islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyYesterday at 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty97%Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty
 97% [ 183 ]
2.Vetëm Sabahun
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty1%Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty
 1% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty1%Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty
 1% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty0%Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty
 0% [ 0 ]
5.Vetëm xhuman
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty1%Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty1%Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty
 1% [ 1 ]
Totali i votave : 188
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri mehmetaslan

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje Empty
03042019
MesazhLajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje

Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje 97C3E2EF-FDE6-4F5E-BFDB-982BC8864CA3-218x150 Deri në 3000 vdekje në vit si pasojë e gabimeve të mjekëve në Zvicër
Se profesioni i mjekut është i rëndë dhe shumë stresues, është një gjë që dihet. Por me kalimin e kohës, puna e mjekut po bëhet edhe më kërkuese. Këtë e tregojnë të dhënat nga platforma Remed, në të cilën paraqiten mjekët kur ndodhen në kriza. Sipas gazetës “Sonntags-Zeitung”, në këtë platformë gjatë vitit 2018 janë bërë 143 paraqitje, që është numri më i madh i regjistruar që nga themelimi i rrjetit, para dhjetë vitesh.
Si shembull për të ilustruar këtë situatë, gazeta shkruan se është paraqitur një mjeke e re, transmeton albinfo.ch. Ajo,  siç është shprehur, përnjëherë është përballur me faktin se duhet të bartë shumë më tepër përgjegjësi dhe në të njëjtën kohë të ketë më pak kontakte me eprorët e saj. Presioni dhe frika nga gabimet e mundshme të rënda mjekësore është shtuar me të madhe, deri sa ajo e pa veten në prag të kolapsit, duke vuajtur nga depresionet dhe u detyrua të merrte një pushim.
Dhe, ky nuk është një rast i izoluar.
Udhëheqësja e programit të Remed tërheq vërejtjen se shpeshherë për shkak të ngarkesave administrative në rritje, ndodhin situata emergjente për mjekët. Kështu, mjekët e kalojnë vetëm një të tretën e orarit të tyre të punës me pacientët ndërsa pjesa tjetër u kalon duke administruar grumbullin e letrave, dokumenteve.
Realisht, më shumë se gjysma e mjekëve të rinj në pozitën e kryemjekëve dhe asistentëve të mjekut sot punojnë dukshëm më gjatë se norma e lejuar që është maksimalisht 50 orë në javë, përcjell albinfo.ch. Ndërkohë, mjekët e duan një orar që do të ishte shumë më i shkurtër, gjegjësisht 39 deri 42 orë në javë.
Mbingarkesa e mjekëve me punë mund të shkaktojë gabime në trajtimin e pacientëve. Kështu, gabimet e mjekëve në Zvicër janë shkaktare të 2.000 deri 3.000 raste të vdekjeve në vit dhe të më shumë se 60.000 dëmtimeve të shëndetit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje :: Komentet

No Comment.
 

Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Lajmet Ditore-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: