islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
MesazhTitulli: Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj   Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 26 Sep 2011 - 12:10

Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj 9k=

Kot nuk thonë: nuk është e lehtë të bëhesh prind!Net të gjata pa gjumë, të rraskapitur nga të qarat dhe me një sistem nervor të sfilitur.

“Deri sa të bëhet 3 muajsh, fëmija juaj mund të flejë të paktën 5 orë për një herë të vetme, ndërsa kur fëmija bëhet 6 muajsh, jgumi I natës mund të arrijë deri në 9-12 orë”

Bebet që qajnë vazhdimisht natën I lodhin shumë nënat dhe baballarët e rinj.Të ndodhur në etapat e para të mësimit me fëmijën, prindërit e rinj kërkojn të pushojnë natën pas një dite të lodhëshme të mbushur plot me mundime e përkujdesje. Por, fëmija në shumicën e rasteve nuk I lejon të pushojnë as natën.

Megjithëse jeta me një të porsalindur mund të jetë një aventurë e cila zgjat 24 orë, ju përsëri mos I humbisni shpresat. Deri sa të bëhet 3 muajsh, fëmija juaj mund të flejë të paktën 24 orë.Ja disa nga strategjitë e bërjes së gjumit sa më të gjatë me një të posalindur.

Flini dhe ju bashkë me mfëmijën.Fikeni ose vendoseni ne versionin pa zë telefonin,lërini menjanë rrobat e palara dhe enët në kuzhinë.Telefonat dhe punët e përditshme mund të presin pak.Mos prisni mysafirë për një periudhë të caktuar.Nëse ju vizitojnëmiqt apo njerëzit tuaj të afërm, kërkoni ndihmë nga ata.Ata mund të përkujdesen për fëmijën, ndërkohë që ju bëni një sy gjumë.

Mos ndani të njëjtin shtrat me fëmijën.Ju mund ta mbani afër vetes kur e ushqeni me gji, por më pas vendoseni menjëherë në shtratin e tij.Ndani me burrin tuaj detyrat që do ti bëni natën.Bëni një plan me anë të të cilit do të pushoni të dy dhe do të përkujdeseni me fëmijën.Nëse e ushqeni me gji, burri juaj mund t`jua sjellë fëmijën dhe të ndërrojë pampersin.Nëse e ushqeni me biberon atëherë mund ta bëni me radhë.
Nëse e keni vështirë të flini pasi jeni zgjuuar njëherë, atëherë kontrolloni ambientin dhe sigurohuni për rehatinë e tij.Fikeni tv dhe flini në dhomën e gjumit, e cila duhet të jetë e errët dhe pa zhurmë.Gjatë ditës qëndroni larg cigares, çait dhe kafesë.Nëse nuk nuk arrini të fleni, përsëri ngrihuni nga shtrati dhe meruni me ndonjë gjë tjetër derisa t`ju zërë gjumi.

Nëse mendoni se keni probleme me gjumin, mund të këkroni ndihmën e mjekut.Me diagnostikimin dhe zgjedhjen e këtij problemi edhe ju do të qetësoheni dhe pushoni. Kur të fleni mirë do të përkujdeseni në mënyrë më të mirë edhe për fëmijën.

Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
MesazhTitulli: Re: Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj   Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 26 Sep 2011 - 14:07

Allahu ju shperblefte

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: