islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyYesterday at 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24184 artikuj v 13348 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8325
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
MesazhTitulli: FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE   FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 16 Dec 2009 - 7:56

FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE 40c911a0

Kjo Hudbe u Mbajt më: Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi
11/12/2009-E Xhuma Mualim dhe Zv.Imam në F.sh
Xhamija e Re F.sh Kamjan
Kamjan


FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE

Xhemat i nderuar së pari ti falemenderohemi Allahut xh.sh.i cili na bëri pjesëtar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj qe të mbërijmë edhe këtë ditën e sodit për të falur edhe këtë namazin e xhumas së bashku.
Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojmë pejngamberit tonë njeriut më të dashur, komentatorit më të mirë të Kuranit, predikuesit të fesë Islame.

Xhemat i nderuar feja Islame është fe e pastërt dhe prej njeriut kërkon që edhe ai të jetë i pastërt,si në anën trupore poashtu edhe në ate shpirtërore.
Se sa rëndësi i jep Islami pastëetisë trupore shihet nga vet faktet sepse njeriun e kushtëzon që ai para se të adhuroj Allahun xh.sh. krijusin e tijë,patjetër të bëj edhe pastrimin e trupit të tij.
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ وَإِن كُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ
O ju që besuat! Kur doni të ngriheni për të falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri në bërryla; fërkoni kokat tuaja, e këmbët lani deri në dy zogjtë. Nëse jeni xhunubë, atëherë pastrohuni (lahuni)!(Suretul Maide 6).

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُواْ وَاللّهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ {108}

Aty ka burra që dëshirojnë të pastrohen mirë, e All-llahu i do të pastrit(Suretu-Tevbe108)

Pastërtia ndahet në dy pjesë edhe ate pastërtia trupore dhe ajo shpirtërore,që të dija janë të lidhura ngusht njëra me tjetrën.Për të qenë pastërtia shpirtërore është kusht që së pari të jetë në nivel pastërtia trupore,si p.sh. për faljen e namazit lipset marja e abdesit.
Allahu xh.sh. kërkon prej njeriut që ri jap rëndësi pastërtisë sëtrupit,gjë që konfirmohet edhe me mjekësi, ku sot shkaku kryesor për të gjitha sëmundjet ngjitëse është papastërtia.
Jemi dëshmitar të kohës ku sot në të gjith botën është përhapur i ashtuquajturi Gripi i derrave, ku mbrojtja nga ki grip është që njeriu të ket sa më të pastër trupin, e kjo sështë tjetër vetëm se konfirmon thënjet Kuranore.

Muhammedi a.s. duke folur për rëndësinë e pastërtisë thot” Pastërtia është gjisma e Imanit”që do të thot se Imanin e krahason me pastërtinë, ndërsa në një hadith tjetër të tijin thot”Për cdo person të moshëritur të pastrohet ditën e xhuma, ti pastroj dhëmbët me misfak, të parfumoset e ka obligim fetar”
Sikur të mos kish ardhur rëndë për ummetin tim do ti urdhëroja që ti pastrojnë dhëmbët me misfak përpara cdo namazi”
Pastrimi i duarve para dhe pas buke është prej bereqetit të bukës”

Për fat të keq sot rrinia jonë po mundohet të merr shembull vetëm njerzit e perendimit,duke ju larguar Kuranit që është shpëtimtar pë njeriun,e përderisa ne nuk vlersojmë ajetet Kuranore,por marim shembull perendimin të cilët llogariten si përparimtar, e në anën tjetër mu ata janë të cilët ushqehen së bashku me kafshët, ushqehen pa larë duart, ushqimin e hanë nëpër krevatet e tyre etj etj.
Majkëll Hard i cili ka shkruar librin Historia e Arabve në mes tjerash thot se kur Arabët erdhën në Evropë ua mësuan atyre mënyrën e jetesës dhe lumturinë, sepse deri më atëherë ata nuk dinin të pastronin trupin e tyre, saqë sëmureshin dhe vdisnin nga sëmundje të mdrishme.
Me ardhjen e Muslimanëve në Evropë ata sollën edhe pastërtinë, sepse feja e tyre i urdhëronte ata që të falen pesë herë në ditë, e para faljes ata pastronin trupin,Muslimanët ishin shkakëtar që prunë ujësjellsin, bënë kanalizimin si dhe shumë gjëra të dobishme për njeriun.
Edhe Kurani famëlartë i urdhëron besimtarët që kur të shkojnë në Xhami të vishen bukur.


يَا بَنِي آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ

O bijtë e Ademit, vishuni bukur për çdo namaz (lutje), ( SuretulAraf 31).


قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللّهِ الَّتِيَ أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالْطَّيِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ

Thuaj: “Kush i ndaloi bukuritë dhe ushqimet e mira që All-llahu i krijoi për robtë e vet?” (SuretulAraf 32).

Xhemat i nderuar nga këto ajete dhe hadith shihet qart se sa rëndësi të madhe Kurani i jep pastërtisë, pra nuk është kusht që petku të jet i ri por duhet të jet i pastërt, sepse pastërtia sjell edhe bukurinë ku edhe Muhammedi a.s. thot “ Vërtet Allahu është i bukur dhe e don bukurinë.
Dhe si perfundim me shpres që teë vazhdojm në javët në vijim të lusim Allahun xh.sh. që të na mundësojë tu përmbahena flalëve të Allahut xh.sh., të punojmë sipas porosive të Kur`anit dhe të largohemi nga ndalesat e Tija. Dhe shembëlltirë në jetën tonë të kemi vet Muhammedin a.s. Si dhe të lusim Allahun xh.sh. t`na i pranoj namazet,tona të na falë gjunahet, t`na udhëzoj në rrugë të drejt të shpetimit, si dhe të na japë te mira si ne kete poshtu edhe ne botën tjetër
-------------------------------------------------- Amin--------------------------.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: