islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar Empty
MesazhTitulli: Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar   Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar EmptyThu 28 Oct 2010 - 19:55

Cito :
Sulltan Mahmudi e kishte një skllav me emrin Ijaz. Një ditë bejlerët e pyetën Sulltanin:
Çfarë aftësie ka Ijazi që e bën më të çmuar nga të tjerët që merr një rrogë më shumë se tridhjet të tjerët.
Sulltan Mahmudi nuk I përgjigjet menjëherë kësaj pyetjeje. Pas disa ditëve, bashkë me bejlerët dalin në gjueti.Duke shkuar në gjueti shohin se pak përpara kishte qenë duke kapërcyer një kravan. Sulltan Mahmudi e thir njërrin nga bejlerët dhe i thotë:
Shko pyete, ta shohim se nga vejn karvani?
Beu shkon atje dhe pas disa minutave kthehet përsëri:
Zotëri karvani vjen nga rajoni I Reut.
Sulltan Mahmuti pyeti:
Po mire, nga është duke shkuar?Beu nuk mund t`I përgjigjet. Pastaj dërgon një tjetër :Edhe ai shkon dhe pas disa minutash kthehet dhe thotë:
Zotëri, po qenka duke shkuar për në Jemen. Sulltani pasi që e pyet se çfarë lloj ngarkese mbanë karvani, edhe ky nuk mund t`I përgjigjej. Edhe kësaj radhe çon një tjetër. Edhe ai kthehet , duke iu përgjigjur se janë duke mbajtur çdo lloj ngarkese. Pasi që Sulltani e pyeti se kur paskan nisur nga Reu edhe ky nuk mund t`i përgjigjej. Sulltani në të njëjtën mënyrë I dërgon të tridhjet bejlerët, por asnjëri nuk kthehet me informatat e duhura. Sulltani më në fund e thir Ijazin.

Ijaz shko e shihe se nga është duke ardhur ky karvan? Ijazi drejtohet kah Sulltani dhe I përgjigjet:
Zotëri, ngaqë e dija se do të merakoseni dhe do të informoheni në lidhje me karvanin, unë shkova dhe u interesova në lidhje me karvanin menjëherë sapo u shfaq. Karvani është duke ardhur nga rajoni I Reut dhe është duke shkuar për në Jemen. Si ngarkesë është duke i mbajtur këto mteriale, kaq kuaj dhe kaq deve janë gjithsej. Në karvan janë kaq nga ta janë të armatosur…
Ijazi e informoi Sulltanin rreth karvanit deri në hollësirat më të vogla. Kurse bejlerët e dëgjonin Ijazin me gojë hapur. Ijazi në lidhje me karvanin dhe më shumë informata se sa dhanë të tridhjetë bejlerët. Sulltani kthehet kah bejlerët dhe u thotë:
A e kuptuat tani se pse Ijazit I jap një rrogë që është sa rroga e tridhjetë personave . Siç mund ta shihni edhe kjo rrugë bile është pak për të.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sulltan Mahmudi dhe beu I tij I priviligjuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: