islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Tani e gjeta rrugën  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Tani e gjeta rrugën  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Tani e gjeta rrugën  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Tani e gjeta rrugën  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Tani e gjeta rrugën  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Tani e gjeta rrugën  EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Tani e gjeta rrugën  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Tani e gjeta rrugën  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Tani e gjeta rrugën  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Tani e gjeta rrugën  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Tani e gjeta rrugën  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Tani e gjeta rrugën  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Tani e gjeta rrugën  EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Tani e gjeta rrugën  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Tani e gjeta rrugën  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Tani e gjeta rrugën  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Tani e gjeta rrugën  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Tani e gjeta rrugën  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Tani e gjeta rrugën  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Tani e gjeta rrugën  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Tani e gjeta rrugën  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Tani e gjeta rrugën  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Tani e gjeta rrugën  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Tani e gjeta rrugën  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Tani e gjeta rrugën  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Tani e gjeta rrugën  EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Tani e gjeta rrugën  EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Tani e gjeta rrugën  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Tani e gjeta rrugën  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Tani e gjeta rrugën  EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
45 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 45 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tani e gjeta rrugën  Empty96%Tani e gjeta rrugën  Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Tani e gjeta rrugën  Empty0%Tani e gjeta rrugën  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tani e gjeta rrugën  Empty0%Tani e gjeta rrugën  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tani e gjeta rrugën  Empty0%Tani e gjeta rrugën  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tani e gjeta rrugën  Empty1%Tani e gjeta rrugën  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tani e gjeta rrugën  Empty2%Tani e gjeta rrugën  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tani e gjeta rrugën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR


Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Tani e gjeta rrugën  Empty
MesazhTitulli: Tani e gjeta rrugën    Tani e gjeta rrugën  EmptyWed 14 Jul 2010 - 16:19

Tani e gjeta rrugën

Të them të drejtën, nuk jam nga ata të cilët përgjojnë fqinjët e tyre apo që mundohen të zbulojnë të fshehtat e tyre, porse komshiu im Adili është disi i veçantë.

Ky student i qetë dhe i prekshëm, më bëri të kërkoja të njihesha me jetën e të tjerëve dhe të dija rreth tyte më shumë.

Kjo histori filloi kur pranë meje banoi një student i cili studionte në Institutin e Lartë të Arteve. Ishte njeri i qetë, kënaqeshe kur e shihje. Qëllonte që takohesha me të në shkallët e pallatit apo në dyqanin që kishim aty pranë. Gjithmonë më fliste dhe më përshëndeste me turp dhe largohej duke mos qëndruar gjatë me mua. Edhe pse gjithmonë më buzëqeshte, munda të kuptoj brengën e cila i shfaqej në fytyrë dhe e cila të tregonte se ai ishte nga familjet e pasura të cilat i kishte kapluar varfëria më vonë, por që ende trashëgonin origjinën e pastër me të cilën çrrënjosnin varfërisë në zemrat e tyre.

Gjithmonë e shikoja që merte me vete kitaren e tij në çdo vend që shkonte. Sa herë e kam parë të pushonte në parkun që kishim aty pranë dhe sodiste lumin, më dukej sikur ai jetonte në një botë tjetër. Sa herë kam kaluar pranë tij dhe ai nuk më vinte re, ndieja se ai ishte i zhytur në mendime.

Të them të drejtën më habiste shumë ky djalë, ai mbante në vetvete brengë duke qënë se ishte në moshën e rinisë. Në fillimet e njohjes time me të kisha parandjenjën se do të ishte tip pesimist, porse takimet e njëpasnjëshme që kishim dhe bisedat që kishim bërë, më bënë të kuptoj se ky djalë ishte i lirë në qënien e tij dhe shumë optimist, porse turpi e bënte që të mos përzihej shumë me njerëzit e të ishte i vetmuar.

Qëndrimi gjatë netëve të vona në shtëpinë time të heshtur, edhe pse jashtë dëshirës, më bënte të dëgjoja meloditë e veglave muzikore të tij. Edhe pse nuk jam nga tipat që i jap rëndësi muzikës dhe arteve të saj, vetëm se muzika e tij depërtonte në qetësinë e natës dhe ajo të linte të kuptoje se ishte e ndryshme me tipin e tij.

Gjëja që më habiste më shumë ishte se unë e dëgjoja atë të qante thuajse çdo natë, sado që ai mundohej ta fshihte atë, përsëri ajo dëgjohej e shfaqej për dy arsye: qetësia që mbulonte natën në atë zonë dhe mënyra e konstruksionit të shtëpive ku ne banonim.

Ato shtëpi ishin të tilla sikur të gjithë fqinjët jetonin në të njëjtën shtëpi..

Kjo gjë më bënte të habitesha dhe të dija më tepër rreth asaj se ç’po ngjan në dhomën e komshiut tim.

Sa herë jam ngritur nga shtrati dhe kam veshur xhaketën për të dalë e për të shkuar tek ai; ndoshta ai vuante nga nga ndonjë gjë e të kisha mundësi të qëndroja përkrahë tij, por ndrojtja nuk më linte e unë thoja në vetvete: ç'punë ke ti me të? Tjetri është në shtëpinë e tij dhe dëshiron të qajë. Ndoshta i ka ardhur ndonjë letër nga ndonjë i afërt dhe është mallëngjyer. Ndoshta qan si shkak i vetmisë së tij dhe qënies larg nga familja. Kështu kthehesha përsëri në shtrat dhe dëshiroja që të largoja nga mendja interesimin dhe muzikën e tij të cilat m’i shkaktonin këto ndjenja, porse kjo gjendje nuk vazhdoi gjatë. Në fund vendosa të bisedoja me të dhe kështu po mundohesha të gjeja ndonjë rast të përshtatshëm për këtë.

Një ditë prej ditësh, vërtet, mu mundësua rasti që prisja. Koha ishte e kthjellët dhe frynte një fllad i butë. Atë e gjeta në parkun aty pranë duke lexuar një libër. U ula pranë tij dhe ai menjëherë sa më pa u gëzua dhe menjëherë më ftoi të ulesha me të. U afrova pranë tij duke buzëqeshur, filluam të flisnim për ambjentin, të afërmit, shkollën dhe diplomimin…deri sa gjeta kohën e përshtatshme dhe e pyeta:

- Adil mos vuan nga ndonjë sëmundje? U habit shumë nga pyetja ime por mu përgjigj me një shpirt të zjarrtë: -Jo nuk vuaj.

- A të ka marë malli për të afërmit?

- Sigurisht që më ka marë, porse unë ndihem i qetë këtu aq sa mendoj të qëndroj këtu pas studimeve.

- Kur diplomohesh?

- Ky është semestri i fundit, por…

- Përse kjo por? Nga gjoksi i tij doli një ofshamë e thellë, nxetësia e së cilës ia digjte zemrën… e cila më pas u kthye në hidhërim. Unë përsëri insistova dhe e pyeta se çdo të bënte pasi të mbaronte?

- Do të filloj punën. Këtë punë e cila ka filluar të mos më pëlqejë.

- Ndoshta po dëshiron të më pyesësh për shkakun e qarjes, apo nuk është kështu? Të them të drejtën më shtangu me pyetjen që më bëri, aq sa nuk munda t’i përgjigjem.

- Të them të drejtën unë e kam ndier që ti më dëgjon, nuk ta vë fajin ty jo, por e gjithë e keqa është tek shtëpitë që kemi dhe të cilat injorojnë çdokënd rreth nesh.

- Atëhere, ku qëndron problemi, o Adil? Më fol hapur!

- Dëgjo o vëlla!

- Kam qënë që e ndieja veten lartë të tjerëve dhe të ndryshëm prej tyre, për shkak të shkollës që vazhdoja, por dëgjova një leksion në television, në të cilin fliste një studiues musliman për veglat muzikore dhe pasojat e tyre dhe të them të drejtën që nga ajo ditë e ndieva se nuk jam duke ecur aty ku duhet.

- Atëhere çfarë do të bësh e ku do të punosh?- ia ktheva unë.

Më pa me qetësi dhe pasi buzëqeshi më tha:

-Sa i përket rrizkut ai s’ka dyshim se vjen nga Allahu. Nëse ia ndalon rrizkun ndonjë gjynahqari nuk i ka bërë padrejtësi. Thua vallë ç’dobi ka jeta ime nëse unë vazhdoj akoma ta zemëroj Allahun?

Pastaj mbajti lotët të cilat donin të dilnin dhe më kërkoi leje të largohej, kështu u çua dhe u nis të ikte. Kur po largohej u kthye përsëri nga unë e më tha:

-Problemi qëndron se vetja ime është e dobët dhe nuk ka mundësi të gjejë rrugën.

Të thuash të drejtën, jeta dhe rutina jonë e përditshme nuk ndryshoi shumë në ditët që kalonin pas kësaj ngjarje, përveç diçkaje që ndjeva se ajo kishte ndryshuar, muzika dhe kënga ngushëlluese filluan të pakësoheshin, derisa mbaruan fare, po ashtu, dhe mënyra e të qarit filloi të ndryshonte. Nuk kaloi shumë kohë kur fillova të vë re se ai dilte nga dhoma e tij vazhdimisht pas mesnate apo diku atje afër agimit.

Në fillim nuk i vura rëndësi kësaj çështjeje, mendja më shkonte kudo, buzëqeshja e thoja se kështu është mosha e rinisë. Kur vura re se ai dilte çdo natë fillova të shqetësohem për komshiun tim dhe doja të dija sekretin e kësaj daljeje.

Një natë nuk fjeta dhe vendosa që të mësoja se ku shkonte. Kur ndjeva se ai po dilte, vesha xhaketën dhe fillova të ecja pas tij duke e vëzhguar nga larg. Duke ecur kështu, në qetësinë e natës, dëgjoj ezanin që filloi të thirrej diku larg, përpak sa nuk më lotuan sytë, nuk e di pse më erdhi kjo ndjenjë. Megjithatë unë doja të dija se ku shkonte komshiu im.

Ai u drejtua nga qëndra e qytetit, ndërsa mua në mendje më vinin lloj-loj mendimesh, a mos ka lënë takim me dikënd? Kur ja, papritur, mendimet përfunduan këtu, sepse Adili u drejtua nga xhamia. Ai ishte pastruar e kishte marë abdes në shtëpinë e tij, kështu që sa hyri fali dy rekate, ndërsa unë nuk ia hiqja sytë nga habija. Tashmë ai e kishte gjetur rrugën dhe menjëherë sapo u fut në rresht për tu falur edhe lotët i pushuan dhe sikur donte të thoshte: Këtu mbaroi kotësia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Tani e gjeta rrugën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pëcaktohu tani, ke vetëm dy alternativa:
» Gëzohu nënë , e gjeta nusë
» Isha krishtere por në Islam gjeta lumturinë, flet një Grua Gjermane! (VIDEO)
» Tani e ka rradhën Irani
» Davutoglu: Tani po fillon një periudhë e re

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: