islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
52 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 52 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty96%SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty0%SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty0%SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty0%SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty1%SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty2%SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 SHEMBULLI I KESAJ BOTE!!

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator



Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
MesazhTitulli: SHEMBULLI I KESAJ BOTE!!   SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyThu 14 Oct 2010 - 21:39

ESELAMU ALEJKUM
Bismilahirrahmanirrahim te dashur antare. Temen e sotem e hapim me shembullin e nje njeriu qe i ka arytur te 70'tat dhe shpreson per nje jet akoma mashtruese apo siçe quajn te BUKUR!!.
Nese nje njeri burre, apo grua e jeton kete jete me fantazija, aspak duke mos u perkul para All-llahut, ateher ai apo ajo do shpresonte te shendroj moshen e saj mashtruese ne parajs, ja p.sh nese nje grua i aryne 70 vjet ç'deshiron:
Nje grua eshte ne te shtatedhjetat. A keni menduar ndonjehere se si dikush ne moshen e saj te vlersonte jeten e vet?. Nese do te perkujtonte diçka nga jeta e saj, sigurisht se do te ishte ''Sa çel e mshel syte''.
Ajo sigurishte se do te vereje se jeta e saj nuk ka qene edhe aq''e gjate''siç ka enderuar deri sa ka qen e re. Bile ndoshta kurr nuk i ka marre mendja se nje dite ajo do te plaket aq shume. Por tani, ajo eshte e habitur nga fakti se i ka arytur 70 vjet prapa. Me perpara, ajo as qe ka menduar se rinia dhe deshirat e saja do te kalojn aq shpejt.
Nese do te pyetje qe te tregoje per jeten e saj, rikujtimet e saja do te zgjasin vetem 5-6 ore tregim. Kjo eshte e tera qe ka mbetur nga siç thote ajo ishte ''jete e e gjate 70 vjete''
Mendja e njeriut, te rraskapitur nga mosha, eshte e kapluar me shume pyetje. Keto te vertete jane pyetje të rendësishme e per t’i shqyrtuar dhe per t’iu dhenë pergjigjen e vertete eshte qenesore te kuptohen te gjitha aspektet e jetes: “cili eshte qëllimi i kesaj jete qe kalon aq shpejt? Pse duhet te mbetem pozitiv me të gjitha problemet e lidhura me moshen? Çfarë do te sjell e ardhmja?
Përgjigjejet e mundshme të këtyre pyetjeve ndahen në dy kategorive të mëdha: në ato nga njerëzit që e besojnë Allahun dhe në ato nga jobesimtarët që nuk besojnë në Atë.
Dikush që nuk e beson Allahun do të mund të thoshte, “ E kam kaluar jetën time duke u marrë me kërkime të kota. I kam lënë 70 vjet prapa, por me ta thënë të drejtën, ende nuk e kam të qartë se për çfarë kam jetuar. Kur isha fëmijë, prindërit e mi kanë qenë qendra e jetës sime. Tërë lumturinë dhe kënaqësinë e kam gjetur në dashurinë e tyre. Më vonë, si e re, iu kam përkushtuar burrit dhe fëmijëve të mi. Gjatë asaj kohe, i kam vendosur para vetes shumë caqe për veten. Pas një kohe të caktuar ato caqe dhe qëllime i kisha arritur, dhe secila prej tyre ka qenë e përkohshme. Kur përjetoja suksesin, vazhdoja me arritjen e caqeve tjera dhe aq shumë më preokuponin saqë nuk kam menduar për kuptimin e vërtetë të jetës. Tani në të shtatëdhjetat, në qetësinë e pleqërisë, mundohem të gjej se çka ka qenë qëllimi i ditëve të mia të kaluara. A thua kam jetuar për njerëzit që i kam vetëm si mjegull në mendjen time? Për prindërit e mi? Për burrin tim që ka vdekur qëmoti? Apo për fëmijët të cilët i shoh shumë rrallë që tani i kanë familjet e veta? Jam e hutuar. E vetmja e vërtetë që tani e ndiej është afrimi i vdekjes. Së shpejti do të vdes dhe do mbetem një kujtim i zbehtë në kujtimet e njerëzve. Çfarë do të ndodhë pasandaj? Me të vërtetë nuk kam ide. Vetëm mendimi për të është i frikshëm!”
Me siguri ekziston arsyeja pse ajo ka rënë në gjendje aq të pashpresë. Kjo thjeshtë është për shkak se ajo nuk mund ta kuptojë se gjithësia, të gjitha qeniet e gjalla dhe qeniet njerëzore kanë qëllime të paracaktuara për t’i plotësuar në jetë. Këto qëllime ekzistojnë për faktin se çdo gjë është e krijuar. Personi inteligjent vëren se plani, dizajni dhe mençuria ekziston në çdo detaj të botës pafundësisht të larmishme. Kjo e tërheqë atë në njohjen e Krijuesit. Ai më tutje konkludon se, meqë të gjitha qeniet e gjalla nuk janë pasoja të ndonjë procesi të rastësishëm dhe të paparamenduar, të gjitha shërbejnë për qëllime të rëndësishme. Në Kur’an, në udhëzuesin e fundit të shpallur për të udhëzuar në rrugë e drejtë për humanizmin që ka mbijetuar si autentik, Allahu pandërprerë na përkujton qëllimin e jetës sonë, që ne tentojmë ta harrojmë, dhe e prandaj na thërret që të kemi mendjen dhe vetëdijen e pastër.
Ai është i cili krijoi qiejt e tokën brenda gjashtë dite (fazave), e Arshi (Froni) i Tij kishte qenë (më parë) mbi ujë, që t'ju sprovojë, se cili prej jush është më vepërmirë... (Hud: 7)
Ky ajet na jep kuptimin e plotë për qëllimin e jetës së besimtarëve. Ata e dinë se jeta është vendi ku ata provohen dhe sprovohen nga Krijuesi i tyre. Prandaj, ata shpresojnë se do të jenë të suksesshëm në këtë testim dhe se do të fitojnë vendin në parajsë dhe njëkohësisht edhe kënaqësinë e Allahut.
Sidoqoftë, për hir të qartësisë, duhet pasur parasysh një pikë të rëndësishme: ata që besojnë në “ekzistencën” e Allahut medoemos nuk kanë besim të vërtetë; ata nuk e vendosin besimin e tyre në Allah. Sot, shumë njerëz pranojnë se gjithësia është krijuar nga Allahu; por, ata pak e kuptojnë efektin e këtij fakti në jetën e tyre. Prandaj, ata nuk e bëjnë jetën ashtu siç do të duhej. Ajo që këta njerëz në përgjithësi e vlerësojnë si të vërtetë është se Allahu fillimisht krijoi gjithësinë por, siç besojnë ata, Ai e la gjithësinë të ekzistojë në mënyrë të pavarur.
Allahu, në Kur’an, tregon për këtë keqkuptim në ajetet vijuese:
Nëse ti i pyet ata: Kush i krijoi qiejt e tokën? Me siguri do të thonë: "All-llahu!" Thuaj: "All-llahut i qoftë lavdërimi!" Por shumica e tyre nuk dinë. (Lukman: 25)
Po nëse ti i pyet: Kush i krijoi ata, me siguri do të thonë: "All-llahu!" E si pra, i kthejnë shpinën? (Az-Zuhruf: 87)
Për shkak të këtij keqkuptimi, njerëzit nuk mund ta lidhin jetën e tyre me faktin se ata kanë Krijuesin. Kjo është arsyeja themelore pse çdo individ i zhvillon principet e tij/saj dhe vlerat morale të formuara brenda kulturës, bashkësisë dhe familjes së veçantë. Këto principe në të vërtetë shërbejnë si “udhërrëfyes jete” deri në vdekje. Njerëzit që mbështeten në vlerat e veta gjithmonë gjejnë ngushëllim në dëshirat e paramenduara se për çdo vepër të gabuar do të marrin dënim të përkohshëm në ferr. Përsiatjet e njëjta sugjerojnë se jeta e amshueshme në parajsë do të pasojë pas periodës së dënimit. Ky mentalitet padashur të largon nga frika e dënimit të rëndë në fund të jetës. Disa tjerë, nga ana tjetër, bile as që iu bien ndërmend kjo gjë. Ata thjeshtë janë të shkujdesur për botën e ardhshme dhe “mundohen ta shfrytëzojnë jetën e tyre sa më mirë”.
Mirëpo, thënia lartë është e pavërtetë dhe e vërteta është në kundërshtim me atë se çfarë ata mendojnë. Ata që shtihen se gjoja nuk janë të vetëdijshëm për ekzistencën e Allahut do të bien në dëshpërim të thellë. Në Kur’an, këta njerëz janë përshkruar me karakteristika si vijon:
Edhe atë që dinë nga jeta e kësaj bote, është dije e cekët, por ndaj jetës së përjetshme (ndaj Ahiretit) ata janë plotësisht të verbëruar (të pa interesuar). (Rum: 7)
E lusim All-llahun xh.sh qe te na mundsoje qe realitetin e kesaj Bote ta kuptojm ateher kur duhet ta kuptojm, sepse ndoshta neve kur do te na kujtohet do jet shum von AMIN WESELAMU ALEJKUM

prg:Hfz Zudi Fejzuli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR


Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 36
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
MesazhTitulli: Re: SHEMBULLI I KESAJ BOTE!!   SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptyFri 15 Oct 2010 - 7:47

merzi Allahu ju shperblefte vellah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator



Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
MesazhTitulli: Re: SHEMBULLI I KESAJ BOTE!!   SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! EmptySat 16 Oct 2010 - 0:01

gjithashtu edhe juve moter All-llahu ju shperbleft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content





SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty
MesazhTitulli: Re: SHEMBULLI I KESAJ BOTE!!   SHEMBULLI I KESAJ BOTE!! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SHEMBULLI I KESAJ BOTE!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mos u dëshpro,se pas kësaj jete ka një tjetër e pas kësaj dite me siguri vjen e reja
» Të përfitojmë nga hoxha i nderuar Dr. Shefqet Krasniqi Duke marrur parasysh që jemi afër kesaj feste "" disa këshilla se si duhet të qëndroj muslimani ndaj kësaj f...!!!
» Kurbani shembulli më i mirë i zemërgjërësisë.
» Hz. Esmaja shembulli I sakrificës dhe vetmohimit
» 2. Mos e dëshironi vdekjen ! - Seriali ''Shembulli im''

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: