islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
TREGIM INTERESANT ! EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
TREGIM INTERESANT ! EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
TREGIM INTERESANT ! EmptyYesterday at 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
TREGIM INTERESANT ! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
TREGIM INTERESANT ! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
TREGIM INTERESANT ! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
TREGIM INTERESANT ! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
TREGIM INTERESANT ! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
TREGIM INTERESANT ! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
TREGIM INTERESANT ! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24184 artikuj v 13348 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 TREGIM INTERESANT !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

TREGIM INTERESANT ! Empty
MesazhTitulli: TREGIM INTERESANT !   TREGIM INTERESANT ! EmptySat 26 Nov 2011 - 21:56

TREGIM INTERESANT !

Hyri kirurgu me të shpejtë në spital. E kishin thirrur urgjent për një
ndërhyrje të shpejt kirurgjike të një të sëmuri. I ishte përgjigjur
thirrjes menjëherë, dhe me të shpejtë kishte arritur në spital. I
ndërroi rrobat, u pastrua dhe u përgatit për ndërhyrjen kirurgjikale.

Para se të hyjë në sallën e operimit e takoi babain e të sëmurit i cili lëvizte sa djathtas e majtas dh...e shenjat e hidhërimit dukeshin qartë në fytyrën e tij.

Sapo e pa mjekun filloi ti bërtas duke i thënë:
Çka është kjo vonesë o doktor!
A nuk e di se jeta e djalit tim është në rrezik?
A nuk posedon kurrfarë ndjenja përgjegjësie?

Buzëqeshi mjeku dhe me butësi i tha:
Më fal o vëlla, nuk isha në spital, dhe posa më telefonuan erdha me të shpejt aq sa munda.
Dhe tani të lutem qetësohu, dhe më lejo ta bëj punën time dhe kebesim
se djali yt do të jetë nën kujdesin e Allahut dhe në duar të sigurta.

Nuk u qetësua zemërimi i babait dhe me gjaknxehtësi i tha kirurgut:
Qetësohu?!
Sa i ftohtë që je more vëlla, po sikur të ishte jeta e djalit tënd në pyetje a do të ishe qetësuar?!
Allahu t'faltë, po sikur të vdiste djali yt çfarë do të bëje?!

Buzëqeshi mjeku dhe tha:
Do ta thosha fjalën e Allahut: " Të cilëve kur u ndodh ndonjë fatkeqësi
thonë:" Të Zotit jemi, dhe tek Ai do të kthehemi", a ka për besimtarin
tjetër fjalë?
Dhe o vëlla dije se mjeku as nuk e zgjat jetën e as
nuk e shkurton atë, jetët tona janë në dorë të Allahut, ne do të bëjmë
ç'është e mundur ta shpëtojmë, mirëpo çështja është shumë serioze, dhe
nëse ndodh diçka duhet të mbështetesh te Zoti dhe të thuash të Tij jemi
dhe tek Ai do të kthehemi, ke frik Allahun dhe shko në xhamin e
spitalit, falu dhe lute Allahun ta shpëtoj djalin tënd.

E lëvizi kokën babai në formë talljeje dhe tha:
Sa e lehtë është këshilla kur nuk të prek dhimbja dhe nuk e ndjen atë.
Hyri kirurgu në sallën e operimeve, zgjati operacioni për disa orë,
doli pastaj kirurgu me të shpejtë dhe i tha babait të të operuarit:
Urime o vëlla, operacioni ishte plotësisht i suksesshëm, TREGIM INTERESANT ! 61460, dhe se djali yt shumë shpejt do të përmirësohet.
Tani më fal se jam për ngut, infermierja do t'ua sqaroj gjendjene tij në detaje.

U mundua babai t'ia drejtoj disa pyetje tjera mjekut, por ai metë shpejt u largua.
Priti babai disa minuta derisa doli djali i tij prej sallës
sëoperacionit në shoqërimin e infermieres, pasi u qetësua për birin e
tij iu drejtua infermieres:
Oj motër çka është puna e këtij kirurgu arrogant, nuk priti asnjë minutë që ta pyes për gjendjen e djalit tim?

Befas iu mbushën sytë me lot infermieres dhe tha:
Eh more vëlla, mbrëmë i ka vdekur doktorit djali i tij në një aksident,
dhe ishte duke u përgatitur për ceremoninë e varrimit të tij kur e
thirrëm që të vinte urgjent.
Sepse nuk kemi kirurg tjetër këtu, dhe
ja ai shkoi me të shpejt që ta përgatisë kufomën, e ka lënë dhimbjen e
tij që ta shpëtoj jetën e djalit tënd.

Këshillë: Në këtë botë nuk ka njerëz me dhimbje dhe pa dhimbje por ka njerëz që durojnë dhe që nuk durojnë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
TREGIM INTERESANT !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: