islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
61 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 61 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty96%AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty0%AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty0%AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty0%AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty1%AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty2%AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Empty
06072012
MesazhAI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim)

AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) Images?q=tbn:ANd9GcRvtJej_4ni8P0u1M6Tu5QM8XI7lnTU-W4ZtvT3V7jTdBLKNlMi

Ishte hera parë që hyja në dhomën e prindërve që kur se vdiqën të dy bashkë aksidentalisht. Qëndrova pak çaste pa lëvizur dhe vështrova përreth sikur të kisha një shekull pa e parë atë dhomë.
Krevati dopio ishte i rregulluar. Kornizat në mur, dollapi, komodinat s’kishin aspak pluhur për çudi. Abazhuri ishte i ndezur. E fika dhe hapa dritaren. Më lindi një dëshirë e trishtuar: të shihja fotografitë. Shkova pranë sirtarit për t’i marrë duke kaluar pranë një pasqyre të madhe të vendosur në mur. Pasqyra kishte formë vezake me një kornizë argjendi plot dekoracione. Mora fotografitë e u ula t’i shihja në krevat. Sa shumë fotografi, sa shumë! Aty nëna buzëqeshte pafajshëm dhe babai e përqafonte. Diku tjetër nëna më puthte mua e diku tjetër unë atë.
Qava. Trupi më dridhej si të isha zhytur në dëborë. Lashë mënjanë albumin dhe mbulova fytyrën me duar. Sa shumë kujtime! Sa shumë lot! Nënë! Baba!
Diçka më preku lehtë krahun. Menjëherë më shkoi mendja te fantazmat. U ngrita shpejt e trembur, por kishte qenë perdja që lëkundej nga era. Megjithatë qëndroja në këmbë e trembur.
“Nga më erdhi kjo frikë.”
Ndjeja ftohtë. Fshiva lotët dhe vendosa të dilja nga dhoma.
“ S’kam pse të kem frikë. Do dal ngadalë, e qetë, do pi pak qumësht e do ndjehem më mirë!”
Fillova të ec drejt derës duke mu dridhur këmbët. Në gjoks më shtrëngonte një ndjenjë trishtimi e malli, përzier me frikë.
Perdet lëkundeshin, por frika s’më linte të mbyllja dritaren. Doja vetëm të ikja. Kalova pranë pasqyrës vezake, por sapo bëra një hap larg saj, u ktheva me nxitim.
“O Zot!”
Isha mësuar që gjithnjë në pasqyrë të shihja veten, por kësaj rradhe pashë nënën.
“Ç’po ndodh?!”
Qëndrova para pasqyrës e ngrirë me sytë përlotur, me buzë të lagura.
Vura duart në faqe, pastaj në flokë, pastaj nëpër trup dhe ajo bënte të njëjtat lëvizje si unë, bile mbante të njëjtin fustan. Vetëm fytyra na dallonte nga njëra tjetra.
“Si është e mundur?!”
Çudia gati po më mbyste. Iu afrova më afër pasqyrës.
“Nënë!”
Buzët e saj lëviznin njëherësh me të miat.
Më erdhi një mendim të dilja me vrap nga dhoma, ose të bërtisja fort e të vinte vëllai të më merrte, por asnjërën nga këto s’munda ta bëja. Diçka më pengonte. Zgjata dorën drejt pasqyrës që ta prekja. Ajo nuk lëvizi. Atëherë u tmerrova dhjetë fish. Fillova të qaja.
“Nënë! Mos më bëj keq, të lutem! Unë të dua shumë! Mos më bëj keq!”
Dridhesha dhe gati sa s’po më binte të fikët.Pranë nesh

Nëna në pasqyrë uli kokën mendueshëm dhe pastaj foli si e penduar:
-“S’desha të të trembja!”
Shtanga. Ia ngula sytë dhe vura re se ishte e trishtuar sikur dikush ta kishte fyer.
“Më fal, nënë, nëse të kam lënduar ndonjëherë!”
“ Po, më ke lënduar.”
Unë fillova të qaja përsëri me dënesë, kokën ulur, duke u dridhur.
“Pse qan?”
“Më vjen keq! Më vjen keq për ty e për babin! Më vjen keq për gjitha ato gjëra që po ndodhin në këtë botë! Për gjitha këto padrejtësi! Oh! Nënë.
Çdo ditë vdesin të pafajshëm, të rinj, krejt papritur e, unë trishtohem...
Gjithë bota trishtohet, por prapë vazhdon ritmin vet. Por unë acarohem e më vjen të plas kur shoh diellin të lindë përsëri e rrugët të vlojnë si zakonisht, sikur asgjë të mos ketë ndodhur.
Më duket sikur jam në një ëndërr të keqe e pres me padurim të zgjohem, por...kur çdo mëngjes më ndesh me të njëjtën realitet, e kuptoj trishtueshëm se kurrë s’do të ketë një zgjim final e të lumtur... Sa e vështirë për t’u pranuar!”
Nëna buzëqeshi pakëz:
“Është vetëm një provë, e dashur. Vetëm një provë e shkurtër. Bëhu e fortë e kaloje! Dhuroju të tjerëve mirësi nga mirësia që Zoti ka vendosur në zemrën tënde! Do të ketë një zgjim final, por ti duhet të jesh gati për të!”
Ndalova lotët. Bënte fresk dhe u solla të mbyll dritaren! Mos e mbyll! Mos mbyll asnjë dritare! Bile, krijo të tjera!...dhe mbështetu te Zoti!”
Ktheva kokën... s’ishte më në pasqyrë.
“Nënë!”
Përsëri qava. U kujtova se desha ta pyes për shumë gjëra, për vdekjen, për botën e atjeshme. Deshe të pyes nëse ishte mundur ta përqafoja ...por ajo kish ikur... Në dhomë ushtronin vetëm fjalët “mbështetu te Zoti!”,” mbështetu te Zoti!”
Dhe ...u përmenda. E pashë veten të ulur në shtrat me fotografi në duar. E kuptova që kisha fantazuar. E kisha çuar shumë larg imagjinatën time. Hodha sytë nga pasqyra që heshte indiferente dhe qesha.
“Sa budallaçkë! Kam folur me veten!”
Lashë fotografitë dhe u ngrita të mbyllja dritaren.
“Mos e mbyll, i thashë vetes, - nuk duhet t’i mbyllësh dritaret, por të krijosh të tjera!”
Vështrova dhomën rreth e qark para se të dilja.
Era tundte perdet lehtë-lehtë dhe rrezet e diellit puthnin pasqyrën vezake. Më rrëshqitën ca lot, por gjeta forcë t’i thoja vetes:
“Mbështetu te Zoti!” dhe ndjeva që Ai është kudo, pranë nesh!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim) :: Komentet

No Comment.
 

AI është Pranë nesh mbështetju Atij (Tregim)

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» [Tregim Islam] Omeri r.a dhe fshatari, pranë varrit të Pejgamberit a.s
» Mekë: Faza e parë e restaurimit të Haremit është pranë finalizimit
» E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim)
» [Tregim islam]....Kush eshte i varfer e kush eshte i pasur.....
» * Cili prej nesh nuk do ta bënte të njëjtën lutje *

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: