islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Agjerimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Agjerimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Agjerimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Agjerimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Agjerimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Agjerimi EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Agjerimi EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Agjerimi EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Agjerimi EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Agjerimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Agjerimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Agjerimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Agjerimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Agjerimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Agjerimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Agjerimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Agjerimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Agjerimi EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Agjerimi EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Agjerimi EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Agjerimi EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Agjerimi EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Agjerimi EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Agjerimi EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Agjerimi EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Agjerimi EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Agjerimi EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Agjerimi EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Agjerimi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Agjerimi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Agjerimi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Agjerimi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Agjerimi EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Agjerimi EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Agjerimi EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Agjerimi EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Agjerimi EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Agjerimi EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Agjerimi EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Agjerimi EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Agjerimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Agjerimi Empty
MesazhTitulli: Agjerimi   Agjerimi EmptyThu 5 Aug 2010 - 20:10

PJESA E PARE


Agjerimi

-1-
Agjerimi: ibadet qe ne , gjallesat njerzore,
e njohim qyshe heret, qysh nga lashtesia...
Nga nje koh ne tjetren vijne urdhrat hyjnore,
per kete dashmon vet Perendia !


-2-
Para Muhammedit, te tjere, kane agjeruar,
nata ka qene nate edhe dita , dite...
Si agjerimi i Daudit, profet i uruar,
agjerim me te larte, jo , besnik , mos prit !


-3-
Sa embel na zbresin keto fjale ne shpirt:
'' Diten qe agjeronj, te varfrit kujtoj...
Dhe diten kur ha, kur pi, miresite,
per te mirat qe me dha, All-llahun falenderoj''!


-4-
Nena e Isait, Merjemja e bekuar,
ka agjeruar ne nje forme te rralle:
Te hante dhe te pinte, i ish e lejuar,
por vec te mos fliste , kjo zemer e bardhe...


-5-
Musai, rob i Zotit, i dalluar profet,
agjeroi, dyzet dite, me plot perkushtim,
para se te fliste me All-llahun vete
e te merret nga Ai miresi, shpetim !


-6-
Diten e ashures, Musai , e agjeroi,
si respekt per fene , per te lartin All-llah !
Ai dhe populli i tij, ate dite shpetoi
prej faronit , qe tek mbytej, ai bente:'' Ah...


-7-
I besova Zotit te Musait dhe Harunit''!
Por c'e do, se vdekja i ishte aferuar...
Ishte vone per te , per mikun e shejtanit,
pendimi, kur sheh vdekjen, s'quhet i penduar !


-8-
E denoj Zoti kete shpirte seketerre
dhe e nxori ne breg, te nxire, te fryere...
Tipa te tille nuk kane pike vlere,
nuk kan me te ulet, nuk ka me te ndyre !


-9-
Agjeron muslimani diten e nente dhe te dhjete,
qe te dalloje agjerimi nga i cdo cifuti...
''Ta respektojme Musain, ne kemi te drejte,
me teper se ju''!- u ka thene profeti.


-10-
Te gjithe profetet jane te nje babe
kane nje mision, kan nje qellim.
Islami eshte i njejte, nuk ka dyshim fare:
te njihet vec Zoti , t'i behet adhurim!


-11-
Muhammedi e agjeroi kete dite si jeta,
se ne te u hap deti, u krye mrekullia...
Ishte fitore e te vertetes nga e paverteta,
e rruges se drejte nga humbja, cmenduria!


-12-
Shpetimi i Musait qe shpetim i fese,
ishte shpetim i te vertetes se plote.
Ketu nxjerr mesim cdo krijes me bese:
fuqine e Zotit askush s'e mposhte dot!

InshAllahe vazhdojme me PJESENEE DYTE

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Agjerimi Empty
MesazhTitulli: Agjerimi   Agjerimi EmptyWed 11 Aug 2010 - 19:22

PJESA E DYTE


-13-
Muaji i Ramazanit, muaj i bekuar,
kur i kane ardhur te gjitha shpalljet botes.
Ne te ka zbritur Kur'an-i i madheruar,
nga i madhi Zot, ne qiet e tokes...


-14-
Ne Ramazan filloi profetesin ai diell,
ne kete muaj ndodhet dhe nata e Kadrit.
Ne kete muaj u ngrit Isai ne qiell,
ne kete muaj jepet sadakaja e Fitrit!


-15-
Lufta e Bedrit ne te u fitua,
ne te eshte i'tikafi, i larti adhurim...
Mekka e nderuar ne te u clirua,
shume lutje, ne te , jo , nuk kane me kthim!...


-16-
Agjerimi, nje adhurim i larte shpirteror,
qe kontrollon epshin dhe trupin kalit.
Na ben me te mire, me njerzore,
tek njohim si vuan varfnjaku perdite.


-17-
Nga zjarri i tmerrshem agjerimi me mbron,
me mbron nga ligesite e njerzve pe fe.
Ramazanin nderoj, Zoti me veshtron,
Ai ma sjell diellin qe cel ne Atdhe!


-18-
Ai qe embel ndihmon nje agjerues,
sa dhe ai eshte i nderuar shperblyer...
Njeriut mos ia kthe krahet kurre,
Zoti per ne i ka hapur gjithe dyert?InshAllahe vazhdojme me PJESEN E TRETE

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Agjerimi Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi   Agjerimi EmptyFri 27 Aug 2010 - 18:22

PJESA E TRETE


-19-
Te gjithe te njohin, o muaj i bekuar,
muaj i Ramazanit, muaj i agjerimit.
Disa ne bote engjejsh cohenlumturuar,
ca i jepin krahe talljes e shpotimit...-20-
Shtohen llomotijet e rrjedhin si lume,
ky helm i terbimit i pershtire si jarga:
''Mendimi njerezor ka ndryshuar shume,
sot qytetrimi po njeh vetem maja!-21-
E pra, agjerimi nuk ka rendesi,
nje prsnge fetare e panjerezishme.
Ndaj t'i hapin syte, ki kujdes, njeri,
eshte nje ndalese krejt e padobishme''...-22-
E tallin agjeruesit, i vene ne loje,
ha e pi dhe s'ngopen, si derrat ne mocal.
Kur vdekja e arte ua vulos ate goje,
uf, sa te peshtire, si minjte ne kanal...-23-
''Perse na u dashka ta ndjejme urine,
aman, si te rrime gjithe diten pa uje''!?
Gjoja, agjerojne, tallen me njerezine,
ne dollap rri koka, pa zhurme, pa buje...-24-
''Erdhi Ramazani, koha e defrimit,
nje muaj per cdo vit, oh, te lumet ne''...
Dhe shkrihen te gjoret mes qejfesh, gezimit,
aspak harbuterese nuk i vene fre!-25-
Gjithe naten ne klub, ne xhiro, defrime,
derisa vjen koha per te ngrene syfyr.
Dita kalon shpejt, ne shtrat, ne enderrime,
kur gjumi cel syte, shprehen: '' Oh, shyqyr!-26-
As gjysme ore dhe hapet iftari'',
keta bukuroshe kthehen nga e mbara.
Turren drejt ushqimit, kush e kush i pari,
nje nate te tere e kane perpara...-27-
Ju rober te ndershem, jo, mos u zhgenjeni,
jo te gjithe sillen keshtu ne Ramazan.
Pjesa me e mire qe nder gji e keni,
besimin e vertete ne shpirt thelle e mban!-28-
Per ta Ramazani ka tjeter qellim,
eshte periudha e riperteritjes.
Trupi edhe shpirti duan perkushtim,
lum kush e mposht vdekjen, i jep krahe rritjes!-29-
Eshte koha kur shpirti ndrit, perterihet,
koha kur shtohet embelsi e besimit.
Kjo sjellja fisnike mbi te gjitha ngrihet,
pershtypja e bukur rrezon mes shkelqimit...-30-
Treten larg, ne hone, veprat mekatare,
nder zemrat perndritet qielli i kalter...
Udheheq kudo edukate fetare,
tregon vleren e tij durimtari i paster!InshAllahe vazhdojme me PJESEN E KATERT

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Agjerimi Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi   Agjerimi EmptyFri 27 Aug 2010 - 23:17

PJESA E KATERT-31-
Jane ca ibadete qe behen perdite,
si namazi ne kohe te caktuar.
Vec, ka dhe te tjera qe behen cdo vit:
Agjerimi, kurbani dhe haxhxh i nderuar!-32-
Namazin, Islami, e lidhi me diellin,
me levizjen e tij te mirellogaritur...
Adhurimet vjetore, agjerimin dhe haxhxhin,
i lidhi me levizjen e henes se ndritur!-33-
Muaji i Ramazanit, nese do caktohej
sipas llogaritjes qe dielli mundeson,
ne ca popuj, vec ne dimer, do te agjerohej
e, ne ca te tjere, ne vere, gjithmone...-34-
Islam, o feja ime, feja e vertete,
sa gjenial je, i madh, i pagabuar.
Urtesia jote do te ndrije perjete,
do ta ndjekin ate dhe shpirtrat e trazuar!...-35-
Muaji i Ramazanit ka dite te caktuara.
mund te kete 29 ose 30 dite.
Lum kush ne teto caste te bekuara,
zemren e mbush plot me besim dhe drite!-36-
Te beni kujdes ne muajin Sha'ban,
sidomos naten e fundit, naten e tridhjete.
Lajmerohet ardhja e muajit Ramazan,
kur hena, nga dikush, shihet me te drejte...-37-
Si deshmitar boll nje grup nga dy gjinite,
madje dhe kur jane vetem dy persona.
Muslimani uron vetem miresite ,
kjo, qysh nga fillimi, gjer ne ditet tona!-38-
Jo rralle kur qielli eshte krejte i paster,
henen, ne kete rast, e shikon me lehte.
Tek Zoti s'ka rendesi, i pasur a i varfer,
mjafton qe besimin ta ruash per jete!-39-
Ne motin e vrenjtur syte hapeni mire,
o rober, mos flitni per te bere emer...
I pranohet deshmia njeriut shpirtdlire,
besimtar i drejte, qofte mashkull a femer!-40-
Dhe ndodh qe henen ta shikoje dikush,
por, nga kadiu, s'i pranohet deshmia...
Musliman i mire mund te jete cdokush,
boll qe te veproje cka thote Urtesia !-41-
Aher agjeruesi fillon agjerimin,
dhe pse te tjeret ate dite s'agjerojne...
Agjerimi i plote siguron shperblimin,
fat, mbas te cilit, te mencurit vrapojne!-42-
Pranohet deshmia e nje personi, padyshim,
mese ai deshmon per muajin e larte...
Thirrja ka vec ibadetin per qellim,
dhe vetevtiu vjen shperblimi i qarte!-43-
Por, nese sheh henen e Bajramit,
agjerimin, kurrsesi, s'lejohet me e prishur.
Nuk mund ta prishesh diten e Ramazanit,
gjersa nga kadiu te mos behet e ditur!-44-
Eh, tani flitet per diqka jo te lehte,
do nderpritet agjerimi, do nderpritet sevapi...
Tek besimtari zemra rre qete-qete,
shpreson se shperblimin ka merre pas cdo hapi!-45-
Per kohen e Bajramit, per festen e bekuar,
nga feja islame tjeter gjykim u dha:
Per deshmi merren dy burra te nderuar,
ose, edhe ndryshe, nje burr e dy gra!-46-
Por, si shihet hena, valle, kush e di,
qe rrefen se erdhi muaji lumtur?
Eshte e natyrshme, ne fund te muajit Hixhri,
per dy-tri net te fshihet ky draper i bukur!...-47-
Keto nete i njohim si netet e fshehta,
nete, te cilat, mbarojne nje cast...
Feja islame eshte me e lehta,
fe, qe kur zbatohet, shpirti ngrihet lart!-48-
Me pas hena shfaqet ne me t'largten pike,
nga dielli, qe ndrit, si te doje Zoti.
Besimtar i mire, jo, ti mos ki frike,
drita e besimit s'shkelqen kot se koti!-49-
Dhe ja, shenja e forte na shfaqet tek hena,
ne mesin e ndricuar, e sakta shigjete...
Ta dine qe te gjithe, ti , babai e nena,
ka hyre Ramazani, tashme , me te vertete!-50-
Kur ''hena e re'' shihet pas akshamit,
mesojme se erdhi muaji i bardhe.
E, nese shikohet para perendimit,
koha per agjerim aspak nuk ka ardhe!-51-
Ndodh qe hena shihet vetem ne nje vend,
aher, per ta gjithe, fillon agjerimi...
Islami do burra, besimtare plot mend,
jo si ca qe mbyten nga vale hutimi!-52-
E nese s'ka mjete per informacion,
per secilin vejen nje keshille e drejte:
Jeten e vertete besimi e drejton,
cdo vend te filloje, kur henen ta shohe vete!


InshAllahe vazhdojme me PJESEN E PESTE

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Agjerimi Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi   Agjerimi EmptyFri 3 Sep 2010 - 15:16

PJESA E PESTE


-53-
Une agjeroj, si cdo musliman,
me shpirt te bardhe e mendje te kthjellet.
Ue s'jam femije, i marre nuk jam,
agjeroj me deshire dhe vullnete te thelle!-54-
Agjerimin e nis kur shikohet hena,
vetem kur te vije casti i vertete.
Le prapa argetime, shaka e te ngrena,
sa ze shkrep agimi, gjersa vjen nata e qete.-55-
Nijjet behet para se te celet syte mengjesi,
e pse kete e bind vetveten sakaq.
Musliman i mir nuk i nenshtrohet vesit,
ato, besimtari, pas kraheve i flak!-56-
E prish agjerimin ushqimi i qellimte,
edhe pse mund te merret nje pikez ujie.
Ne besimin tim te mirfillte,
askurre s'kam shkelur e sa shkel kurre!-57-
Nuk i lejoj vetes gjate agjerimit,
veprime qe cenojne pastertine e shpirtit.
Dua t'i afrohem Zotit te madheruar
e shperblim te marr duke agjeruar...-58-
Te mirat e Tij askush s'i refuzon,
vetem ndonje rol qe eshte i mallkuar...
Urdhri i te madhite Zote, na meson,
Kete muaj te kalojme duke agjeruar!-59-
E pra, te mos prishet asnje dite agjerimi,
mos krijoni arsye e halle te kota,
Njeriun e ka mbajtur ne kembe besimi,
ndryshe, qyshkur, do qe permbysur krejt bota!-60-
E nese ti ndoshta dikur ne udhetim,
mundesh ate dite mos me agjeruar.
Vetem, mos u mbulo me pikllim,
nga i madhi Zot meshire duhet kekuar!-61-
Ti e di, vjen vete nje perjashtim,
tek i semuri, ai qe vuan e udhetari...
Dhe ata e kane nje detyrim,
ushqimin ditor te nje te varfri!-62-
Por mbaj mend se cdo te thote agjerim,
jo vetem te mos hash, apo te mos pish.
Mos e shkatrro veten, mos fol pakuptim,
fjala e keqe e vepra e ulet, eshte krim!-63-
Mund te ndodhe qe dikushe te te provokoje,
ose te sillet me ty si i marre.
Ti duhet t'i thuash:Une agjeroj, agjeroj,
ai do te largohet si qen me bishte nder shale...-64-
Por kurr mos harro qe gjate agjerimit,
te nxitosh te hash apo te pish.
Ne heshtje ti e ke bere betimin,
por zerin ta ka degjuar Zoti ta dish...-65-
Per tere keto, Vite Zoti i lartesuar,
urimin e Tij na ka dhene shperblim.
Le te rrjedhin vitet, kurre s'kam harruar,
detyren time te par per agjerim!
InshAllahe vazhdojme me PJESEN E GJASHTE

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Agjerimi Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi   Agjerimi EmptyMon 6 Sep 2010 - 14:46

PJESA E GJASHTE-66-
O ti qe agjeron muajin e Ramazanit,
me bindje, kenaqesi e urtesi,
ti je rob i Zotit dhe shprese e vatanit,
te falen mekatet dhe pse ndoshta s'e di!-67-
I madheruari Zot,agjeruesit shikon,
ne te Ramazanit,nate te pare.
Mos harro:ate qe Ai Vete e veshtron,
kurre s'e denon,vetem e ka fale!-68-
Era e gojes se agjerusit ne mbremje,
nag mundimet e dites,ndjehet qarte.
Ajo eshte e paster,ledhatuse,e bukur,
besimin e patundur e rrefen ne cast.-69-
Engjejt se bashku kerkojne falje per ty,
per ty mendojn,dite e nate,pa mund...
Zoti,Parajse ka pergatitur per ty,
ku gjendet lumturia e embel,e pafund!-70-
Dhe shtohet vepra e jote e mir,
nga dhjete deri ne shtateqind here.
Kur agjeron, All-llahu te shton meshire,
Ai te shperblen Ai te ruan me nder!-71-
Oh,ne Ramazanit pak ia dime vleren,
ndryshe,do te donm,gjithe vitin,Ramazan.
Lutjet,drejt Xhennetit na hapin deren,
e para, lutja jote, agjerues, deri ne iftar!-72-
Se dyti,lutja e udheheqesit,prijesit te drejte,
se treti,lutja e te demtuarit pa faj...
Atij dyert e qiellit i hapen krejt,
Zoti ate e ndimon patjeter nje cast!-73-
Gjate agjerimit Zotin ke me prane
je me prane vetes, me prane njerezise,
Madheshtine e fese e ndjen ne cdo ane,
rruge e sigurte drejt devotshmeris!-74-
Ngushtohet, cdo ene gjaku, kur ti agjeron,
ato jane, shpeshher, dhe enet e shejtanit...
Permes agjerimit djallin e lufton,
ia mbyll ti rruget edhe pritat, jaranit!-75-
Uria te ben te forte, te qarte ne menduar,
te kujdesshem ne sjellje, te paster ne kerkesa.
Bukuri e virgjer te rremben nder duar,
si qeshjen e agimit qe e perndrit vesa...-76-
Ne rrugen e Zotit, agjerosh nje dite,
largohesh nga zjarri shtatedhjete vjet...
Po ai qe agjron, pareshtur, nje jete,
valla, per ate ,c'shperblim mund te kete?...-77-
Agjerimi, per epshet, na edhte mbuoje,
rruge e sigurte qe ne Xhennet te con.
Ne Diten e Gjykimit kush do na mbroje,
kur prindi femijen e vet e largon ?...-78-
Nga dera"Rej-jan" nje ze do te ngrihet,
dere, ne Xhennet, vec per agjeruesit...
Kush ka agjeruar, ai, fort mire njihet,
ashtu sic njihen fort mire edhe mashtrusit!-79-
"Ku jane ata qe kane agjeruar",
ata qe vec nag Zoti deshiruan shperblim ?
Dhe cohen agjeruesit, te gjithe, te gezuar,
ne Xhennet s'ka vdekje, skamje, hidherim...-80-
Agjerimi dhe Kur'an-i do t'i luten Zotit:
''Fjale, o Zot i madh, kete besimtar...
Per Ty iu largua gruas, pijes e ushqimit,
Fjalen Tende lexonte, per cdo nate, pandare''!-81-
Eh, ne shpesh gabojme, mbjellim shume mekate,
tek fqinji, familja edhe tek paraja...
Mos harro, gjynahet, qe ne radhe i pate,
fshihen nga namazi, agjerimi, sadakaja!-82-
Pese kohet e faljes, e premtoj nga e premtja,
si dhe Ramazani deri ne Ramazan,
behen shkak per t'u falur gjynahet e lehta,
nese mekatet te renda kurrizi s'te mban !...-83-
Mekatet e medha i fshin vetem pendimi,
te ikni prej tyre, pa ndrojtje, me shpejtesi...
All-llahu fal te voglat, s'ka pike dyshimi,
vdekjen priteni lehte, pa frike, ne qetesi !InshAllahe vazhdojme me PJESEN E SHTATE

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Agjerimi Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi   Agjerimi EmptyMon 6 Sep 2010 - 15:44

PJESA E SHTATE-84-
Agjerimin, jo , nuk e prish te laret,
ne shtepi n elum a kur merr abdes...
Nder me pastetoret, ne te jemi te paret,
por mos pim ndonje gllenjke, te bejme kujdes !-85-
Pastrimin, ne Ramazan, shih qe ta besh naten,
le lahesh pas iftarit, o rob i nderuar.
E, ne gdhin xhunub, lahu edhe diten,
kur, pas ndonje endrre, ti je dritheruar...-86-
Kur goja nuk lahet, mban ere, prandaj,
dhembet t'i pastrosh, o i miri musliman:
Sapo vjen nga rruga, nga pluhuri i saj,
kur ngrihesh nga gjumi, kur lexon Kur'an !-87-
Nese i lan shpesh, kjo gje te sjell gezim,
t'i lash para namazit, teksa merr abdes...
Por ndoshta dhe dy here mjafton ne agjerim,
njeher ne mbremje, njeher ne mengjes !-88-
Keshillon, plot nur, i urti Pejgamber,
pastertis se dhembeve mos t'i veme fre...
Para cdo namazi t'i lajme perhere,
nese s'd te ishte e rende per ne!-89-
Kur ti lan dhembet, goja e pastron,
Zoti te lartesouar i jep kenaqesi.
Shejtanin e mallkuar tutje e largon,
shehadetin, par vdekjes , thuaje thuaje ne liri...-90-
Ja , kjo eshte feja, feja e All-llahut:
Kush ndjek rrugen e Zotit, ndjek rrugen e shpetimit
Dita ze e hapet me zene e sabahut,
pastertia mbetet gjysma e besimit !
InshAllahe vazhdojme me PJESEN E TETE

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
Agjerimi Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi   Agjerimi Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Agjerimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Poezit e Ramazanit-
Kërce tek: