islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Letër nga Burgu  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Letër nga Burgu  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Letër nga Burgu  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Letër nga Burgu  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Letër nga Burgu  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Letër nga Burgu  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Letër nga Burgu  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Letër nga Burgu  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Letër nga Burgu  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Letër nga Burgu  EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Letër nga Burgu  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Letër nga Burgu  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Letër nga Burgu  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Letër nga Burgu  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Letër nga Burgu  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Letër nga Burgu  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Letër nga Burgu  EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Letër nga Burgu  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Letër nga Burgu  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Letër nga Burgu  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Letër nga Burgu  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Letër nga Burgu  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Letër nga Burgu  EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Letër nga Burgu  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Letër nga Burgu  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Letër nga Burgu  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Letër nga Burgu  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Letër nga Burgu  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Letër nga Burgu  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Letër nga Burgu  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Letër nga Burgu  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Letër nga Burgu  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Letër nga Burgu  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Letër nga Burgu  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Letër nga Burgu  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Letër nga Burgu  EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Letër nga Burgu  EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Letër nga Burgu  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Letër nga Burgu  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Letër nga Burgu  EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
46 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 46 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Letër nga Burgu  Empty96%Letër nga Burgu  Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Letër nga Burgu  Empty0%Letër nga Burgu  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Letër nga Burgu  Empty0%Letër nga Burgu  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Letër nga Burgu  Empty0%Letër nga Burgu  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Letër nga Burgu  Empty1%Letër nga Burgu  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Letër nga Burgu  Empty2%Letër nga Burgu  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Letër nga Burgu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR


Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Letër nga Burgu  Empty
MesazhTitulli: Letër nga Burgu    Letër nga Burgu  EmptyFri 9 Jul 2010 - 15:58

Letër nga Burgu

Shejh Omer Abdur-Rahman



Sheikh Omer Abdur Rahman, Dijetar i verbër, i burgosur në Qendrën e Springfield (Misuri), dërgoi letrën e mëposhtme nga burgu. Përmbajtja e saj është tronditëse dhe poshtëruese. Ne cekëm shumicën prej tyre më poshtë,në mënyrë që bota të dinë se çfarë amerikanët janë duke i bërë një Dijetari të respektuar musliman.

"Në emër të All-llahut Mëshiruesit Mëshirëbërësit!"

'I gjithë falënderimi i qoftë Allahut, Zotit të botëve, dhe paqja dhe bekimi qofshin mbi zotërinë e të Dërguarve, Muhammedit, Profetit (salAllahu alejhi ve selem). Mëshira dhe paqja qofshin mbi familjen e tij, shokët e tij, dhe ata që ndjekin atë me besnikëri deri në ditën e gjykimit.

'Kushtet në burg (ku unë jam i mbajtur – thotë shejhu) janë shumë të këqija dhe jashtëzakonisht të varfëra. Kjo mund të shihet
nga e mëposhtme:

● Ajo se çfarë ata thonë në lidhje me lirinë e fesë dhe lirisë së adhurimit janë të gjitha gënjeshtra. Unë nuk kam qenë i lejuar ti fal namazet e Xhumasë, apo edhe të falem me xhemat që kur kam ardhur në burgun në Tetor, 1995.

● Ka paragjykime dhe diskriminim në trajtimin e tyre në burg. Kur të burgosurit e tjerë bëjnë thirrje për rojet, ata nxitoj për t'u përgjigjur. Unë vazhdoj trokas në derën e qelisë time për orë të tëra, por askush nuk më
përgjigjet në nevojat e mia.

● Unë kalojë me muaj të tërë pa flokët dhe thonjtë e prerë.

● Unë jam mbajtur në mbyllje të vetmuar, në gjendjen time (Shejhu është i verbër dhe vuan nga diabeti dhe është në moshë të kaluar) pa askë që të më ndihmon ti organizoj gjërat e mia. Unë nuk kam dikë që të bisedoj me të ditën ose natën, as që jam i lejuar të bisedoj me të tjerët vetëm se nëse është ndokush afër qelisë time, as mysliman as dikush tjetër që mund të flasin arabishten, rri ashtu çdo ditë dhe natë.
Çfarë vetmi, çfarë mizori? Duke e bërë këtë ata duan të më bëjnë jashtëzakonisht keq, që të kërkoj hakmarrje sepse unë jam musliman. A janë këto të drejtat e njeriut që mburren aq shumë dhe mbushin valët e ajrit dhe mediat e lajmeve, derisa na përndjekin, kështu që nuk jemi në gjendje të flasim apo të rrisim tonin e zërit?

● A keni dëgjuar për kërkimet për zhveshje dhe ekspozimin e pjesëve private, dhe zhveshjen e njerëzve të të gjitha rrobave të tyre të jashtëme dhe të brendshëme në mënyrë që ata janë të zhveshur si ditës që ato kanë lindur?

Pasha All-llahun, kjo me ndodh mua, çdo here kur një mik apo anëtar i familjes më viziton mua (edhe pse nuk kam të afërm në Amerikë, të gjithë muslimanët janë familja ime). Çdo vizitë nënkupton- unë kam për t’u zhveshur dy herë. Ata me urdhëruan që t’i heq të gjitha rrobat e mia, dhe unë dëshiroj që ky të ishte fundi i saj. Në vend të kësaj, shefi i rojës së burgut, i quajtur Curling, me një njeri tjetër që quhej Day dhe disa roje të tjera, më urdhëruan që t’i hapë kofshët e mia dhe të përkulem. Dhe pastaj, si kafshët - unë nuk mund në të vërtetë ta them se nga ndrojtja dhe turpi, por unë do t’ua them për t’a çliruar presionin mbi veten dhe për të lënë Ummetin musliman të jetojnë deri në detyrat dhe përgjegjësitë ndaj fesë së tyre - ata kërkonin pjesët e mia intime private, ndërsa ata qëndruan rreth duke shikuar dhe qeshur. Grupet e rojeve garonin rreth kësaj...... Ai që shpenzon kohë më të gjatë duke shikuar dhe kontrolluar, konsiderohet se ka bërë punë të mirë. Ata më poshtërsuan dhe turpëruan mua në këtë mënyrë sepse unë jam një musliman dhe çfarë bëjnë ata është e ndaluar nga All-llahu.

Dhe pse duhet ata ta bëjnë këtë? Ata kanë gjetur pretë e tyre dhe kanë arritur qëllimin e tyre. Cfarë janë duke kërkuar në pjesët e mia private? A janë duke kërkuar armë, eksplozivë apo drogë që kam marrë nga qelia e burgut prej vizitorit tim ose nga vizitori im në qelinë? Ata e bëjnë këtë dy herë për mua në çdo vizitë kështu që unë të shkrihem nga turpi dhe sikleti dhe të dëshiroj që toka të hapet dhe të më gëlltisë mua në vend se ata të ma bëjnë këtë. A kjo i kënaq ata që mbrojnë fenë e tyre dhe nderin?

O Ithtarë të burrërisë dhe vëllazërimit. O Popull i sakrificës dhe i dinjitetit. O Burrat e All-llahut! Çohuni nga gjumi juaj i thellë. Ngrihuni me zërin tuaj ushëtimë. Përgatituni, o Burrat e All-llahut, dhe le të ndëgjohen zërat tuaja në çdo vend, dhe thuani me të gjithë forcën tuaj dhe me zë të lartë, pa frikë. Çohuni, o Burrat e All-llahut dhe si një trup, tregoni(shfaqni) të vërtetën dhe mohoni të keqen. Dhe mos jepni në ato që e teprojnë, mos lejo zjarri të mbahet nga ju. "

Burgjet janë për dijetarët, ose kriminelët të flejnë në të? Vdekja ka rrethuar Ummetin tim. Thuaj Allahu Ekber dhe thoni vdekjes që të jetojë!.
"Kush do të zgjon popullin që ndërton folen e tij mbi erërat, ndjenjat e saja të mpira dhe nuk tregon reagimin për komplote? Kjo është e humbur nëse dijetarët e saj mbushin qelitë si dele. A nuk ka burra të guximshëm të cilët i kanë frigë All-llahut? A nuk ka fjalë të forta për të hedhur të keqen dhe të tkurr atë? Ngrihuni si një! Mos keni frigë për humbjen e të ardhurave!.


Marur nga: http://ee.1asphost.com/raehatualmisk/omar_letter.html

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Letër nga Burgu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lajmet ditore
» Ndikimi i Turqisë: Presidenti Gyl shpëton nga burgu doktorët në Bahrejn
» Letër motrës
» Nje leter nga varri...!!
» Letër nga një i vdekur !!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: