islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyYesterday at 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24184 artikuj v 13348 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 31 Dec 2011 - 21:13

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. 200-150_1306496890Në këtë temë dua të theksoj disa cilësi të gruas së mirë, asaj gruaje prej të cilës ka për t’u edukuar një popull, prej asaj gruaje të cilës kanë për t’u marrë frytet e para të jetës, prej asaj të cilës ka për t’u ushqyer një qenie njerëzore, të cilën ka për ta drejtuar drejt një rruge të hajrit të virtytit dhe më e rëndësishmja që ka për t’i mësuar bazat e fesë, dinit, imanit.

Ato baza me të cilat kjo qenie njerëzore ka për të ecur përpara. Ka për t’u rritur, edukuar dhe për të përhapur Islamin... Por, për të përfituar këto fryte, për të arritur këto virtyte një njeri, duhet një nënë e mirë, duhet një grua e fortë, për të arritur që fryti i saj, euladi i saj të ecë në rrugën e Allahut (xh.sh)...
Të vërtetën e ka thënë Pejgamberi alejhi selam ku thotë: "Gruaja martohet për katër gjëra, për pasurin e saj, prejardhjen, bukurin dhe fenë e saj, zgjidhe atë që ka fe do të jesh i lumtur " (Buhariu).
Gjithashtu Pejgamberi alejhi selam ka thënë: "Dunjaja është kënaqësi, ndërsa kënaqësia më e madhe në këtë dunja është gruaja e mirë (Muslimi).
Nëse vërejmë transmetimin e Buhariut (Allahu qoftë i kënaqur me të), shihet se më tepër i jepet vlerë gruas fetare, jo sepse virtytet tjera nuk kanë vlerë, por sepse ato janë gjëra kalimtare, si pasuria ose bukuria, kurse imani është ai i cili ka për të mbetur në zemrat e njerëzve, në bazë të imanit kanë për t’u llogaritur veprat tona dhe ibadetet tona që kemi bërë gjatë ciklit të jetës tonë...
Poashtu edhe në transmetimin e Muslimit (Allahu qoftë i kënaqur me të), vërejmë një vlerë të madhe të cilën i ka dhënë gruas së mirë dhe asaj fetare... Sepse prej kësaj gruaje kanë për të lindur breza, dhe lum për atë grua e cila ka siguruar të ardhmen e fëmijëve të saj dhe shefa’atin e Kur’anit për ta në Ditën e Kiametit..
Tregon një mësues i Kur'anit se një ditë në xhami erdhi një djalosh i vogël i cili dëshironte të mësojë me ta.

I thash: A din ndonjë pjesë të Kur'anit ?
Tha: Po ...
I thash atij: Lexo diçka nga xhuzi Amme, ai lexoi..
I thash: A e din suren Tebareke ?
Tha: Po, u çudita nga dituria e tij duke pasur parasysh se ai ishte i vogël në moshë.
E pyeta për suren Nahl, e ai e dinte edhe këtë, ndërsa unë u çudita edhe më tepër...
Më pas e pyeta për sure më të gjata, i thash: O vogëlush a e din suren Bekare ?
Ai vazhdoi duke u përgjigjur: Po, e lexoj atë pa asnjë gabim.
I thash: O vogëlush a je hafëz i Kur'anit ???
Tha: Po !!
Subhanallah , MashaAllah ... kërkova nga ai që të nesërmen të vinte me kujdestarin e tij .
Ndërsa unë mbeta i habitur me të ...!
Si mund të jetë babai i tij !!!
Jam befasuar shumë kur e kam parë babain e tij !!!
Në shikim të parë nuk dukej se ishte i angazhuar me vogëlushin .
Më parapriu duke thënë : E di se çuditesh që unë jam babai i vogëlushit !!!
Por unë do ta marr konfuzionin tuaj ...
Vërtet prapa këtij djaloshi qëndron një grua sa një mijë burra.
Të përgëzoj se në shtëpinë time kam tre djem të gjithë janë hafëza të Kur'anit , ndërsa vajza ime e cila është vetëm katër vjeçare e din xhuzin Amme.
U çudita dhe thash: Si mund të ndodhë kjo !!!
Më tha se nëna e tyre, prej kur fillon fëmija të flasë ajo fillon t'ia mësojë Kur'anin dhe ta nxitë atë në mësimin e tij...
Ai që e mëson i pari pjesën e Kur'anit, do të zgjedh ushqimin për atë natë ...
Ai që e përsërit i pari, zgjedh se në cilin vend do të shkojmë në fundjavë ...
Ndërsa ai që e përfundon Kur'anin i pari, zgjedh se ku do të udhëtojmë për pushime...
Në këtë mënyrë bëjnë gara me njëri-tjetrin se cili do ta mësojë i pari e cili do ta përsërisë ...
Ja pra vëllezër dhe motra, ky është një shembull i gruas së mirë, asaj fetare edhe të devotshme..
Lusim Allahun (xh.sh) që të na shtojë imanin tonë, të na e shtojë durimin me fëmijët tonë, dhe të jemi shembull për to si ajo nënë e cila u përmend pak më lart... Lusim Allahun (xh.sh) që të na e lehtësojë rritjen e fëmijëve tanë drejt rrugës së Zotit të Plotfuqishëm... Le të jetë puna jonë dëshmi për ne në Ditën e Kiametit, dhe le të jenë fëmijët ata të cilët do të jenë shkak për shpëtimin tonë nga zjarri i xhehennemit... Amin

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptySat 31 Dec 2011 - 22:14

....Allahu ju shperblefte i nderruar !!!

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. EmptyWed 28 Mar 2012 - 22:32

MashAllah ...

Kjo moter esht shembull shum i mir Allahu e shperbleft me qdo te mir per mundin e saj...

Lus Allahun tna jep femij te hajrrit, qe do ti ofrojn shum keti umeti, e
neve si nene te tyre Allahu na mundesoft tju japim hakun ne edukim.

Ju kshilloj motra te dashura qe te mesoni sa me shum rreth edukimit te
femijeve. Sa dot jet gjenerata e ardhshme e fort, stabile... ne din,
sebeb kryesor jemi edhe ne (nenat), Nese shikojm ne historin e te pareve tan pas shum burrave te medhenje kan qendrruar Nenat e tyre.

Nje dijetar ju ka then femive te tij "Njezet vjet para lindjes tuaj jam kujdesur per ju!" Kur e pyeten femijet e tij "Si ashtu?!!!" ju tha "Duke e zgjedhur nene me te mir per ju."

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Sponsored content
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty
MesazhTitulli: Re: Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..   Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj.. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gruaja e mirë, dhe edukimi i fëmijës së saj..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: