islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Mbreti dhe katër gratë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Mbreti dhe katër gratë Empty
MesazhTitulli: Mbreti dhe katër gratë   Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 30 Nov 2009 - 23:36

Mbreti dhe katër gratë

Ishte njëherë një mbret shumë i pasur i cili kishte kater gra.

Gruan e katert e donte mbi te gjitha te tjerat dhe e vishte me robat me te shtrejnta.

Nuk kishte gjë të mirë në këtë botë të cilën nuk ia kish dhuruar.

Ai gjithashtu e donte shumë edhe gruan e tretë dhe gjithmonë e merrte si përfaqësuese në takimet me mbretëritë fqinje. Megjithatë ai frikësohej se një ditë ajo mund ta linte.

Mbreti gjithashtu i dhuronte një pjesë së dashurisë së tij edhe gruas së dytë. Ajo ishte e besuara e tij dhe gjithmonë tregohej e sjellshme ndaj tij. Çdo herë kur mbretin e shqetësonte ndonjë gjë ajo do te gjendej prane tij madje edhe në kohët më të vështira.

Gruaja e parë e mbretit ishte një shoqe shumë besnike dhe kish dhënë një ndihmesë shumë të madhe në mirëmbajtjen e pasurisë dhe të mbretërisë. Por mëgjithë punën e saj të madhe mbreti nuk e donte gruan e tij të parë madje rrallë herë ia hidhte sytë.

Një ditë mbreti u sëmur dhe pa që koha nuk i premtonte shumë. Duke menduar për jetën e tij luksoze iu kthye vetes së tij: ”Tani unë kam katër gra por kur të vdes do te mbetem vetëm”

Për këtë arsye iu drejtua gruas së tij të katërt: ”Unë të kam veçuar ty mbi të gjitha gratë e tjera, të kam blerë robat më të shtrejnta dhe kam treguar kujdes tepër të madh ndaj teje.Tani që po vdes a do të vish të më shoqërosh në varr?”

“As që bëhet fjalë “ - iu përgjigj ajo dhe u largua menjëherë.

Përgjigja e saj e prerë e goditi mbretin si një thikë e mprehtë drejt e në zemër.

Më pas mbreti pyeti gruan e tretë: ”Unë të kam dashur ty gjatë gjithë jetës sime te kam marrë kudo që kam shkuar, prandaj a do të më shoqërosh edhe pas vdekjes?”

“Jo, - u përgjigj gruaja e tretë - jeta është shumë e bukur dhe kur të vdesësh ti unë do të martohem përsëri”.

Në atë çast mbretit i rrahu zemra fort dhe iu ftoh menjëherë.

Kështu ai iu drejtua gruas së dytë: ”Unë gjithmonë të jam drejtuar ty për ndihmë dhe ti ke qenë përherë pranë meje, ndaj kur unë të vdes a do të vish me mua dhe të bësh shoqëri?”

- Më vjen keq por këtë herë me të vërtetë nuk mund të të ndihmoj. E shumta që mund të bëj për ty është të të shoqëroj deri tek dera e varrit.”

Pas këtij dialogu u dëgjua një zë: ”Unë do të vij me ty kudo që të shkosh”

Mbreti ngriti sytë dhe pa gruan e tij të parë. Ajo ishte bërë kockë e lëkurë pasi kish vuajtur shumë nga keqtrajtimi dhe ishte lënë shumë pas dore.

I pikëlluar tej mase mbreti tha: ”Duhet të isha treguar shumë më kujdesshëm ndaj teje kur kisha diçka në dorë”

…Në të vërtetë të gjithë kemi nga katër gra.

Gruaja jone e katërt është trupi ynë. Sado kohë t’i kushtoujmë atij, do të vijë një ditë që do të na lerë vetëm.

Gruaja jonë e tretë janë pronat , pozita dhe pasuria jonë të cilat kur të vdesim ne, do të trashëgohen nga të tjerët.

Gruaja jonë e dytë është familja dhe miqtë tanë. Sado që të na kenë dashur dhe të kenë ndenjur me ne në këtë botë e shumta që mund të bëjnë për ne, është të na shoqërojnë deri tek dera e varrit.

Dhe së fundi gruaja jonë e parë është shpirti ynë që shpeshherë për fat të keq lihet pas dore duke rendur pas pasurisë dhe kënaqësive të kësaj bote.

Megjithatë shpirti ynë është i vetmi që do të na shoqërojë kudo që të shkojmë

Edukoje, forcoje dhe kujdesu për të tani sepse ai është e vetmja pjesë e jona që do të na shoqërojë në takimin me Zotin tonë dhe përgjatë gjithë përjetësisë.

A nuk e di ti se kompania për të cilën punon mund të të zëqvendësojë fare lehtë brenda pak ditëve.

Ndërsa familja që lë pas do ta vuajë humbjen gjatë gjithë jetës.

Dhe mendo pak për një çast…

Ne rendim më shumë pas punës, madje i përkushtohemi tërësish , sesa ndaj familjeve dhe të afërmve tanë. Dhe shpeshherë i trajtojmë të huajt dhe kolegët e punës më mirë sesa anëtarët e familjes…

E lusim Allahun e Lartësuar që të na mundësojë t’i japim çdo gjëje atë që meriton dhe shpirtin i cili është pjesë e përjetësisë sonë ta zbukurojmë me stolitë e besimit me te cilat do të krenohemi në botën tjetër . AMIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Mbreti dhe katër gratë Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreti dhe katër gratë   Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 27 Sep 2010 - 17:48

Vella Admin Ilazi ta bej me dije se postimi juaj me heret eshte vec i postuar nga motra jone andaj fshihet

Selamun Alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mbreti dhe katër gratë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: