islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
MesazhTitulli: Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë   Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 21 Sep 2010 - 22:21

Kancelaria gjermane, e “hapur” ndaj islamit: Jemi pro integrimit të myslimanëve


“Xhamitë do të jenë pjesë e peizazhit tonë urban, madje do të zënë një pjesë më të rëndësishme se më parë”. Mesazhi në favor të integrimit të myslimanëve në Europë nuk vjen nga e majta, por nga Angela Merkel, Kancelarja konservatore që udhëheq shtetin më të fuqishëm të Europës. Me pak fjalë, jo vetëm kishat baroke të Mynihut, ato të Këlnit dhe Dresdës, por edhe xhamitë dhe minaret do të plotësojnë imazhin në vend. Në një intervistë të dhënë në një të përditshme në vend, Merkel tregon për linjën e saj të re të mendimit. Emigrantët duhet të integrohen, të mësojnë gjermanishten, të identifikohen me vlerat e demokracisë e Kushtetutës dhe kush prej tyre nuk e bën do të ketë pasoja të mëdha. Por që prej vitit 1949, forca e demokracisë gjermane ka qenë të jesh një vend që u ofron mundësi të gjithëve dhe jo klasifikimit të grupeve të ndryshme”. Edhe një herë tjetër, Angela Merkel tregohet e vendosur t’i japë partisë së saj një profil konservator modern, të përshtatshëm me epokën globale ku jetojmë. Për më tepër, ajo mban një linjë thuajse të kundërt ndaj asaj të qendrës së djathtë italiane apo mazhorancës së Sarkozisë në Francë dhe replikon ndaj rrymave nacional-konservatore, të forcuara së fundmi nga rasti Sarrazin, anëtar i “Bundesbank” i detyruar të japë dorëheqjen, pasi u shpreh se emigracioni islamik e bën Gjermaninë më të varfër dhe më “idiote”
“Ne dhe CSU-ja bavareze kemi vendosur të shkojmë përtej pozicioneve naive shumëkulturore të SPD dhe të gjelbërve; ne kërkojmë që kush vjen këtu të mësojë gjuhën gjermane”, shpjegon Angela Merkel. Sipas Kancelares, është gjithashtu e qartë se “vendi ynë do të vazhdojë të ndryshojë dhe integrimi është edhe detyrë e shoqërisë që pret emigrantët. Për shembull, xhamitë do të jenë më shumë se më parë pjesë e peizazhit tonë urban. Duhet të kërkojmë që të formohen këtu imamët që pranojnë vlerat demokratike dhe kushtetuese të shtetit tonë”. Linja e ndjekur nga Merkel duket si një shkëputje nga Partitë Popullore Europiane dhe ato të qendrës së djathtë në përgjithësi në Bashkimin Europian: si ajo e Sarkozisë, e neopopulistëve holandezë apo të së djathtës zvicerane, fituese e referendumit që ka ndaluar ndërtimin e minareve. “E kam thënë se xhamitë do të jenë pjesa më e rëndësishme e peizazhit tonë urban. Kushtetuta jonë garanton lirinë e fesë. Ligjet këtu janë të barabarta dhe të respektueshme nga të gjithë dhe ne duhet të përulemi para asaj që thuhet në Kushtetutë. Nuk mund të pranojmë shoqëri paralele, ku të drejtat tona themelore, si për shembull barazia mes burrave dhe grave nuk ekziston. Vetëm duke u bazuar në Kushtetutë mund të jetojmë në tolerancë dhe me respektin reciprok. Ata që duan të jetojnë këtu duhet ta pranojnë”, shton ajo, duke sulmuar rrymat integraliste dhe konservatorët e islamit. Të qenët konservator, shton Kancelarja, “do të thotë të ruash atë që na ka bërë të fortë dhe na ka ndryshuar atë që sot nuk funksionon më. Nuk do të thotë që gjithçka të mbetet si është, por të ndryshojë në mënyrën e duhur”. Kancelarja Angela Merkel pranoi gabime në politikën gjermane të imigrimit. Shumë gjëra nuk kanë pasur sukses deri tani, i tha ajo gazetës "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Kryetarja e qeverisë theksoi se nuk do të toleronte shoqëri paralele, në të cilat nuk vlejnë të drejtat themelore, si për shembull barazia e burrit me gruan. Emigrantët që refuzojnë kurset e gjuhës, duhet të llogarisin shkurtimin e përfitimeve sociale, tha ajo. Diskutimi mbi dështimet në politikën e integrimit u rindez prej tezave të diskutueshme të anëtarit tashmë të pushuar të kryesisë së Bankës Qendrore Gjermane, Thilo Sarrazin. Merkel tha se nuk e ka lexuar librin e Sarrazinit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: