islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON Empty
MesazhTitulli: LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON   LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON EmptySun 7 Mar 2010 - 9:16

Kjo Hudbe u Mbajt më: Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi
05/03/2010-E Xhuma Mualim dhe Zv.Imam në F.sh
Xhamija e Re F.sh Kamjan
Kamjan


LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON

Xhemat të ndershëm së pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame po ashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë ditën e sodit që të falim edhe këtë namazin e Xhumas së bashku.

Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojmë pejngamberit tonë, njeriut më të dashur, komentatorit më të mirë të Kur`anit famëlart, predikuesit të fesë Islame, poashtu salavatet tona qofshin edhe mbi familjen e tij të pastër,mbi sahabet e tijë dhe mbi të gjithë ata që u munduan që ta përhapin fenë Islame.

Muaj Rebiul-Evvel është një muaj që njeriu sduhet haruar asnjëherë,e sidomos Muslimani, sepse mu në këtë muaj Allahu xh.sh. do të mundësoj që të lindë, pejngamberi i fundit i Allahut xh.sh., me shpalljen e fundit nga Ai.
Do të lindë Dielli që sdo të perendoj asnjëherë, do të shëndrit jo vetëm njerzimin, por nga ki diell do të marin drit të gjitj gjallesat si kafshët,shtazët bimët ,uji ajri melekët dhe xhinnët do të gëzohen me lindjen e Tijë.

E na duhet të jemi falemenderues Allahut xh.sh. që jemi ummeti i pejngamberit më të dalluar, sepse ki Pejngamber për dallim nga pejngamberët tjerë është i dërguar për tërë njerëzimin, kohrat dhe vendet, është një Pejngamber ku do të ndërmjetësoj te Allahu xh.sh. që neve mos të na dënoj me zjarmin e Xhehennemit, si dhe është vula e Pejngamberisë.
Është një Pejngamber që nuk ka mallkuar popullin e tijë, por në vemd të mallkimit ai i është drejtuar Allahut xh.sh. me lutje duke thënë”O Zot udhëzoje këtë popull sepse është i padijshëm”

Jetimin e kuptonte e ledhatonte,i jepte përkrahje e nuk e largonte e as e rfuzonte, sepse edhe vet ish jetim e Allahu xh.sh. i dha përkrahje, ku edhe vet Allahu xh.sh. cek në një ajet Kuranor ku thotë:

أَلَمْ يَجِدْكَ يَتِيمًا فَآوَى {6}
A nuk të gjeti ty jetim, e Ai të bëri vend (të dha përkrahje).


Jetoi si i varfër të varfërin nuk e nëncmonte por i ndihmonte, sepse ai nuk i jepte rëndësi jetës së kësaj bote në krahasim me Ahiretin, dhomat e tija nuk ishin të shtruara me mobiljeri të ndryshme luksoze, Dhomat e tija ishin vetëm hastrat dhe mbulojat.Ushqimi i tij ishte buka prej elbi, hurma dhe qumshti, e ndonjëherë ndodhte që me ditë të tëra të mos ndizej zjarmi në shtëpinë e tijë, e ai thoshte “Nuk është prej nesh ai që bie të flej i ngopur përderisa fqiu i tijë është i uritur”

Është më se e vërtetë se ka qenë bari që i ka ruajtur dhent, por ai që di ti ruaj dhent din të ruaj familjen, xhematin popullin e vet dhe shtetin e tijë.
Në komunikim ishte një person që nuk ndërpriste fjalën por pasi që e dëgjonte me vëmendje, mundoheshte tia sqaroj me butësi dhe në stilin që ai të munde ta kuptojë, ishte i butë ndaj njerzve të tjerë, e këte na e vërteton edhe Kur`ani ku thotë:


فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ {159}
Ti ishe i butë ndaj atyre, ngase All-llahu të dhuroi mëshirë, e sikur të ishe i vrazhdë e zemërfortë, ata do shkapërderdheshin prej teje, andaj ti falju atyre dhe kërko ndjesë për ta, e konsultohu me ta në të gjitha çështjet, e kur të vendosësh, atëherë mbështetu në All-llahun, se All-llahu i do ata që mbështeten.(Ali Imran 159)

Ish një person i cili nuk jetonte në kurizin e popullit por at pak pasurin që kish ia shpërdante popullit, cdonjëri kish lakmi të ulet e të bisedoj me te e jo të largohet prej tijë.

Rrugës kur ecte nuk ecte me ndonjë mjet luksoz e as me truprojë sepse nuk kishte frig sepse nuk e kish plackitur popullin e vetë.
Ish një bashkëshort që jetën bashkëshortore e kaloi me mirëkuptim, një baba që fëmijëve të ryre trashigim ua la diturinë e jo pasurinë.
Një epror ushtarak që në koh lufte qëndronte në vijën e parë tëfrontit,një burshtetas që vuri kushtetutën për mbrojtjen e jobesimtarëve, një edukator ku me sjelljen e tijë arriti që shumë njerëz të përqfojnë Islamin, ish kështu sepse nuk u frimëzua me frimëzimet Staliniste, Leniniste, Komuniste,e as të ashtëquajturën frimëzim Demokratik, por ate e frimëzoi Krijuesi i gjithësisë ku edhe Kur`ani thotë:

وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ {4}
Vërtet, ti je në një shkallë të lartë të moralit!(Kalem 4).

Si dhe ish një pejngamber ku shpalljen që pranoi prej Allahut xh.sh. e përfundoi me sukses.
Ai tash nuk është në mesin tonë por ne për me qen krenar duhet që Muhammedin a.s. të kemi si shembëlltyrë gjat gjithë jetës tonë, ku edhe Allahu xh.sh. na urdhëron që të respektojmë këtë figurë të cmuar, ja se si e cek Kur`ani Famëlartë këtë ku thotë”

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَلَا تُبْطِلُوا أَعْمَالَكُمْ {33
O ju besimtarë, respektojeni All-llahun dhe respektojeni të dërguarin, e mos i çoni kot veprat tuaja!(Muhammed 33)}


Me shpres që të avzhdojm në javët në vijim të lusim Allahun xh.sh që për nder të Pejngamberit të Tijë,mos t`na largoj nga rahmeti dhe mëshira e Tijë, t`na mundësoj që të përvetësojmë nga shefaati i Muhammedit a.s., po ashtu të lusim Allahun xh.sh që për hirë të kësaj dite dhe për nderë të këtij namazi neve si besimtar gjunahaqarë t`na i falë gjunahet t`na udhëzojë në rrugë të drejt dhe të shpëtimit si dhe t`na japë të mira si në këte poashtu ehde në botën tjetër.

..................................................Amin............................................................................
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
LINDJA E MUHAMMEDIT A.S. S, NJË DIELL QË NUK PERËNDON
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: