t’i dhurojë falas për ata që nuk kanë të holla është shpërndarë me shpejtësi në rrjetet sociale.
Njeriu për të cilin flet e tërë Bosnjë dhe Hercegovina quhet Jusuf Soli (38) nga Jelah, baba i tre fëmijëve të mitur.
“Shumë njerëz më pyesin pse unë u jap falas. Njerëzit qëndrojnë afër tezgës duke më shikuar me mosbesim. Nuk...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 699
26052013

Mozaik Uhudi-264x198

Mali i Uhudit, i njohur edhe si kodra e Uhudit në afërsinë e së cilës ka ndodhur njëra nga luftërat më të rëndësishme në historinë islame, Lufta e Uhudit, ngadalë po zhduket, për shkak se vizitorët, respektivisht hanxhinjtë marrin dheun dhe gurët nga kodra.
Autoritetet lokale kanë paralajmëruar vizitorët e kodrës ku ndodhi lufta e Uhudit, të jenë më të kujdesshëm në lidhje me këtë çështje.
Vizitat...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 783
03042013

Mozaik 200-150_1364810137

Vitin e kaluar muzeu i njohur Louvre është vizituar nga 9.7 milion njerëz, rreth një milion më shumë se në vitin 2011

Për shtimin e numrit të vizitorëve meritat më të mëdha i ka pjesa e re e muzeut kushtuar artit islam.
Në vend të dytë, për nga nurmi i vizitorëve, rangohet Muzeu Metropolitan i Nju Jorkut, tre vendet tjera i takojnë tre muzeve të Londrës, British Museum, National Gallery dhe Tate Modern.
Arsyeja e shtimit të vizitorëve në muzetë britanike...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 737
03012013

Mozaik (u59u)njesimi
Cito :

“Pa dyshim, janë jobesimtarë ata që thonë: “Allahu është njëri prej trinisë!” Nuk ka veçse një Zot të Vetëm të vërtetë! Nëse nuk heqin dorë nga ato që thonë, patjetër që jobesimtarët nga mesi i tyre do t’i godasë një dënim i dhembshëm”. (Kur’an: El Maide 73)Nga: Senad Maku

Duke...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 853
01012013

Mozaik Besimtare-264x176
Mbi 84% të banorëve të tokës janë besimtarë të tre feve monoteiste dhe besimeve të tjera fetare, ndërkohë që pjesa tjetër nuk besojnë në asgjë. Ky është rezultati i 2500 sondazheve të kryera në 230 shtete dhe zona gjeografike të botës gjatë vitit 2010.

Sondazhet janë zhvilluar nga Bio Forum për Fenë dhe Jetën publike, e cila është një qendër studimesh amerikane, e specializuar për fetë dhe besimet. Sipas sondazhit, ateizmi shihet si “feja” e tretë për nga numri, pas...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 769
02112012

Adult Female Cardinal Jumper (Phidippus cardinalis)


Mozaik AdultFemaleCardinalJumperphidippusCardinalis
 
nga Muhamed Dolaku - Komentet: 10 - Shikime: 989
29092012

Mozaik 2vwtq53
Rezultati i jetës - Xheneti;
Qëllimi i jetës që çon në Xhennet - adhurimi i duhur (Ibadet) i Krijuesit të tij;
Kushti për ta arritur qëllimin – qëllimi i drejtë (njeti);
Shkaqet që çojnë tek qëllimi - nënshtrimi i plotë ndaj Allahut;
Veprat që e gjenerojnë arsyen - të kapesh...
 
nga Admine-Meli - Komentet: 0 - Shikime: 884
28092012

Sa ta keput shpirtin ... .
Babi mos u brengos se se shpejti do te vijme pas teje, se askujt spo i bie ndermend per ne ne Siri as OKB-ja as KSI -ja as OKI-ja .
Mozaik 58331_409087489144629_31920880_n

لا تقلق
فسنلحق بك قريبا
فلا يوجد من يحمى الاطفال والنساء
ولم يعد هناك جيشا يهب لنصرة امرأه مسلمه

سخر منها اليهود
فالجيوش اصبحت ممتلكات خاصه
تقتل الشعب إذا اراد الحياه

(منقول)
-------------------------[b]
 
nga Shemsi - Komentet: 1 - Shikime: 939
27092012

Mozaik Jean_marie_le_pane-264x162Ish-lideri i Ballit Kombëtar të Francës, Jean-Marie Le Pen, të shtunën në një miting i është kthyer sërish, si në të kaluarën, fjalorit politik racist për ta cilësuar situatën e imigracionit në Francë.
Qëndrimet e tij pasojnë pas qëndrimit të vajzës së tij, Marine Le Pen, e cila është në krye të «Frontit National», për ndalesën e mbajtjes së shamisë myslimane si dhe të kipa-s hebrenje.
Marine...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 845
10092012

Mozaik Minare-225x198Kur bie fjala për arsye fetare, në lojë përfshihen edhe artistët.
Së fundi, një punim i një artisti shqiptar që do të merrte pjesë në Bianalen e Venecias është përjashtuar vetëm se në punimin e tij kishte një minare xhamie.
Kjo duket se i ka shqetësuar organizatorët, të cilët edhe pse i kishin dhënë një herë leje artistit Ardian Isufi, për punimin “Objekt i paidentifikueshëm”, e përjashtuan sërish....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 822
06062012


Ndriçim i peisazheve, shtëpive, ndërtesave, kopshteve etj. natën
1

Lighting - MD000001


Mozaik 509792_1d8747e027a81d3d683eadf0515b81e9_large

Lighting - MD000002


 
nga Muhamed Dolaku - Komentet: 64 - Shikime: 6686
03062012

1

17 Shkurt 2008, Pavarësia e Kosovës në Tiranë


Mozaik 504949_95a954bf896458bc4f58bfc76a2617c0_large
A new brightly painted building in Tirana


Mozaik 504950_a333a263061bb63940796555eb388ab6_large
 
nga Muhamed Dolaku - Komentet: 45 - Shikime: 4600
20042012

2 –


WINSTON HUBER MCINTOSH (PETER INTOSH)
(1944-1987) – këngëtar nga Xhamajka


GEORGI IVANOV MARKOV – (1929-1978) –
shkrimtar bullgar


INDIRA PRIYANDARSHINI GANDHI (1919-1984) –
Ish-kryeministre e Indisë. “Unë jam gjallë sot, por ndoshta nuk mund te jem nesër.
Do te vazhdoj të shërbejë deri në frymën time të fundit, dhe kur të vdes çdo
pikë e gjakut tim do t’i jap fuqi Indisë e cila do ta mbajë një Indi të
bashkuar.”


RAJIV GANDHI (1944-1991) – Kryeministri i
6-të i Indisë.


PRINCESHA...
 
nga jettoni - Komentet: 0 - Shikime: 6949
17042012

MICHAEL
JACKSON (1958-2009) – këngëtar “Unë
duhet të ju tregoj se kjo është diçka me rëndësi, sepse jam lodhur. Me të vërtetë
jam lodhur nga manipulimet, me të vërtëtë jam lodhur nga ajo se si shtypi është
duke manipuluar gjithçka, e cila ndodh në çdo situatë. Ata nuk e thonë të vërtëtën.
Ata po gënjejnë, ata manipulojnë gjithë librat ehistorisë, librat e historisë
nuk janë të vërteta, është një gënjeshtër. Librat e historisë janë duke gënjyer.
Ju duhet ta dini. Ju gjithsesi duhet ta dini.


TUPAC AMUR SHAKUR (1971-1996) –këngëtar,
“Disa thonë...
 
nga jettoni - Komentet: 1 - Shikime: 1271
14042012

Mozaik Rufeja10
Shumë shpesh kemi lexuar lajme të personave të goditur nga rrufeja në fushë të hapur, pyll, fushën e futbollit etj. Disa prej këtyre njerëzve humbasin menjëherë jetën ndërsa disa të tjerë plagosen. Po çfarë ndodh nëse rrufeja bie në det? A i vret rrufeja gjallesat brenda detit? Çdo gjë fillon me rrezet e diellit dhe ngritjen lart të ajrit të nxehur në sipërfaqen e Tokës sipas një lajmi në revistën "BBC Fokus", të cilin e transmeton Starti. Ndërkohë ajri mbart me...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1442
17032012

Mozaik Xhamia-Jakup-Hasipi-264x180
Një xhami në Mogadishu të Somalisë me emrin e hoxhë Jakup Asipit nga fshati Sllupçan i Kumanovës. Xhamia “Jakup Asipi” në kryeqytetin e Somalisë është përuruar nga zëvendëskryeministri i Turqisë, Bekir Bozdagj, zëvendëskryetari i shoqatës humanitare turke IHH, Murat Kavakdan, si dhe nga kryetari i Agjencisë turke për zhvillim dhe bashkëpunim “TIKA”, Serdar Çam. Vendimi për emërimin e xhamisë në Mogadishu me emrin e hoxhë Jakup Asipit ka ardhur nga kreu i IHHsë, i cili...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 978
14022012

Mozaik Kardavi-240x198Në kuadër të thirrjes që lëshoi Unioni Botëror i Dijetarëve Myslimanë, që dita e xhuma e kaluar të jetë dita e solidaritetit me popullin sirian, shejh Kardavi organizoi dhe një konferencë publike ku ishte ftuar komuniteti sirian në Katar dhe figura të tjera publike.

Gjatë konferencës, shejh Kardavi i bëri thirrje publikut të kontribuojë monetarisht në ndihmë të popullit sirian. Gjatë fjalës së tij, shejh Kardavi u betua se ndihma dhe triumfi është...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 689
05022012

Mozaik Muslim10

Gjermani Selim Reid, prindërit e të cilit vijnë nga Iraku, e zgjodhi problemin e myslimanëve të cilët nuk dëshirojnë të hipin në taksi me femra. Reid themeloi kompaninë "Muslim Taxi" e cila ndanë udhëtarët sipas gjinisë, për ta respektuar traditën myslimane se burrat e gratë nuk mund të voziten bashkë. Reid tha se për këtë punë ishte inspiruar që në vitin 1996 kur prindërit e tij po voziteshin me taksi, ndërsa një taksist i kritikoi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 705
 Mbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire