islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
54 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 54 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty96% Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty0% Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty0% Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty0% Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty1% Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
 Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty2% Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Si Të Koncentrohesh Në Namaz

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi


Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

 Si Të Koncentrohesh Në Namaz Empty
MesazhTitulli: Si Të Koncentrohesh Në Namaz    Si Të Koncentrohesh Në Namaz EmptyMon 5 Sep 2011 - 13:19

 Si Të Koncentrohesh Në Namaz 282496_10150396738447656_129077742655_10545466_2699932_n1-200x300

Si Të Koncentrohesh Në Namaz
Së pari kërkohet që të jemi të kujdesshëm ndaj atyre gjerave qe sjellin koncentrimin ne namaz.
- Përgatitja për namaz e kjo bëhet se vijon: përsëritja pas muezinit, thënia e duasë pas ezanit, bërja dua ndermjet ezanit dhe ikametit, marrja e abdesit ne menyren më të përkryer, thënia e besmeles para tij, të përmendurit e Allahut dhe bërja dua pas tij, përdorimi misvakut, veshja e rrobave të mira dhe të pastra.
- Të qetësuarit ne namaz
I Derguari i Allahut qetesohej ne namaz deri sa eshtrat ktheheshin ne vendin e tyre.
- Perkujtimi i vdekjes në namaz
I Derguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: “Perkujtoje vdekjen ne namazin tënd sepse nëse njeriu e kujton vdekjen ne namazin e tij do ta permirsojë atë.”
-Të medituarit në ajetet te cilat i lexon gjatë namazit
Nuk mund te arrihet meditimi vetëm nëse e din domethënien e asaj që lexon. Allahu i Lartesuar thotë: “Edhe ata që kur këshillohen me ajetet e Kuranit të Zotit të tyre nuk u kthejnë shpinën si të shurdhët e të verbër” (El Furkan: 73)
Kur të lexosh ajetet e madhërimit të Allahut ndalo dhe madhëroje Allahun e Lartësuar, kur të lexosh ajetet e lutjes ndalo dhe lute Allahun, kur të lexosh ajetet në të cilat kërkohet mbrojtje, ndalo dhe kërko mbrojtje…
- Të ndaluarit në fund të cdo ajeti sepse kjo të mundëson të kuptuarit dhe të medituarit e ajeteve që lexon, gjithashtu kjo është prej sunetit të të të Dërguarit të Allahut paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të, leximi i tij ka qenë i qartë shkronjë për shkronjë.
- Thënia “Amin” në fund të sures El Fatiha, e kjo e ka shpërblimin shumë të madh, i Dërguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të, ka thënë: “Kur të thotë imami ‘amin’ thuani edhe ju amin, nëse përputhet me aminin e meleqëve i falen mëkatet e përparëshme” (Buhariu)
- Të jetë i bindur plotësisht se Allahu do t’i përgjigjet në namazin e tij
I Dërguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë se Allahu i Lartësuar ka thënë: “E kam ndarë namazin ndërmjet meje dhe robit Tim në dy gjysma, gjysma e parë është për Mua, e gjysma tjetër është për robin Tim, dhe robi Im do të ketë atë që e ka kërkuar, kur Robi thotë: “Lavdërimi i takon Allahut, Zotit të botëve” Allahu i Lartësuar thotë: “Robi im më ka lavdëruar”, kur robi thotë: “Bamirësit të përgjithshëm, Mëshirëbërësit” Allahu thotë: “Robi im më ka lartësuar”, kur robi thotë: “Sunduesi i ditës së gjykimit” Allahu i Lartësuar thotë: “Robi im më ka madhëruar”, kur robi thotë: “Vetëm ty të adhurojmë dhe vetëm ty ndihmë të kërkojmë” Allahu i Lartësuar thotë: “Kjo është ndërmjet Meje dhe robit Tim, dhe ai do të ketë atë që e ka kërkuar. Kur robi thotë: “Na udhëzo në rrugën e drejtë, në rrugën e atyre të cilët i ke bekuar e jo në rrugën e atyre ndaj të cilëve je i hidhëruar, e as në të atyre që kanë lajthitur. Allahu i Lartësuar thotë: Të gjitha këto janë për robin Tim dhe robi Im do ta ketë atë që e ka kërkuar.” (Hadith Kudsijj)
- Vendosja e sutres dhe të afruarit nga ajo gjatë namazit, kjo është njëra prej cështjeve të dobishme që sjellë koncentrimin në namaz.
- Vendosja e dorës së djathtë mbi të majtën dhe vendosja e tyre mbi gjoks
I Dërguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të kur ngrihej për t’u falur e vendoste dorën e djathtë mbi të majtën e këto të dyja i vendoste mbi gjoks, kjo mënyrë të ndalon të luajturit në namaz dhe njeriu është më afër koncentrimit.
- Shikimi në vendin e sexhdes gjatë faljes së namazit sic është transmetuar nga Aishja Allahu qoftë e kënaqur me të se kur i Dërguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të ngrihej për t’u falur e ulte kokën dhe e hidhte shikimin drejt tokës ndërsa kur ulej në teshehud shikonte në gishtin tregues të cilin e lëvizte sic është transmetuar nga ai.
- Lëvizja e gishtit
I Dërguari i Allahut paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: “Ky është padyshim për djallin më i fuqishëm se hekuri” (Ahmedi)
Lëvizja e gishtit ia kujton robit njëshmërinë e Allahut, sinqeritetin në ibadet, kjo është gjëja të cilën më së shumti e urren shejtani.
- Leximi i sureve, ajeteve dhikrit dhe duave të ndryshme në namaz jo të lexojë gjithmonë të njëjtat.
- Të bëjë sexhden e tilavetit kur të lexojë ajetet e sexhdes. Allahu i Lartësuar thotë: “Dhe duke qarë hedhen me fytyra kur dëgjojnë Kur’anin) dhe ai ua shton edhe më përuljen (ndaj Allahut)” (El Isra: 109) Dhe thotë: “Kur u lexohen atyre ajetet e Zotit binin në Razz dhe qanin” (Merjem: 58)
I Dërguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: “Nëse këndon i biri i Ademit ajetet e sexhdes dhe bën Razz, shejtani fillon të qajë dhe thotë: Mjer për mua, Allahu e urdhëroi të birin e Ademit që të bëjë Razz ai i bëri dhe fitoi xhennetin, ndërsa më urdhëroi mua t’i bëj Razz unë refuzova dhe meritova zjarrin.” (Muslimi)
- Të kërkuarit mbrojtje tek Allahu prej shejtanit, sepse ai është armiku jonë, prej armiqësisë së tij është futja e vesveseve te njeriu gjatë faljes së namazit që të dekoncentrohet falësi, shejtani mundohet që t’i dalë përpara njeriut sa herë që mundohet të afrohet te Allahu, mirëpo njeriu duhet të jetë i durueshëm dhe mos të lejojë që ta mashtrojë shejtani, Allahu i Lartësuar thotë: “Ska dyshim se intriga e djallit është e dobët.” (En Nisa: 76)
- Të medituarit në gjendjen e sahabëve (gjeneratës së parë) Ali bin Ebi Talib Allahu qoftë i kënaqur me të, kur vinte koha e namazit dridhej dhe i ndryshonte fytyra e tij. Është pyetur cfarë ke? Thoshte: “Pasha Allahun erdhi koha e amanetit të cilin Allahu ua ka paraqitur tokës dhe qiejve por ato e kanë refuzuar bartjen e saj.”Said Et Tennuhi kur falej nuk i ndaleshin lotët saqë i lagej edhe mjekrra.
- Njohja e vlerës së koncentrimit në namaz
- Të bërit dua gjatë namazit e sidomos kur njeriu është në Razz, Allahu i Lartësuar thotë: “Lutnie Zotin tuaj të përulur e në heshtje, pse Ai nuk i do ata që e teprojnë.” (El A,raf: 55)
I Dërguari i Allahut paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: Robi eshte më afër Allahut kur ai është në Razz prandaj shtojeni duanë.” (Muslimi)

- Bërja e dhikrit të transmetuar pas namazit, sepse bën që të ngelin gjurmët e koncentrimit në zemër dhe atë cfarë e ka arritur prej bereqetit të namazit.
- Të mos falet në prezencë të ushqimit
I Dërguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: “Nuk ka namaz në prezencë të ushqimit.” (Muslimi)

- Mos u fal e duke mbajtur urinën ose nevojën sepse e largon koncentrimin gjatë namazit prandaj e ka ndaluar i Dërguari i Allahut, paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të.
- Të mos falet kur është përgjumë
I Dërguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: “Nëse njeriu është përgjumë në namaz, mos të falet derisa ta dijë se cfarë po thotë.” (Buhariu)
- Mosfalja pas atij që është duke biseduar dhe atij që është në gjumë
I Dërguari e ka ndaluar këtë ku thotë: “Mos u fal pas atij që është në gjumë dhe atij që është duke biseduar” (Ebu Davudi) Nëse falesh pas atij që është duke biseduar do të dekoncentrohesh gjatë faljes dhe gjithashtu ai i cili është në gjumë mund të ia marrë mendjen falësit me ndonjë lëvizje të tij. Nëse ai është i sigurtë se nuk e dekoncentron nuk është e urryer.
- Mos i pengo të tjerët me leximin tënd gjatë namazit
I Dërguari i Allahut paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: “Ju të gjithë po e lusni Zotin tuaj mos e dëmtoni njëri tjetrin dhe mos e ngrini disa prej jush mbi disa të tjerë zërin gjatë leximit.” (Ebu Davudi)
- Lënia e kthimit anash në namaz
Ebu Dher Allahu qoftë i kënaqur me të transmeton se i Dërguari i Allahut paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: ‘Allahu nuk pushon së kthyri kah rob i Tij në namaz, përderisa ai nuk shikon përreth, kur ai kthen fytyrën gjetkë, Allahu largohet prej tij” (Buhariu) Është pyetur i Dërguari i Allahut paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të, për shikimin tjetërku gjatë namazit, ka thënë: “Është grabitje të cilën ia bën djalli robit gjatë namazit.” (Buhariu)
- Mosngritja e shikimit lartë gjatë faljes
Sepse e ka ndaluar i Dërguari i Allahut ku thotë: “Kur ndonjëri prej jush është në namaz mos ta ngrejë shikimin lart” (Ahmedi) Gjithashtu ka thënë: “Njerëzit duhet të përmbahen nga shikimi lartë në qiell gjatë faljes, ose shikimi i tyre nuk do ty kthehet. Në një transmetim tjetër: “Ose shikimi i tyre do t’u cungohet.” (Buhariu)

- Mos bështyj para vetes në namaz sepse largon koncentrimin në namaz dhe kulturën me Allahun. i Dërguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: “Kur dikush prej jush është në namaz mos të bështyjë para vetes sepse Allahu është para tij kur ai falet.” (Buhariu)

- Mos hapja e gojës
I Dërguari i Allahut paqja dhe shpërimi i Zotit qofshin mbi të ka thënë: “Kur dikujt prej jush i hapet goja në namaz le të mundohet që ta ndalë sa të mundet se shejtani hyn në gojën e tij.” (Muslimi)

- Mos të vendosen duart anash në namaz, sepse këtë e ka ndaluar i Dërguari i Allahut paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të.
- Mospërgjasimi me kafshët gjatë namazit. I Dërguari i Allahut i ka ndaluar tre gjëra në namaz: Të qukiturit si pulë, të ulurit si qeni, të falurit gjithmonë në një vend.

Përshtati: Merita Rexha/sinqeriteti.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Si Të Koncentrohesh Në Namaz
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Namaz kıldınmı ( Namaz )
» Ti s’bën namaz?!
» Nuk ka më Namaz-Protesta
» perqendimi ne namaz
» A ka xhenet pa namaz?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: