islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Si tingëllon kolla të cilën e shkakton coronavirusi: Cila është temperatura te të infektuarit
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyToday at 6:21 nga Admin

» Çfarë po ndodh me Tokën në kohë të pandemisë
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyToday at 6:11 nga Admin

» Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19…
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyToday at 6:07 nga Admin

» Duaja e Kunutit Arabisht Shqip dhe obligueshmeria e saj
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyToday at 5:56 nga Admin

» [Teme Islam] Smira celes i se keqes
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyToday at 5:46 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySat 4 Apr 2020 - 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySat 4 Apr 2020 - 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24188 artikuj v 13352 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8329
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty
MesazhTitulli: Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit   Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49

Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit 20190109 Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit, ka konkluduar një studim kontrovers, pavarësisht se janë më aktivë se mishngrënësit.
Një studim i bërë nga Universiteti Mjekësor në Graz të Austrisë zbuloi se dieta vegjetariane, për shkak se krakterizohet nga konsumimi i ulët i yndyrnave të pangopura dhe kolesterolit, pasi përbëhet më së shumti me fruta, perime dhe drithëra, mund të jetë shkak për shfaqjen e kancerit, alergjive dhe sëmundjeve mendore si depresioni dhe ankthi.
Studimi përdori të dhëna nga Qendra Kërkimore e Shëndetit në Austri duke ekzaminuar zakonet e të ushqyerit dhe stilit të jetës mes mishngrënësve dhe vegjetarianëve. 1320 subjekte u krahasuan në bazë të moshës së tyre, gjinisë dhe statusit socio-ekonomik ku u përfshinë 330 vegjetarianë, 330 persona që e hanin mishin, por dhe shumë fruta e perime, 330 konsumatorë normal, por që e hanin më pak mishin dhe 330 persona që e konsumonin mishin në sasi të madhe. Doli që vegjetarianët konsumonin më pak alkool dhe kishin indeks më të vogël trupor, por ishin në gjendje të varfër mendore dhe fizike në përgjithësi.
Pjesëmarrësit e tjerë që hanin më pak mish kishin praktika të varfra të shëndetit, si shmangia e vizitave tek doktori për kontrolle apo vaksinime.
Në përfundim të studimit u konkludua: “Rezultatet thonë se, të rriturit austriakë të cilët konsumojnë një dietë vegjetariane janë më pak të shëndetshëm (në termat e kancerit, alegjive dhe çrregullimeve mendore), kanë një cilësi më të ulët të jetës dhe kërkojnë më shumë trajtime mjekësore”.
Pas këtij studimi, pati pretendime se në këtë mes ishte industria e mishit e cila kishte investuar për daljen e këtyre rezultateve. Koordinatorja dhe epidemiologia  Nathalie Burkert është shprehur: “Jemi distancuar nga këto pretendime, pasi janë keqinterpretim i të dhënave tona. Ne gjetëm që vegjetarianët vuajnë më shumë nga astma, kanceri dhe sëmundjet mendore se njerëzit që ushqehen rregullisht me mish, por ne nuk mund ta themi me siguri që ky është shkaku dhe këto janë efektet. Duhet të bëhen studime të mëtejshme që t’u japim përgjigje të plota disa pyetjeve”. 

Allahu ju shperbleft per postimin.
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Shëndetësi-
Kërce tek: