islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
66 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 66 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty96%ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty0%ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty0%ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty0%ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty1%ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty2%ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 ILAÇI ME I RI ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI


Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR Empty
MesazhTitulli: ILAÇI ME I RI ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR   ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR EmptyThu 28 Apr 2011 - 14:48

Dr. Halid Faik el-‘Ubejdi


KUR’ANI, FARMACIA DHE
TRAJTIMI I SËMUNDJEVE


- Këshilla Kur’anore dhe profetike për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve

- Përshkrime të shumë bimëve mjeksore dhe bimëve që mund të ndihmojnë në shërimin dhe parandalimin e mjaft sëmundjeve

- Shprehitë e një mënyrë jetese të shëndetshme


Perkthyes:
Afet Beadini

Boton Sh.B.Thesari – Gostivar

Se shpejti ne shitje.......

Nje pjese nga ky liber



ILACI ME I RI – ILACI KURANOR





3-PËRFITIMET SHËNDETËSORE

Duke e përshkruar këtë, Allahu thotë në librin e Tij me urtësi:
“Dhe (përkujtoju njerëzve) atë ditë, kur në secilin popull do të sjellim dëshmitar kundër tyre, e ty të sjellim dëshmitarë kundër atyre. Ne ty ta shpallëm librin sqarim për çdo send, udhëzim e mëshirë dhe myzhde për muslimanët. " (An-Nahl, 89)


Kështu, Kur’ani është sqarim për çdo send, udhëzim e mëshirë për të gjitha gjërat, shërim dhe shpëtim; në të ndodhen edhe lajmet e mira rreth fitores së këtij besimit, lajmet e gëzuara rreth Xhenetit, të cilat e kanë mahnitur shkencën, dhe kjo mahnitje i shtyu shumë prej tyre të merren me atë, ashtu siç tha Profeti a.s. në hadithin që e përmendëm në fillim të kësaj serie të 15 librave.
Prandaj, shumë prej tyre i janë drejtuar Kur'anit si burim zbulimesh. Ekspertët e insekteve e kanë të njohur se bardhësia në shirit grade - glaukom16, është shkaktuar nga presioni në rritje në sy si rrjedhojë e ndryshimeve emocionale të shkaktuara nga emocionet e mendore, për shkak të pikëllimit të madh, dhe kjo po ndodh përsëri si produkt i presionit të gjakut. Në lidhje me këtë kemi gjetur në Kur'an një dëshmi duke e lexuar rrëfimin për historinë e Jakupit a.s. dhe të birit të tij, Jusufit a.s, në Suren Jusuf, në të cilën thuhet:

Dhe, ua ktheu shpinën e tha: "O dëshpërim i im për Jusufin, dhe nga pikëllimi iu zbardhën të dy sytë, po i përmbajtur (nga pikëllimi). ". (Jusuf, 84)


Kuptimi i kësaj është se kur Jakubi a.s, mësoi për humbjen e të birit, u sëmurë, u trishtua, u pikëllua dhe duke qarë intensivisht, në mënyrë që ajo ishte shkak që për këtë t’i mblidhej bardhësia në sy dhe të verbohej.

Organizata botërore e shëndetësisë vlerëson se sot në botë nga Glaukoma vuajnë 13.5 milionë njerëz.
fotot ///////////////////////////////////// fq 28

Studimit të këtij ajeti i është përkushtuar një mjek egjiptian duke na zbuluar se uji i lëngët nga e cila është trajtuar lëngu i bardhë posedon përbërje të njëjtë kimike si djersa njerëzore, ose djersa nga trupi. Kjo ide ka lindur në bazë të rrëfimit rreth Jusufit a.s. Pikëllimi i madh e trishtoi babain e tij Jakubin a.s., dhe kështu nga pikëllimi për djalin e humbur sytë e tij u verbëruan duke qarë. Kur Jusufi erdhi në një pozitë të lartë dhe kur u takua me vëllezërit e tij, ai u tha atyre për të marrë këmishën e tij dhe e vuri në fytyrën e babait të tij, kështu shikimi i tij do t’i kthehet. Ata vepruan kështu, dhe pamja e Jakubit a.s. u kthye. Kjo është theksuar në Suren Jusuf, në të cilën thuhet:

84. Dhe, ua ktheu shpinën e tha: "O dëshpërim i im për Jusufin, dhe nga pikëllimi iu zbardhën të dy sytë, po i përmbajtur (nga pikëllimi).
85. Ata thanë: "Për All-llahun ti vazhdimisht e përkujton Jusufin derisa do të sëmuresh rëndë, e të shkatërrohesh".
86. Ai (Jakubi) tha: "Unë hidhërimin tim dhe pikëllimin tim ia parashtroj All-llahut, e unë di për All-llahun atë që ju nuk e dini".
87. (Jakubi u tha të bijve të vet) "O bijtë e mi, shkoni dhe hulumtoni (në Egjipt) për Jusufin dhe vëllain e tij, e mos e humbni shpresën nga mëshira e All-llahut, pse vetëm populli jobesimtar e humb shpresën në All-llahun".
88. (shkuan) E kur hynë tek ai i thanë: "O ti zotëri, neve dhe familjen tonë na ka goditur skamje e vështirë, e kemi ardhur me një mall të vjetër, e ti pra na mbush masën (barrën) dhe na dhuro, All-llahu i shpërblen ata që dhurojnë".
89. Ai (Jusufi) tha: "A e dini çka keni bërë me Jusufin dhe vëllain e tij kur ishit injorantë?"
90. Ata thanë: "A ti je vetë Jusufi?" Ai tha: "Unë jam Jusufi, e ky është vëllai im, All-llahu na dhuroi shpëtimin, pse ai që ruhet dhe bën durim, s'ka dyshim All-llahu nuk humb shpërblimin e punëmirëve".
91. Ata thanë: "Pasha All-llahun, është e vërtetë se All-llahu të ka lartësuar mbi ne, kurse ne vërtet ishim fajtorë!"
92. Ai tha: "Sot nuk ka qortim kundër jush, All-llahu ju faltë juve; Ai është më mëshirues i mëshiruesve!
93. Ju shkoni me këtë këmishën time, dhe hidhnia atë babait tim në fytyrë, e atij do t'i kthehet të pamurit, e pastaj ejani tek unë me tërë familjen time".
94. (u nisën) Dhe posa u ndanë devet (prej qytetit), i ati i tyre tha: "Unë po e ndiej erën e Jusufit, mos më konsideroni të matufosur." (këtë ia tha familjes së vet në Palestinë).
95. Ata (që ishin prezent) thanë: "Për All-llahun, ti vërtet qëmoti je në humbje".
96. E kur erdhi myzhdexhiu, ia vuri atë (këmishën) mbi fytyrën e tij, atij iu kthye të pamurit dhe tha: "A nuk ju thashë se unë di nga All-llahu çka ju nuk dini?". "(Jusuf, 84-96)

Pasi tërësisht të analizohen këto ajete, shohim se fjala "kezim" do të thotë humbja e shikimit për shkak të pikëllimit. Pastaj të analizojmë edhe këtë ajet: “Ju shkoni me këtë këmishën time, dhe hidhni atë babait tim në fytyrë, e atij do t'i kthehet të pamurit, e pastaj ejani tek unë me tërë familjen time.”
Gjithashtu, duhet të analizojmë edhe ajetin: "Unë po e ndiej erën e Jusufit, mos më konsideroni të matufosur."
Pastaj ti lidhim ajetet me rezultatin të cilat në mënyrë eksplicite e shpjegojnë ajeti në vijim:

96. E kur erdhi myzhdexhiu, ia vuri atë (këmishën) mbi fytyrën e tij, atij iu kthye të pamurit dhe tha: "A nuk ju thashë se unë di nga All-llahu çka ju nuk dini?" '"(Jusuf, 96)

Foto fq 29
…………………………………….. rritja e presionit në sy shkakton shtypje në nervin e syrit dhe dëmtimin e tij

Mjekut egjiptian i lindi kjo ide teksa ishte duke menduar rreth ajeteve të përmendura kur'anore: ai e pyeti veten se çfarë mund të jetë ajo që ndodhej në këmishë, e cila ndihmoi të shëronte verbërinë e bardhë, apo të ujit të bardhë me sy, dhe cilat mund të jenë lidhjet midis atyre dy gjërave?

Ai bëri shumë studime, kështu që ai më në fund doli me idenë se djersa e cila qëndroi në këmishë kishte një ndikim të caktuar. Ai filloi me një studim të detajuar të kësaj djerse që eventualisht të arrinte në një zbulim të madh, duke e zbatuar këtë metodë të njëjtë në disa raste me të njëjtën sëmundje. Ky studim u krye me një sukses shumë të madh. Studimi i tij u shpall dhe ilaçi i ri kur’anor u bë një ilaç që filloi të përdoret në gjithë botën. Ai ishte disa pika me ujë të bardhë për shërim, për të cilën flet edhe Kur'anit. Allahu është më i madh dhe vetëm Atij i takon çdo respekt.

Foto fq 30
Në fotografi janë paraqitur mënyra e drejtë e larjes së syve me pika për në sy.


Pjese e shkputur nga kjo liber e cila ka 300 fq format b5 inshalla mbrenda muajit do te jete ne shitje
SH.B.Thesari Gostivar

ILAÇI ME I RI  ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR 225938_1659721982814_1530103268_31271307_4070976_s
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ILAÇI ME I RI ME EMRIN ILAÇI KUR'ANOR
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ajete Kuranore...
» AJET KURANOR
» E tërë mjekësia në gjysmën e një ajeti kuranor
»  Universiteti i Harvardit vendos ajetin kuranor në hyrje të fakultetit të drejtësisë
» Ilaci I dhëmbëve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: