islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Shtepia eshte begati... EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Shtepia eshte begati... EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Shtepia eshte begati... EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Shtepia eshte begati... EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Shtepia eshte begati... EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Shtepia eshte begati... EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Shtepia eshte begati... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Shtepia eshte begati... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Shtepia eshte begati... EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Shtepia eshte begati... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Shtepia eshte begati... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Shtepia eshte begati... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Shtepia eshte begati... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Shtepia eshte begati... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Shtepia eshte begati... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Shtepia eshte begati... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Shtepia eshte begati... EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Shtepia eshte begati... EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Shtepia eshte begati... EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Shtepia eshte begati... EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Shtepia eshte begati... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Shtepia eshte begati... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Shtepia eshte begati... EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Shtepia eshte begati... EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Shtepia eshte begati... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Shtepia eshte begati... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Shtepia eshte begati... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Shtepia eshte begati... EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Shtepia eshte begati... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Shtepia eshte begati... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Shtepia eshte begati... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Shtepia eshte begati... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Shtepia eshte begati... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Shtepia eshte begati... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Shtepia eshte begati... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Shtepia eshte begati... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Shtepia eshte begati... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Shtepia eshte begati... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Shtepia eshte begati... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Shtepia eshte begati... EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Shtepia eshte begati...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Shtepia eshte begati... Empty
MesazhTitulli: Shtepia eshte begati...   Shtepia eshte begati... EmptyTue 2 Nov 2010 - 19:02

Shtepia eshte begati... Images?q=tbn:ANd9GcSry-KHmKfTsHramh9z6oIBKj_lRb1nABl-ktUdFWIiQ7pZHOQ&t=1&usg=__3gh6WY2J09kZIV9H3SpbAv70Ud4=

Allahu xh.sh thote:
''Allahu ua ka bere shtepite e juaja vendbanim''

Ibni kethiri rahimullah, gjate tefsirit te ketij ajeti thote:''Allahu xh.sh permende te mirat e Tij qe ja ka dhene robit te vet, prej ketyre eshte edhe qe eshte vende ku banojne, mbrohen dhe ne te cilet kan shum dobi''

Valle çdo te thote shtepia per ne? A nuk eshte shtepija ku ne hame, pime, flejme, pushojme dhe kemi mardhenje bashkshortore..!? A nuk eshte vende ku ne tubohemi me faamiljet tona, qajme hallin e njeri-tjetrit. A nuk eshte vende ku mbrohet gruaja!!

Ndersa Allahu xh.sh ne nje Ajet tejeter thote:
''Dhe rini ne shtepite tuaja dhe mos shfaqni bukurin tuaj''
Nese i shiqon ata njerz qe nuk kan shtepi, nuk kane streh mby koke, te cilet jetojne rrugeve apo neper parqe, ose nese shiqon jeten e atyre te cilet zhvendosen me dhune nga shtepit e veta dhe marin statusin e refugjatit, dhe imagjinoe se si jetojne nepr kampe. Cfar jete bajne ata ne ato kampe te mallkuara..!?. Ateher e kupton shum mire begatin shtepis dhe vleren qe posedon ajo. Ose ndalu dhe imagjino pake ata njerz te cilet kur i pyet se ku keni banimin ata te perhgjegjen:''Nuk kam vendeqendrim te caktuar, nje dite flej tek filani, diten tjeter ne kafeteri, ne parke ose ne bregdet;rrobat gjithmone i mbeje me vete.

Allahu xh.sh hebrejte prej fisit Benu Nadir i denoi duke ua marur keto begati, dhe duke i nxjerur prej shtepive te tyre. E tregon kete duke thene:
'' Ai është që në dëbimin e parë i nxori prej shtëpive të tyre ata nga ithtarët e librit, të cilët nuk besuan. Ju nuk menduat se ata do të dalin, e ata menduan se fortifikatat e tyre do t'i mbronin prej ndëshkimit të All-llahut, po All-llahu u erdhi atyre nga nuk e kishin menduar dhe në zemrat e tyre hodhi frikën ashtu që me duart e veta dhe me duar të besimtarëve rrëzonin shtëpitë e veta; pra merrni përvojë o ju të zotët e mendjes (El Hasher,2).
Pra shtepija eshte gjithçka andaj eshte e rruges qe edhe na ti permbushim detyrat e shtepis deri diku.Te mirembajme shtepin duke e pastruar, duhet qe gjithmone duhet te jet e paster e keshtu me radhe

Prg:
Subhan'Allah

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shtepia eshte begati... Empty
MesazhTitulli: Re: Shtepia eshte begati...   Shtepia eshte begati... EmptyThu 4 Nov 2010 - 19:43

Eselamu alejkum,vellah Allahu te shperblefte per kete postim.

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Shtepia eshte begati... 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shtepia eshte begati...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: