islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit Empty
27022019
Mesazh15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit

15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit 15-97a10 Disa hoxhallarë dhe nxënës të dijes shpesh marrin telefonata nga besimtarët për çështje të ndryshme që kanë të bëjnë me dijen, thir-rjen (da’ven), familjen, rininë, etj. Kjo padyshim se është pozitive, ngase, për aq kohë sa besimtarët konsultohen me hoxhallarët, punët nuk janë keq. Por, hoxhallarët dhe nxënësit e dijes, që thirren për këshillime ose konsulta, duhet ta dinë se ekzistojnë rregulla dhe parime se si duhet trajtuar konsulta dhe konsultuesit. Dijetarët kanë përmendur diç nga këto rregulla dhe parime:
1. Të qenit i sinqertë me Allahun para këshillimit, ngase sinqeriteti me Të hap rrugët e suksesit dhe thënies së të qëlluarave.
2.Respektimi i profilizimit dhe mosqasja gjërave për të cilat ai nuk është kompetent. Le të respektojë  fushën e specializimit të tij. Nëse ka kompetencë, ta zëmë, të flet për dijen, atëherë të mos flet për çështjet tjera. Ose, nëse është nga ata që bëjnë rukje,të mos merr kompetencat dhe të flet për Dave.
3. Ndaje një kohë të përshtatshme për ty për të pranuar telefonatat për konsultime. Le të mos ndodhë që t’iu përgjigjesh telefonatave derisa ti je në treg, duke vozitur, pranon mysafirë, etj. Kësisoj do t’i hyje në hak (do t’i bëje padrejtësi) konsultuesit.
4. Kujdes me etikën gjatë telefonatës. Mos ia ndërpre bisedën me arsyetimin se e di problemin e tij, etj..
5. Mos jep përgjigje në formë të prerë sikur të ketë zbritur shpallje nga qielli, por thuaj “Ajo që mendoj unë”, “Përgjigja për këtë është kështu...”, etj.
6. Le të mos mërzisë dhe bëjë monoton biseda e gjatë e thirrësit për shkak se ai nuk të ka marrë në telefon  pa pasur një hall të madh. Ai pret një zgjidhje prej teje andaj mos ia kompliko edhe më shumë gjendjen atij.
7. Nëse konsultuesi është femër, atëherë bëhu i devot-shëm që të mos ndikohesh nga biseda me të. Kujdes cytjet e djallit!
8. Nëse nuk e di përgjigjen, thuaj “nuk e di”, ngase kjo është më mirë se të japësh përgjigje pa dije.
9. Ndoshta, në raste të caktuara, është më mirë t’i  propozosh konsultuesit takim të drejtpërdrejtë në zyrën tënde ose në xhami.
10. Në raste të caktuara nuk është keq që konsultuesin ta drejtosh tek gjykata nëse veç ka të bëjë rasti me  gjykatësin.
11. Nëse ndodhesh në ambient të papërshtatshëm, p.sh.  fëmijët bëjnë zhurmë, atëherë ndërroje ambientin ose kërko nga konsultuesi të merr në telefon më vonë.12. Shfaqe bashkëveprimin emocional me konsultuesin dhe bëhu i sinqertë me këtë. Pra, ndaj me të hallin e tij.
13. Gjatë bisedës mos harro të lutesh për të në mënyrë që ai të ndiej afërsinë, respektin, mëshirën dhe edukatën tënde me të. 
14. Mos e ndërpre bisedën me arsyetimin se po dëshi-ron t’ia kursesh kohën ose për shkak se problemi është i thjeshtë për shkak se ai nuk të ka marrë në telefon pa e menduar problemin e tij si serioz.
15. Mos u lësho gjatë në përgjigje që më pas të mos harrojë konsultuesi bazën e përgjigjes sate

Allahu ju shperbleft per postimin.
15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit :: Komentet

No Comment.
 

15 RREGULLA të cilat duhet t’i kenë parasysh këshilldhënësit

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Studime-
Kërce tek: