islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Mbreti i zgjuar EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Mbreti i zgjuar EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Mbreti i zgjuar EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Mbreti i zgjuar EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Mbreti i zgjuar EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Mbreti i zgjuar EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Mbreti i zgjuar EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Mbreti i zgjuar EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Mbreti i zgjuar EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Mbreti i zgjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Mbreti i zgjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Mbreti i zgjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Mbreti i zgjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Mbreti i zgjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Mbreti i zgjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Mbreti i zgjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Mbreti i zgjuar EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Mbreti i zgjuar EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Mbreti i zgjuar EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Mbreti i zgjuar EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Mbreti i zgjuar EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Mbreti i zgjuar EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Mbreti i zgjuar EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Mbreti i zgjuar EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Mbreti i zgjuar EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Mbreti i zgjuar EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Mbreti i zgjuar EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Mbreti i zgjuar EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Mbreti i zgjuar EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Mbreti i zgjuar EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Mbreti i zgjuar EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Mbreti i zgjuar EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Mbreti i zgjuar EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Mbreti i zgjuar EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Mbreti i zgjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Mbreti i zgjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Mbreti i zgjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Mbreti i zgjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Mbreti i zgjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Mbreti i zgjuar EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Mbreti i zgjuar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Mbreti i zgjuar Empty
MesazhTitulli: Mbreti i zgjuar   Mbreti i zgjuar EmptyFri 23 Dec 2011 - 17:55

MBRETI I ZGJUAR


Unë do të ndaj
një tregim që tregon vendimin e mençur të një të riu se si duhet të jetojmë këtë
jetë. Ky tregim është vetëm një shembull.Ishte një qytet
shumë kohë më parë ku njerëzit e ndërronin mbretin çdo vit. Ky njeri i cili do
të bëhej mbret duhej të pajtohej me marrëveshjen se ai do të dërgohet në një
ishull pasi të kalojë vitin e parë i të qenurit mbret. Kështu që, një mbret
përfundoi kohën e tij si mbret dhe ishte koha që të dërgohej në ishull dhe të
jetonte atje. Njerëzit e veshën atë me veshje të shtrenjta dhe e vendosën në
një elefant dhe e morrën përreth qytetit që të përshëndetej me të gjithë
njerëzit. Ky ishte momenti me pikëllues për të gjithë njerëzit të cilët kishin
përfunduar se sunduari një vit. Pasi u përshëndet me njerëzit, njerëzit e
morrën mbretin me një barkë dhe e dërguan tek ishulli dhe e lanë aty. Duke u
kthyer rrugës prapa, ata zbuluan një anije e cila ishte përmbytur kohët e
fundit. Ata panë një njeri të ri i cili kishte mbijetuar duke u mbajtur për një
copë druri të anijes. Pasi u nevojitej një mbret i ri, ata e morën djalin e ri
dhe e quan në qytetin e tyre. Ata e lutën atë të bëhej mbret për një vit. Në
fillim ai refuzoi por më vonë ai u pajtua të bëhej mbret. Njerëzit i thanë atij
në lidhje me rregullat dhe kërkesat se ai do të dërgohej në një ishull pas një
viti.Pas tre ditësh i
të qenurit mbret, ai e pyeti ministrin nëse ishte e mundur t’i tregonin
ishullin ku të gjithë mbretërit ishin dërguar. Ata u pajtuan dhe e dërguan në
ishull. Ishulli ishte i mbuluar me xhungëll të dendur dhe zërat e kafshëve të
egra të cilët dëgjoheshin çdo herë e më shumë. Mbreti shkoi pak më brenda
xhungllës të shoh se si ishte dhe të zbulojë ndonjë trp të vdekur të mbretërve
të mëparshëm. Ai e kuptoi se sa më shpejt që ata ishin lënë në ishull, kafshët
kanë ardhur dhe i kanë mbytur.Mbreti pastaj u
kthye në qytet dhe e u kërkoi njerëzve t’i siguronin atij 100 punëtorë të fortë
fizikisht. Ai i bëri 100 puneëtorë dhe i mori ata me vete në ishull dhe u tha
atyre të largonin të gjitha kafshët e ngrodhura dhe të prisnin çdo pemë. Ai do
të vizitonte sihullin çdo muaj që të shihte se si po shkonin punët.Në muajin e
parë, të gjitha kafshët ishin larguar dhe shumë pemë ishin prerë. Në muajin e
dytë, i gjithë ishulli ishte pastruar. Pastaj mbreti u tha punëtorëve të
mbillnin kopshte në disa pjesë të ndryshme të ishullit. Ai gjithashtu mori me
vete edhe kafshë të dobishme si pula, pata, zogj, dhi, lopë, etj. Në muajin e
tretë, ai i urdhëroi punëtorët të ndërtonin një shtëpi të madhe dhe të
ndërtonin një liman për anije. Pas disa muajve, ishulli u kthye në një vend të
bukur. Mbreti i ri veshi rroba të thjeshta dhe shpenzoi vetëm pak nga fitimet e
tij. Ai i dërgoi të gjitha fitimet e tij në ishull për t’i ruajtur. Nëntë muaj
kaluan kështu. Mbreti i thirri njerëzit dhe u tha atyre “Unë e di se do të
shkoj në atë ishull pas një viti, por dëshiroj të shkoj atje tani.” Por
njerëzit nuk u pajtuan me këtë dhe i thanë se ai duhet të pres edhe 3 muaj të
tjerë që të kompletohet viti.Tre muaj kaluan
dhe tani ishte mbushur një vit. Njerëzit e veshën mbretin e ri dhe e vendosën
në një elefant dhe e sollën përreth qytetit qe të përshëndeste njerëzit.
Sidoqoftë, ky mbret ishte jashtëzakonisht i lumtur që do ta lënte mbretërinë.
Njerëzit e pyetën “Të gjithë mbretërit e tjerë do të vajtonin në këtë momënt e
ti jo, përse po qesh?”. Ai u përgjigj: “A nuk e dini se çka njerëzit e mençur
thonë? Ata thonë se ju vini në këtë botë si foshnje, ju vajtonit dhe secili
qeshte. Jetoni një jetë të tillë, saqë kur ju të vdisni, ju do të qeshni dhe
secili prej jush do të vajtoj. Unë e kam
jetuar këtë jetë. Përderisa mbretërit e tjerë ishin të humbur në të mirat e
mbretërisë, unë gjithmonë kam menduar për të ardhmen dhe e kam bërë plane për
të. Unë e ktheva ishullin e vdekur në një vendbanim të mrekullueshëm për mua,
ku mund të qëndroj i qetë.”Ne duhet të
marrim mësim nga ky tregim se si duhet ta jetojmë jetën tonë. Jeta e kësaj bote
është të përgatitesh për jetën e botës tjetër. Në këtë jetë, ne nuk duhet të
humbisim në bukuritë e kësaj bote dhe të harrojmë se çfarë do të vijë në botën
tjetër. Për më tepër, edhe nëse jemi mbretër, ne duhet të jetojmë një jetë të
thjeshtë sikurse Pejgamberi ynë s.a.v.s. dhe t’i ruajmë të gjitha kënaqësitë
për botën tjetër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Mbreti i zgjuar Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreti i zgjuar   Mbreti i zgjuar EmptyFri 23 Dec 2011 - 20:22

Interesante ....Fakt qe duhet te pergaditemi per boten tjeter dhe secili duhet te jete mbrete i vetvetes per boten e vet ...e jo te behet sikur syri qe nuk sheh çfare ka pas syrit ...

Allahu ju shperblefte i nderuar

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Mbreti i zgjuar X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mbreti i zgjuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: