islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
69 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 69 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty96%Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty0%Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty0%Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty0%Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty1%Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty2%Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Përmbushja e të drejtave të musafirit dhe durimi në fatkeqësi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi Empty
MesazhTitulli: Përmbushja e të drejtave të musafirit dhe durimi në fatkeqësi   Përmbushja e të drejtave të musafirit  dhe durimi në fatkeqësi EmptySun 11 Apr 2010 - 9:08

El-Esmai rrëfen: “Unë dhe një shok dolëm në shkretëtirë dhe e humbëm rrugën.Më vonë kaluam pranë një tende dhe i përshëndetëm banorët e saj me selam. Selamin na ktheu një grua. Ajo pyeti se kush ishim. Ne i thamë se kishim humbur rrugën dhe se ishim gëzuar që gjetëm banorët këtu. Ajo na hodhi një sfungjer për t`u ulur dhe tha që të prisnin derisa të kthehej biri i saj , Akili. Më vonë kur e ngriti derën e tendës, e pa se po afrohej një kalorës. Ajo papritmas u shprehë: “ O Allah! Unë kërkoj shpëtim për vizitorin që po vjen, sepse deveja është e birit tim, mirëpo ai nuk është në deve. Kalorësi erdhi tek ajjo dhe i tha: “ O nëna e Akilit, Allahu ua kompenzoftë humbjen”

Ajo tha: “Mjerë për juve. A ka vdekur biri im, Akili?” Ai tha: “Po” Ajo pyeti: “Si?” Ai u përgjigj: “Atë e kishin rrethuar devetë dhe u detirua të kërcejë në pus.” Ajo i tha: “Zbrit nga deveja që të më ndihmoni t`i përmbushi të drejtat e mysafirëve.” Ajo i dha një dele, të cilin e preu dhe e pjeku për neve. Kur mbaruam të ngrënit, ajo doli dhe tha: “A dinë dikush prej jush ndonjë pjesë nga Kur`ani? “ Unë thash: “Po.” Ajo tha: “Lexo, disa ajete të cilat mund t`i përdori për ngushllim. Unë i thash: “Allahu i Lartësuar ka thënë në Librin e Tij: “Ne do t`ju sprovojmë me ndonjë frikë, me uri, me ndonjë humbje nga pasuria e nga jeta edhe nga frytet, po ti jepu myzhde durimtarëve. Të cilët , kur i godet ndonjë e pakëndëshme thonë: “Ne jemi të Allahut dhe ne vetëm tek Ai kthehemi!” Të tillët janë që te Zoti i tyre kanë bekime e mëshirë dhe të tillë janë ata të udhëzuarit në rrugën e drejtë.” (El-Bekare: 155-157).

Ajo tha: A ka ajet si ky në Librin e Allahut? “ Unë thash: “Pasha Allahun, Allahu thotë kështu në Kur`an.” Ajo tha paqja qoftë mbi ju dhe filloi të fal namaz vullnetar. Pastaj shtoi: “ Ne jemi të Allahut dhe ne vetëm tek Ai kthehemi! Unë pres shpërblim nga Allahu për humbjen e Akilit.” Ajo e përsëriti këtë tri herë, pastaj tha: “Oallah! Unë bëra ashtu siç më urdhëruat, kështu që më jep atë që më premtove.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Përmbushja e të drejtave të musafirit dhe durimi në fatkeqësi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fat apo fatkeqësi? (Tregim)
» Liria e të drejtave të çmenduris
» Pertacia ,fatkeqësi bashkëkohore..
» Vazhdon kufizimi i të drejtave të muslimanëve Rohing
» Durimi i një nëne

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: