islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 **Falënderimi i një Zonje me Shami**

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
MesazhTitulli: **Falënderimi i një Zonje me Shami**   **Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 30 Nov 2010 - 9:04

Dielli ndriçonte si çdo hertjetër e rrezet e tija depërtonin edhe në dritaren e autobusit sikur të ishin bërë gati tamam për ndriçim të ndonjë skene filmi.Udhëtarët hynin në autobus secili me disponimin e tij por se ç’më bëri përshtypje hyrja e një zonje me shami e cila mezi po barte valixhet e prapa i qëndronte një student që i kishte dalë në ndihmë zonjës me shami për të bartur valixhet deri tek autobusi. Gjersa zuri vend zonja gati se gjithë kishin hedhur vështrimin tek ajo dhe me nënvetëdije po prisnin rehatin e saj.Gjersa zonja me shami po ulej një zonjë nga mbrapa po e vështronte me nënçmim, se si zonjës me shami iu deshtë gjithë ajo kohë të ulej dhe rehatoj.Kur tamam u ul, sërish u ngrit zonja me shami dhe po shkonte tek karriget mbrapa për t’i dhënë dy ëmbëlsira studentit që i kishte ndihmuar rreth valixheve. Tani sërish vëmendja e udhëtarëve u përqendrua tek zonja me shami. Kësaj zonje nuk i mjaftuan me qindra falënderime dhe urata që i dha këtij studenti për pak bartje të valixheve që nuk i ka kushtuar ndonjë mund të madh studentit, por që t’ia kthej shumë më shumë u deshtë që t’ia jepte edhe ato biskota që kishte pasur në çantën e saj prej një zonje tipike shqiptare e myslimane.Mbi të gjitha duhej të ngrihej dhe të shkonte mbrapa ndërkohë që mezi u rehatua në karrige ndërkohë që mosha ia lejonte që një gjë të tillë të mund ta bënte duke e ftuar atë që t’i merrte, por jo ajo nuk e bëri ajo shkoi dhe ia dha dy një për të dhe një për shoqëruesen e tij e ndërkohë që të tjerët mbanin vështrimin vëngër mbi të sikur po bënte diçka keq. Gjatë udhëtimit e sipër gjersa shumë mirë po dëgjonim programin e radios një telefonat e prishi këtë atmosferë.Tani zëri i vetëm që dëgjohej ishte i zonjës nga mbrapa që në fillim e shikonte me nënçmim zonjën me shami. Gati i gjithë autobusi u familjarizua me problemin e saj banal që e shtjelloj deri në fund me zërin më të lart të mundshëm nga frika se mos ndoshta po ngelet kush pa dëgjuar. Sa e tmerrshme! Mua më trishton cingërima e telefonit në publik dhe nëse detyrohem të flasë, maksimalisht mundohem të flasë me zë të ulët dhe shkurt. Ndërkohë që dikush si ajo fare nuk brengosej për një shfaqje të tillë të lirë.Diku iu afruar stacionit të ndaljes vazhdimisht më ngeli në kokë gjesti i zonjës me shami (një nëne apo gjyshe shqiptare, myslimane). Vetëm vështrimi i saj të ngjallte kujtim për gjyshet dhe nënat shqiptare që në ditët e sodit nuk ngjajnë më të tilla.Nuk më la përshtypje kjo që thash më lart sa që kjo ngeli më shumë detaj, sa më la mbresë fakti që për një shërbim kaq të vogël ndjehu përgjegjësi që ta shpërblej djalin me qindra urata dhe në fund edhe me dhuratë.Sa herë na ndodh që t’ua lirojmë vendin disa njerëzve të cilët më pas u duket vetja si të ishin ‘movie star’ sa që nuk të shikojnë me sy dhe mezi nxjerrin nga goja një fjalë ‘Faleminderit’ madje për ironi se shumë e gjatë u duket sot edhe në të folur të thonë ‘flm’.Vërtet ne kemi ngelur shumë mbrapa me kulturë aq mbrapa sa nuk po i arrijmë gjyshet tona. A na ka ndodhur që për një shërbim kaq të thjeshtë të ndjejmë obligim që të falënderojmë dhe urojmë njerëzit kaq shumë si kjo zonjë ?!!!A na ka shkuar ndonjëherë ndërmend një gjë e tillë ?!!! Faleminderit që e lexuat. Zoti ju dhëntë çdo të mirë për çdo fjalë që e keni lexuar dhe që rreth saj keni reflektuar. Faleminderit shumë, jashtëzakonisht shumë. Faleminderit !!!A u ndihtë mirë nga ky falënderim ?!!! Vërtet larg nga kjo, a mendojmë për një falënderim tjetër atë më qenësorin e njeriut të urtë dhe të zgjuar, Falënderimin për më meritorin për Zotin e Vetëm. “Ashtu që ata të hanë nga ata fruta dhe nga çka prodhojnë vetë duart e tyre. A i gëzojnë këto dhe nuk falënderojnë?” ( Kur’an; 36: 35.)Muhammedi a.s. thotë: “Kush nuk falënderon njerëzit nuk falënderon Zotin”. Nuk bëhet kiameti pse ti je prishur, nuk bëhet kiameti pse ti je mos falënderues. Allahu çdo herë dërgon shembuj të tillë që zbusin zemrat tona. Falënderimi i takon All-llahut, Zotit të botëve! (Kur’an, 1: 2.)Thuaju edhe besimtareve të ndalin shikimet e tyre, të ruajnë pjesët e turpshme të trupit të tyre, të mos zbulojnë stolitë e tyre përveç atyre që janë të dukshme, le të vejnë shamitë mbi krahrorin e tyre dhe të mos ua tregojnë bukuritë e tyre askujt përveç burrave të vet, babajve të vet ose babajve të burrave të vet, djemve të vet ose djemve të burrave të vet, vëllazërve të vet ose djemve të vëllezërve të vet, apo djemve të motrave të veta, ose grave të tyre (që u përmenden) dhe robreshave, të cilat i kanë në pronësinë e tyre, ose shërbetorëve nga meshkujt të cilët nuk ndiejnë nevojë për femrat ose fëmijët nuk kanë arritur pjekurinë për gra. Le të mos kërcasin me këmbët e tyre për të zbuluar fshehtësinë nga stolitë e tyre. Pendohuni të gjithë te All-llahu, o besimtarë, në mënyrë që të gjeni shpëtim. Nur 31.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
**Falënderimi i një Zonje me Shami**
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: