islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! Empty
MesazhTitulli: Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!!   Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! EmptyFri 10 Dec 2010 - 17:24

-Falenderimet i qofshin per Sunduesin e gjithsise Allahun xh.sh.
Salavatet tona qoshin per te derguarin tone me te dashur Muhamedin a.s,familjen ,shoket dhe gjithe ndjekesit e sunetit te tij deri ne diten e fundit te kesaj bote.Te nderuar xhemat!

Allahu xh.sh prej se krijoi qiejte dhe token dalloi kater muaj nga i gjithe viti ,beri kater prej tyre te shenjte,te bekuar.Nje nga ata muaj te bekuar eshte edhe muaji ne te cilin jemi duke e jetuar,muaji Muharem i cili ndryshe quhet edhe si shehrullah-muaj i Allahut.
Ne kete muaj cdo veper te mire qe bejme na shumfishohet shperblimi ,por edhe cdo gjunah qe bejme ne kete muaj konsiderohet shume gjunahe.
Ne kete muaj gjindet nje dite e cila ,ka rendesi shume te madhe nji dite e bekuar ,Ajo eshte dita e Ashuras.Pra dita e dhjete e muajit muharem eshte dita e ashurase,e ka mar emrin nga numri dhjete qe ne arabisht eshte ashrun-10.

Rendesia e kesaj dite shihet nga theniet e Muhamedit a.s.

Nga Ibni Abasi r.a transmetohet i cili thote:
"Pejngamberi a.s pasi qe beri emigrimin prej Mekes ne Medine kishte pare cifutet duke agjeruar diten e Ashures dhe ju kishte thene:"C'eshte kjo?Ata thane:Kjo eshte dita e mire ,dite ne te cilen Allahu xh.sh i kishte shpetuar Beni Israilet nga armiku i tyre dhe per kete kishte agjeruar Musa a.s -agjerim falenderimi.Pejngamberi a.s u tha:Une kam me shume prioritet per Musan a.s ,se sa ju,agjeroi ai dhe urdheroi qe te agjerohet".

Vlera e agjerimit te ashurase:

Transmetohet nga Ibni Abasi r.a se Pejngamberi a.s pasiqe kishte filluar te agjeroj diten e ashures Sahabet i thane:Kete dite e madhrojne cifutet dhe krishteret,e Pejngamberi a.s u tha:
"Agjeroni diten e ashures ,dhe dalloni agjerimin nga cifutet duke agjeruar nje dite para saj dhe nje dite pas saj".

Nga ky hadith i Pejngamberit a.s qartazio na behet me dije se eshte mustehab qe dites se Ashures t'i bashkangjitet dita e 9 ose dita e 11 e e muajit Muharem.Me qellim qe ne ibadetet tona te mos pergjasojme me ithtaret e feve tjera.

Shperblimi i agjerimit te ashures:

"Pejngamberi a.s eshte pyetur per vleren e agjerimit te ashures dhe ka thne:"Agjerimi i ashures i mbulon mekatet e vitit te kaluar".

Per veq agjerimit ne ditet e ashures eshte mire t' shpeshtojme ibadetin tone,dhikrin ,leximin e kur-anit ,namazeve vullnetare ,sadakase etj.

- Lus Allahun e Madheruar qe te na bekoje ne kete muaj te bekuar e sidomos ne kete dite te shenuar diten e ashures.
Dhe cdo ibadet tonin qe do bejme ne keto dite te rendesishme Allahu na i pranofte dhe shperblimin na shumefishofte.amin
prg.Burim sherifi

per:Forumin.Islamieshtedrit.com


Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dita e Ashuras dhe rendesia e saj-(hudbe)!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: