islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun Empty
MesazhTitulli: Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun   Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 28 Nov 2010 - 18:00

Nga: Iblisi (shejtani)
Për: NjëriunI saw you yesterday as you began your daily chores.
Të kam parë dje që kur ke filluar punët tua të përditshme.

You awoke without kneeling to pray Fajr.
Je zgjuar pa u gjunjëzuar për t'a falur Sabahun.

As a matter of fact, you didn't even say Bismillah before your meals, or pray Isha before going to bed last night.
Them sinqerisht, ti as që ke thënë Bismilah para ngrënjës së ushqimit, dhe as që e ke falur Jacinë para se të flish.

You are so unthankful, I like that about you.
Ti je aq jofalenderues, unë këtë e pelqej për ty.

I cannot tell you how glad I am that you have not changed your way of living,
Unë uuk mund ta përshkruaj se sa i lumtur jam që ti nuk e ke ndryshuar mënyrën e jetesës,

Fool, you are mine.
Budalla, ti je i imi.

Remember, you and I have been going steady for years, and I still don't love you yet.
Mbaje ne mend, unë dhe ti kemi kaluar mirë me vite, dhe unë akoma nuk të dua (të urrej).

As a matter of fact, I hate you, because I hate Allah.
Them sinqerisht, unë të urrej ty, sepse e urrej Allahun.

I am only using you to get even with Allah.
Unë vetëm po të shfrytëzoj që të jem i barabart me Allahun.

He kicked me out of heaven, and I'm going to use you as long as possible to pay him back.
Ai më nxorri nga parajsa, dhe unë do të të shfrytëzoj ty sa më gjatë që është e mundur për t'iu hakmarrë.

You see, Fool, ALLAH LOVES YOU and HE has great plans in store for you.
E sheh, budalla, ALLAHU TË DON TY dhe AI ka plane të mrekullueshme për ty.

But you have yielded your life to me, and I'm going to make your life a living hell.
Por ti mua ma ke dorëzuar jetën tënde, dhe unë do të ta bëj jetën tënde ferr për të jetuar.

That way, we'll be together twice.
Në atë mënyrë, ne prap do të jemi sëbashku.

This will really hurt Allah.
Kjo me të vërtet do ta lëndoj Allahun.

Thanks to you, I'm really showing Him who's boss in your life with all of the good times we've had.
Duke t'u falenderuar ty, unë me të vërtet po i tregoj Atij se kush është shef në jetën tënde me gjithë qaste të mira që ne kemi kaluar.

We have been watching dirty movies, cursing people out, stealing, lying, being hypocritical, fornicating, overeating, telling dirty jokes, gossiping, being judgmental, back stabbing people, disrespecting adults, and those in leadership positions, no respect for the Mosque, bad attitudes.
Ne kemi shikuar filma të pistë, kemi shar njërzit, kemi vjedhur, gënjyër, duke u bërë hipokritë, duke bërë mekate, duke ngrën tepër, duke treguar shaka të ndryera, duke përgojuar, duke qenë gjykues, duke i tradhëtuar njërzit, nuk respektuam të rriturit dhe ata në pozita udhëheqëse, nuk kemi patur respekt për xhamitë, dhe kemi pas qendrime të këqija.

SURELY you don't want to give all this up.
SIGURISHT që ti nuk do t'ia kthesh shpinën këtyre punëve.

Come on, Fool, let's burn together forever.
Eja, budalla, të digjëmi sëbashku përgjithmonë.

I've got some hot plans for us.
Unë kam plane shumë të mira për ty.

This is just a letter of appreciation from me to you.
Kjo është vetëm një letër mirënjohjeje nga unë për ty.

I'd like to say 'THANKS' for letting me use you for most of your foolish life.
Dua të të them 'FALEMINDERIT' që më ke lejuar të t'a shfrytëzoj shumicën e jetës tënde të marrë.

You are so gullible, I laugh at you.
Je aq i mashtruëshëm, po me qeshet me ty.

When you are tempted to sin, you give in HA HA HA, you make me sick.
Kur je shtyrë për mekat, ti ke qeshë HA HA HA, më ke mërzitur.

Sin is beginning to take its toll on your life.
Mëkati ka filluar ta marr shpërblimin e vet në jetën tënde.

You look 20 years older, and now, I need new blood.
Ti dukesh 20 vjet më i vjetër, dhe tash, unë kam nevojë për gjakë të freskët.

So go ahead and teach some children how to sin.
Kështu që vazhdo dhe mësoju fëmijëve se si bëhet mekati.

All you have to do is smoke, get drunk or drink while under-aged, cheat, gamble, gossip, fornicate, and live being as selfish as possible.
E gjitha qka duhet bësh është të pish duhan, të pijhesh, ose pi gjatë rinisë, gënje, rreziko, përgojo, kurvërohu, dhe jeto duke u bërë sa më vetjak.

Do all of this in the presence of children and they will do it too.
Bëje këtë në prani të fëmijëve dhe ata do ti bëjnë ato.

Kids are like that.
Fëmijët jani asi soji.

Well, Fool, I have to let you go for now.
Mirë, budalla, tash më duhet të të lëshoj.

I'll be back in a couple of seconds to tempt you again.
Unë do të kthehem pas pak sekondave që prap të të joshi.

If you were smart, you would run somewhere, repent for your sins, and live for Allah with what little bit of life that you have left. It's not my nature to warn anyone, but to be your age and still sinning, it's becoming a bit ridiculous.
Sikur të ishe i menqur, do të ikje diku, që të pendohesh për mëkatet tuaja, dhe jeto për Allahun me atë pak jetë që të ka mbetur. Nuk është natrya (puna) ime që t'a paralajmëroj askë, vetëm se të jem moshatari i yti që të fus në mëkate, kjo është duke u bërë pak qesharake.

Don't get me wrong, I still hate you.
Mos më keqkupto, unë akoma të urrej.

IT'S JUST THAT YOU'D MAKE A BETTER FOOL FOR ALLAH.
E TËRA ËSHTË QË TI TË MBETESH NJË BUDALLA MË I MIRË PËR ALLAHUN.PS: If you really love me, you won't share this letter with anyone.
PS: Nëse më dashuron mua, ti nuk do ta ndash këtë letër me të tjerët.'O Zoti yne! Na i zbut zemrat, na e shnderro tmerrin

e brengave ne hare, na trimero kur na kaplon frika''O Zoti yne! Freskoii shpirtrat tane me bindje

te paluhatshme dhe shuaje prushin e shpirtrave,

te ndezur nga trazimet, me ujin e besimit'
'O Zoti yne! largoje prej nesh merzine dhe pikellimin,

lesho mbi syte tane, te frikesuar, siguri, mbi shpirtrat

e shqetesuar, qetesi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtesi''O Zot! Mundesoji syve te mi ta shohin Driten

Tende dhe te humburve ta gjejne rrugen e drejte''O Zot! Shuaji pershperitjet e zerit te se keqes,

prej nesh, dhe largo nga ne çdo gje qe

shpie ne pesimizem dhe ne shkaterrim''O Zot i Madh! Na bej prej atyre qe frikesohen vetem

prej Teje dhe prej asgjeje tjeter, e mos na bej prej

atyre qe frikesohen nga çdo gje tjeter perveç Teje'
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun Empty
MesazhTitulli: Re: Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun   Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 28 Nov 2010 - 18:23

Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun 483844

Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun 208976

Allahu te shperblefte per kete postim moter e nderuar!
Zoti na mbrojte nga kurthat e te mallkuarit.amin...

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun Empty
MesazhTitulli: Re: Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun   Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptySun 28 Nov 2010 - 21:25

Allahu ju shperbelft per kete postim shuem psotim i mire e ndreqa ne gjuhen shqipe me ngjyre te zeze per me u dallu nga Anglishtja.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun Empty
MesazhTitulli: Re: Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun   Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 29 Nov 2010 - 8:36

esselam alejkum mire ia ke boh vlla ``Admin``
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun Empty
MesazhTitulli: Re: Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun   Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun EmptyMon 29 Nov 2010 - 10:41

Selamu Alejkum Motrushe Allahu ju shperblefte per kete teme qe e keni sjelle ne Forume Allahu na ruajte t'gjithve nga shejtani i mallkuar ja po e ceki nje Dua lidhure me kete temeKa qene nje dijetare me Emrin Muhamed Bin Vasi i cili per çdo dite pas sabahut eshte lutur me nje dua te veçante per ta ruajtur Allahu nga djalli i mallkuar:
“O Zot ti na e ke derguar neve nje armik i cili na i di te metat tona, ai na sheh neve dhe fisi i tij, perderisa ne nuk e shohim ate. O Zot deshpero ate nga ne ashtu siç e deshperove ate nga meshira jote. Humbja shpresen nga ne ashtu siç ja humbe shpresen nga falja Jote. Largo ate nga ne aq sa eshte ai larg faljes sate dhe xhenetit tend. Bismilahi Rrahmani Rrahim ne emer te Zotit te shtat qiejve , ne emer te Zotit te Arshit te madh.


E nje dite duke shkuar ne gjami ne namaz te sabahut i ka dalur Iblisi para ne forme te njeriut dhe i ka thene Alimit: shume po me rendon me kete dua qe po e bene, a bon me lan ti kete dua mos mu lut me te dhe mos me ja mesuar askujt e une ta japi besen se kam me te lan te lire dhe nuk kam me te bere ves e as nuk kam me te derguar ne mekate?
Dijetari ia ktheu: jo nuk bon me lene, kam mu lutur me te dhe kam me ua mesuar të tjereve e ti vepro çka te duash.

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun Empty
MesazhTitulli: Re: Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun   Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nga :Iblisi (shejtani ) Per : Njeriun
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: