islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Minaret raketa apo?! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Minaret raketa apo?! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Minaret raketa apo?! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Minaret raketa apo?! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Minaret raketa apo?! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Minaret raketa apo?! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Minaret raketa apo?! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Minaret raketa apo?! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Minaret raketa apo?! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Minaret raketa apo?! EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Minaret raketa apo?! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Minaret raketa apo?! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Minaret raketa apo?! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Minaret raketa apo?! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Minaret raketa apo?! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Minaret raketa apo?! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Minaret raketa apo?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Minaret raketa apo?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Minaret raketa apo?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Minaret raketa apo?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Minaret raketa apo?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Minaret raketa apo?! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Minaret raketa apo?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Minaret raketa apo?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Minaret raketa apo?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Minaret raketa apo?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Minaret raketa apo?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Minaret raketa apo?! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Minaret raketa apo?! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Minaret raketa apo?! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Minaret raketa apo?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Minaret raketa apo?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Minaret raketa apo?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Minaret raketa apo?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Minaret raketa apo?! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Minaret raketa apo?! EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Minaret raketa apo?! EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Minaret raketa apo?! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Minaret raketa apo?! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Minaret raketa apo?! EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
28 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 28 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Minaret raketa apo?! Empty96%Minaret raketa apo?! Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Minaret raketa apo?! Empty0%Minaret raketa apo?! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Minaret raketa apo?! Empty0%Minaret raketa apo?! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Minaret raketa apo?! Empty0%Minaret raketa apo?! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Minaret raketa apo?! Empty1%Minaret raketa apo?! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Minaret raketa apo?! Empty2%Minaret raketa apo?! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Minaret raketa apo?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi


Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Minaret raketa apo?! Empty
MesazhTitulli: Minaret raketa apo?!   Minaret raketa apo?! EmptyTue 17 Aug 2010 - 0:09

Minaret raketa apo?!
Kjo fjalë e cila më bën të mos lexoj më, kjo fjalë e cila ma shemb pallatin e dashurisë ndaj fesë sime, kjo fjalë e cila më bën që të më rrjedhë gjak nga sytë e mi të plagosur.

Nuk mund të besoj ende në këto fjalë, nuk mundem të jetoj, nuk mund të gëzohem, nuk mund të flas më. Njeriu është vetëm një njeri, nuk janë dy, nuk ka dy koka, dy gjuhë e dy zemra. Të gjithë e shohim dhe bindshëm besojmë se çdo krijesë është një, e cila do të thotë një Diell, një Hënë, një qiell, një kodër, një dru, një peshk, një njeri, një lumë, një yllë, dhe një ZOT i Gjithëdijshëm dhe i Gjithëfuqishëm.
Një shpirt i cili dha betimin bindshëm se ti je një i vetmi pse ti thua o shpirt se ai është me tjetër kënd. Ai është një dhe një nuk ka nevojë për askënd, larg asaj çka i mveshin shpirtrat të tjerë mizorë.

Njeriu është krijesë me tiparet dhe gjymtyrët më të larta nga të gjitha krijesat, i dalluar nga të gjithë, me çka mendojmë i dalluar…është i dalluar me një gjymtyrë e cila nuk blihet e as nuk shitet. Pse o njeri mendonë ashtu se ti je i ditur, i pasur, i fortë kurse para një kohe as nuk ke qenë fare e mendon se kjo është nga mendja ime, jo kurrsesi mos mendo ashtu ti ke shumë të mira, andaj ji mirënjohës! Historia e njerëzimit fillon ashtu siç shkruan në librin hyjnor i cili është i pagabueshëm, i drejtë, i qartë, dhe udhëzues.

Besoj se e din të gjithë historinë e njeriut dhe krijesa e parë, e krijuar nga Ai i Cili është i Gjithëfuqishëm dhe i Gjithëdijshëm. Me kalimin e kohës në botën materiale njeriu është dashur të jetojë, të ndërtojë, të shumohet dhe të vdesë. Ashtu si ka filluar të ndërtojë shtëpi të cilën ka qenë i frymezuar nga dikush të cilën me dashuri do t’i mësojë edhe të gjitha sendet e tokës, fjalët, etj. Fillimi i njerëzimit fillon edhe me shumimin e tyre apo shtimin dhe po ashtu ndërtimin dhe vendbanime për të jetuar. Koha e cila ndërron kohën apo si të themi kohë e kaluar, duke filluar njerëzit të mësojnë gjëra që janë caktuar nga dikush. Siç e dimë mu ashtu edhe ndodhi te popuj të ndryshëm, kultura, civilizime, religjione të kenë njerëzit. Të ndalemi tek e fundit, religjionet pasi njeriu nga natyra e tij ashtu siç ka dashur ai të jenë të gjithë të barabartë, pa dallim ngjyre, race, kombe, fisi, populli të gjithë njejtë, as i varfër as i pasur, as i ditur as i paditur – të gjithë njëjtë. Çdo popull ka pasur një njeri apo siç na tregon libri hyjnor dhe njeriu më besnik – Pejgamberi, alejhi selam.

Pra, secili ka pasur një njeri udhëzues që t’i tregojë njeriut si është te ai i cili duhet të besosh, jo në atë të cilën ti e ke marë nga druri, nga guri ose nga hekuri. Dhe si mund t’i japësh një njeriut virtyte hyjnore, kurse ai është vetëm njeri, si ti e unë, thjesht njeri, me përjashtim të cilin do ai i cili është i Gjithëdijshëm dhe vepron ashtu siç do vetë ai.

Mbas ngritjes në qiell siç na tregon libri hyjnor i cili është i pagabueshëm të dimë këtë se ai libër nuk është libër i njeriut të cilën sikur unë e shkruaj këtë por hyjnor i mbrojtur me plotëkuptimin e fjalës. Ata murën “kinse” duhet të ndërtojnë asi objekti të vendosësh figura të cilën nuk kanë kuptim apo dini shpjegim pra siç na tregon edhe vetë libri hyjnor se ato vetë e shpikën atë.

Me ardhjen e religjionit të fundit dhe vulë e gjitha religjionëve në mbarë botë që fton në besim të plotë dhe bindshëm në monoteziëm me të gjitha detalet, argumentet, shenjat, thëniet, dhe largim i çdo sendit që i mvishet Atij i Cili është i pa të meta.

Siç e dimë në qytetin e një gadishulli arabik është një vend e cila është ndërtuar më herët se gjithçka tjetër i cili është ndriçim në shpirtrat dhe zemrat e njerëzve e cila ka qenë edhe caktim dëshirë e Atij i Cili është i Gjithëdijshëm. Ndërtimi i një tempulli tjetër apo vendi më i dashur i tij është padyshim “Xhamia e të Dërguarit të fundit, alejhi selam, e cila është ndërtuar vetëm adhurimi i atij dhe të qenët vetëm nënshtrim i plotë dhe adhurim i tijë deri sa të vijë një ditë e madhe. Siç e dimë dhe nëse nuk e di dikush se kurrë nuk është e marrë apo e vjedhur nga dikush tjetër të cilët ata e thonë atë, qoftë ajo në besim, në ndërtim, dhe çkadoqoftë tjetër, ajo ka qenë nga fillimi i njerëzimit vetëm pse nuk ka është e emëruar me atë emër çka e ka sot, sepse nuk ka qenë e caktuar nga ai dhe do të vazhdojë deri në fund të sekondëve të orës së kësaj bote. Kjo ka qenë frymëzim nga ai i cili i di çka ka në qiej e në tokë dhe e di çka duhet të ndërtohet. Ajo ka bazë dhe pamje të jashtëzakondshme nëse ndalemi dhe mendojmë pak, mund të themi edhe qetësim shpirtëror nga shikimi i parë.

Po të shikosh një herë do të vëresh një hapësirë pa kufi me horizont të qartë me proporcione vertikale që do të thotë nënshtrimi i Atij të Gjithëfuqishmit i Cili e krijoi këtë krijesë. Të gjithë objektët do të vëresh edhe një objekt magjepsës me një shikim vertikal nga poshtë lart, i drejtë dhe i lartë. Që nga ajo kohë dhe deri në fund të botës ajo do të jetë lajmërim, thirrje apo shpëtim, nga një ditë trishtuese.

Pra siç thamë ajo e ka emrin më të bukur e cila quhet MINARE që do të thotë: Lapsë në maje e cila shkruan për çdo njeri, besimtar i Krijuesit të tij dhe kuptimin e diturisë të njeriut besimtar apo besimtare, femër apo mashkull të gjithë njerëzit.
Turpërohem nga betuesit dhe armiqtë të kësaj bukurie, dashurisë, thirrjes, shpëtimit të emërosh me emra arrogantësh, emra fyese dhe degraduese më dhemb shpirti, më shtrëngon fort dhe nuk duron më….

Pra si mund të jetë logjike se si në atë kohë para 2000 vjetëve sipas tyre të ketë pasur bombë atomike, raketa, tanke, automatikë etj, si është e mundur kjo më thoni nëse jeni të vërtetë dhe të sinqertë. Por kjo nuk është vetëm vetëm kur thamë vetëm dmth të përbetuar me një urrejte më të madhe se një kodër të cilët planet e tyre, familjet e tyre, fëmijët e tyre, projektet e tyre, natë apo ditë, mengjes apo mbrëmje, dëshirojnë ta shuajnë dritën e atij….. Por kjo gjë nuk do të ndodhë kurrë ta dini këtë kurrë pasi ai na tregon në librin hyjnor i Cili është i pagabueshëm dhe më të qartë se gjithë ata që kanë me vete dhe që mësojnë prej tyre.

“Ata bënin plane, e Allahu i asgjësonte, se Allahu është më i miri planifikues. “ (Enfal: 30)
Ata duan ta shuajnë dritën e Allahut me gojët e tyre, po Allahu e plotëson (e përhap) dritën e vet, edhe pse e urrejnë jobesimtarët. (Saf : 61:8 )

AUTOR: Vildan Etemi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Minaret raketa apo?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM!
» SHBA: Siria mund të furnizojë me raketa Hezbollahu
»  Plaku që ngjyros minaret e Xhamive!!
» Tunizi: Jehojnë ezanet nga minaret
» Kosovë “Komercializohen” minaret e xhamive

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: