islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
57 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 57 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty96%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty0%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty0%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty0%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty1%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty2%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 **Falënderimi i një Zonje me Shami**

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous



**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
MesazhTitulli: **Falënderimi i një Zonje me Shami**   **Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 30 Nov 2010 - 9:04

Dielli ndriçonte si çdo hertjetër e rrezet e tija depërtonin edhe në dritaren e autobusit sikur të ishin bërë gati tamam për ndriçim të ndonjë skene filmi.



Udhëtarët hynin në autobus secili me disponimin e tij por se ç’më bëri përshtypje hyrja e një zonje me shami e cila mezi po barte valixhet e prapa i qëndronte një student që i kishte dalë në ndihmë zonjës me shami për të bartur valixhet deri tek autobusi. Gjersa zuri vend zonja gati se gjithë kishin hedhur vështrimin tek ajo dhe me nënvetëdije po prisnin rehatin e saj.



Gjersa zonja me shami po ulej një zonjë nga mbrapa po e vështronte me nënçmim, se si zonjës me shami iu deshtë gjithë ajo kohë të ulej dhe rehatoj.



Kur tamam u ul, sërish u ngrit zonja me shami dhe po shkonte tek karriget mbrapa për t’i dhënë dy ëmbëlsira studentit që i kishte ndihmuar rreth valixheve. Tani sërish vëmendja e udhëtarëve u përqendrua tek zonja me shami. Kësaj zonje nuk i mjaftuan me qindra falënderime dhe urata që i dha këtij studenti për pak bartje të valixheve që nuk i ka kushtuar ndonjë mund të madh studentit, por që t’ia kthej shumë më shumë u deshtë që t’ia jepte edhe ato biskota që kishte pasur në çantën e saj prej një zonje tipike shqiptare e myslimane.



Mbi të gjitha duhej të ngrihej dhe të shkonte mbrapa ndërkohë që mezi u rehatua në karrige ndërkohë që mosha ia lejonte që një gjë të tillë të mund ta bënte duke e ftuar atë që t’i merrte, por jo ajo nuk e bëri ajo shkoi dhe ia dha dy një për të dhe një për shoqëruesen e tij e ndërkohë që të tjerët mbanin vështrimin vëngër mbi të sikur po bënte diçka keq. Gjatë udhëtimit e sipër gjersa shumë mirë po dëgjonim programin e radios një telefonat e prishi këtë atmosferë.



Tani zëri i vetëm që dëgjohej ishte i zonjës nga mbrapa që në fillim e shikonte me nënçmim zonjën me shami. Gati i gjithë autobusi u familjarizua me problemin e saj banal që e shtjelloj deri në fund me zërin më të lart të mundshëm nga frika se mos ndoshta po ngelet kush pa dëgjuar. Sa e tmerrshme! Mua më trishton cingërima e telefonit në publik dhe nëse detyrohem të flasë, maksimalisht mundohem të flasë me zë të ulët dhe shkurt. Ndërkohë që dikush si ajo fare nuk brengosej për një shfaqje të tillë të lirë.



Diku iu afruar stacionit të ndaljes vazhdimisht më ngeli në kokë gjesti i zonjës me shami (një nëne apo gjyshe shqiptare, myslimane). Vetëm vështrimi i saj të ngjallte kujtim për gjyshet dhe nënat shqiptare që në ditët e sodit nuk ngjajnë më të tilla.



Nuk më la përshtypje kjo që thash më lart sa që kjo ngeli më shumë detaj, sa më la mbresë fakti që për një shërbim kaq të vogël ndjehu përgjegjësi që ta shpërblej djalin me qindra urata dhe në fund edhe me dhuratë.



Sa herë na ndodh që t’ua lirojmë vendin disa njerëzve të cilët më pas u duket vetja si të ishin ‘movie star’ sa që nuk të shikojnë me sy dhe mezi nxjerrin nga goja një fjalë ‘Faleminderit’ madje për ironi se shumë e gjatë u duket sot edhe në të folur të thonë ‘flm’.



Vërtet ne kemi ngelur shumë mbrapa me kulturë aq mbrapa sa nuk po i arrijmë gjyshet tona. A na ka ndodhur që për një shërbim kaq të thjeshtë të ndjejmë obligim që të falënderojmë dhe urojmë njerëzit kaq shumë si kjo zonjë ?!!!



A na ka shkuar ndonjëherë ndërmend një gjë e tillë ?!!! Faleminderit që e lexuat. Zoti ju dhëntë çdo të mirë për çdo fjalë që e keni lexuar dhe që rreth saj keni reflektuar. Faleminderit shumë, jashtëzakonisht shumë. Faleminderit !!!



A u ndihtë mirë nga ky falënderim ?!!! Vërtet larg nga kjo, a mendojmë për një falënderim tjetër atë më qenësorin e njeriut të urtë dhe të zgjuar, Falënderimin për më meritorin për Zotin e Vetëm. “Ashtu që ata të hanë nga ata fruta dhe nga çka prodhojnë vetë duart e tyre. A i gëzojnë këto dhe nuk falënderojnë?” ( Kur’an; 36: 35.)



Muhammedi a.s. thotë: “Kush nuk falënderon njerëzit nuk falënderon Zotin”. Nuk bëhet kiameti pse ti je prishur, nuk bëhet kiameti pse ti je mos falënderues. Allahu çdo herë dërgon shembuj të tillë që zbusin zemrat tona. Falënderimi i takon All-llahut, Zotit të botëve! (Kur’an, 1: 2.)



Thuaju edhe besimtareve të ndalin shikimet e tyre, të ruajnë pjesët e turpshme të trupit të tyre, të mos zbulojnë stolitë e tyre përveç atyre që janë të dukshme, le të vejnë shamitë mbi krahrorin e tyre dhe të mos ua tregojnë bukuritë e tyre askujt përveç burrave të vet, babajve të vet ose babajve të burrave të vet, djemve të vet ose djemve të burrave të vet, vëllazërve të vet ose djemve të vëllezërve të vet, apo djemve të motrave të veta, ose grave të tyre (që u përmenden) dhe robreshave, të cilat i kanë në pronësinë e tyre, ose shërbetorëve nga meshkujt të cilët nuk ndiejnë nevojë për femrat ose fëmijët nuk kanë arritur pjekurinë për gra. Le të mos kërcasin me këmbët e tyre për të zbuluar fshehtësinë nga stolitë e tyre. Pendohuni të gjithë te All-llahu, o besimtarë, në mënyrë që të gjeni shpëtim. Nur 31.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
**Falënderimi i një Zonje me Shami**
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sexhde falenderimi në Fifa 2013
» Falenderimi i takon All-llahut xh.sh. Mëshiruesit Mëshirbërësit...!
» Falënderimi për të cilin bëri tridhjet vjet teube!!1
» Falenderimi dhe lavderimi i takon All-llahut xh.sh.qe me plotesoi enderren me te rendesishme qe kisha ne jete:"Te Mbulohem" InshAll-llah All-llahu ua ploteson enderrat te gjitha motrave muslimane(Amin)
» Bashkohen për shami

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: